A mund të humbni peshë në qoftë se unë e ha pas gjashtë


Mendime pozitive mbi të gjatë ekziston në të popullsisë, por që nutritionists dhe gastroenterologe kanë një këndvështrim tjetër, e cila nuk është e bazuar në parimin e "A mund të humbni peshë në qoftë se unë e ha pas gjashtë", dhe një tjetër - ". Çfarë duhet të hani pas gjashtë"

Si ata e konsiderojnë refuzimin e një vakt mbrëmje do të jetë, por minimale afatshkurtër, treguar prej kohësh se kequshqyerja në mbrëmje çon në rritjen e oreksit aktive gjatë ditës.

Trupi specifik kompensim do te nxisin futje me kalori të ushqimit, jo për të zvogëluar atë. Rezultati - obezitetin dhe sëmundje të sistemit gastrointestinal.

Vakte të bollshme dhe të lëngshme të rritet në pancreatitis, gastrit, cholecystitis.

Kjo është arsyeja pse pyetja themelore " A mund të humbni peshë në qoftë se unë e ha pas gjashtë ?"Thjesht zhduket në unreasonableness e saj. Ekspertët këshillojnë duke marrë një vakt në kohë dhe nuk heqin dorë darkë, por vetëm të bëjë atë sa më të balancuara në kalori sepse ushqim normalisht prishet në mes ushqimet janë në mënyrë ideale nga 4 deri 05:00, me një pushim 10 orësh për gjumë. Pra, çfarë mund të hani pas gjashtë?

  • • ushqime të ulët kalori. Këshilluar që të konsumojnë ushqime të lartë kalori deri në tre orë të ditës, që nga energjia trupi ka nevojë për më shumë të ngjarë 9:00-16:00.


    Sa për mbrëmje nutritionists vakt sugjeroj duke lënë vetëm një të katërtën e marrjes normale të përditshme (rreth 450 kalori).
  • • Produkte që nxisin gjumë. Këto janë ato që përmbajnë magnez, i cili relakson muskujt e tendosur, dhe kalium, i cili stabilizon funksionin e trurit, zarzavate, lakër, bizele, drithëra, peshk pjekur. Ata zakonisht kanë një gjysmë apo dy orë para gjumit.
  • • Ushqimet që janë të tretet lehtë. Ato japin ndihmesë në marrjen e shpëtoj pyetjen "A mund të humbni peshë në qoftë se unë e ha pas gjashtë?" Kështu që të gjithë që të vështirë që të tretet kundërindikuar hani gjatë natës. Zakonisht ajo - kërpudha, bishtajore, mëlçi, ushqime të tymosur, mish i skuqur.

    Më të përshtatshme për të darkës ëmbël fruta, perime, patate të ziera, ushqim deti dhe peshk. Hani produkte "të shpejtë" se trupi i largon shumë shpejtë nuk është e vlefshme (kos dhe lengjet e mishit).
  • • ushqim Low-yndyrë. Nëse abuzojnë i trashë, nuk është një ndjenjë e shurdhim në stomak për shkak të fluksit të tepruar të gjakut që shkelin gjumë i rëndë dhe theksoj oreksin.