Zgjedhja e eutanazisë


 • Vdekje e lehtë
 • Të bëjë një zgjedhje

 • Vdekje e lehtë

  Më të famshme
  përkrahës i eutanazisë, në mënyrë aktive të zbatuar pikëpamjet e tyre në praktikë,
  Emri është Jack Kevorkian. Më së shpeshti është e njohur si "Doktor Vdekja".
  Ky mjek amerikan ka ndihmuar të lënë këtë botë më shumë se 130 pacientë,
  Hapi i fundit i bërë ata vetë e tyre: Kevorkian pid'yednuvav
  ata të pajisjes së shpikjen e tij, dhe ata shtypur butonin
  futjen e një droge vdekjeprurës vena ose përmes një maskë
  frymëmarrje.

  Kevorkian në mënyrë të përsëritur u përpoq për të nxjerrë
  përgjegjësi, por ai kërkoi justifikim. Vendos ajo dështoi
  pas vdekjes së një njeriu që nuk mund të "kliko" dhe

  Kevorkian kishte sjellë atij një injeksion vdekjeprurës. Video e procedurës,
  i bërë nga Dr. Kevorkian dhe transmetuar me leje
  në televizion, ishte argumenti kryesor i prokurorisë.


  Në gjykim
  Dr. Kevorkian nën betim tregoi se mendimi i eutanazisë
  detyra e tyre profesional dhe njerëzor, dhe duke e ditur se kjo
  praktikë e paligjshme e me qëllim shkoi në mosbindje civile. E tij
  është shpallur fajtor për vrasje.

  Qershorin e kaluar, Jack Kevorkian, i cili shërbeu 8 vjet, u lirua
  herët në kushtet e mëposhtme: ai do të ndihmojë më
  vdesin nga vdekje e lehtë; ajo është e ndaluar për t'u kujdesur për personat e


  mbi 62 vjet, dhe për të komunikuar me njerëzit që kanë lindur
  anomalitë fizike.

  Kevorkian, i cili rezulton 80 maj
  vjet burg pothuajse nuk ka ndryshuar pikëpamjet e tij mbi eutanazisë. Dy
  muaj më parë, ai dha një leksion publik në Universitetin e Floridës
  para një audience prej rreth pesë mijë njerëz. "Doktor Vdekja"
  tha se ndihma në dhënien fund të jetës duhet të jetë një "mjekësore
  shërbim "për pacientët që dëshirojnë të vdesin. "Pacientët Ndihma kërkova
  nuk i dha fund jetës së tyre dhe vuajtjet e tyre. Kjo duhet të ndalet
  që të jetë e paligjshme, "- tha Kevorkian.

  Nga
  Fati tragjik francez Chantal Sebir mars 2008 pasoi

  të gjitha programet e lajmeve në botë. Grua P'yatdesyatydvorichnoho
  Për shtatë vjet vuajtur një formë e rrallë e pashërueshme e kancerit të hundës
  zgavër. Tumoret malinje janë shkatërruar fytyrën e saj, çoi në humbje
  vizion dhe shije dhe zapodiyuvala dhimbje të padurueshme. Sebir në mënyrë të përsëritur
  apelohet në gjykata dhe personalisht presidentit Nicolas
  Sarkozi për të lejuar eutanazia e saj - vdekjeprurës injeksion,
  se do të vdiste shpejt, lehtë, i rrethuar nga familja dhe duke qenë
  ndërgjegje.
  Por kudo ajo nuk pranoi.

  E gjitha përfundoi 20 mars
  2008, kur Chantal Sebir u gjet i vdekur në shtëpinë e tij. Në

  Autopsia zbuloi se Sebir vetëvrasje - helm
  barbiturates. Ajo shkaktoi një shumë të madh të reagimit të madh në Francë.
  Shumë organizata politike dhe sociale duhet të rishikohen
  ligj dhe leje eutanazia. Qeveria ka premtuar të mbajë
  "Analiza dhe vlerësimi" i rregullave ekzistuese.


  Të bëjë një zgjedhje

  Frëngjisht
  luftëtarët kundërshtojnë legalizimin e eutanazisë kundërshtar të fuqishëm:
  Kisha Katolike. Përkundër zbutjes së fundit relative
  Pozicioni në eutanazisë pasive, Vatikani ende
  eutanazia aktive barazohet me vrasje. Së bashku me genocid,
  aborti dhe vetëvrasje.

  Emërtimet e tjera të krishtera -
  megjithatë, si fetë e tjera - gjerësisht ndajnë atë pozitë,

  e cila nuk është e çuditshme, sepse në kushtet e jetës së njerëzve janë besimtarë
  jo për veten e tyre, por Perëndisë, prandaj, jo njerëz vendosin të jetojnë ose vdesin për ta.
  Arsyeja e vetme kisha dënimi me vdekje zakonisht e bën
  jo aq të papajtueshme

  Vlerësimi etik megjithatë, jo-fetar
  eutanazia nuk është e qartë. Çdo argument "për" ekziston një
  Argumenti "kundër".

  Përkrahësit thonë mundësinë e eutanazisë
  zgjedhje që askush nuk ka të drejtë të detyrojë sëmurë terminally
  Përvoja vuajtje të rënda, që ekzistenca dhe perime
  dhimbje lehtësimin dinjitetin njerëzor që shumica e pacientëve që kërkojnë
  i dha fund vuajtjeve të tyre, shpesh mbështeten në shumë më tepër

  Metodat e tmerrshme të vetëvrasjes se sa injektimit pa dhimbje. Fundit -
  vërtetë: gjyshja ime kushëri, tashmë një njeri shumë i vjetër, thyer
  hip dhe nuk dëshirojnë të jenë të sores krevat mbuluar dhe të bëhet një barrë për
  të afërmit ishin të uritur vetë urinë.


  Po aq i rëndë dhe argumentet
  ata të cilët nuk e konsiderojnë të lejueshme eutanazinë. Për shembull, sipas mendimit të tyre,
  Ju nuk mund të fajësojnë mjekët përgjegjës për vrasjen e njerëzve.
  Ata theksojnë se ilaçi po rritet me shpejtësi, dhe
  tani gjetur mënyra për të trajtuar sëmundjen deri konsideruar kohët e fundit
  pashpresë; kështu shkeputur pacientin nga sistemet
  mbështetje të jetës, ne jemi të privuar shansin e tij për të pritur për shfaqjen e një kurë

  sëmundja e tij.

  Pjesa më e madhe si probabilitetin e abuzimit nga
  të afërmit që paguajnë trajtim mendje të sëmurë (ose duke pritur
  trashëgimisë, e cila, sigurisht, do të jetë më i vogël i lartë mjekësor
  shpenzimet e shtetit). Familja e babëzitur mund të bashkohen në
  komploti me stafin mjekësor dhe të vënë presion mbi vdes për
  të paraqesë dorëheqjen e tij nga jeta si një vullnetar, ndërsa në
  Pëlqimi rast të eutanazisë është nxjerrë nën presion.

  Por
  shtëpi dhe problemi i vërtetë pazgjidhshme etik lind në
  në pacientët të cilët nuk janë në gjendje për ta bërë vetë
  Vendimi mbi nëse për të ndaluar jetesën: duke qenë në gjendje kome, mendërisht
  me aftësi të kufizuara, duke përfshirë edhe njeriun e vjetër që vuajnë nga sëmundje mendore, dhe bën

  fëmijët e vegjël. Sipas tyre, nëse legalizuar eutanazinë, do të vendosë
  dikush tjetër. Kush - mjekë, të afërmit apo autoritetet? Dhe
  çfarë është garanci që vendimi i tyre do të diktohen nga konsiderata të njerëzimit
  dhe interesat e pacientit? Ajo nuk është shuar ende nga kujtesa historike
  Nazist programi "Përmirësimi i kombit" nga shkatërrimit në masë
  vonuar mendërisht, të sëmurë mendorë, të paaftët, homoseksualët, "racore
  inferior "

  Por, pavarësisht nga të gjitha dyshimet, personalisht, unë do të doja të
  kanë mundësinë ligjore për të mbështetet në ndihmën e mjekëve në finish
  jeta e tij tokësore, në qoftë se e dhimbshme im i fundit dhe i pashpresë. Dhe
  Unë do të doja të, nëse unë humb nga ajo kohë e inteligjencës për

  dikush e mori vendimin për mua pa frikë për të shkuar për të
  burgu.

  Informacion nga artikullin "eutanazisë:. Pro dhe kundër"