Çfarë shkakton formimin e cerumen


 • Pra, ajo që duket tape sulfurik?
 • Si për të zbuluar tape sulfurik?
 • Duke u shpëtoj prej tape sulfurik

 • Normalisht priza squfurit hequr lëvizjet e murit para të kanalit të veshit, ndërsa duke folur, përtypet. Vonesa tape sulfurik promovuar ngushticës dhe veshit dredhje kanalit dhe rritjen e viskozitetit squfur.
  Color tape sulfurik nga e verdhë në ngjyrë kafe të errët. Konsistenca tape sulfurik fillimisht butë, i lëmuar, pastaj i dendur dhe madje shkëmbor ...


  Pra, ajo që duket tape sulfurik?

  Duke i dhënë vetes fuqinë e verë të nxehtë dhe të detit të ngrohtë, ne, sinqerisht, të pushojnë. Kur bijtë e verës zakonisht nuk sëmuren.

  Ata, në të kundërtën, "akuzuar" shëndetin, duke zbathur, duke notuar dhe pikiatë në normën humbje. Ndërkohë, dalja e një numri të madh të pacientëve në verën e mjekëve nuk është e habitshme. Dhe kjo nuk është vetëm kirurg trauma, por edhe mjekët Ent, domethënë trafikut sulfurik. Summer ashpër rritjen e numrit të sëmundjeve të tilla si sinusit (inflamacion sinus), mediat akute otitis dhe të jashtëm, dhe prbka sulfurik. Dhe kjo është kryesisht rezultat i trajtimit aktiv ujit.

  Ajo do të duket se të më shumë të dëmshme supë të ngrohtë ujë të verës? Fetar fëmijë - postrybav në një këmbë dhe të gjitha. Për fat të keq, jo, uji duhet të mbetet në vesh, e cila shkakton formimin e tape sulfurik.


  Dhe që uji nga çdo organ natyrore të ujit nuk mund të quhet steril, procesi inflamator është edhe e mundshme. Dhe në qoftë se uji i detit është relativisht i pastër, e pellgje të vogla dhe liqenet me ujë të ndenjur, veçanërisht organet e ujit të vendosura brenda qytetit, të banuara nga staphylococci dhe streptokokeve. Përveç kësaj, uji i pistë - ajo është gjithashtu një burim i externa fungale otitis dhe abrasions.


  Si për të zbuluar tape sulfurik?

  Nëse pas garë tjetër në veshin e fëmijës ishte zihet fryma, ishte më keq për të dëgjuar nëse ankohet për dhimbje dhe ju bën të prekni tragus - këto simptoma janë të mjaftueshme për të ngutemi te mjeku veshit dhe të mendojnë për trafikun sulfurik.

  Sigurisht, fëmijët që ëndërrojnë për të mësuar për të notuar, pikiatë ndalojnë i paarsyeshëm, sepse pa një zhytje të plotë në ujë nuk është osvoyishsya. Prandaj, ne duhet të mësojmë ata siç duhet shkundur ujë nga veshët e tij për të shmangur krijimin e tape sulfurik. Për ta bërë këtë, anim kokën në një anë, të sjellë dorën vesh fund energjikisht dhe në mënyrë të përsëritur "prypechatav" veshit të saj. Por fryrje në një këmbë, ndërsa ajo nuk është e nevojshme.

  Nëse problemi juaj pirnan fëmijë është veçanërisht e dhimbshme: Unë dua të zhyten dhe veshi i dobët, provoni te kerkoni dyqanet sportive priza veshit të posaçme për notim. Ata janë bërë në bazë parafine, futur fort në vesh dhe për të parandaluar depërtimin e ujit - formimin e tape sulfurik.

  Pas të gjitha, banje moderne kapele fatin shumë në lehtësimin e zhytje në ujë të vogël sepse montim të shtrënguar-rreth kokës dhe të mirë të mbrojtur jo vetëm flokët, por veshin.

  Dhimbje të mprehtë në vesh pas notit është vështirë se dëshmi e inflamacionit në veshit të jashtëm apo të mesëm. Ajo mund të jetë shkaktuar nga ndalues ​​parëndësishëm sulfurik. Fakti që dikush mund të jetojë me priza të squfurit për një kohë të gjatë pa përjetuar asnjë simptomë. Por sapo uji merr në kanalin e veshit, shtohet sulfurik tape dhe fillon të ushtrojë presion mbi daulle e veshit. Në këtë rast, mund të jetë jo vetëm një dhimbje në vesh, por edhe dhimbje koke, vjellje, marramendje dhe një humbje e konsiderueshme e dëgjimit.

  Kush është i prirur në formimin e cerumen? Squfurit funksion gjëndër në çdo person dhe për të kryer një funksion shumë të rëndësishëm: ata prodhojnë në masë squfuri që mbron dëgjimit nga hyrje të pluhurit, organeve të huaja. Nëse masa e squfurit nuk kanë kohë për të largohej lirisht, ata bashkangjitur gradualisht në murin e kanalit të veshit dhe të bllokoj atë. Kjo formon plug sulfurik.


  Duke u shpëtoj prej tape sulfurik

  Të shpëtoj prej tape sulfurik në dy mënyra. Së pari, nëse tape sulfurik shumë i dendur, ju duhet për të zbutur. Kjo kërkon së paku tri deri në pesë ditë për të gërmoj në pika veshit, gjithmonë të nxehtë për 37 gradë - ajo do të shkaktojë largimin e tape sulfurik.

  Kjo mund të jetë çdo vaj vegjetal ose vazelinë ose një zgjidhje e peroksid hidrogjeni. Dozimit eshte: rreth pesë pika vaj ose peroksid 1-2 herë në ditë. Si rezultat i pikave të veshit mund të jetë më keq - për shkak të ënjtje tape sulfurik. Por gradualisht në masë zbutur squfuri japë dorëheqjen vetë. Në rast se bllokimet sulfurik ishte shumë i dendur dhe i vështirë, mjeku do të bëjë largimin e saj - të thatë apo t'i shtyer kanalin e veshit duke përdorur mjete të posaçme.

  Tendencë që të shfaqjes shpeshtë të cerumen, si shumë gjëra të tjera, është e trashëguar. Por në çdo rast nuk ndalet duke dëgjuar një këshilla të ekspertëve: mos të pastruar veshët shpesh!

  Nëse ju dhe duke kërkuar në ju dhe fëmija juaj të ketë një zakon të vini vazhdimisht pambuk në veshët e tyre rrinë apo një ndeshje, atëherë ju në këtë mënyrë të stimulojë gjëndra squfur. Pra, të përpiqen për të pastruar veshin e jo më shumë se dy ose tri herë në muaj. Dhe në rast se ju nuk mund të përpiqet për të hequr sulfurik tape në mënyrë të pavarur, duke përdorur një burbuqe pambuku. Manipulim i tillë mund të shtyjë vetëm tape sulfurik vesh thellë kanalit dhe të shkaktojë dhimbje.

  Për të shmangur probleme me veshët duhet të kontaktoni mjekun tuaj!