10 Mënyrat për të luftuar mërzinë dhe lodhje pranverë


 • Ejani nga hijet
 • Proteinat ligët
 • Ndihmë një fqinj
 • Marr frymë thellë
 • Pini White Tea
 • Ndryshimi i Habit
 • Punojnë gishtat tuaj
 • Fikja
 • Mendoni e mirë
 • Me kujdes të përgatiten për gjumë

 • Ejani nga hijet

  Një nga arsyet kryesore që mbeten dëshpëruar dimrit, shpesh
  vazhdon në pranverë - mungesës së diellit. Edhe në e parë
  Ditët e pranverës janë kur dielli po ndriçon në të gjitha, ne vazhdojmë të ulen në
  zyrat dhe udhëtim në metro vend të jashtë në rrugë.
  Sigurisht - Koha për një shëtitje nuk është atje. Ndërkohë, si
  i quajtur rrezet e diellit të shkurtër kanë aftësinë për të aktivizuar
  Aktiviteti trurin e njeriut dhe në këtë mënyrë të stimulojë gjithë trupin tonë.

  Në mënyrë për të "rrëmbyer" një dritë fillim pak e shërimit
  ditën tuaj me një sunbathing pak. Pasi të zgjuar, lindin,
  perde otveste dhe shikoni nga dritarja për një minutë - sigurisht sytë
  do të jetë e vështirë për të menjëherë të rregulluar në dritën e ndritshme, por energized në
  mëngjes kusht për ju. A nuk ndërhyjnë dhe të ecin në metro ose
  punë. Edhe në qoftë se moti është i zymtë, mos harroni se rrezet e diellit
  etj onikaet edhe përmes reve - ne thjesht nuk e shoh.


  Proteinat ligët

  Nëse ju keni një 10-kilometër të kandidojë, ju më mirë të hani më shumë
  karbohidratet, por në qoftë se ju doni të përmirësuar disponimin tuaj, përmirësuar


  vëmendje ose, më thjesht, për të përforcuar trurin, të ligët në proteina
  ushqim.

  Sipas Dr Debra Hollon, Nutritionists
  Spitali Qendror Massachusestkoy, amino acidet që përmban
  Produktet proteina stimuluar aktivitetin e trurit. Pra, në
  Gjatë ditës, ajo është këshilluar për të ngrënë një vezë, yndyrë filxhan
  kos ose pjesë djathë. Një tjetër plus: pas të tillë një vakt i përzemërt ju
  gjasa të duan të ëmbël, e cila humor hedhje deri dhe
  pastaj poshtë.


  Ndihmë një fqinj

  Ironikisht, për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe kundërsulm mund të mos
  vetëm metoda fiziologjike, por edhe psikologjike. Për shembull,

  jepni dikujt një dhuratë apo të japë ndihmë elementare. Sipas
  specialistë, madje vetëm shtrirë dorën e zbret nga një autobus të vjetër,
  Ju mund të ndjeni një rritje të fuqisë dhe gëzim nëpër formuar në
  endorphins gjakut.

  - Rreth plot me njerëz që kanë nevojë për ndihmën tuaj. Dhe si
  zakonisht të dhënë atë një punë e lehtë, - thotë psikiatri Judith Orlof.
  Hapni derën për një fqinj në dalje të shtëpisë, vend postupitsya
  autobus - dhe humor të keq në mëngjes mund të harroj.


  Marr frymë thellë

  Ushtrime të frymëmarrjes - të njohura mënyrë për të përmirësuar e tyre
  trup. Breaths thellë t'ju lejojë të merrni më shumë oksigjen dhe

  kontraksionin e muskujve përshpejton më shpejt në trupin e tij. Që qelizat e indeve
  të ngjarë të merrni të njëjtën karburantit që mund të kërkohet për përzgjedhjen
  energji.

  Por kjo nuk do të thotë se gjatë tërë ditës ju do të keni për duhmë,
  si një lokomotivë. Pesë minuta e ushtrimit intensive në mëngjes do të
  mjaftueshme. Mundohuni të hidhen litar ose heqjen e peshave -
  do të ndjehen përshpejtimin frymën tuaj. Nëse ju nuk kanë frikë
  kapur një të ftohtë, pas daljes së shkollës në ballkon apo hapur
  dritare në dhomë dhe marr frymë thellë sa të jetë e mundur. A nuk duan të punojnë në shtëpi
  - Merrni shkallë lëvizëse shëtitje në metro, dhe shkon jashtë përsëri

  njëjtën frymë. Kaq të çuditshme të mjaftueshme, por pas një barrë të tillë ju thjesht nuk e bëni
  i lodhur dhe madje ndjeni një rritje të fuqisë dhe energji.


  Pini White Tea

  Me gjithë këtë lloj të çajit të nënshtrohet më pak të përpunuara dhe për këtë arsye
  humbet më pak të ushqyesve. Për shkak të përqendrimit të lartë
  L-theanine (a type nga amino acide), çaj bardhë ka aftësinë për
  përmirësuar vëmendjes dhe në të njëjtën kohë qetë sistemin nervor,
  tha Dr. Iman Hakim i Universitetit të Arizonës. Përveç kësaj,
  shton specialist (shumë vite, nga rruga, hulumtim të dedikuar
  Pronat e çajit), çaj të bardhë më pak kafeinë, kështu që kënaq më të mirë
  etje dhe më të favorshme për ruajtjen e energjisë.


  Ndryshimi i Habit

  Njeriu modern me një plan të dakorduar mban rreth 80%
  dita e tij nga skema e gishtit - qëndron në të njëjtën kohë kalon
  njëjtën rrugë për të punuar, darkë në të njëjtën tryezë dhe kështu me radhë. Sipas
  psikologë, uniformiteti i tillë është gjithashtu jo e favorshme për humor të mirë,
  kështu edhe ndryshim i vogël i shprehive do të ju ndihmojë
  të ndjehen më mirë.

  Shkoni në një tjetër korsi në rrugë për të
  punë, të hani disa fruta ekzotike, pasi të gjithë -
  Vendos në lojtar tjetër muzikë. Vetëm të bëjë jo kurrë zgjedh
  serioze të biznesit - të gjetur një punë të re mund të, megjithatë, shter
  gjithë fuqia juaj.


  Punojnë gishtat tuaj

  Ekspertët në akupunkturë (ose akupunkturë) argumentojnë se

  arti i tij mund te e hap energji trupit tuaj dhe në këtë mënyrë
  përherë të ju lehtësojë të lodhjes. Por, që prej fushatës për
  një mjek atje nuk është e gjitha kohë dhe para për të kryer një mini-sesion
  ju mund të zotërojnë. Brenda 3-5 minuta me power point masazh në
  i përbashkët i gishtit të madh dhe gisht tregues dhe pas një kohë
  pochuvtsvuete atë lodhje dhe përgjumje tërheqje.


  Fikja

  Siç tregohet nga studimet e fundit të Shkencëtarëve Amerikanë, të tilla
  komunikimit, një telefon celular dhe madje email është
  për ne një burim i stresit të vazhdueshëm - edhe pse ne as nuk njoftim.
  Fakti që çdo herë ne dëgjojmë thirrjen, lëkund ose të parë

  fletë të re në kutinë virtuale në trupin tonë është
  pak rritje adrenalin. Tani llogarisin si shumë herë
  troket ju duhet të merrni SMS-ing ose t'iu përgjigjur thirrjeve.

  Një i tillë
  Shuma e adrenalin gradualisht depletes trupin dhe janë më
  ajo është e lidhur me gratë, thonë studiuesit. Prandaj është e rëndësishme jo
  Tërhiqe biznesin tuaj në shtëpi punë. Nëse ju punoni në një kompjuter për
  Fundi i ditës së punës edhe prblizhaytes më të mira për të monitoruar dhe
  telefon celular dhe mund të jenë fikur plotësisht.


  Mendoni e mirë

  Një nga mënyrat më të mira për rinovimin dhe përmirësimin e owls
  Kapaciteti - mos të jetë i befasuar - meditoni.

  Por nuk e bëj
  marrë fjalën fjalë për fjalë. Lexoni mantras dhe sjellje prirje
  Lotus ju nuk keni. Vetëm të gjeni mes të ditës së punës të ndara
  vend (edhe kabinë tualet), të mbyllë sytë tuaj dhe të përqëndrohet në
  Imazhi i diçkaje të këndshme - tortë preferuar, buqetë me lule, tuaj
  mace, pasi të gjithë. Në të njëjtën kohë të përpiqen për të marrë frymë ngadalë dhe thellë.
  pak e praktikës dhe meditim seancat fashy do të gjithnjë e më shumë
  efektive.


  Me kujdes të përgatiten për gjumë

  Nëse ju doni të bie në gjumë shpejt dhe zgjoheni me një kokë të freskët,
  Merrni parasysh tani modë fraza "higjiena e gjumit". Kjo
  do të thotë se gjumi yt shëndoshë duhet, mbi të gjitha, për të promovuar

  orendi dhoma gjumi dhe krevat cilësi. Si të arrihet kjo?

  Së pari, të përpiqet për të fjetur në errësirë ​​të plotë - perde
  perde, fik nightlights, heq kapakun e murit orë elektronike.
  Së dyti, prochynit dritare - në mënyrë që dhoma nuk ishte i zihet fryma dhe
  nxehtë. Por nuk e teproj - ngrijë ju gjithashtu nuk kanë për të. Së treti,
  Sigurimi i një zhurmë të ashtuquajtur sfond - të kthehet i qetë
  muzikë modest, mundësisht pa fjalë, ose të lënë drejtimin
  tifoz. Gjatë gumëzhimë e saj dimensionale në gjumë shumë më mirë se në
  zhurmë duke kaluar nën dritaret e automjeteve ose orën e kurdisur.