Kur kapen krizë Midlife


 • Kriza Midlife

 • Kriza Midlife

  "40 vjet - mosha Babin" - proverb rus thotë.
  Lindur por më tepër në ditët kur jetëgjatësia
  ishte pothuajse dy herë më e ulët se tani, dhe njerëzit jetojnë më gjatë
  gratë.
  Për forcë zakoni, dhe tani shumë besojnë e 40-vjeçare moment historik
  kritik. Dhe dikush madje vuri në dukje këtë datë të rrumbullakët. Vetëm në
  rast të mos lënduar veten.

  Përse grua "Balzac Age" "marrë nga" e depresionit
  frustrimi (nga rruga, dhe burrat shumë), duke trokitur në derën e sëmundjes? Çfarë
  ndodh të fiziologjisë njerëzore? Si të merren me "krizën
  dyzet? " Pyetjet përgjigj mjeku, psikoterapist kategori më të lartë

  PhD, studiues i shëndetit
  Psikologji Qendra Shkencore rus për mjekësinë rigjeneruese dhe
  vendpushime, Profesor i asociuar i Institutit të Sëmundjeve nervor
  aftësi Federale Mjekësore dhe Biologjike Agjencia e Ministrisë së Shëndetësisë Michael
  Golubev.

  - Michael V., do të thotë "dyzet krizë"? Çfarë kjo tregon kur është fjala për gjendjen emocionale?

  - Çrregullime të dhimbshme që manifestojnë
  depresioni, ankthi, frika e ndryshme dhe mendimet negative,
  pagjumësi, dëmtim kujtesës, - të gjitha këto simptoma në disa
  mase njerëz thesar i veçantë "Periudha krizë". 40 vjet - është e mesme


  jeta, dhe natyrisht uroj që të përmbledhë. Nëse një person është i kënaqur
  arritur, e ashtuquajtura "kriza e dyzet," ai nuk mund të vini re.
  Dhe në qoftë se "shumë prej tyre nuk duhet të përmbushet" (a personal apo jeta, karriera)
  me kusht siklet psikologjik. Çfarë do të jetë në një mënyrë të veçantë
  Të drejtat për të marrë të vështirë.

  - Por fizik mirëqenien ndryshon.

  - "Dyzet Krizave" gratë mund të përkojnë me periudhën primenopauzal
  40 deri 50 vjet: dim funksionit ovarian, zvogëlon prodhimin
  hormonet femra, proporcionalitetit dhe gratë
  Trupi mashkull po ndryshon. Dhe ndryshimet e lidhura me moshën, si thonë ata,
  në fytyrën e tij.

  Grua ndryshimin e jashtme: fytyra është serioze,
  i zënë, nuk djeg sytë duken flokët e parë gri dhe rrudhat.
  Ndryshimi edhe ritmin, të seksit të drejtë në këtë
  Moshë më të sigurt. Gjykimet kategorike.

  - Por në këtë kohë fillojnë të shfaqen sëmundje të lidhura me moshën: probleme
  vizion, dentar, hipertension, ishemi nga shenjat e para
  tru, veçanërisht ata që punojnë një ulur e sasisë dhe lëvizje të vogël.
  Një person shpesh fillon të lodhem. Në më të mirë, ajo vetëm harbingers
  Sëmundjet. Por shpesh në këtë moshë të zënë hapin me sulmet në zemër, tru dhe
  madje edhe kancer - nëse vetë njerëzit "nisur" në

  presion të punojnë në të gjitha pedals, duke kërkuar një karrierë të materialit të ndërtimit
  përfitime. Një tjetër pak ose nuk pushoni në të gjitha. Grumbulluar dhe pasojat
  zakone të këqija: pirja e duhanit, alkoolit.

  - Por shpesh i suksesshëm
  një grua e karrierës është i vetëm, pa familje, pa fëmijë. Dhe i pashmangshëm
  kërkimi i shpirtit, për të cilin të gjithë akumuluar - apartament, makinë,
  kursimet?

  - Unë e dija këtë lloj të grave ata shpesh pacientët e mi.

  - Dhe ti, terapisti ndihmon ata të kapërcyer krizën?

  - Pas dëgjimit të vizitorëve, me të analizojë i brendshëm i saj
  konfliktet psikologjike, duke ndihmuar për të kuptuar se pse kjo po ndodh dhe
  si këtë dalje.

  I use psikoterapi njohëse-sjelljes.
  Kuptim psikoterapi përbashkët, qasja racionale për jetën - thjesht. Në
  kjo është për shkak të teknikave speciale, programet e trajnimit. Duke përdorur
  dhe teknikat e transaksioneve analiza - një nga zonat
  terapi psikoanalitike.

  Fort
  ofrojnë me këmbë në tokë me lartësi të tyre qiellor dhe të gëzojnë
  që është. Por jo vetëm. Në thelb 40 vjet - më produktiv
  mosha. Nuk është tepër vonë për të filluar gjatë në jetën private duke përfshirë -
  të martohen, të kenë një fëmijë. Ju mund të ndryshojë mënyrën, në qoftë se ju doni, vend
  Strehim. Mësimi është ajo që është shpirti. Ajo është ende e mirë

  gjysma e jetës! Dhe në qoftë se një grua e kupton se arsyeja në vetvete, atë
  ajo ka filluar të ndryshojë.

  - Dhe në qoftë se nuk fillon?

  - Që do të fillojë sëmundje psikosomatike, të cilat janë të bazuara në këto
  konfliktet. Depresioni, hipertensioni, ulcera peptike
  dhe ulcerat duodenale, dështimi i zemrës ishemike
  qarkullim cerebrale. Faza tjetër - sulmet në zemër dhe goditje.

  - Michael V., por kriza është dhe mashkull. A është e ndryshme nga gratë?

  - Burrat gjithashtu merrni vjetër, askush nuk nxitoi, shpesh vjen lodhje. Lëkurë
  bëhet e thatë, muskujt nuk janë aq elastik. Bie libido të ndodhë

  dështim në shtrat. Unë dua të provojë të gjithë, dhe mbi të gjitha për veten e saj,
  kjo është një rastësi. Si një i ri dhe të përkryer të shëndetshme. Make up
  lart, dhe trupi nuk arrin. Burrat kujdeseni me familjet në të rinj
  shokët e - kjo është një përpjekje për të provuar se ajo nuk është.

  - Partner shumë i ri mjekësor për burra - i mirë?

  - Ka pluses dhe minuset. Në terma psikologjike e çiftet e para
  natyrisht, plus - rinia e dytë: një rritje e emocion, dëshirë për të
  sportive, të bëjë atë edhe më shumë. Por në çifte e parë. Splash madje
  emocionet pozitive e njeriut, për ta vënë atë butë, jo shumë i ri dhe mund të
  dëm, efekte të mëdha negative punën e trupit zastavlyaeteho në prag të lodhjes.


  Pasojat mund të mos ndikojë në mënyrën më të mirë. Përkundrazi, ajo është
  sepse burrat shpesh u kthye përsëri në jetë normale.

  - Por ka një kategori e njerëzve të cilët në këtë moshë të stresit, frustrimi, pakënaqësi ikur alkoolit.

  - Pranimi i zgjatur sistematik i alkoolit formuar qëndrueshme
  varësisë dhe më vonë Addictive. Së pari, një shishe birrë (ose 100
  gram vodka, konjakut, raki), pastaj dy ose tre pints dhe
  Çfarë 300-500hrammov fortë. Një muaj dhe jo mjaft. Në
  Sepse problemi nuk është zgjidhur, por e shumëzuar.

  - Por ajo që disa mjekët këshilla për të pirë vetëm "shëndetin" gotë ditë verë ose 40 gram vodka?

  - Unë totalisht kundër përdorimin e alkoolit si një ilaç.
  Nëse
  dikush mendoj se alkooli ndihmon "heq stresin", dhe këtë ai
  metodë shpesh përdor - ai ka potencial për t'u bërë një alkoolike.

  -Dhe në këtë rast, më mirë për të bërë?

  - Në çdo personi si një fëmijë ishte një ëndërr, disa dëshira, nuk
  dështuar për të zbatuar. Të kthehet në rrënjët e saj, për të kapur. Lexoni,
  shkruaj, valle, qepur kryq, udhëtimi, më në fund. Hobi
  ndihmon për të realizuar vetveten, të gjeni njerëz si-mendje. E pra, në qoftë se ka
  mundësi për të takuar njerëz me të cilët që të lidhen profesional
  interesa apo hobi. Jobs - Paraja dhe komunikim jashtë punës - për

  shpirti. Korrespondenca dhe të ju jap një klub palestër, shoferët e klubit
  mbarështuesve klub, zhytje. Dikush qarkulloi anije,
  dikush hipur hipur (patinazh, çiklizmit), dikush fillon të këndoj
  në kor. Por ju kurrë nuk e dini në lidhje me vendet ku ju mund të shkoni dhe të bëni diçka?

  Mua
  shumica e 42 vjet. Në fundjavë dhe në mëngjes unë ngasin një biçikletë në park.
  Unë jam një anëtar i një komuniteti profesional të terapistët. Ne nuk jemi
  vetëm për të diskutuar çështjen, të gjithë kanë mundësinë të
  ndajnë problemet personale dhe për të marrë mbështetje.

  Duhet
  mos harroni se dyzet krizë, si çdo krizë - nuk është vetëm një problem,

  por edhe mundësi. Duke mbijetuar këtë krizë, njerëzit bëhen më
  i përgatitur për jetën e më vonë, qëllimet e vendosura realiste,
  besim për të ardhmen.

  Informacion nga neni "dyzet Krizave. Si të mashtrojnë "Balzac Age"? ".