Si për të jetuar pas përdhunimit, viktimës apo heshtje


 • Tema delikate
 • "Normal" histori
 • Një mbi një me problemin
 • Mos kini frikë nga e vërteta
 • Hap pas hapi për të besimit
 • Nëse fatkeqësia goditi ...


  Tema delikate

  Në çift zyra e mjekut hezituar të gjatë për të folur për të - shumë të hollë dhe delikat ishte problemi i tyre. Së fundi, fjala mori Igor: "Doktor, Vika im duan njëri-tjetrin, u martuan me marrëveshje të përbashkët, duke jetuar së bashku për një vit, por ende ... nuk mund të hyjë në një marrëdhënie intime."

  Getting jetën e martuar është e lidhur shpesh me vështirësi të caktuara. Disa shpejt të gjejnë mirëkuptim, të tjerë nga martesa e fillimi të ballafaqohet me kontradikta, dhe madje edhe me vështirësi të pakapërcyeshme.

  Kjo është ajo që ka ndodhur me Igor dhe Vika. Njeri i ri ishte i butë dhe i vëmendshëm, por të gjitha përpjekjet e tij për të marrë afër gruaja e tij përfundoi në dështim. Arsyeja ishte frika shfrenuar e intimitetit seksual që ajo ndjeu.

  Situata të ngjashme në ditët e para të martesës atje nuk janë aq të rralla. Në këtë kohë ka bashkëshortët ndërsjella psikologjike dhe seksuale rregulluese bërë Kriteret seksualiteti individual ritëm, marrëdhëniet intime janë të ndërtuara - thotë kreu i Qendrës për Psikoterapi dhe Psikologji Mjekësi Departamentit të kufirit deklaron numrin e spitalit neuropsikiatrike Kyiv 1 Leonid YUNDA.


  Në këtë kohë shkaku i ftohtësisë seksuale në gratë mund të jetë frikë, ankth, partner doggery. Por me takt të mjaftueshme dhe ndjeshmërinë e të dy bashkëshortëve të kapërcyer zakonisht këto probleme me veten e tyre, pa ndihmën e profesionistëve. Megjithatë, Igor dhe Victoria kjo situatë zgjati për gati një vit! Anomalitë fizike në porsamartuar u gjend. Prandaj, arsyeja për mosmarrëveshje seksuale ishin faktorë Psikogjenike. Pas duke folur me Vika, kemi gjetur se jeta e saj ishte një episod i keq, e cila ajo u përpoq në çdo mënyrë për të harruar ...


  "Normal" histori

  Ajo filloi shumë banal. Pak para prom së bashku me shoqen e saj Vicky, shok klase vendosur fshehtë nga prindërit për të shkuar në disko.

  Vajzat pi nja dy kokteje, të relaksuar, dhe pastaj në tryezën e tyre rrinin ulur dy djemtë e panjohur.
  Goditi një bisedë, vajzat e reja shkollore janë trajtuar për akullore dje, u ftua për të kërcyer. Pas disko ishte ofruar një shtëpi udhëtim.

  Asnjë Vick as shoqja e saj Elena nuk dëgjuar për mashtrim dhe ranë dakord për të marrë në makinë për të takuar njerëz të rinj. Dhe pastaj gjithçka ndodhi si një film të veprimit kriminal. Ata u sollën në periferi të qytetit, u përdhunua. Kur vajza u përpoq të rezistojë, filloi të thërrasë për ndihmë, ata janë rrahur rëndë, pastaj hidhet në anën. Frikësuar shkatërruar, ata ishin në dëshpërim dhe konfuzion.

  Të dy nuk e di se çfarë të bëni, mund të telefononi policinë? Por pastaj dashurën gjykohet se ata kanë pak qytet, shpejt mësojnë rreth përdhunimit, thashethemet zvarritje, vajzë thashetheme ... Kam marrë "të mençur" vendim - për të shkuar në shtëpi dhe thonë asgjë për askënd.

  Vick ishte duke shkuar nëpër çfarë ka ndodhur është shumë e vështirë: më shumë se një muaj ajo ishte frikë të largohet nga shtëpia. Natyrisht, asnjëra prej të cilave provimet në kolegj nuk është më jashtë diskutimit: tani në të gjithë ju i përmbushni saj përdhunues burri vvyzhavsya. Unë dëshiroj të ndaj me dikë fatkeqësisë së tij, por kishte frikë se ajo do të jetë i dënuar. Reagimi i prindërve ajo e dinte që më parë. Ndoshta ata do të qortojë atë: "Pse shkoni në një disko, në vend se t'u përgatitur për provimet?

  Pse ra dakord për të marrë në makinë për të huajt djema? ".

  Gradualisht, bruises dhe abrasions shëruar, për të shmangur shtatzëninë e padëshiruar, sëmundjet seksualisht të transmetueshme nuk është gjithashtu atje. Ajo do të duket se kjo histori mund të harrohet si një makth. Së shpejti Vick u takua me Igor. Sjellshëm njeri, i ri i vëmendshëm nuk ka si llum i cili u takua në një disko dhe zemra vajze shkrirë.

  Sigurisht, ajo nuk është e pranuar në dhëndërit se ajo ishte përdhunuar. Duke shpresuar se ai nuk e dinte. Së shpejti ata kanë luajtur një martesë, por më parë e dasmës së natës vajzë e mbuluar terrorin tillë që ajo huddled në cep të dhomës.

  Njeriu nuk mund të kuptoj pse gruaja e tij po sillet kështu cuditerisht. Dhe Vick nuk guxojnë të them atë se pse kaq frikë nga burrat ...


  Një mbi një me problemin

  Për fat të keq, kjo është mjaft situatë tipike: vajzat që kanë përjetuar dhunë, ka fajësuar për çdo gjë vetë dhe i turpëruar për të të treguar askujt për atë që ka ndodhur. Ata nuk kërkojnë ndihmë, përvojën e vetëm, duke shpresuar se koha - një ilaç të madh. Por trauma të tilla psikologjike nuk mund të kalojë pa u vënë re - vazhdon Leonid Yunda. - Dhe në qoftë se koha nuk ka marrë një kurs të rehabilitimit psikologjik, dhimbje dhe fyerje mund të shkojnë në nënndërgjegjeshëm dhe të fillojnë për të menaxhuar të gjitha e jetës më vonë, marrëdhëniet e tyre me meshkujt.

  Pasojat mund të jenë shumë të papritura. Dikush zhvillon një kompleks inferioriteti, të tjerët akuzojnë veten e të gjitha mëkateve të vdekshëm. Disa përpiqen të mbyt alkoolit dhimbje. Shumë nxitojnë të martohen shpejt, duke shpresuar në këtë mënyrë për të hequr qafe e kujtimeve të dhimbshme. Por ka probleme në martesë. Kjo është ajo që ndodhi në qepallë. Pas përdhunimit ajo kishte thyer një besim themelor në botë, i zhvilluar neurozë, dhe si rezultat ajo - frika e intimitetit.

  Të rinjtë e gjejnë veten vetëm me problemet e tyre, duke i thënë dikush të jetë turp. Provoi trajtohet me metoda të ndryshme: revista shiquarat erotike, filma, shkoni tek fallxhorët dhe healers.

  Ata të largohet nga gruaja e tij e re "dëmit" dhe "kurorën e beqarisë", dhënë për të pirë disa bimeve nga syri i keq, kryhen ritualet magjike - asgjë nuk ndihmoi, nuk frikësohen kaluar. Igor dhe Vic shkoi në pritjen në një këshillim lokal familjar. Por seksolog i njohur dhe gjinekolog shqyrtuar një çift, duart ndezën vetëm: të dyja janë të sakta! Çifti janë të shëndetshëm, plot me energji, kështu që nuk është një pyetje papajtueshmëri fizik.

  Për fat të keq, një qytet i vogël nuk gjejnë një psikolog kompetent profesional i cili do të mund të përcaktojë se çfarë shkaku prishjen e harmonisë - në trauma të rënda, vajzë me përvojë. Mungesa e të kuptuarit e bëri jetesën e tyre e zymtë dhe e dhimbshme.

  Vetëm një vit "virgjëreshë" martesa ata më në fund kaluan pragun e Qendrës Kiev për Psikoterapi ...


  Mos kini frikë nga e vërteta

  Mjekët vajzë të vendosur vetëm një kusht: të kuptuar shkaqet e frikës, ajo nuk duhet të fsheh asgjë. Kjo është kur Vick i parë foli hapur për përdhunimin. Edhe një vit më vonë kujtimet ishin aq të rënda se ajo ishte duke qarë më shumë se duke folur. Ky ishte hapi i parë për trajtim. Atëherë ajo duhej të jetë një bisedë të sinqertë me të dashurit. Në fund të fundit, të rinjtë dhe prindërit gjithë kohës shqetësuar në lidhje me të dhe e meritojnë që të kenë të dinë të vërtetën. Vick ishte shumë frikë se ata do të fajësojnë pakujdesi e saj.

  Por për mbështetur bindur se ajo që ndodhi nuk është faji ajo. Duke parë se kjo nuk do të dënojmë askënd pa akuza, ajo ishte e lehtësuar.

  Tani ajo duhej të jetë një kurs i gjatë i rehabilitimit psikologjik. Mjekët e dimë nga përvoja se trajtimi është shumë më i suksesshëm nëse të dy bashkëshortët janë kaq Igor ofruar për të qëndruar në spital me gruan e tij. Ai nuk ranë dakord veçanërisht presin. Sipas të njëjtit përvojë, shpesh partnerët nuk duan të kalojnë kohën në të. Por në këtë rast i riu zgjodhi të shtyjë të gjitha rastet - dhe të punojnë dhe studiojnë në departamentin e korrespondencës së Institutit, për të qenë me të dashurit e tij.

  Jo të gjithë e kuptuan motivet e një djaloshi, të gatshëm për të pritur dhe të qëndroj një situatë të tillë të pazakontë - vazhdon Leonid Yunda. - Të afërmit dhe miqtë, nachulysya rreth problemeve të tyre, dhe ajo derdhi benzinë ​​zjarrit: bëni atë që ju bashkëshorte kështu që nëse ju mund të gjeni të shëndetshme? Por, Igor dhe Vic vërtetë të dashur njëri-tjetrin dhe ishin të gatshëm të bëjë asgjë për të krijuar një familje të plotë. Për shkak se marrëdhëniet në mes të njerëzve të bazuar jo vetëm në seks. Nuk është një lidhje emocionale, mirëkuptim reciprok, respekti, dhembshuria.
  Çfarë Games nuk e la gruan e tij dhe e mbështetur atë në periudhën e saj të vështirë të jetës, tregon kurajon e këtij të riu, sensit të tij të pjekurisë.

  Kjo është në shumë mënyra dhe ka ndihmuar të shërohen Victoria.


  Hap pas hapi për të besimit

  Ndjeheni mbështetjen e të dashurit, Vick u bë gradualisht të shpëtoj nga depresioni, frika dhe mosbesimi. Sesionet e ndihmuan të frymëmarrjes holotropic, trajnimit auditory, trajnimi me një psikolog. Por më e rëndësishmja - gjithmonë së bashku ishte burri i saj. Ai dha moshën lule, mbahen të shkurtra dhe pjesëmarrje. Sjellja e tij kalorësiak në një situatë të tillë delikate fituar gradualisht gruan. Pak nga pak, me ndihmën e mjekëve dhe Igor Vick rreshtuar marrëdhëniet e tyre, të mësojnë për të gjetur gjuhën e përbashkët. Dhe akull ka shkrirë. Deri në fund të kursit të rehabilitimit për të rinjtë arritën të nisë një martesë të plotë.

  Është interesant fakti që ky rast - nuk është e vetmja. Jo shumë kohë më parë në një spital të trajtohet një tjetër çift i cili kishte jetuar në "martesë të virgjër" për mbi një vit. Arsyeja ishte trauma të ngjashme psikologjike përjetuar nga gruaja e re. Pak para martesës, ajo ishte nënshtruar dhunës dhe shumë turp të pranoj atë dikujt. Si rezultat, të zhvilluar neurozë të rënda që e bëri të pamundur intimiteti seksual. Pas një kurs i bashkëshortit rehabilitimit mund të përmirësojë marrëdhëniet shpejt ata kishin një vajzë.

  Megjithatë, sipas ekspertëve, situata në këto familje nuk kanë rritur deri në atë pikë në kohë nëse viktima kërkoi ndihmë psikologjike.

  Një problem i madh është se shumë prej njerëzve që jetonin nëpër një tragjedi të tillë në çdo mënyrë të fshehin këto fakte të biografisë së tij. Veçanërisht alarmues është se vajzat janë të zënë ngushtë për të folur për dhunën, edhe nëna e tij! Kjo tregon një shqetësim serioz morale në familje, mungesën e të kuptuarit dhe ngrohtësi njerëzore.


  Nëse fatkeqësia goditi ...

  Nëna duhet të jetë gjithmonë i vëmendshëm për vajzën e tij. Dhe në qoftë se sjellja e vajzave papritmas ndryshuar - ajo është në depresion, të pakënaqur, e ndjen frikën pazakontë apo ankthi - ju duhet të bisedoni me saj një zemër. Siguroj asaj se ajo mund të zbulojë për ju të gjitha përvojat e mia dhe në çdo rast ju do të jetë në anën e saj.

  Mësoni se ka pasur dhunë fizike, mos panik dhe nuk demonstrojnë tuaj - ajo vetëm do të përkeqësojnë situatën. Ju duhet të jepni vajzën një mundësi për të folur, për të folur për gjithçka që ajo kujdeset dhe shqetësohet. Të jetë i sigurt për të më thoni se çfarë ju besoni dhe bëni mirë të saj për të bërë këtë situatë nuk është përsëritur.

  Është e rëndësishme që ajo ndjeu mbështetje emocionale nga të dashurit. Dhe pastaj të kërkoni ndihmë profesionale. Sot ka një agjentë shumë terapeutike për të minimizuar pasoja serioze. Është e rëndësishme të mos lejuar situata të domethënie. Në dhune tjetër mund të përgjigjet pasoja të largëta.

  Informacion nga neni Larissa Nikonov "Viktimat e heshtjes".