Si te zgjidhni një shalqi apo pjepër

Si te zgjidhni një shalqi dhe pjepër


 • Para së gjithash mos harroni se bostana brendshme dhe pjepra të shfaqen në
  raftet tona deri në fillim të gushtit, dhe madje edhe më afër fundit të saj. Jo
  nxitojnë dhe nxitojnë për blerjen sa më shpejt që të rënies së parë:
  në gusht shumë të tjera fruta të dobishme, pjepër dhe shalqi-sezon vazhdon të
  fund të shtator dhe nuk shkojnë larg nga ju.
 • Shalqi
  pjepër dhe duhet të jetë plotësisht i paprekur, me asnjë anketuarve, të çara dhe pikë. Ndonjë
  plas - një mënyrë e depërtimit të baktereve në pulpë dhe i ëmbël i lagësht
  E mërkurë - vendi më i mirë për riprodhimin e tyre.
 • Ju nuk mund
  blej një gjysmë shalqi ose ndonjë pjesë të tjera të frikës se ju nuk e bëni

  hani të gjithë fruta. Pritini dhe të mbështjellë në një copë shirit mund të
  përmbajnë një numër të madh të baktereve që do të kthehet të ju pesë
  momentet e kënaqësi dhe një çift i ditëve të helmimit.
 • Shes
  pjeprat duhet të jetë në hije nën një kulm. Shadow qëllim të mbrojnë prej të nxehtit dhe
  pengon fermentimi parakohshme. Shtrirë shalqi dhe pjepër duhet jo në
  toka, dhe parket druri.
 • Blej
  rrugë pjeprat pranë pamundur! Vetëm disa orë - dhe fruta
  thith një sasi të madhe të gazrat, të cilat përmbajnë
  kritike për sasinë e shëndetit të njeriut e metaleve të rënda.

 • Shitës duhet Dokumentet Matis lejuar shalqi dhe pjeprat tregtisë.  Kjo certifikatë regjistrimi dalje nga adresë të veçantë dhe
  certifikatat sanitare dhe epidemiologjike për produktet. Të dy dokumentet mund të
  të jenë kopje të shtypura, por ata duhet të jenë të vërteta.
 • Zgjedhja
  shalqi apo pjepër, shikoni në ngjyra. Shalqi pjekur është e shkëlqyer,
  vija jeshile e shndritshme mbi të do të jetë dramatik. Më shumë
  vija të kundërta, shalqi speleo. Ngjyra e pjepër pjekur - të verdhë të ndritshme ose
  portokalli.
 • Identifikoj
  shalqi pjekuri mund të jetë kështu: naskribshy lëkurën e tij. Nëse top i hollë
  shtresa lehtë vidskribatysya dhe pjesë nënlëkurës bardhë mbetet e paprekur,
  shalqi bukur dhe të pjekur.

  Nëse gozhdë bie brenda një shalqi
  nedospelyy.
 • Zhvishem
  shalqi pjekur duhet të jetë i fortë. Nëse ju klikoni në shalqi
  gisht sags lëkurës, një shalqi nuk është me vlerë duke marrë për shkak të
  mbytur papjekur dhe të pjekur ai ishte në rrugë. Pra, kjo do të shijojë
  kosi. Pjepër pjekur gjithashtu të jenë të ngurta. Nëse ajo është e butë - ajo
  pjekur dhe mund të jenë të rrezikshme për shëndetin.
 • Kërcell
  shalqi pjekur duhet të jetë plotësisht e thatë. Ky është një tregues se
  shalqi ra off veten e tij, duke pasur plotësisht të pjekur. Color bisht - kafe dhe bezhë. Kërcell të gjelbër sugjeron se Berry ndërprerë

  shumë herët. Megjithatë, thonë ekspertët, mund të jetë e kërcell të thatë
  fiction: shalqi do të mund të prishin të gjatë, e thatë dhe jo kërcell kopsht.
 • Madhësi
  shalqi është gjithashtu i rëndësishëm. Shumë fruta sugjeron
  tepërt aty plehrave të ndryshme. Shumë e vogël - se
  Berry ka marrë më pak ushqyesve, dhe për këtë arsye nuk Dospel. Shalqi pjekur
  nuk duhet të jetë shumë e rëndë, peshë normale shalqi mjaft i madh
  - 5-7 paund.
 • E bardhë
  spot në lëkurë e shalqi duhet të jenë të pranishëm: në këtë anë
  vë shalqi deri pjekur në kopsht. Çfarë spot yellower, shalqi speleo.
 • Shef
  kriter kur zgjedh një pjepër - aromë e saj.

  Çfarë ëmbël paprerë erë, pa
  çarje, pjepër, kështu që speleo.
 • Shalqi
  dhe pjepër mund të zgjidhni zërin. Trokitje e lehtë në fruta palme ose
  eshtrat e gishtave. Nëse ringtone, shalqi ende i papjekur. Nëse shalqi
  "Sound" i mbytur, të ndjehen të lirë për të marrë: ai pjekur. E njëjta gjë vlen edhe për shalqi.
 • Verifikoj
  pjekuria e shalqi apo pjepër mund të ketë pasi të keni prerë fruta.
  Shalqi në të cilat shumë i nitrateve ka një mish shumë të errët, ndërsa
  tul fibër - jo të bardhë, dhe të verdhë. Por tul me sheqer - një shenjë se shalqi është e pjekur pa ndihmën e kimike
  plehra. "Kimike" pjepër ka fibrave të fortë në mes të ngjyrës të pista

  fara luledielli, ndërsa fruta të mira ata duhet të jenë të lehta dhe të butë.

 • dhe e ëmbël shalqi dhe pjepër fruta konsiderohen femër. Rrethi,
  e vendosur në anën e kundërt të kërcell - shenjë e një lule.
  Big gjerë dhe të sheshtë rreth - "Girl", një konveks i vogël -
  "Boy".
 • Tjetër
  rregull depozitë vlen shalqi blerë dhe cantaloupes.
  Të jetë i sigurt për kujdes
  Lahen fruta dhe manaferrat me ujë të nxehtë dhe të fshij lëkurën me një furçë.
  Fryt i plotë mund të ruhen në frigorifer për dy javë. Por nëse
  Ju keni prerë tashmë një shalqi apo pjepër, të përpiqet për të ngrënë ato gjatë ditës.