Mjedisi dhe shëndeti i njeriut


 • Efekti i ajrit në shëndetin
 • Ndikimi i ujit në shëndetin
 • Ndikimi i ushqimit në shëndetin
 • Ndikimi i materialeve të ndërtimit mbi shëndetin

 • Kur, për shembull, duhanpirësit të rënda duke u përpjekur për të bindur
  se pirja e duhanit është e keqe, ata argumentojnë: "Për të jetuar fare e keqe" Dhe duket se ata
  e drejtë. Të jetosh njerëz pa zakone të këqija, shumë shpesh shkurtuar
  onkologjisë, kardiologjisë,
  gastrointestinal, endokrine, pulmonar dhe sëmundje të tjera. Ata
  duket si "askund", thjesht sepse ne ecim, frymë, fle,
  pini dhe hani. Mjekët të shohin çështjen e tyre rrënjë në një mjedis të keq, dmth
  mjedis njerëzor, ata gjithashtu të kontaminuara.

  Ku saktësisht janë të fshehura
  rrezik dhe si për të shmangur atë? Mundohuni të kuptoni.


  Efekti i ajrit në shëndetin

  Burimet e ndotjes: automjete, termocentralet, plehra minerale, ngjyra, katalizatorët, çimento.

  Sëmundjet: onkologji, i frymëmarrjes, sistemin e qarkullimit të gjakut dhe nervor.


  Makina - furnizuesi kryesor në mushkëritë tona dhe monoksidit të karbonit. Ajo parandalon
  thithjen e oksigjenit në gjak, e cila dobëson mendor
  aftësia, ngadalëson reflekset dhe në raste të veçanta mund të shkaktojnë
  humbja e vetëdijes dhe vdekjes.

  Në CO, shkarkimet nga automjetet në
  Atmosfera merr rreth 15 substanca të tjera të rrezikshme - acetaldehyde,


  benzinë, 1,3-butadiene, kadmium, nikel, selen, zink, bakër, plumb,
  stirenit, formaldehyde, akroleinës, ksilol, toluen. Disa prej tyre - po
  i quajtur metalet e rënda. Ata kanë aftësinë për të grumbulluar në
  organizmat e gjallë, duke rritur përqendrimin e saj, e cila në fund të fundit
  fillon të përbëjë një rrezik për shëndetin e njeriut. Përmbajtje
  Kadmiumi, për shembull, në trupin e banorëve të qyteteve të mëdha mund të jenë në
  dhjetë herë më e lartë se në zonat rurale. Tipik
  "Kadmium" Sëmundjet qytetare përfshijnë hipertensionit, sëmundje arterie koronare
  zemër, dështimi i veshkave. "Assist" shkatërrojë makinat tona
  Shëndeti ndotëse të prodhimit - në Siberi, të tilla si afër

  bimëve në 50 për qind të rasteve të sëmundjeve kronike
  Mjekët frymëmarrjes fajësojnë atë ajror i keq.


  Pozicioni i favorshëm janë banorët e zonave rurale në distancë
  nga impiantet industriale ose e pushtetit, e cila djeg
  karburantet hidrokarbureve. Në qytetet e shpëtuan pjesërisht "zona gjumi" dhe
  ajër i fuqishëm që të pastrojë ajrin e pluhurit dhe bloza. Megjithatë, ne duhet të
  e di se kalimi i ajrit përmes sistemit filtër dhe
  ftohje-ngrohje mund të shkatërrohet plotësisht ofruesit e joneve
  efekt i dobishëm për njerëzit. Nëse kondicioner tuaj ajrit nuk ka
  njësi e veçantë, e cila pas ajër të kondicionuar

  përveç kësaj ai ionizes, blerje ionizer.


  Ndikimi i ujit në shëndetin

  Burimet e ndotjes: emetimet industriale, rrjedhje e sistemeve të ujërave të zeza.

  Sëmundjet: onkologji, kardiovaskulare, tretjes dhe traktit gastrointestinal, si dhe mutacionet.

  Nga
  Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO) ujë që përmban 13
  mijëra e elementeve potencialisht toksike. Metalet e rënda që janë
  ujë (plumbi, zhiva, kadmiumi, zinku, nikeli, kromi) shkaku atherosclerosis,
  polyneuritis, hipertension, lezionet palcës së kockave, humbje ashpërsia
  pamje. Uranium radioaktiv, plutoniumi, torium, stroncium, cezium çojë në

  kancer, ndryshimet gjenetike, dobësim
  defekte lindjes imunitet. Azotit dhe fosforit, goditur trupin
  njeri, ul imunitetin dhe të shkaktojë rritjen e tij
  ujit dhe komunikimet artezian puset blu-jeshile
  alga, nuk janë lehtësisht filtrimin dhe prodhojnë toksina.

  Patogjene
  mikrobet që goditi ujin me kanalizim, janë
  shkaktojnë gastroenterit, hepatit, miokardit, poliomielitit dhe
  llojet e ndryshme të çrregullimeve të zorrëve.

  Gjithashtu, uji mund
  ekspozuar ndaj fluorit, klorit dhe komponimeve të tij, bromine, kloroform, shkaktojnë
  nefrit, hepatiti, helmim gjaku i shtatzënisë dhe anomalitë e lindura të fetusit,

  Efektet mutagjenike, sistem të dobësuar imunitar, lezione gjenitale
  Funksionet e burrave dhe grave, kancerin e organeve të brendshme.


  prania e një gamë të tillë të gjerë të rënda "ujit" sëmundje rregullat
  siguria janë të thjeshta: mos pini tap ujë çezme, nuk
  not në zona të ndaluara, filtra të përdorimit dhe të pastrit
  ujë, ideal për qytetet e mëdha - të shkojnë për blerjen e ujit
  për pije dhe gatim.


  Ndikimi i ushqimit në shëndetin

  Burimet e ndotjes: plehrave sintetike dhe pesticideve.

  Sëmundjet: hepatitis, goiter, alergji, kanceri.

  Madje
  në enët më të shijshme dhe të gatuar të përkryer në tryezën tonë plotësisht

  mund të përmbajnë pesticide, herbicide, nitrate dhe nitratet - mbetje
  plehra bujqësore dhe pesticideve.
  Nitrateve dhe kalium nitrat
  ose sodium dhe përdoret si një shtesë në kriposje e mishit dhe produkteve
  për të ruajtur të kuqe dhe të përdorura si
  preservatives. Prania e këtyre substancave të huaja në pllaka tonë, me përjashtim të
  më tepër helmimi i zakonshëm kërcënon zhvillimin e tumoreve, në rënie
  Përmbajtja vitaminë në organet, rezistenca reduktohet në
  Faktorët ONKOGJENIKË veprimit. Preservatives vrasin dobishme
  bakteret - bifidobacteria që jetojnë në traktin gastrointestinal,
  dhe në këtë mënyrë kontribuon në zhvillimin e dysbiosis.


  Termi "shtojce dietetike" mund të fshehin qindra kimike
  lidhjeve, duke përfshirë ari dhe argjendi, klorit dhe dioksidit të klorit, sulfurik
  acid dhe qymyr. Këto substanca nuk janë të zhytur dhe depozitohen në mëlçi,
  duke u bërë shkaku i çehre të verdhë, sëmundjet e gastrointestinal
  trakt dhe mëlçisë, hepatiti dhe alergjive.

  Gjithmonë
  vini re jetën shelfin e rrotullon, pije, salcice, djathrave,
  margarines, supave - më e gjatë jeta raft e garancisë, më shumë
  Ato përmbajnë preservatives ndryshme dhe antioksidantë që shkatërrojnë
  mëlçisë. Pini kos bifidobakteriyamii dhe të marrin vitaminë C - ajo parandalon formimin e nitrosamines nitrateve, veçanërisht i dëmshëm

  substanca që shkaktojnë kancerin.


  Ndikimi i materialeve të ndërtimit mbi shëndetin

  Burimet e ndotjes: ndërtimit dhe dekorimit materialet, produktet polymeric, mobilje bërë nga particleboard, pastrues toksike.

  Sëmundjet: astma, alergji, aktivitet cerebrale.


  Shumë
  me kimikate të paqëndrueshme lundrues në ajër të apartamenteve tona,
  kanë alergjike, mutagjene, aktivitet kancerogjene. Këto
  substancat e dëmshme nga si ndërtimi finish
  materialet, dhe në procesin e plakjes linoleum dhe plastike
  mobilje kombinim kur larë rroba dhe madje edhe në rastin e formimit
  pan djegur.

  Pastrim kimik Sidomos kancerogjene

  agjentët dhe detergjenteve - ose më saktë, aktiv i tyre kryesor
  komponente: substancat sipërfaqsor (sas). Sidomos i rrezikshëm për
  surfactants Anionic shëndetësor (A-NAC), të cilat prishin
  e imunitetit, alergji, dëmtime të trurit, mëlçisë, veshkat dhe mushkëritë. Më
  për të ardhur keq se Afrika e Jugut mund të mblidhen në organe dhe akt si
  Venom: mëlçisë qelizat dëme funksion, duke çuar në rritjen e
  kolesterolit, duke shkaktuar mbipopullim në mushkëri. Ata të rritur probabilitetin
  zhvillimin e arteriosklerozës në enët e gjakut të zemrës dhe trurit, transferimit pushim
  Impulset nervore në sistemin nervor qendror dhe periferik.


  pluhurat larëse përmbajnë shtesa të dëmshme dhe fosfat

  të sigurojë lidhje të tillë të fortë me Afrikën e Jugut indeve, madje
  10x pije në ujë të nxehtë plotësisht përjashtohen nga rrobat
  kimikatet.

  Një tjetër armik strehim ekologjik - klor. Ajo shkakton
  sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, nxit atherosclerosis,
  anemia, hipertension, reaksionet alergjike, shkaterron proteina
  ndikon negativisht në lëkurën dhe flokët, rrit rrezikun e kancerit.


  zonjë e tij në shtëpi ju, dhe pushteti juaj për të zgjedhur miqësore me mjedisin
  mobilje dhe sende shtëpiake, dhe përdorimi pastrimi i sigurt
  do të thotë - për shembull, sode dhe sapun të zakonshëm. Mos blej pluhurat
  përmban fosfateve, pavarësisht zbardhues tyre reklamohen dhe

  Pronat pyatnoudalyayuschie: ata janë të ndaluara për gati 20 vjet
  shumë vende perëndimore. Shëndeti më shumë!

  Tani që
  ne u përpoq për të kuptuar pse "për të jetuar është e keqe", ju vetëm
  imagjinoni se trupi i njeriut është i ekspozuar
  rreziqe kaq shumë, dhe merr pjesë përditshme e nikotinës. Tani
  ne mund të sigurtë të argumentojnë duhanpirësit: jeta e tyre ende i dëmshëm tonë!

  Informacion nga artikullin "ekologji keq sëmundje."