Nga klasike të qebap vegjetarian


 • Zgjedhja e mishit
 • Marinating
 • Gatim skewers mbi qymyr
 • Recipes • Pothuajse të gjithë do Barbecue. Skewers - nuk është vetëm një gjellë e shijshme, por edhe një proces për përgatitjen e tij, atmosferën e pushimit, e shenjtë dhe chat me miqtë. Por barbeque recetë zgjidhni? Ky artikull - për t'ju ndihmuar.

  Në procesin e gatimit kebabs disa detyrueshme
  Fazat, asnjë nga të cilat nuk mund të jenë të humbura. Kjo zgjedhje e mishit (ose tjetër
  produkte, por kjo është në fund), dhe pula vet Marinivka. Çfarë
  karakteristika janë në çdo hap qebap gatim?


  Zgjedhja e mishit

  Nëse rating up mish për Barbecue, vendin e parë

  të jetë mish viçi. Mish viçi - lloji i tenderit të mishit, lehtësisht të tretshëm, me saj
  vështirë të shkojnë keq me blerjen e cilësisë (ngjyra e mishit duhet të jetë rozë e çelët si
  Kofshët e pulës).
  Vërtetë për Barbecue viçi peresohnula jo, ajo do të ketë
  sallo spiun ose gjalpë para ujin pjekje.

  Vendi i dytë është i dhënë me të drejtë për të deleje. Nuk është rastësi barbecue
  Lamb është konsideruar si një klasik, dhe Barbecue Kaukaz gatuaj vetëm mish
  mish qengji. Deleje është aq e tenderit dhe lëng vetë, e cila mund edhe të
  nuk kërkojnë marinating.

  Vendi i tretë është i ndarë në mes të një viçi të rinj dhe derri.
  Mish më të lirë dhe më të kapshëm, por ajo do të sjellë në mendje për të barbecue


  Tenderi jashtë dhe lëng. Ndërsa derri (sidomos qafë derri) lehtë
  përpunuar më e lehtë se sa mish lope, të tretshëm dhe përmban mjaft yndyrë
  të mos kërkojë pretreatment të gjatë.


  Marinating

  Marinadë klasik për Barbecue bërë nga qepë, kripë,
  piper i zi dhe mish acid zbutje. Si një uthull acid akt
  limon ose lëng shegë. Luka, rregullat duhet të jenë të njëjta si
  dhe mish, kjo duhet të jetë prerë në unaza, të cilat pastaj (optional) mund të jenë të
  filetuara mbi skewers.

  Mish është i prerë në copa rreth 4 centimetra kub
  (copa më të vogla të thata, me rrezik më të madh jo prozharytysya) dhe

  përzier me qepë dhe piper i zi i përfshirë në një smalt të madhe apo
  enë qelqi. Ju mund të shtoni erëza dhe bimëve të tjera, të tilla si dragua,
  majdanoz, kopër, bay leaf, nenexhik, arrëmyshk. Shtresa e fundit është gjithmonë
  është qepë, të cilat vendosen një pjatë të madhe dhe presion kundër shtypjes. Turshi
  mish nevojë 8 orë në frigorifer ose 4 orë në temperaturën e dhomës.

  Dy orë para gatimit të mishit me kripë dhe duhet
  Mix me duart tuaja. Pas duke shtuar kripë do të ruajë të ardhme juiciness
  skewers.

  Gati për të gatuaj mish duhet erë dhe të kërkoni
  i shijshëm - mbështetet në intuitë.


  Gatim skewers mbi qymyr

  Ndoshta s'është nevoja të thuhet se Barbecue mirë
  qymyri vjen nga një zjarr të vërtetë. Por nëse kjo nuk është e mundur, atëherë
  Barbecue, qymyr druri i rrallë për të gjitha Diners mbi dyqan, gjithashtu mund të merrni të shkëlqyer.
  Gjëja kryesore - nuk për një moment larg nga skewers, duke i kthyer ato çdo 20-30
  sekonda. Është ky kusht - një garanci që mish plotësisht dhe propechetsya
  mbeten me lëng dhe e tenderit.


  Recipes

  Mish derri ose
  c qengji verë e thatë

  Mishi i këmbës veshkave apo e pasme (derri i ri ose
  qengji) prerë të njëjtat copa jo shumë të mëdha, vë në
  smalt tas, shtoni kripë, sasi e vogël me piper i zi i ri dhe i mirë

  përzierje. Pres unaza qepë dhe duke shtuar verë të thatë të bardhë (1
  gotë 2 kg
  mish), llokoçis përsëri, mish prymynayuchy me gishtat tuaj. Mbuluar me nje kapak dhe konteinerit
  vënë në një vend të ftohtë për 3-4 orë. Copa të vena në fije të mishit në skewers dhe vuaj
  mbi qymyr të ndezur pa flakë. Faza e Zhvillimit të përcaktohet duke përdorur një prerje.
  Barbecue gati është me herbs dhe qepë të gjelbër, të lara poshtë me verë të thatë të bardhë.

  Qebap në abkhaze

  Lamb të prerë në kube, palosur në një tas,
  sezonin me kripë, piper dhe barberry të thata, të përzier me qepë, pour
  uthull ose lëng limoni (1/2 filxhan per 1 kg e mishit).

  Mix mirë. Enët
  mbuluar dhe vënë në 3-4 orë në një vend të freskët.

  Copat e mishit ndërprerë në një hell, të alternuara me feta qepë,
  Të gjitha proshutë yndyrat kurdyuchnym dhe të skuqura mbi qymyr. Gati për të shërbyer Barbecue
  salcë tkemali dhe domate të freskëta.

  Barbecue vegjetarian

  Jo vetëm ngrënësit e mishit si Barbecue. Vegjetariane gjithashtu në
  vlerësuar në mënyrë adekuate atmosferën piknik dhe mund barbequing, jo në pamjen
  mish inferior.

  Përbërësit: kungull i njomë, patëllxhan, domate, bell peppers, Adyghe
  djathë, kripë, ketchup.

  Përgatitje

  Perimet të marrë në pjesë të barabarta. Patëllxhan dhe kungull i njomë

  prerë në feta hollë, domate - feta të trashë. Prerë Piper
  sheshet, rreth të njëjtën madhësi si perimet e tjera. Djathë kirkasian
  prerë në sheshet me një trashësi minimale prej 1 cm. Në çdo hell nevojë 3-4 katrore.

  Për të barbecue nuk është djegur, prerë perime dhe djathë mund të jetë
  derdh vaj.

  Në skewers alternuar i lidhur kungull i njomë, patëllxhan, domate,
  djathë dhe piper në çdo mënyrë, por djathë dhe domate më mirë të shtypit të dy palët më shumë
  perime të dendura.

  Shtoni perimet kripë nga të gjitha anët. Vendosur në një hell
  qymyr, por më e lartë se mishit qebap. Skewers Flip vegjetale nevojshme
  më pak se mishit, gati një herë në pak minuta.

  Koha e përafërt
  Gatim skewers vegjetarian - 40 minuta.

  Kur patëllxhan dhe kungull i njomë janë të tenderit, Barbecue gati!
  Shërbyer me ketchup ose mund të me bukë të freskët thekre.