Mjekësia dhe numri qasje të lirë për të problemit


 • "Trajtohet për të lira, kështu që asgjë që do të trajtohen?%
  BB
 • Ajo gjithashtu është e
 • Kastë Mbyllur drogës
 • Ku të shkoni nga dhimbje dhëmbi

 • Pse ndonjëherë ne paguajnë mjekët shumë më tepër se ata mund pa marrjen e
  me çfarë pritet? Rreth të njëjtën gjë
  drogës mbyllur kastë - Dentistët - thotë dentisti Nicholas
  Petrov.
  "Trajtohet për të lira, kështu që asgjë që do të trajtohen"

  - Vendi ynë ka marrë gjatë një kurs të fortë për mjekësi komerciale. Në perestrojka ishte nisur sloganin "trajtim falas, trajtim do të thotë asgjë." Kjo është e vërtetë, por mos harroni se ilaç komerciale - shkurtime të dy mënyra.

  Nga njëra anë, për të holla ju mund të merrni ndonjë ndihmë. Nga ana tjetër - pacienti ndërsa vazhdimisht merr në një situatë ku ajo vzuvayut. Vetëm për shkak se sistemi është i rregulluar kështu: detyra kryesore e çdo organizate të biznesit - duke e bërë shuma maksimale e parave. Healing - vetëm një mjet për të fituar. Ka një mori që paguan pagat mjekun. Natyrisht, kjo kërkon që mjeku vetë okupav dhe e bën një fitim.

  Unë për drogë e tij të gjatë të jetës ka punuar dhe neuropsikiatër, dhe urologjisë, dhe dermatologji, dhe tani punojnë si një dentisti ... kudo e njëjtë. Në kthetrat e mjekëve vetëm Hit!


  Është si një shërbim makinë - mbërriti pads për të ndryshuar, dhe pastaj ju do të gjeni një bandë e pjesëve që kërkojnë zëvendësimin e menjëhershëm. Një njeri vjen tek urolog me disa probleme të vogla, ajo menjëherë e kthen prostatitis, uretritin ... "Ju duhet të bëni masazh bouginage ..." "Dhe në qoftë se unë bëj", -? Pyetur pacientin e keq. Pastaj ai tha frazë sakramentale: "Kjo mund të përfundojë impotencë." Një fshatar po them vetëm për impotencë! Ai menjëherë fillon të mendoj, në simptome të sistemit nervor ai do të fillojë të paguajë ... Çdo të holla!

  Well "shitur" sifilizin, gonorrenë ... Kur profesori im i shqiptoi një kozhveninstitute punonjës të rinj: "Para se të erdhi në pacientit, dhe se ajo e ka emëruar ju?

  Vetëm fizioterapi dhe antibiotikët. Pse kaq pak? "Ai u përgjigj:" Po, pacienti është i shëndetshëm! "Një profesor në të," Jo të shëndetshme! Ka mjekë të këqija! Gjeni dhe të përshkruajnë! »

  Unë e dija një klinikë ku pasi kalon testet për shtatzëni për të gjitha gratë pa përjashtim thanë se ata janë shtatzënë dhe e përcaktuar "një ukolchyk" për të shkaktuar një abort. Mjaft të shtrenjta, unë duhet të them. Por për të garantuar lirinë nga shtatzënia. Dhe të gjithë ranë dakord!

  Por shumica e të gjithë njerëzve "hedhin para" dentistë. Ndonjëherë ajo vetëm zemëron mua. Është një gjë kur ju shoh se si për klinikë tërheq një djalë 'Mercedes' - vetë ky Perëndi e urdhëroi çikë.

  Dhe krejt tjetër kur hoqi pensionist vetmuar. Kohët e fundit kam pasur një rast. Gjyshja e sëmurë dhëmb - vetëm një në gojë. Ajo shkoi te mjeku. Dhëmb Rolling që i takon fshini mjekun fillon të "kuruar" - heq të gjitha kanalet nerva vë vulën e rrugës ... Ajo kushton 3000 rubla gjyshen. Dhe pensioni i saj - 1500 rubla. Fqinjët gjyshja napozychaly, paguar off. Dhe pastaj erdhi tek unë në klinikë rrethit dhe e pyeti se çfarë të bëjë me dhëmbit, e cila është rimëkëmbur dhe ndërhyjnë. Unë i thashë dhëmb i saj hiqet falas. Dhe pastaj telefonoi mjekun dhe që shprehën gjithçka që unë mendoj në lidhje me të.

  Ajo gjithashtu është e


  - Sapo kam qenë i ftuar për të punuar si një mjek në një mënyrë të Moskës klinikë të mëdha.

  Mbrojtja, pajisje japonez, këpucëve mbulon disponueshme ... duke mbajtur këtë klinikë Dagestani diasporës hebrenjtë. Ata duken si Dagestanis vetëm në gjoks dhe unazat - Ylli i Davidit. Një klinikë e mbikëqyrur nuk është pronar, por, si zakonisht në Caucasians, një i afërm i pronarit - një arsye parashikueshme njeri. Ai eci duart në xhepat e tij, me mjekët sillen keq - ata gjithmonë i vrazhdë. Unë u përpoq të shpjegojë atij: se ju, i dashur, vijnë në Moskë, për shkak të afërm të mirë-vendosur, u bë shefi i mjekëve. Por mjekët e Moskës - njerëz të cilët dinë dhe janë në gjendje të dhjetë herë më shumë se ju. Kështu, ata kanë vetëbesim të lartë.

  Duke punuar në gojë, dashur - ai nuk do të shesë domate në treg. Doktor - mjet i hollë, dhe ju mund sjellja e tyre për të thyer atë.

  Rezultati ishte vijim. Pjesa më e madhe e pacientëve në këtë klinikë ishte Diaspora. Dhe të gjithë punën e bërë në mjekëve gojë klientët e dobët, sikur t'u hakmarrë shefit të tij. Por në stomatologji janë hollësitë shumë të rëndësishme, të themi, një mjek nga pakujdesia heq nerv - jo krejtësisht. Pastaj të vënë këtë dhëmb metaloqeramika. Një vit apo dy dhëmb njerëzor nuk ishte i shqetësuar, dhe pastaj në krye të rrënjës fillon granuloma - inflamacion. Unë vetëm kam hequr një dhëmb.

  Pra, pas një kohë në qytetin Dagestani e Moskës hebrenjve filloi të shkërmoqet dhëmbët së bashku.

  Ata, natyrisht, u zhvillua me pretendimeve për klinikën. Dhe ka tre mjekë kohët kanë ndryshuar. Dhe të gjithë shefi juaj të holla tha klinikë.

  Kastë Mbyllur drogës

  - Pjesa më e madhe e kësaj vjen nga dentistë mbyllura komunitetit kastë. Të gjithë mjekët si mjekët, vepër e falsifikuar ngadalë dhe dentistët e konsiderojnë veten elitë dhe të punojnë në të mëdha. Ata nuk e le mjekët tjerë në klanin e tij. Si është bërë? .. Ka disa fakultete shkollat ​​mjekësore. Departamenti i Pediatrisë. Nuk janë kryesisht vajza - djem nuk kanë dëshirë të bela rreth me fëmijët ... Fakulteti Mjekësisë, e cila prodhon gjinekologu, kirurgët, terapistët ... Së fundi, dentare - hajdutët për gjendje para të gatshme.  Pra, në qoftë se ju të përfundojë çdo departament, përveç dentar, ju mund të pastaj të ndryshojë specializim retrain në seli. Ju dëshironi që të jetë një terapist dhe një pediatër? Awesome! .. Por në qoftë se mjeku apo kirurg të kërkuar të jetë një dentist - dzusky! .. Jo, ju me siguri mund të okonchit rezidencën, pastaj të ri-trajnuar edhe të marrë në punë dentisti. Por nëse ndodh diçka - shokët e dentistë tuaj nga ju vidhrestyatsya. Unë vetë shërimi okanchival, kështu që unë e di se çfarë dua të them.

  Dhe në stomatologji zgjuar too shumë gradë të rreme, u qëllimi i të cilit - për të pompë dentistë parave që njerëzit në të vërtetë punojnë në gojë, zyrtarë të dentare.


  Metodat e tilla ... Që nga vitet tridhjetë ne kemi një specializim të ngushtë dhe normat e tyre përkatëse në klinikat - kirurg dentar, mjek, dentist, prosthodontist ... Ndërsa në Perëndim punë e bën një mjek - kurë, fshini, protezuyut. Është e lehtë - është e ndokush nuk u kujtohet se si të Raikin: "Të ketë pretendime butonat? .. "

  Pra, dikur një profesor në Institutin Hiller organizuar departamenti Semashko i praktikës së përgjithshme. Kështu që ne kemi prodhuar specialistë universale - si në botën e qytetëruar. Dhe çfarë ndodhi? Mjekët Pesha ardhur në këtë departament në të praktikës, studimit për dy vjet, dhe pastaj ... nuk mund të marrë një punë.

  Bredhin derisa më në fund nuk mendoj pyes: çfarë tjetër keni nevojë? Në mënyrë tipike, ju paguani një tjetër $ 1,500 zyrtarë të nënshtrohen "rikualifikimin" - tani një profil të specializuar të ngushtë. Kjo është në Përveç qëndrimit, me përjashtim të fakultetit të dhëmbëve që studenti është disa mijë dollarë në vit në progres ... muaj "rikualifikimin" tre e gjysmë. Dhe ndërsa "të mësuarit" gjithë kohës, të përgatisë paratë. Me mua, për shembull, zyrtarët në Akademinë e Pasuniversitare Arsimit kërkohet, përveç parave të mbajtur në para të gatshme, një tjetër $ 500.

  Ku të shkoni nga dhimbje dhëmbi

  - Çfarë është çudi që shpenzohen mijëra dollarë dentisti atëherë do të kthehen në "gojën".

  Kjo është bërë në mënyrë të ndryshme. Për shembull, bind pacientin për të vënë svetootverzhdaemye të nënshkruar dhëmbin, i cili do të mbyllur kurorën. Dhe në këtë situatë nuk e kujdesit që vënë vulën, dhe rrugën - vetëm të papërshtatshme.

  Ose një person vjen në klinikën dentare, tha: Unë herë pas here klikimeve përbashkët mandibular. Përpara saj për të bërë një foto panoramike 700 rubla. Pastaj shikoni të njëjtën ndjeshmëri të dhëmbëve me ndihmën e pajisjeve - jo si foto! - 90 rubla për çdo dhëmbi. Dhjetë dhëmbët - 900 rubla, e gjithë procedura zgjat pesë minuta. Pastaj njeriu i dërguar në stomatonevrolohu. Ai do të marrë 300 rubla për pritjen, thotë se sëmundjet e sistemit nervor janë identifikuar.

  Pastaj 500 rubla pacienti duket profesor, një ekspert në nyje, të cilat do të japin këshilla: "Dhe ju nuk e hap gojën tënde. Dhe kur ju hani, përtyp në anën tjetër. " I njëjti person Këshilli mund të marrë falas në spitalin e rrethit.

  Një shembull tjetër. Çfarë ndodh kur një person me dhimbje akute vjen klinikën më të afërt? Përgjithësisht për dhimbje akute duhet të marrë ndonjë klinikë të lirë. Por ky njeri nuk është i njohur të paraqesin dhe të pyes, si ju, me para të gatshme ose kartë? Kartat e tij, në klinikën atje, kështu që njerëzit të thonë se paratë. Por sapo paratë, atëherë çfarëdo dhëmbit - edhe në qoftë se ajo absolutisht kërkon largimin - terapist fillon të "shpëtuar".

  Ai stërvitje, kolupayetsya vë vulën, pastaj thotë, "unë do të ruaj atë dhëmb. Që nga ju $ 150 në para të gatshme. Dhe ju mund vetëm mua, atëherë - $ 140. Unë jap këtë garanci dhëmb 6 muaj. " Pacienti është i kënaqur: ai shpëtoi dhëmbin! Por pas 7 muaj apo një vit - aq me fat - dhëmb shpërbëhet.

  - Që pacienti më mirë të themi atë me një kartë? Pastaj të largohen jashtë dhe çdo gjë.


  - Nëse kartën, atëherë shanset janë që ju do të heqë dhëmbin, të cilat mund të trajtohet. Ju nuk mund të mendoj. Pse bela me mjekun dhëmbit tuaj të lirë në qoftë se dera ai u ul dy më shumë, kështu që ju mund të merrni paratë? Parimi i një premisë të tillë mbi të pacientit do të duhet të angazhohen në vullnetin e lirë nuk është e angazhuar.  - Çfarë duhet të bëni? Ku të shkoni?

  - Unë kam qenë duke jetuar në një shtëpi pranë Moskës dhe vullnetit për të gjithë të ndërtimit dhe riparimit punën e bërë në këtë shtëpi një person. Unë e di e tij më një kohë të gjatë, unë kam shqyrtuar rastin. E njëjta gjë vlen edhe për makinën time - ajo vjetëruara një mjeshtër. Çfarë mund të themi për më shtrenjtë - shëndetin tuaj! Unë nuk e kuptoj njerëzit që janë duke ecur nëpër rrugë dhe pa një shenjë në portë "dentisti" ose "sëmundje veneriane", kthim prapa për të kërkuar ndihmë ... Është e nevojshme për të shpenzuar me kujdes një pjesë të jetës së tyre, të bëjnë miq mjekët - nën sovjetikët e quajti atë "nepotizmit" - dhe të shkojnë vetëm për ta. Lose mjeku - është si humbur një punë të mirë.

  Për shembull, unë nuk e pranoj asnjë doktor pune në gojën time. Për shkak se shumë mjekë dhe gojë-atëherë një.

  Informacion nga neni nga Alexander Nikonov "mjekësisë Paid ne dhe pa grabit -. Varre"