Amputim shërim pas operacionit


 • Kujdesi cungun dhe protezë

 • Natyrisht, në asnjë rrethanë, mjeku bën çdo gjë të jetë e mundur,
  për të ruajtur krahun e dëmtuar ose këmbën. Por ka situata
  kritik kur amputim mund të shpëtojë jetën apo ruajnë më shumë
  e gjymtyrë. Pas operacionit, gjakun e thyer dhe qarkullimin limfatike në
  Gjymtyrët të cunguar dhe atrofi e pjesshme e nënlëkurës dhe
  indet e muskujve. Por trupi gradualisht përshtatet për këto
  ndryshimet dhe formuar, në fakt, një organ i ri - trung. Nëse
  për të trajtuar atë, për masazh dhe ushtrime, cungun shpejt
  të zotëruar të gjitha funksionet e tij dhe ju mund të përdorni

  protezë.


  Kujdesi cungun dhe protezë

  Para së gjithash, duke u kthyer në shtëpi nga dita e marrë në
  zakonisht dy herë në ditë gjatë mëngjes e në mbrëmje larë tualet
  trung me ujë të ngrohtë me sapun, me shumë kujdes - Scars dhe lëkurë
  folds, dhe pastaj fshij thatë me një peshqir të pastër.

  Në ditët e para pas plagë shëruar për të parandaluar shfaqjen e puffiness, të fillojnë të masazh.
  Masazh trungu duhet të jetë 5-10 minuta në ditë.

  Fillimi masazh nga fundi i cungut drejt poshte lart.
  Kryerja e kësaj procedure Stroking cungun palme, dhe para se masazh
  sasi e vogël të lëkurës talk nuk ta fshij atë.

  P mizëri e masazh:


 • stroking lëkurën me gishtat tuaj ose trung palme,
 • bluarje (zrushuvannya) lëkurë dhe themelor indet lëvizje rrethore,
 • muskujve stërvitje - zvarritja e lehtë dhe squeezing ato,
 • shuplaka gjymtyrë ose buzë të dorës e furçë,
 • Vibration - Gishtat e kuptoj cungun dhe dridhen.
 • Pra pas muskujt kirurgji trungu mund atrofi. Për këtë
  ka ndodhur për të ruajtur tonin e muskujve çdo ditë dy herë në ditë
  5-7 minuta, paguani gjimnastikë fantazmë-impulsiv. Kjo nuk është
  ushtrime shumë të zakonshëm. Kjo është për shkak se ju jeni mendërisht
  përkulem dhe shtendos përbashkët dhe muskujve ndërsa alternuar të humbur
  është e tensionuar, pastaj relaksohuni.

  Pas amputim osteoplastic kur arriti të mbajë të përbashkët,
  ju duhet të përkulem dhe shtendos gjymtyrë të gjymtuar. Ushtrime
  Ndiqni ulur ose shtrirë pozicion pa përpjekje të panevojshme, ata nuk duhet të shkaktojë
  dhimbje.

  Tani ushtrojnë për pacientët me kofshë trungu, të dobishme për të gjithë
  nëse gjymtyrë hequr për shkak të obliterative
  endarteritis apo plagosje. Ajo shpejt do të fillojnë të ecin me një protezë,
  duke u mbështetur në trungu. Uluni në një karrige, të vënë nën shkumë copë trung
  dhe klikoni mbi të, jo dhimbjen për 1-2 minuta. Gradualisht,
  ditë-për-ditë presionet rritet sa kohë që e mund
  në mënyrë të sigurtë të marrë deri, bazuar në trungu.

  Por obliterans pacientët
  endarteritis në të cilën dhimbje vazhdon për një kohë të gjatë, mos harroni: në
  çdo situatë do të ndihmojë mjekun.

  Së bashku me masazh dhe gjimnastikë ngurtësojnë gjymtyrë operohet.
  Kur është e mundur, do të përpiqen për të hequr protezë. Shumë të dobishme
  Ajror dhe sunbathing. Pesë ditët e para të trungu zëvendësues
  rrezet e diellit jo më shumë se një minutë. Dhe pastaj çdo ditë
  të shtoni një minutë dhe të sjellë me kohëzgjatjen e procedurës
  të katërtat e një orë.

  Gjatë dy muajve të parë pas lëshimit nga spitali dy herë
  Dita e dhjetë minuta bëj banja kontrast. Për një minutë

  mbaj cungun në të ftohtë - jo më poshtë 20-25 gradë Celsius dhe të ngrohtë -
  jo më shumë se 45-50 gradë Celsius - ujë.

  Për të ohrubnula cungun e lëkurës dhe të bëhen më të qëndrueshme,
  çdo ditë pas tualet në mëngjes fshij zierje e saj e lisi leh.
  Kjo është veçanërisht e dobishme në verë, ditë e nxehtë kur djersitja juaj dhe
  skuqje pelenë mund të ndodhë. Nëse ju shihni pustules në lëkurën e trungu,
  furçë zgjidhjen e tyre 1% të gjelbër të shkëlqyer.

  Zakon për të mbajtur cungun mbi jastëk dhe fle në një shtrat të butë të çon në
  lëvizshmëri të kufizuar në zhvillimin e përbashkët të contractures. Për të shmangur këtë
  ndodhi, e vënë nën bordit dyshek prej druri.

  Madhësia e trungu, duke përfshirë edhe diametri i sipërfaqes cunguar

  formuar menjëherë pas operacionit, dhe vetem kur atrofi
  yndyrë nënlëkurës. Shumë njerëz duan të shpejtuar procesin
  dhe fashë fashë e ngushtë e saj elastik. Por unë nuk do të ju këshilloj për të bërë kështu.
  Për shkak të shtrënguar qarkullimit të gjakut të lidhurit dhe atrofi NUK
  vetëm yndyrë nënlëkurës, por muskujve. Për të formuar cungun
  Përdorni suva të veçantë ose mëngë pranues plastike
  një lloj i protezë të përkohshme - ju mund të bëni deri tuaj
  të kërkojë në çdo kompani ortopedike.

  Përdorimi i mëngë pranues, trungu lëkurë gradualisht
  pohrubeet, dhimbja do të kalojë.

  Një vit më vonë stabilizuar dhe madhësia e trungu.
  Por prosthetics duhet të përfundojë brenda dy-tre muajve të
  amputim. Ju lutem kontaktoni proteza kompaninë ortopedych-dicheski
  qytetin tuaj, ku ju do të bëjë një protezë të lirë.
  Shtyjë kjo
  procedurë nuk mund të, sepse e përbashkët të gjatë obezdvyzhennosty
  zhvillimin kontrakturave gjymtyrë.

  Madhësia e trungu mund të ndryshojë dhe nëse ju tashmë keni
  protezë. Nëse është, le të ulet, në gjymtyrë proteza në nevojë
  vënë mbulesën shtesë. Këto mbulon janë të bashkangjitur në protezë. Nëse
  Rritja rrethues trungu në mënyrë që një jo protezë gjymtyrë

  vendosur, ose reduktuar në vend kështu që nuk ka mbulesë shtesë
  ndihmon për të kërkuar proteze të menjëhershëm dhe ndërmarrje ortopedik,
  ku ju do të duhet për të ndihmuar të prodhuar një protezë të re. Është e rëndësishme
  në një kohë kur ju mësojnë të përdorin atë, ju
  kontrolluar kirurg i cili e bëri operacionin. Kjo është e nevojshme në mënyrë që të
  lëvizjet e parregullta nuk jeni i regjistruar në zakonin.

  Për protezë, si dhe për cungut, duhet të kujdeset për të.
  Najloni dhe bavovnyano-
  letër mbulon të mbajtur të pastër, të larë ato çdo ditë të tjera. Sam protezë
  gjithmonë duhet të jetë e thatë. Lëkure dhe kamoshi detajet njëherë atë në
  Javën benzinë ​​të pastër, alkool apo Köln.

  Nëse këto kushte nuk janë të
  respektuar, skuqje pelenë mund të duket, ulcerat, abrasions. Dy herë në
  Fshini javë
  protezë brenda dhe jashtë me një leckë të lagur në ujë me sapun.

  Një herë në vit, të jetë i sigurt për të vizituar kirurg qarkut. Ajo do të
  mbaj cungun si përshtatur me karakteristika të reja dhe jo
  ose ndodhin atje ndonjë ndryshim që kërkojnë të veçantë
  trajtim.

  Informacion nga artikullit "Si të kujdeseni për trungun dhe protezë."