Mitet për antibiotikët


 • Një ekskursion i shkurtër në histori
 • Numri Miti 1
 • Numri Miti 2
 • Miti numër 3
 • Numri Miti 4
 • Numri Miti 5
 • Numri Miti 6
 • Numri Miti 7
 • Miti numër 8


  Një ekskursion i shkurtër në histori

  Sëmundjet infektive kanë qenë prej kohësh problemi i njerëzimit. Edhe pasi u treguar se infeksionet e shkaktuara nga bakteret, gati njëqind vjet nuk ka pasur agjentë të mira antimicrobial. Droga e përdorura për këtë qëllim, toksicitetit të ndryshme dhe efikasitetit të ulët. Vetëm në 30 vitet e këtij shekulli u sintetizuar përgatitjet sulfanilamide, dhe në dhjetë vjet - antibiotikët. Shfaqja e këtyre barnave kanë revolucionarizuar mjekësinë - mjekët hera e parë ishin në gjendje për të trajtuar në mënyrë efektive e sëmundjeve infektive.

  Me qëllimet më të mira, për të shëruar antibacterials më shpejt, efikase, mjekët e parapara gjithmonë dhe kudo, ku ka pasur një aluzion i infeksionit. Por pothuajse menjëherë ka pasur probleme të papritura, të formuara në baktere rezistente ndaj antibiotikëve, dhe pacientët shfaq efekte anësore (alergji, dysbiosis). Kjo është kontribuar pjesërisht për të keqkuptimeve të ndryshme në lidhje me antibiotikët.


  Miti № 1. Të gjithë antibiotikët janë antibiotikët.

  Edhe pse literaturës mjekësore, termi "antibiotik" është përdorur shpesh për të referuar në të gjithë agjentët antimicrobial, antibiotikët droga janë të sinqertë formuar nga mikroorganizma ose metodat gjysmë të çmuar.


  Përveç antibiotikët janë krejtësisht antibacterials sintetike (sulfonamides, droga nitrofurans, etj). Këto medikamente si Biseptolum, furatsillina, furazolidone, Metronidazole, palyn, Nitroxoline, nevyhramon jo antibiotikët. Ato ndryshojnë nga këto ndikimi mekanizmat e antibiotikëve të baktereve, si dhe efektivitetin dhe ndikimin e përgjithshëm në trupin e njeriut.


  Miti № 2. Antibiotikët mund kurë ndonjë infeksion.

  Ky mit është shumë e zakonshme, por nuk mund të shërohet me antibiotikë dhe disa infeksioneve të tjera virale. Infeksionet virale janë një pjesë e rëndësishme e sëmundjeve të frymëmarrjes.

  Shumica e të ashtuquajturës "ftohtë" (ARI) nuk kërkojnë antibiotikët apo droga të tjera antibacterial, sepse ato janë të shkaktuara nga viruset për të cilat këto barna nuk punojnë.

  Virus shkaktuar sëmundje të tilla si gripi, fruthi, rubeola, lisë së dhenve, shytat (shytave), mononucleosis infektive, hepatiti A, B, C, etj Në këto sëmundje, si dhe në sëmundje respiratore akute, antibiotikët mund të administrohet me shfaqjen e komplikimeve bakteriale ie lidh infeksion sekondar, dhe trajtimi është droga kryesore të grupeve të tjera (drogë immunohlobulinovye, drogës antivirale).

  Antibiotikët nuk punojnë mirë për sëmundjet infektive të tilla si kërpudhave (kërpudhave maja-si të gjini Candida që shkaktojnë mëllenjë, etj), protozoa (amebë, Giardia) krimba.

  Këto sëmundje infektive si difterisë, botulizmi, tetanozit shkaktuar nga toksinat bakteriale si trajtimi kryesor konsiston në futjen e serumeve antitoksik pa që vdekja mund të ndodhë edhe kundër terapisë me antibiotikë.

  Në disa infeksione kronike (p.sh., pyelonephritis) antibiotikët janë emëruar vetëm në akute atëherë përdoret antibacterials sintetike (furagin, Nitroxoline, palyn etj) dhe mjekësi bimor.

  Nuk është e dëshirueshme që të antibiotikëve për trajtimin e dysbiosis zorrëve nëpërmjet efekteve negative të këtyre barnave mbi microflora normale të zorrëve dhe shtypjes imunitar të funksioneve të zorrëve.


  Miti № 3. Antibiotikët - e keqe, ata janë jashtëzakonisht të dëmshme për trupin, ata nuk në çdo rast mund të aplikojnë.

  Shumë refuzojnë marrjen e antibiotikëve të përshkruara nga mjeku juaj edhe në gjendje të rëndë. Përkundër faktit se antibiotikët të bëjë të ketë disa efekte anësore, janë droga qëllim të cilëve paralel me antibiotikë si një mbulesë mund të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e komplikimeve të tilla si alergji (suprastin, tavegil) ose dysbiosis (bificol, atsilakt). Varësia ndaj antibiotikëve kurrë formuar.


  Miti № 4. Pa antibiotikëve nuk mund të bëjmë kur është fjala për jetën dhe vdekjen e pacientit.

  Me akute antibiotkov sëmundjet ngjitëse emërimit shpesh duhet pielonefrit, grykët dhe pneumoni, si dhe inflamacion infektive të lokalizuara në dëmtimit të dhëmbëve të mbyllura (otitis media, sinusit, osteomielit, absces, celuliti).

  Ne shpesh përshkruajnë antibiotikët për njerëzit pas operacionit - për të parandaluar infeksionet.

  Pa antibiotikë shpesh zhvillojnë komplikime të rënda të tilla si angina pas trajtohet me antibiotikë mund të jetë i mundur zemra (ethe reumatike, miokardit) dhe veshkat (glomerulonefriti).

  Pa trajtim me antibiotikë i sëmundjeve akute (pneumonia, sinusit, etj) i formuar sëmundje kronike të ngadaltë (pneumoni kronike, sinusit kronik, infeksionit kronik urinar trakt).

  Ka një numër të sëmundjeve kronike që dukshëm dëmtojnë cilësinë e jetës, por trajtohet vetëm me antibiotikë.

  Ky infeksion Mycoplasma e mushkëri, yersinioz, klamidia dhe disa infeksione të tjera urogjenitale.

  Sigurisht, caktimin e një antibiotik, mjeku vlerëson shenjat dhe contraindications, peshon efektivitetin e parashikuar dhe rrezikun e efekteve anësore.


  Miti № 5. Nëse ndonjë antibiotik ndihmuar dikur, ajo pastaj mund të përdoret me sukses në sëmundjet e tjera.

  Patogjene madje shumë të ngjashme me foto klinike të sëmundjes mund të jenë shumë të ndryshme. Bakteret e ndryshme kanë ndjeshmëri të ndryshme dhe rezistenca ndaj antibiotikëve të ndryshëm. Për shembull, një person i sëmurë me pneumoni streptokoksike, dhe ai ndihmoi penicilinë, atëherë ai u rishfaq kollë, shkaktuar nga Mycoplasma mund të jetë që nuk reagon në seri droga penicilinë.

  Në këtë rast, penicilinë nuk është më ndihmojë. Është e nevojshme të përshkruaj një droge që vepron në mykoplazmat.

  E njëjta antibiotik nuk mund të ndihmojnë, madje me sëmundjet identike në të njëjtin person si bakteret përshtaten shpejt ndaj antibiotikëve dhe kur ri-caktimit ajo mund të jetë se ata nuk janë të tmerrshme. Antibiotik i cili ndihmoi me pneumoni pneumonisë vitin e kaluar nuk mund të punojnë me pneumoni pneumonisë këtë vit!


  Miti № 6. «Unë mund të bëhem (fëmija juaj) emërojë antibiotikë pa një mjek."

  Vetë-mjekim me antibiotikë është i mbushur me joefikasiteti për shkak të zgjedhjes të gabuar të drogës për efekte anësore për shkak të dozimin pasaktë dhe mungesa e mbrojtjes adekuate, zhvillimin e rezistencës ndaj antibiotikëve nëpërmjet tërheqjes me vonesë të drogës.

  Zgjedhja mjekim e duhur ndihmon për të identifikuar mikrob dhe studiuar ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve, por kjo nuk është gjithmonë e mundur. Edhe në qoftë se ne e dimë patogjen dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve, ju duhet të gjejnë një droge që arrin lokalizimin e mikrobeve në trup. Dozë të varur nga mosha dhe comorbidities dhe nuk ka gjithmonë të takohen rekomanduar në abstrakte, si këto rekomandime janë të dizajnuara për mesatare në vend se parametrat individuale.


  Miti № 7. «organ Next përballuar vetëm."

  Kohëzgjatja zgjedhur siç duhet e trajtimit me antibiotikë është i rëndësishëm. Shumë shpesh pacientët në mënyrë të pavarur të anulluar trajtim me antibiotikë pas 1-2 ditë pasi ajo u bë më e lehtë.

  Por trupi nuk mund të përballojnë vetëm, do infeksion i dobët, lezione të komplikuara e zemrës, veshkat, etj Si rezultat i ndërprerjes së parakohshme të antibiotikut mund të jenë variacione rezistente të baktereve në të.

  Nga ana tjetër, në qoftë se antibiotik është marrë në mënyrë të panevojshme të gjatë, pavarësisht nga mungesa e efektit, rrit rrezikun e dysbiosis apo alergji.


  Miti № 8. drogë antimicrobial që nuk i përkasin të antibiotikëve, kanë më pak efekte anësore.

  Në disa raste, vetë-sulfonamides tilla si Biseptol (Bactria, septrin) sulfalen, sulfadimezin apo droga të tjera antibacterial çon në reaksionet alergjike apo dysbiosis madje më shumë se e trajtimit me antibiotikë.

  Përveç kësaj, shumë drogat sintetike kanë efekte toksike për mëlçinë dhe veshkat, sulfonamides shpejt zhvillojnë rezistencën e mikroorganizmave dhe Performance janë dukshëm inferiore ndaj antibiotikëve moderne.

  Kështu, terapia me antibiotikë, duke përfshirë antibiotikët, duhet të trajtohen si çdo trajtim tjetër, të mos kenë frikë, dhe të përdoret vetëm nën mbikëqyrje mjekësore sipas indikacioneve dhe contraindications.

  Ilaç i keq është - është se ata përshkruajnë "jo e rastit" dhe "vendin e vet" mjekët të paaftë apo arrogante, pacientët dhe ndihmësit e tyre "miqësore".

  Informacion nga neni YA Kopanev "Mitet rreth antibiotikëve dhe agjentë të tjerë antimicrobial."