Disa receta për steamersÇdo njeri që kujdeset për shëndetin e tyre, mjekët, nutritionists rekomandojmë që të hani steamed. Kështu, dietë avull obligim për sëmundjet e sistemit të tretjes dhe sistemit kardiovaskular. Dhe, sigurisht, ushqim duhet avull çrregullime metabolike, mbipeshë dhe alergji.

Megjithatë, nëse ju jeni të shëndetshëm - kjo nuk do të thotë se këshilla e nutritionists nuk i përkasin për ju. Gatim për një çift - një mënyrë shumë delikate të gatimit ushqim.
Ndryshe pjekje ose pjekjes, produktet nuk janë të ekspozuar në temperatura të tilla të larta, kështu që ata të mbahen shumë më tepër vitamina. Përveç kësaj, përgatitja e ushqimeve steamed nuk keni nevojë të shtoni ndonjë yndyrë, kështu që enët janë më të ulët kalori.

A nuk është kjo një dietë të shëndetshme dhe të duhur, të cilat mjekët rekomandojë rojë, stresi shpeshta dhe ngarkesa të larta?

Cook për një çift të jetë e mundur duke përdorur pan konvencionale, por kjo nuk është shumë i përshtatshëm. Pra, nëse ju vendosni të shkoni në një dietë të shëndetshme - blej avullore ylli Polar. Kjo pajisje e thjeshtë dhe të përballueshme në mënyrë të konsiderueshme thjeshton procesin e gatimit. Dhe në qoftë se ju mendoni se kazan të dyfishtë vetëm mund të gatuaj oriz ose perime zierje, atëherë ju janë të gabuara trishtim. Kazan moderne të dyfishtë mund të gatuaj jo vetëm supave, mish merak por gjithashtu, dhe madje edhe të përgatisë desserts.

Këtu janë disa receta për steamers:


Supë bizele me croutons

Përbërësit:

 • 1/2 filxhan bizele të ngrira dhe të thata
 • 4 gota ujë
 • 3-4 patate të mesme
 • 200 gram të mishit (mish lope apo mish derri)
 • Piper 1 zile
 • 1 karotë e vogël
 • bandë e gjelbër
 • gjysmë i krisur filxhan
 • Kripë për shije
 • Thith bizele në ujë të ngrohtë dhe të lënë për 2 orë.
  Hidh një gotë ujë oriz, Vendos bizele, atëherë vendin e mish feta dhe vendin në avullore për 30 minuta.
  Me procesor ushqim Bullet Express pres patatet në feta hollë dhe piper, karrota hekura dhe shtoni perime në avullore. Lini supë për një tjetër 30-40 minuta.
  Në gjellë përfunduar, shtoni copëtuar majdanoz dhe breadcrumbs.

  Ragu e peshkut të kuqe dhe karrota

  Përbërësit:

 • 3 karrota Madhësia medium
 • 1 kokë qepë e vogël
 • 1 domate
 • 150 g salmon (mundësisht salmon)
 • erëza për shije
 • Zhvishem karrota dhe hekura në rende trashë. Pastaj pres domate dhe peshk, qepë finely shkërmoqet.
  Vënë merak në një tas me oriz dhe të lënë atë në një kazan të dyfishtë për 35-45 minuta. Për 5 minuta deri gatuar, shtoni erëza.

  Apple charlotte

  Përbërësit:

 • 2 mollë të mëdha kosi
 • 4 vezë
 • Miell 1/2 filxhan
 • 1/2 filxhan sheqer pluhur
 • 2 tbsp. lugë krunde
 • 1/3 h. Terren kanellë lugë
 • 3. lugë e bllokim apo reçel
 • Pritini mollë në feta të vogla.


  Ndara bardhë veze nga yolks, sheqer dhe lëvizje Vendos tas mikser c rrotullohet në formimin e shkumë të qëndrueshme (vëllimi duhet të rritet disa herë).
  Shto rezulton në masë yolks, miell, krunde dhe kanellë. Llokoçis deri shtet të qetë, atëherë Vendos mollë feta.
  Tas Vystelyty oriz me letër varaku, dhe të vënë në masë rezulton atje. Cover tas me petë dhe vendin në avullore për 35-45 minuta.
  Pas heqjes nga steamers Charlotte, bllokim yndyrat apo reçel.