Ëmbëlsira Recipes për Pashkë 2012


 • Tradicionale Pashkëve
 • Opara për rripa tradicionale
 • Brumë për rripa tradicionale
 • Djathë Pashkëve
 • Opara për ëmbëlsira djathë
 • Brumë për ëmbëlsira djathë
 • Bëhem i lëmuar për ëmbëlsira


 • Këtu është recetë për 2 ëmbëlsira që do të ju dhe të dashurit tuaj kënaqem.


  Tradicionale Pashkëve

  Për të bërë një tortë tradicionale për recetë kryesore, ju do të duhet të bëjë një birrë.


  Opara për rripa tradicionale

  2/3 filxhan qumësht, 1 lugë sheqer, 35 gram maja të freskët presion, 1/3 filxhan miell.
  Në qumësht të ngrohtë të shpërndarë sheqer dhe maja të përzierje miell. Vendoseni në një vend të ngrohtë deri formimin gëzof shkumë.


  Brumë për rripa tradicionale

  4 yolks vezë, miell 2 + 1/3 filxhan?

  filxhan sheqer, 1/3 lugë kripë 3 tbsp perime ose gjalpë i shkrirë? filxhan rrush të thatë apo kajsi finely copëtuar të thata, 4. arra copëtuar dhe vanilje.

  Yolks vezë bluaj me sheqer, kripë dhe vanilje të bardhë. Hidh gjalpë dhe e rrahën deri në masë të qetë i holluar me ujë. Në përzierje vaj-vezë të vënë vendas. Llokoçis mirë; duhet të merrni qëlloj të mjaftueshme, qëndrueshmëri si brumë për pancakes. Hidh 1,5 gota miell analizova dhe përzierje. Brumë duhet të jetë i butë, ngjitës dhe llokoçis mirë me një lugë.

  Hidh një tjetër filxhan miell dhe 0,5 (nëse top nevojshme up një miell pak më shumë) Gatuaj një brumë i butë nuk është ngjitës.


  Brumë nga mbi një tavolinë spërkatën me miell, dhe gatuaj për të paktën 10 minuta.

  Formojnë një top dhe mbuluar atë me fletë metalike të lartë.

  Vendoseni në një vend të ngrohtë për të rritur të paktën 2 herë.

  Në vënien e brumë të thata rrush dhe fruta të ëmbëlsuar.

  Zë brumë dhe e vënë atë në një formë duke e plotësuar atë 1/3 ose 1/2 lartësi, më të vogël brumë në formën, rrip do të jetë i mrekullueshëm. Forma e para-yndyrat dhe sasi e vogël me miell ose breadcrumbs, terren. Në fund të formularit është e dëshirueshme për të vënë një rreth të letër pjekje.
  Forma e brumë në një vend të ngrohtë, të mbuluar mbi filmin e lartë.

  Kur brumë do të marrë të gjithë formën, e vënë në një preheated 180 ° C furrë.

  Piqem deri bërë. Nëse fillon të lartë shumë shpejt zarum'yanyuvatysya, për të forcuar petë.

  Pas 15-20 minuta para pjekjes (në varësi të madhësisë të formularit) mund zbavyty temperaturën në 160 ° C.

  Përfunduar sasi e vogël tortë me sheqer pluhur ose sheqer krem ​​derdh (krem recetë më poshtë).


  Djathë Pashkëve

  Tortë Cheese në cilësi më si një tortë, por dallimi kjo tortë Pashkëve nga fakti se ai ende nuk ka marrë tortë ndenjur për një kohë të gjatë, por sepse tortë maja pak më shumë i dendur.


  Opara për ëmbëlsira djathë

  1/4 filxhan qumësht, 1 lugë gjelle Miell Slide, 1 tsp sheqer, 20-25 g maja të freskëta.

  Në qumësht të ngrohtë llokoçis sheqer, miell dhe maja. Bëj një birrë në një vend të ngrohtë që të rritet me 3-4 herë.


  Brumë për ëmbëlsira djathë

  250 gram djathë, 50 g gjalpë, 2/3 filxhan sheqer, 2/3 lugë kripë, 2 vezë, 1 verdhë veze veze, 2 gota miell, 2/3 filxhan rrush të thatë, vanilje.

  Një vezë e verdhë veze ndarë nga proteina, fibra vënë në frigorifer. Beat 2 yolks vezë dhe sheqer mbetur.

  Kile djathë. Hidh gjalpë i shkrirë dhe vezë e rrahur; shtoni kripë dhe vanilje. Hidh vendas. Të gjitha të llokoçis.

  Hidh miell dhe përzierje. Shto rrush larë dhe obsushenny dhe llokoçis përsëri kështu që është shpërndarë në mënyrë të barabartë rrush të thatë. (Nëse ju preferoni, ju mund të para-zhytem rrush në raki në 1-2 orë.) Ka dalë brumë ngjitës, i cili mund të ndërhyjë me një tjetër lugë.

  Në fund formon një rrip qarqet vënë të letrës. Vendos brumë jo më shumë se 1/2 lartësi. Top të qetë.

  Pyetni rripat në formën e një enë të ujit të nxehtë. Kur uji është i ftohtë, të ndryshuar atë për të nxehtë. Prisni për brumë të rritet dy herë.
  Ndezur furrë në 200 ° C. Me kujdes të lëvizur formën e rripa në furrë dhe të lënë për 10 minuta. Pak më pak furrë dhe të mbuluar me shkronja formë fletë metalike. Ulja e temperaturës në 180 ° C dhe piqem për 40-50 minuta rripa.

  Gati për Pashkë përcaktohet duke përdorur ndeshjet e thatë.


  Bëhem i lëmuar për ëmbëlsira

  Përbërësit: 1 të bardhë, 1/3 filxhan sheqer pluhur, 1 lugë lëng limoni.

  Bëhem i lëmuar për ëmbëlsira të bëra pak para përfundimit të pjekjes, trokas proteina vonuar me sheqer pluhur. Opsionale, ju mund të shtoni lëng limoni. Foam duhet të dalë e bardhë dhe të rrjedhin.

  Rripa gati menjëherë derdh lustër. Për të vënë krem ​​është e nevojshme në 2-3 orë me një interval prej 5 minutash të bëhem i lëmuar shtresë mbi kulyche kohë të kalit.