Supave Recipes verore


 • Supë e ftohtë pikante
 • Ftohtë kvas supë
 • Botvinya
 • Supë të ftohtë


 • Supë e ftohtë pikante

  Përbërësit

  4 domate, kastravec sredneplodnyh 3, 1 e kuqe piper, 1
  qepë të vogël, 2 karafil të hudhër, 100 ml vaj ulliri, kripë për shije

  Përgatitje

  Laget dhe perime peeled prerë në copa. Shtoj
  blender piper, vaj, qepë, hudhër dhe kripë dhe bluaj për të pure
  shtet. Shto trangujve dhe domate, bluaj përsëri. Hidh në një enë për
  të ruajtur në frigorifer, vënë në frigorifer për gjysmë ore.

  Disa preferojnë të ngrënë supë e ftohtë pikante temperaturën e dhomës -
  menjëherë pas përgatitjes. Tjetër holluar me ujë të ftohtë dhe të shtoni

  akull. Të tjerët shtuar një pjatë speca copëtuar, qepë, kastravec dhe majdanoz.
  Try it!


  Ftohtë kvas supë

  Përbërësit

  1 litër
  kvas, 1 litër
  dhallë (ose kos), 5 vezë të ziera, 4 sredneplodnyh salcice kastravec 400g (i zier ose
  viçi), një bandë e kopër, një bandë e majdanoz, një bandë prej qepëve të gjelbër, 7 copë. i zier
  patate, 2-3 lugë rrikë integruar, kripë, salcë kosi.

  Përgatitje

  Tranguj, salcice (ose mish), vezë, patate dhe perime
  prerë në copa të barabarta size. Hidh kvas dhe kos, përzierje,
  shtoni kripë për shije, shtoni të ashpërsisë së rrikë integruar. Hidh mbi pllaka dhe
  Dekoroj me majdanoz. Për të paraqitur një supë krem.  Botvinya

  Përbërësit

  500 g
  salmon peshk, 500
  g spinaq, 3 copë. panxhar, 5 copë. bay leaf, 5
  bizele piper i zi, 1 qepë, 5 sredneplodnyh ohrutsov, qepë të gjelbër në
  shije, 1,5 l
  maja thartë, një gjysmë limoni, kripë dhe sheqer në shije.

  Përgatitje

  Boil peshku në ujë të kripur me shtimin e piper i zi,
  fletë gji dhe qepë. Hiq dhe vend i ftohtë.

  Larë spinaq në ujë të ftohtë të kripur, të mbuluar me të ftohtë
  ujë dhe vlim për gjysmë ore. Hedh spinaq në një sitë dhe çrregullim, fshij.

  Kastravec peeled, qepë dhe panxhar të ziera në kube.

  Shtoni spinaq dhe qepë në një enë të madhe, derdh pak

  kripë dhe sheqer, fshij me një lugë, shtoni panxhar, kopër copëtuar, trangujve dhe
  finely copëtuar limon. Hidh përzierje KVAS.

  Ftoh përgatitur supë në frigorifer dhe derdh në pllaka,
  duke shtuar në çdo pjese të një copë peshk të zier.


  Supë të ftohtë

  Ihredienty

  500 g
  panxhar, karrota 2 madhësi të mesme, 100 gram qepë të gjelbër, 3-4 kastravec të mesme, 2
  vezë, 0,5 gota e salcë kosi, majdanoz, kripë dhe sheqer në shije 2 tbsp uthull

  Përgatitje

  Panxhar i pastruar prerë në shirita, vend në një tigan me
  1,5 litra ujë të ftohtë, shtoni uthull, e vënë në zjarr dhe kuzhinier në
  vlim të ulët për 20 minuta. Ftohtë në temperaturën e dhomës, tendosje supë në

  xhami ose enë smalt dhe të vënë në një vend të ngrohtë për 8-10 orë
  për vështira. Kur supë ngjyra, qetësohuni në një 8-10oC temperaturës.

  Pastruar karrota dhe prerë në chunks të mëdha dhe çiban.
  Kur perimet janë të tenderit, prerë herët zier për supë panxhar
  karrota diced dhe shkopinj.

  Mix supë panxhar me perime copëtuar (mos harroni
  i trangujve!) dhe qepë finely copëtuar gjelbër. Shtoni kripë, sheqer, rënie
  uthull (më mirë për të marrë verë ose balsamic) dhe përzierje. Kur një tavolinë
  në çdo pjatë të vënë finely copëtuar vezë të ziera. Plotësoni supë
  salcë kosi, spërkatje copëtuar kopër dhe / ose majdanoz.