Nazale gjakderdhje shkaqet


 • Gjak nga hundët
 • Gjakderdhje Prichinay hundës
 • Gjakderdhje kronike

 • Dallimet në numrin dhe natyrën e gjakderdhje të hundës, ceteris paribus, mes gjinisë mashkullore dhe femërore janë vërejtur.


  Gjak nga hundët

  Shpesh ndodh papritmas dhe mund të shoqërohet me humbje të konsiderueshme të gjakut. Në zemër të gjakderdhjes nga hunda është një shkelje e integritetit të enëve të gjakut mur dhe gjakut koagulimit. Gjakderdhje të hundës mund të jetë spontan apo shkaktuar dëmtime të ndryshme. Shkaqet e gjakderdhje të hundës janë të ndarë në lokale dhe të përgjithshme.

  Shkaqet lokale përfshijnë:

 • një vend sipërfaqësore vaskulare pleksus në mur ndarës të hundës është e lehtë për të dëmtuar, e cila është shkaku më i zakonshëm dielli?%

  Hundës B5h gjakderdhje (90%);
 • Lëndimet që mund të jenë nga pikat e forta të ndryshme - nga zakonet krejtësisht të padëmshme në dukje të marr një gisht në hundë me i rëndësishëm i shoqëruar nga fraktura e skeletit të fytyrës;
 • Trupat e huaj në zgavrën e hundës, të cilat mund të provokojnë gjakderdhje, duke plagosur drejtpërdrejt Mukoza, ose duke shkaktuar inflamacion në vendin e qëndrimit të tyre të gjatë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për fëmijët e vegjël që shpesh vënë hundën e tyre në lëndë të ndryshme, dhe pastaj të harrojmë për atë apo të fshehur nga të rriturit. Në këtë rast, diktim shoqëruar nga qelb me një erë të pakëndshme;
 • Tumoret beninje të ndryshme dhe malinje të zgavrën e hundës (në fëmijët subjekti më i zakonshëm beninje);
 • lakim e mur ndarës hundës, e cila, së bashku me gjakderdhje të rastit, në shumicën e rasteve do të përjetojnë vështirësi në frymëmarrje hundës;
 • anomalitë vaskulare e zgavrën e hundës - zgjerimin e ndryshme të lokalizimit të arterieve dhe venave;
 • ndryshimet në strukturën e mukozës në infeksione të ndryshme (tuberkulozi, sifilizi, difteria) dhe rinitit kronike;
 • nosebleeds te fëmijët mund të ndodhë për shkak të ajrit të thatë shtëpie.


  Cipë të pjekur mukoza e hundës mur ndarës pakësuar nga muret e enëve të gjakut dhe ata të humbasin elasticitetin dhe forcën e tyre. Si rezultat, me teshtimë, defekt hundën, etj This thata çara mucous cipë dhe thyen atë ssohshyesya enë gjaku.

 • Gjakderdhje Prichinay hundës

  Semundja ose gjendja që përfshin vetitë e koagulimit të gjakut dhe lidhjen e tyre me shkeljes të depërtueshmërisë vaskulare;

 • çrregullime të gjakut (p.sh., Hemofilia - anomali kongjenitale karakterizohet nga mungesa ose mungesa e një faktori të koagulimit);
 • rritur pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut në inflamacion të tyre (vaskulitis) ndodhin në infeksione të rënda të tilla si fruthit, gripit dhe të tjerët;
 • me një mangësi e vitaminës C (hypovitaminosis C);
 • me sëmundjet trashëguar karakterizuar nga anomalitë në strukturën e murit vaskulare;
 • sëmundja e mëlçisë kronike (hepatitis, cirroza);
 • sëmundje kronike inflamatore të kavitetit nazal dhe sinuseve paranazale;
 • shtet, i shoqëruar nga rritja e presionit të gjakut (hipertension të veshkave - rrit presionin e gjakut në sëmundje të veshkave, ushtrime, Sunstroke, mbinxehje).

 • Nosebleeds mund të fillojnë papritmas, shpesh gjatë gjumit. Gjakderdhje është i njëanshëm ose djathtas në të dy gjysmave të hundës. Gjakderdhje janë të intensitetin dhe kohëzgjatjen ndryshme. Në disa raste, gjaku rrjedh ngadalë dhe në mënyrë spontane ndalesa në gjak tjetër derdhur lumenj e gjakderdhjes mund të vazhdojë për një kohë të gjatë dhe në mënyrë spontane ndalesa.

  Është e rëndësishme për të kuptuar se ka pasur gjakderdhje të hundës, madje në rastin e lëndimit, ju mund të jetë shenja e parë e sëmundjeve të tmerrshme (p.sh., sëmundjet e gjakut) dhe më pas e kanë efekte të mëdha negative përsëritura kurs (të përsëritura). Në të gjitha rastet e gjakderdhjes hundës duhet të konsultohen ekspertët, dhe ekzaminimi duhet të fillojë me një vizitë në mjekun e fëmijëve ENT i cili do të shqyrtojë zgavrën hundës, radiografi të emërojë sinuset paranazale.

  Nëse shkaqet lokale hundës gjakderdhje dhe, në veçanti - enët sipërfaqësore të gjakut në mur ndarës hundës, specialist mund të kryejë djegurit e tyre (koagulimit) në mënyra të ndryshme: energji elektrike, lazer (elektro-koagulimit ose lazer) ose azotit të lëngshëm (kriovozdeystvie).

  Indikacionet për djegien e anijeve janë nosebleeds periodike (ndonjëherë e përsërit disa herë në javë dhe për të sjellë shqetësim të rëndësishëm për pacientin); përpjekjeve të pasuksesshme për të ndaluar gjakderdhje me mjete të tjera; shqiptohet gjakderdhje; zhvillimi si pasojë e anemisë përsëritur gjakderdhje (anemi), lodhje. Në praninë e trupave të huaja në pasazhet e hundës, polyps treguar largimin e tyre, etj

  Nëse shkaqet e zakonshme e gjakderdhje, ata do të caktohen sondazheve të ndryshme, të tilla si analizat e gjakut, dhe konsultime shtesë me specialistë të tjerë, hematologist (një mjek i cili trajton çrregullime të gjakut), pediatër, etj


  Gjakderdhje kronike

  Nuk po rritet ngadalë shkaktojë lodhje, të krijimit të anemisë. Nëse vuani nga sistemi imun anemi - reduktuar rezistencë të patogjenëve dhe gjithnjë në ndryshim mjedisin. Uria kronike oksigjenit shkakton shfaqjen e një gjendje patologjike në të cilën ndryshimet e formës së prerë në strukturën dhe funksionin e organeve më të madhe.

  Humbja e gjakut në një vëllim të madh të çon në pasoja të rënda për të trupit, dhe në disa raste vdekje.

  Gjakderdhje mund të jetë akute ose kronike. Gjakderdhje akute shkakton një përkeqësim të shpejtë të pacientit dhe në një periudhë të shkurtër kohe mund të shkaktojnë humbjen e vetëdijes për shkak të urisë akute oksigjenit të trurit, dhe në qoftë se ju nuk mund të ndalet - me vdekje.