Pas tragjedisë së nga ana e fëmijës qetësi


 • Mbijetuar tragjedi - jo për të harruar në lidhje me të
 • Fazat e reaksioneve traumatike në fëmijët
 • Kush do të ndihmojë fëmijët tanë
 • A nuk do të vonojnë zgjidhjen e problemeve
 • Kush janë "viktima sekondare të fatkeqësive"
 • Trajton jo vetëm kohën

 • Mbijetuar tragjedi - jo për të harruar në lidhje me të

  Kohët e fundit kam hipi në autobus. Dikush në rrugë me një karakteristike autobus ia plas zhurmë.
  Të gjitha shuddered, dhe një grua filloi një histeri të vërtetë. Uji i saj vidpoyuvaly, tha diçka, vajza dorëzuar akull krem, dhe të gjithë pasagjerëve nuk mund të qetësohem ...

  Ndoshta ky është një rast ekstrem. Megjithatë, ajo që ne brenda vendit të paranderura në çdo të papritur të ndaluar në tren në metro, frikë lirimin fëmijët në shkollë, kthehet bileta avioni?

  Përgjigja është e qartë: kjo jetë është e shkuar, kjo nuk do të na kursejë dhe ngjarjet e muajve të fundit mund të jetë më shumë se e mjaftueshme për diçka që të jetë i frikësuar për të vërtetë. Fatkeqësitë, lufte, konflikte etnike, shpërthime, aktet e terrorizmit, humbje e të dashurit ... I kap veten duke menduar se mund të jetë plotësisht në vend të katër peng shkollor Beslanit.

  Në këtë ngjarje tragjike, si dhe shpërthimet e shtëpive në shpërthimet në Moskë në metro Moskë dhe në rrugë, tha dhe paraqitur në kanalet televizive tashmë shumë. Por sfidat mbeten. Dhe një nga më themelore - rehabilitimin psikologjik i fëmijëve që mbijetuan tragjedinë.


  Sot, ne, së bashku me psikologët profesionale të flasim rreth asaj se si të mundë stres, si të ndihmojnë fëmijët të kapërcyer frikën dhe përvojat mund të mësohet për të ardhmen.

  I adresuar Julia Belova - një psikolog fëmijëve, një nga qendrat kryesore të specializuara psikologjike.
  - Disa të marr guximin të them se psikologjik
  Rehabilitimi kërkojnë kryesisht të rriturit. Dhe fëmijët? Ata me sa duket tashmë në
  përfshihen në një orë të luajnë dhe të harrojmë për çdo gjë. A është e
  Në fakt, dhe nëse ka tipare të reagimit në mendjen e fëmijës
  emergjente?


  - Kjo deklaratë është krejtësisht i gabuar. Memorie psikologjik është i pranishëm në fëmijët, si dhe të rriturit.

  Vetëm fëmijët shtrydhur instinktivisht nga kujtimet e tyre për situatën e tyre dramatike.

  Një nga karakteristikat kryesore të reaksioneve të fëmijëve ndaj stresit - vetë-rehabilituese. Nëse fëmija është psikikë shëndetshme të mjaftueshme, ajo shpejt fillon në asnjë mënyrë të tërheqë veten nga stresi veten. Për shembull, shumë do të flasë në temën e çfarë ka ndodhur me të, të luajnë me shokët e kësaj situate të portretizuar në letër. Vlen të përmendet se më i ri baby, të ndritshme manifestuar këtë funksion. Fëmijët më të rritur të prekur nga konventat sociale, më pak të prirur për të pështyrë emocione të tilla negative.

  Një nga karakteristikat e reagimit të fëmijës ndaj stresit - autyzatsyya.

  Kjo është një largim nga realiteti. "Bota rreth nesh është e rrezikshme. Unë nuk dua të shkoj atje ", - fëmija instinktivisht i bën përfundimet dhe lëkurët e mëposhtme në shell tij. Ndryshe nga të rriturit, fëmijët janë më emocionale, ata nuk janë ego aq të zhvilluara mirë, në mënyrë që ata të kuptojnë gjendjen e vështirë në mënyrë racionale. Rezultati - një tërheqje nga bota e jashtme.

  - Cilat janë shenjat prindërit mund të identifikojnë ky kusht një fëmijë, sepse disa fëmijë për jetën Tikon ngurrojnë të hedhin jashtë emocionet jashtë? Ulet duke luajtur, duke lexuar. Jo xhagajdar. Pra, të gjithë të drejtë?

  - Në të vërtetë, fëmija mund të vazhdojë të luajë lodra tuaj të preferuar, të komunikuar me të tjerët, por ajo bëhet më pak emocionale.

  Gjatë lojës apo bisedë, ai dukej jo për të dëgjuar kolegët e tyre dhe pothuajse nuk duket në sy, dhe pothuajse të gjithë vizatim i tij i lirë kohë i kushton disa shkopinj një lloji tjetër. Veprimet Stupid përsëritura duhet të lajmërojnë prindërit.


  Fazat e reaksioneve traumatike në fëmijët

  Duke folur me një psikolog nuk do të mund të ndihmojë të kthehen në fatin e fëmijëve të prekur mendërisht në Beslan. Dua të shpresoj se procesi i vetë-rehabilitimit ata nuk do të vonohet. Megjithatë, ajo ka qenë një kohë të gjatë, por pothuajse të gjithë fëmijët, pavarësisht nga mosha, është ende e përsëritura në bisedat me mjekët, të afërmit dhe gazetarëve Fraza të ngjashme, në kuptim. "Pse unë shkova në këtë shkollë?" - Çdo tani dhe pastaj pyet katër djalë.

  Dy miq të shkollave të mesme, psherëtimë: "Shkuarja në rrugën për të shkuar në dyqan dhe pastaj të ndryshojë mendjen tuaj dhe vrapoi në shkollë. Kjo mund të jetë vonë dhe nuk e merrni për të shkuar. "

  Thjesht - atje. Në Beslan erdhi nga fjala nuk kërkon shpjegim. "Unë nuk mund të besoj se gjysma klasë jo në botë. Në vendin që unë bëj nuk dhjetë oborre Eja "- Fjalët e dhjetë Gjergjit. Endless lojë situatë tragjike psikologjikisht i kuptueshëm. Pas plagët - të dy fizike dhe emocionale - nuk forcuar shpejt. Megjithatë, me një dëmtim të tillë të dhimbshme ekziston rreziku i kalimit të formave akute të stresit në kronike. Një i ashtuquajtur çrregullim post-traumatik.  Shkencëtarët psikiatër, studion shëndetin e fëmijëve të cilët mbijetuan traumatike për ngjarjet psikikë (fatkeqësitë natyrore, aksidentet teknologjike, sulmet terroriste). Ajo u treguar se reagimet traumatike tek fëmijët në periudhën e parë pas një fatkeqësi ishin disa faza.

 • Fazë Shock. Fëmija është konfuzioni, pafuqisë, kusht panik. Ajo nuk pasqyron atë që ka ndodhur.
 • Hapi kujtime - nuk është një vlerësim i asaj që ndodhi, mohimi i asaj që ndodhi, rritjen e ankth, panik shtete.
 • Faza Post-traumatik. Në këtë fazë ka phobias (frika e humbjes së të dashurit, frika e ndarjes, frika e vdekjes); Simptomet e origjinës psikosomatike (urinim i pavullnetshëm, shtetet e krizave konvulsive, çrregullime të gjumit, dhimbje koke); çrregullime afektive (depresioni, vetëbesim i ulët, fajin).

 • Për shembull, rreth 40% e fëmijëve të cilët janë dëshmitarë shkatërrimin e digës në Gjirin e Buffalo në 1979, tregoi simptomat e çrregullimit të stresit post-traumatik pas 2 vjet pas katastrofës. Përafërsisht 30% e fëmijëve të cilët ishin në mes të uraganit Andrew, ishin simptomat e çrregullimit të rënda të stresit post-traumatik. Përafërsisht 12% e fëmijëve këto simptoma vazhduar pas rreth një vit pas fatkeqësisë. Veçanërisht rezistent u përsëriten përvojat dhe figurativ ngjarje pikturë riprodhim.

  Sigurisht, përgjigjja dhe rehabilitimi i fëmijëve varet shumë nga karakteristikat e tij individuale. Fëmijë të ndryshëm kanë pragje të ndryshme të ndjeshmërisë ndaj lëndimit.

  Megjithatë, ekspertë të prodhuar disa terapi për të ndihmuar fëmijët të përballen me ndjenjat dhe reagimet pas përvojave të vështira të tyre.

  Kush do të ndihmojë fëmijët tanë

  Këtu ne do të flasim jo vetëm për asistencë. Ai është i afërt për fëmijët janë të afërm të viktimave. Dhe mos harroni se të rriturit me stresin më të tmerrshme dhe të ndjehen emocion të madh. Përsëri unë kërkoj që të më ndihmojë të përgjigjen në këtë pyetje homologun tim Yulia Belova.
  - Si më të lehtësuar fëmijën psikologjike trauma?

  - Në fazën e parë të reaksioneve traumatike kur ende shumë të nxehtë, një fëmijë ka nevojë për një kontakt të ngrohtë emocionale, nuk ka nevojë për të pyesni atë për përvojat e tij, kujtime shumë të dhimbshme për të.

  Është e rëndësishme për të krijuar një atmosferë të sigurisë psikologjike të fëmijës. Për këtë qëllim, gjëja e parë që mund të bëjë çdo prind - të mendojnë se ai është afër. Biseda, kontaktoni trup, ndjesi e ngrohjes. Edhe nëse jo fjalë, por çdo kontakt i jep fëmijës një ndjenjë të sigurisë.

  Së dyti, është e rëndësishme të mos fillojë të tregojmë me gishta në këtë ngjarje. Edhe kështu në të mbijetuarit e daulles kohë shumë të gjatë nuk është një ndjenjë e fajit: "Pse, kam pyetur gjyshen time me vëllain vish me mua në shkollë? Ata kanë jetuar tani. Në përgjithësi, në qoftë se nuk i parë i shtator, të gjithë do të ishte mirë. " Është e rëndësishme të mos rritur një diskutim të këtyre temave dhe kaloni në pamje të tjera të fëmijëve.  Megjithatë rrezik shfaqje vetëm do të rrisë ankthin e fëmijës. Fëmijët janë shumë të qartë perceptojnë dhe kuptojnë reagimin e prindërve të tyre. Prandaj, prindërit duhet vetëm për të ndarë me fëmijët idetë që i preokupojnë ata. "Po, më shumë e vështirë, ajo dhemb, unë jam tmerrësisht i shqetësuar, por unë jam me ju, dhe ne mund të trajtojë." Nuk do të thotë se të gjitha është e mirë. Ky organizim vë një mur në mes fëmijës dhe prindit. Kid nachytaye ndjehen një ndjenjë të rritur të vetmisë, fajin. "Gjithçka është mirë, atëherë unë një mënyrë të keqe?". Afër baby, e cila pengon përfundimin e mëtejshëm nga stresi.

  A nuk do të vonojnë zgjidhjen e problemeve

  - Më parë kemi biseduar për ditët e para, javë pas operacioneve, por shumë shpesh përvojë emocionale për shkak të individit, mosha-e përshtatshme dhe faktorët e jashtëm të rritet në stres të thellë.

  Dhe pastaj pa ndihmë profesionale nuk është thjesht e mjaftueshme. Kjo është ajo?


  - Në të vërtetë, është e rëndësishme për të identifikuar shenja të çrregullimit post-traumatik (PSTR). Nëse mbahet për më shumë se një muaj, dhe fëmija është torturuar ende kujtime të luajtur përsëri situatën, ai u shqetësuar nga frika se ai është autistic, ai kishte nevojë për ndihmë urgjente.

  Një nga manifestimet e formës kronike të stresit - çrregullimeve psikosomatike. Se fëmija sëmuret. Kjo mund të jetë një të ftohtë të përbashkët, por janë nganjëherë sëmundje më serioze - zemra, stomaku.

  Me të tillë një vonesë detyrat përgjigje psikolog - për të ndihmuar fëmijët të shpëtoj nga frika.


  - Psikologët insistojmë për të diskutuar ngjarjet tragjike në mënyrë që të sjellë këtë frikë nënndërgjegjeshëm. Shumë fëmijë të cilët vizituan një emergjence, të themi vetëm frazën e mëposhtme: "Unë jam i gatshëm për të përmendur." A nuk zhyten në kujtimet dëmit?

  - Ne e dimë se vetë fakti i verbalizing ndjenjat dhe frika (ARR tyre në formë verbale) siguron një efekt terapeutik. Por përsëri, është e rëndësishme që vetë fëmija të kërkuar për të folur për frikën e tyre, dhe kjo do të ndodhë vetëm me besim të plotë në terapist. Kur ai e kupton se ai është atje, brenda, më e vështirë për të mbajtur këto përvoja se sa të hedhin jashtë, atëherë ju mund të fillojnë të flasin, dhe më vonë - për të punuar me më të përvojës.  Kush janë "viktima sekondare të fatkeqësive"

  Sa prindërit thonë, pas peng duke marrë në fëmijët e Beslanit që jetojnë larg nga vendet që përjetojnë ankth dhe alarm. Ka pasur edhe një afat - viktima sekondare të fatkeqësive.

  Ja një rast studimi: "Pas marrje peng në Beslan 9 vit vajzën time të vjetër nuk mund të marrë përsipër. Çfarë kam parë në televizion e bëri atë një ndikim i fortë. Ajo ishte e mbyllur, indiferent për lojëra, refuzon të shkojë në shkollë. Unë të kërkuar për të folur me të për të gjetur se çfarë saktësisht ajo është e frikësuar, por njerëzit mendojnë se është më mirë të mos kujtoj atë për atë që pa. Ai beson se është më mirë për të shkëputur të saj, dhe vajza është e harroj gradualisht.

  Cili prej nesh është e drejtë? »
  - Një akt i terrorizmit - është rast urgjent, ka një të fortë
  Efekti traumatik mbi gjendjen e mendjes. Dhe në qoftë se njerëzit e dinin për
  çfarë ka ndodhur në mënyrë të tërthortë, të tilla si nëpërmjet medias
  informacion?


  - Sigurisht, fëmija e sheh se çfarë po ndodh rreth tij dhe i fshehin informacionin nga ai i pakuptimtë. Fëmija shkon në shkollë, e dëgjon bisedën, duke parë TV, duke shkuar nëpër çdo gjë e kam parë dhe dëgjuar. Unë nuk do të them se është e mirë, por është e natyrshme. Nëse kjo vazhdon, thonë, një javë ose dy, atëherë kjo është në rregull. Përsëri, datat e rëndësishme gjatë të cilit fëmijët janë duke vazhduar frikën dhe ankthin.

  Mjafton përfshirjen e prindërve për të relive stresit.

  Ne duhet të dëshmojmë se ju e kuptoni fëmijë kuptoj ndjenjat e tij, emocionet. Nëse këto reagime janë të vonuar dhe fëmija vazhdon të qëndrojë zgjuar gjatë natës dhe ka frikë për të shkuar në shkollë, nuk është, sigurisht, duhet ndihmë psikolog. Ajo shpesh provokuar një reagim i tillë nuk është parë aq shumë sa frika e brendshme ekzistuese. Dhe nëse nuk parashikohet në kohë ndihmë të ekspertëve, problemi shkon më thellë.

  Trajton jo vetëm kohën

  Koha shërojnë. Komunikimi me njerëz të afërt tepër të kujdesshëm. Është koha për të folur për teknikat dhe metodat e rehabilitimit. Ekspertët ofrojnë një shumëllojshmëri të opsioneve. Vizatim frikë. Historitë shkrim në frikë.

  Duke përdorur Lojra dhe instsenuvan.
  Gjestalt (psikolog fëmijë, thotë se ai ëndërronte një psikolog pyet për të treguar këtë ëndërr, përmes lëvizjes, lodra të veprimit, maska, argjilore). Gjithsesi, të gjitha metodat janë të destinuara për të qetësuar fëmijën filluar të trajtuar frikën e tij kur ai e pa atë nga ana e "potorkav" atë si diçka të vërtetë.

  Ndërsa specialistë të vizitojnë Qendrën psikologjike, e natyrisht, të interesuar në Julia, cilat janë teknikat kryesore që ajo përdor në punën e saj.

  - Sigurisht, të gjitha varet nga mosha dhe frika specifike. Megjithatë, më shpesh duke përdorur fotografisë. Për fëmijët është e gjitha klasat shumë të njohur dhe organike.

  Me fëmijët më të vjetër pak më e komplikuar, ata mund të refuzojë për të portretizuar diçka: "unë nuk mund të, unë nuk do të." Megjithatë, kur e rregulluar adoleshentët gjithashtu përgjigjur frikës së tillë të përpunimit. Një fëmijë e përshkruan atë që ai ka frikë se ai mund të bëjë këtë në mënyrë të përsëritur, duke shtuar shkarko me ngjyra të tjera, duke ndryshuar atë, duke e bërë më optimist. Pas gjithë frikë pushon të trembë atë.

  Në figurën ajo mund të jetë sculpting dhe kukull dramatizim. Këto klasa janë të përshtatshëm, sepse fëmijët e humb të njëjtën situatë disa herë. Kjo ndihmon fëmijën të hequr stresin emocional dhe ju lejon për të ndryshuar situatën, të luajnë me karaktere e saj dhe të vijë në një fund optimiste.  Më e rëndësishmja - nga mësimi i parë, jepni fëmijën tuaj të shprehur shumë vetë tuaj në letër ose në lojë. Ai zgjedh ato përshkruaj ato lodra që janë aktualisht më të pasqyrojnë gjendjen e tij të brendshme. Për shembull, fëmija përcakton lodër, e cila është e ngjashme me frikën e tij të errët. Frika e tij është e sigurt, ai e mban atë në duart e tij. Puna ime është - për të kontrolluar situatën, për të hequr spirancë e kaluara e tij. Dhe, sigurisht, duhet komunikim të vazhdueshëm verbal, bisedë. Vetëm me anë të vendosjes së kontaktit të besimit të gjitha masat terapeutike do të jetë më efektive.

  Në përfundim, unë dua të them se çdo ndihmë është efektive nëse ajo është në kohë.

  Nëse në dyshim, të shkojnë te psikiatri me një fëmijë apo jo, është mirë që të luajnë të sigurt dhe të shkoni se posoromytysya të bërë atë dhe pastaj kemi për të trajtuar çrregullim kronik.

  Intervistuar Anna Zhukova "Ndihmoni fëmijën tuaj për të harruar këtë makth."