Kur shkoni në spital


 • Sëmundjet e sistemit kardiovaskular
 • Sëmundjet e frymëmarrjes
 • Gripi dhe infeksionet e tjera akute të frymëmarrjes
 • Angjinë
 • Sëmundjet e stomakut dhe zorrët
 • Abdomen e drejtë dhimbje Sharp
 • Kolit kronik
 • Veshka dhe fshikëz
 • Sëmundjet neurologjike
 • Infeksionet e zorrëve
 • Sëmundje vaskulare
 • Sëmundjet gjinekologjike

 • Kjo është e kuptueshme: shtrat shtet, trajtim pashije
  ushqim, mungesa e rehati të njohur. Ndonjëherë njerëzit nuk ose nuk mund
  dëshiron të largohet nga banesa e familjes dhe kafshët shtëpiake janë të frikësuar për humbjen
  Të përfunduar punën ... ajo mund tragjikisht. Ju nuk mund të bëjë rekomandime
  për të gjitha rastet, kështu që e konsiderojnë situatën më të zakonshme.


  Sëmundjet e sistemit kardiovaskular

  I durueshëm
  angina është në gjendje për të përballuar me stuhi e zakonshme squeezing
  dhimbje në zemër. Por të jetë i sigurt për të shkuar në spital, nëse:

 • sëmbim i zemrës erdhi së pari;
 • edhe konfiskimet e pacientëve me përvojë ishin më shpesh ose aty natën dhe vetëm;
 • sulm në zemër dështon ndërsa duke marrë nitroglycerin.
 • Nga
  EKG e gjyqtarit të zemrës është e vështirë, sepse ardhja e mjekut
  Përgatitni të gjitha EKG e vjetër apo edhe të zgjasë. Vendos në tavolinë të gjithë
  Droga që marrin nitroglycerin nën gjuhën dhe dhe gjithmonë
  kujtohet sa kohë mjekësi ka punuar.

  Hipertensioni shtrimin në spital kërkohet nëse:


 • presion të lartë të gjakut zbuloi për herë të parë;
 • presion nuk është reduktuar nga droga që ndihmuan më parë;
 • i zhvilluar
  Kriza hypertensive, një kërcim të mprehtë në presion, dhimbje koke të rënda,
  marramendje, fluturon ndezje para syve të mi, të përzier dhe të vjella.

 • Hipertensionit Shtëpia duhet të jetë aparat matës tensioni - pajisje për
  matje presion. Vetëm duke matur mëngjes e saj të përditshme dhe në mbrëmje, ju
  të jetë në gjendje për të gjykuar efektivitetin e barnave. Shmangni shpresë për
  kujtesës, të bëjë një ditar dhe rekord atë në rezultatet e matjes. Në
  vizitoni një presionin e gjakut masë mjek dhe përgatisin shënimet e tyre - ai thjesht e vë
  ajo në rrjedhën e rastit.

  Shumë kardiak
  Pacientët kanë arrhythmias kardiake. Ndonjëherë, për të identifikuar
  ata të mjaftueshme për të numëruar pulsin në dore. Nëse keni pasur një sulm në zemër
  cardiosclerosis miokardi apo vuajnë sëmundje të zemrës, të mësojnë
  konsiderojnë impuls dhe vlerësuar ritmin e saj. Nëse do të kishte mungesa të
  hera e parë, shtrimin në spital është e nevojshme. Ënjtje, gulçim dhe i shpejtë
  rrahje zemre tregojnë dështim të zemrës. Zonë
  Therapists shpesh trajtojnë atë në shtëpi. Megjithatë, e pakontrolluar marrja e fortë
  kardiak dhe droga nxit urinimin kërcënon komplikime të rënda. Më parë
  Dështimi shprehur zemra duhet të fillojë për të trajtuar një pacient,

  shtëpi dhe të shpenzojnë terapi vetëm mbështetës.


  Sëmundjet e frymëmarrjes


  Gjenden vetëm në duhanpirësit. Në kollë tim ata nuk paguajnë
  asnjë vëmendje, dhe për arsye të mirë. Ndryshon natyra e kollë mund
  sinjalizojë një të re, sëmundje nganjëherë shumë të rrezikshme. Më parë
  shikojnë kollë, të mësojnë se si për të vlerësuar natyrën e saj, frekuencën dhe
  me kujdes të inspektojë pështymë. Ekzaminim mjekësor spitalor dhe trajtimi
  i nevojshëm në qoftë se:

 • kollë pochastishav dhe ishte nadsadnym;
 • rritur sasia e pështymë, ajo e fituar një ngjyrë të verdhë-gjelbër dhe një erë faull;
 • Kështu pati gjak në sputum.

 • Spitalet trajtojnë pneumoni dhe bronkit akut me ethe dhe

  gulçim. Tani, me ardhjen e antibiotikëve të fortë, këto sëmundje
  trajtohen gjithnjë e në shtëpi. Ndërkohë, trajtimi i pneumonisë - është jo vetëm
  injeksione të rregullta, por trajtim të veçantë, terapi fizike dhe frymëmarrjes
  Gjimnastikës. Praktika tregon se terapi në shtëpi shpesh
  përfundon me kalimin në formën e sëmundjes kronike.

  Për herë të parë
  zhvilluar një sulm astmë - një shenjë shumë e mundshme fillon
  azma bronkiale. Hospitalizimi është e detyrueshme në këtë rast:
  e nevojshme për të identifikuar natyrën e sëmundjes për të parandaluar e saj më tej
  zhvillim. Nëse sulmet e astmës përkeqësuar dhe pacienti
  përdorin pompa që më shumë se 6-8 herë në ditë, ajo është gjithashtu një rrugë të drejtpërdrejtë

  spital. Por kur sulmi dhe jo tërhequr, menjëherë telefononi
  "Fast". Përndryshe, ju do të duhet reanimatologi.


  Gripi dhe infeksionet e tjera akute të frymëmarrjes

  Mbani mend, ju duhet të trajtohen në seksionin infektive nëse:

 • temperatura është shumë e lartë - më shumë se 40 ° C;
 • temperature sipër 38 ° C mbajtur për më shumë se pesë ditë;
 • nëse
  shumë i sëmurë i vjetër njeri, gjoks apo fëmijë është një bandë e tërë
  Sëmundjet që rënduara rëndë në sfondin e një infeksioni viral.

 • Angjinë

  I lartë
  ethe dhe dhimbje të fytit - nuk është më e keqja. Angina mund
  veshkave dhe sulm në zemër. Kjo është në format e rënda të sëmundjes, dhe
  atëherë kërkohet shtrimin në spital.


  Mos harroni që fillon me një dhimbje të fytit
  forma të thjeshta, dhe një tranzicion i vështirë mund të jetë i matur sepse
  Inspect fytin përditshme. Nëse bajame e mbuluar me një lulëzim të bardha,
  inflamacion purulent i bajamet transferuar në indet ngjitur, atëherë menjëherë
  shtrimin në spital nevojshme.


  Sëmundjet e stomakut dhe zorrët

  Ata
  nënkuptohet pothuajse çdo person të dytë. Mprehje Konvencionale
  gastrit dhe ulcerat shërohet më mirë në shtëpi, besohet se paqja - më mirë
  kuruar këto sëmundje. Por çdo yazvennyk dhe familja e tij
  duhet të dinë simptomat e komplikimeve të sëmundjes. Hospitalizimi
  kërkohet nëse:

 • së pari zbuluar ulçerë stomakut apo gastrit erozive;
 • ishin të vjella "llum kafeje" dhe stools të zeza;
 • pas trajtim me ulcera përsëritur Gastroskopi nuk e ka zvogëluar;
 • nuk mund të jetë në shtëpi për të rregulluar trajtimin e duhur dhe dietë.


 • Abdomen e drejtë dhimbje Sharp

  Kjo
  të ngjashme me apendiksit. Por njerëzit që vuajnë nga cholecystitis kronike dhe
  pancreatitis, të mësohen me dhimbje dhe shpesh jo në një nxitim për në spital. Në
  Si rezultat, çështja përfundon operacionin, e cila mund të jetë e lehtë
  shmanget. -et Është e nevojshme kur:

 • dhimbje barku është shumë intensive dhe nuk hiqet me anë konvencionale;
 • u përsërit vjella dhe karrige harlisur vonesë;
 • Sytë e zverdhur dhe të lëkurës.

 • Kolit kronik

  Sëmundje
  është rezistent ndaj trajtimit. Por ne duhet alarmin kur një karrige
  ka pasur gjak. Hospitalizimi është një domosdoshmëri jo vetëm për
  të ndaluar gjakderdhje e zorrëve, por për të përjashtuar kancerin

  sëmundje.


  Veshka dhe fshikëz

  Kjo
  pyelonephritis (inflamacion i legen i veshkave) dhe cystitis (inflamacion fshikëz
  fshikëzës). Ky vendim është i juaji: një dhe të tjera mund të trajtohen në shtëpi. Megjithatë
  në mungesë të sëmundjes ditore monitorimit mjekësor
  traktit urinar shpesh bëhet kronik. Sa shumë njerëz nuk e bëjnë
  mund të jetojnë një jetë të plotë vetëm për shkak se ka pasur ndonjëherë
  marrëzi trajtojnë fqinjët cystitis për rekomandimet! Prandaj, shumë urologists
  besoj se pacientët me pielonefrit akut dhe cystitis duhet të bëjë dhe
  trajtohen vetëm në një spital. Dhe me dhimbje barku i veshkave është e thjeshtë: në qoftë se
  ajo nuk mund të përballen në shtëpi apo në klinikë, pacienti duhet të jetë

  hospitalizuar.


  Sëmundjet neurologjike

  Bëhu
  i gatshëm, në qoftë se ju keni të afërm të moshuar me hipertension. Ky faktor
  Rreziku i aksident akut cerebrovascular - pash.
  Sigurisht, një diagnozë të saktë nuk ka gjasa për të vënë ju, por dyshohet goditje
  mund. Vëmendje të paguajë për sjelljen e pacientit, fjalën e tij dhe të lëvizjes.
  Nëse ai papritmas u bë i papërshtatshëm, tha ai si qull në gojë,
  privolakivaet lart, pastaj e vënë atë në shtrat dhe e quajnë "të shpejtë". Shpesh
  shtrimin në spital në kohë ndihmon në parandalimin e keqja.


  Infeksionet e zorrëve

  Nëse pacienti:

 • Temperatura e lart 40 ° C, jerm, dhimbje koke të rënda;
 • dobësi të rënda, etje, lëkurë të thatë, Tërheqja e faqet dhe sytë e mbuluar nga uji;
 • karrige shpesh 8 herë në ditë;
 • karrige e ngjyrave të pazakonta, si supë oriz, ose jeshile, ose të përgjakshme, ajo urgjentisht kërkon shtrimin në spital.


 • Sëmundje vaskulare


  sëmundje e përhapur vaskulare - venat me variçe.
  Shtrimin në spital Emergjente është e nevojshme, sikur të kishte dhimbje të forta në këmbë,
  këmbë u kthye e kuqe apo blu. Në të moshuarit, duhanpirësit dhe pacientëve
  Këmbët diabetik janë të ngrirjes vazhdimisht përmes sëmundje arterial. Por
  dhimbje e papritur në këmbë, mpirje e saj, pamundësia për të lëvizur këmbën,
  lëkurë të zbehtë menjëherë relative vezite në spital. Në fillim
  shtrimin në spital ndihmojnë në parandalimin gangrenë, dhe për këtë arsye amputim
  gjymtyrët.


  Sëmundjet gjinekologjike

  Shumicë
  Gratë që vuajnë nga anemia. Arsyet janë të shumta: fibroids mitrës, abuzim
  cikli menstrual, erozioni i qafës së mitrës, dhe kështu me radhë.

  d. Hospitalizimi
  e nevojshme edhe për diagnozën. Por në qoftë se ka
  cramping dhimbje të barkut, mu në anus, të përzier,
  të vjella, dobësi e papritur, shtrimin në spital detyrueshëm menjëherë
  urdhër, si apopleksi manifestuar ovarian dhe shtatzënia ektopike.
  Kjo është për shkak të minutë.