Çfarë amputim


 • Amputim
 • Historia ...
 • Thekson kirurgji amputim
 • Çfarë ndodh pas amputim
 • Komplikimet e mundshme pas amputim

 • Amputim

  Amputim - një procedurë kirurgjike që synon heqjen e
  gjymtyrë ose pjesë që pengon funksionimin normal të shëndetshme
  gjymtyrët dhe, për më tepër, shkakton dhimbje dhe nekupiruemom ose rrezik
  përhapja e infeksionit. Amputim është përdorur si mjetin e fundit
  trajtim.

  Indikacionet për amputim mund të jenë dëme të rënda ose
  tumor, por më shpesh shkaku i amputim janë sëmundje periferike
  Arteriet për shkak të arteriosklerozës.
  Qarkullimi i gjakut atherosclerosis

  indeve përmes ngushtimin e enëve të gjakut. Kjo çon në faktin asaj
  Qelizat e indeve nuk marrin oksigjen të mjaftueshëm dhe ushqyesve si
  substancë. Mangësi më i keq i tillë manifestohet në më të largët
  Zemra e zonave - gishtat e këmbëve. Indit nekrozë fillon
  këto pjesë të trupit. Kjo fillimisht duket i zbehtë,
  gishtat e ftohtë. Pastaj ka një plagë e vogël që shpejt
  rritet dhe e zezë. Nuk është nekrozë ind. I lidhur
  infeksion përkeqësohet gjendjen e indeve. Në fund, shtrohet pyetja
  amputim, si dhe ndryshimet në indet janë
  i pakthyeshëm dhe vonesë në operacion mbushur me vështirësi të frikshëm.  Historia ...


  Amputimi - një prej operacioneve vjetra. Hipokrati i kryer
  amputim brenda indeve të vdekur pas Celsus sugjeruar për të kryer të saj
  kapjen e indeve të shëndetshme që ishte më e përshtatshme, por në Qëndër
  shekulli ajo ishte harruar të gjithë. Në shekullin e XVI Pare propozuar ligation e anijeve
  në vend të përcëlluese hekur të nxehtë apo duke rënë në vaj të vluar, pastaj
  Petit Louis ishte për të mbuluar lëkurën trung në shekullin XIX Pirogov sugjeruar
  Operacionet osteoplastic.

  Operacioni më i zakonshëm kryer në amputim gjymtyrë e sëmundjeve vaskulare, tumoret dhe lëndimeve të rënda.

  Sëmundjet vaskulare të ekstremiteteve - shkaku kryesor i

  këputje në njerëz të moshës 50 dhe më të vjetër, dhe mbulon 90% të të gjithë
  këputje. Zakonisht trajtimi i sëmundjes është e komplikuar
  antibiotikët, heqja e emërimit të indeve të infektuar
  droga kardiovaskulare (psh. anticoagulants) dhe operacional
  trajtim është në operacione të tilla si kirurgji angioplasty, bajpas,
  stenting. Megjithatë, kur masat e shënuar nuk mund të ndihmojë
  për të arritur rezultatin e dëshiruar, kirurg duhet të mbështetet në amputim
  si masa emergjente.

  Përveç kësaj, dëmtimi i enëve të gjakut mund të ndodhë dhe kur
  të rënda (të thyera, të fragmentuara) lëndimet, djegiet thellë.


  Rrjedhimisht, ashtu siç nuk ka furnizim të gjakut në indet
  gjymtyrët dhe nekroze tyre. Nëse ju nuk hiqni indeve nekrotike, atë
  përhap i mbushur gjatë gjithë produkteve të kalbjes trup dhe
  infeksion.

  Amputimi është përdorur në trajtimin dhe tumoreve malinje, si sarkoma osteogenic, etj


  Thekson kirurgji amputim

 • prerë nga lëkurën - Aponevrotychnyy panik
 • Thikë muskujt rozsikayutsya
 • Periosteum përpunimit
 • rrethore kockave
 • Trajtimi i opila kockave.
 • Përpunimit nervore, të prerë majën e bazës më të ulët brisk rroje metalike
 • Rishikimi i trungu, prerje e muskujve nonviable (nuk reduktohet, ngjyra e mishit të gatuar).

 • Rezoluta ligation e arterieve dhe venave
 • Damar në muskujt (përveç ishemi të rëndë, plagë, infeksionet anaerobe)
 • Të gjitha amputim, për çfarëdo arsye, ata nuk janë kryer, i prodhuar në katër faza:

 • Autopsi e lëkurës dhe indeve të buta
 • Kockat Pritini
 • Mjekimi i plagëve, enët lidhurit, nerva truncation
 • Një qepje

 • Çfarë ndodh pas amputim

  Varësi të gjendjes pas pacient amputim është nga 5 deri
  14 ditë. Sutures janë hequr në 7-8 ditë th postoperative. I emëruar
  antibiotikët, painkillers dhe droga kanë për qëllim trajtimin e
  atherosclerosis. Pas një kohe të caktuar ushtrime terapeutike.


  Zakonisht pas pyetjes amputim rreth proteza. Termat mostër
  Prosthetics janë brenda 10-14 ditësh, por në fund
  ajo varet nga situata.


  Komplikimet e mundshme pas amputim

 • Zakonisht pas amputim të gjymtyrëve të shfaqet aq i largët
  i quajtur dhimbje fantazmë. Kjo do të thotë se pacienti fillon
  të ndjehen gjymtyrë tuaj të largët, ajo fillon të lënduar, atje
  dëshirën për të zeroja atë.
 • Skin nekrozë në trung. Kjo ndodh me kushtin e furnizimit të dobët të gjakut në indet e trungu.
 • Keloids. Kjo shtrembëruar plagët trashë-gjerë.
  Shfaqja e zilisë janë kryesisht vepron në cilësinë

  kirurg, dhe me pjerrësi.
 • anhiotrofonevroza - Kjo gjendje ndodh kur dëmtohet
  nerva gjatë amputim. Kjo shënoi dhimbje në mbresë.
 • Informacion nga artikullin "amputim".