Duke ecur për humbje peshe


Dijetarët thonë lëvizje - kjo është jeta. Kur një person është vazhdimisht në lëvizje, duke preferuar në këmbë transportit, ai jo vetëm që humbet çakëll mbipeshë, por edhe kujdeset për shëndetin e të gjithë organizmit. Në këtë rast, duke ecur për humbje peshe, në një nga ushtrimet palestër, nuk është një avantazh i padiskutueshëm - mungesa e plotë e contraindications.

Ecje Si të dobishme?

Përfitimet dhe rezultat të dëshiruar e këmbë për humbje peshe për të gjithë e përkufizon veten e tyre. Mbrëmje shëtitje të ngadaltë do të njom mushkëritë dhe oksigjen larg nga rutina e përditshme, por në mënyrë të qartë nuk kontribuojnë për humbje peshe. Megjithatë, ata që do të sundojë mbi shëtitjet e përditshme në ajër të freskët, pas një kohë do të vini re efektet e tyre pozitive.


Muskujt këmbë do të pompohet up, lëkurë - më elastike. Dashuruar këmbë "palestër", shënim që zhduket gulçim kur ecin, trupi më mirë të tolerojë stresin. Mjekët rekomandojnë një shëtitje në mënyrë që të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, të ulur nivelet e kolesterolit total, parandaluar osteoporozën femër. Duke ecur për humbje peshe depozitave të ndihmuar të shmangur kripë në nyje, do të shërbejë si një mjet në luftën kundër kupë të lehta dëmit. Nëse kandidon për humbje peshe mund të jetë një pengesë në trajtimin e sëmundjeve të caktuara, madje të shkojë - shoku më i mirë e shërimit.

Ecni për të Lose Weight

Vende në pikën e pestë të mbështetjes nuk është qartë e favorshme për figurën harmoni.

Por në këmbë - një mik i thjeshtë dhe i besueshëm shifra këndshëm. Të jenë miq me peshën e dëshiruar, ju duhet të paguani nëse hiking nuk janë 7 ditë në javë, të paktën pesë. Gjej tuaja dashnor (ose lover) kohë për të ecur nëpër dyert. Formula Record dhe për të marrë kujdes të miratuar dhe harmoni:

 • - 2 herë në javë për gjysmë ore të paktën të kalojë në këmbë;
 • - 2 herë në javë të përkushtuar për të ecur të paktën 45 minuta;
 • - 1-3 herë në javë për të dhënë një turne të këndshëm orë në këmbë.
 • Fillestar mund të ndahen në dy orëshe shëtitje gjysmë ore e ekzekutimit me ndihmë financiare ditore.

  Për të arritur harmoninë është hap absolutisht jo i përshtatshëm hijerëndë. Për të rivendosur modest 100 kalori duhet të shkojë një distancë prej 1 km për 10-12 minuta. Siç e dini, 100 kalori - kjo është vetëm 11 gram humbje peshe. Shkalla e përgjithshme në të tilla duhet të jetë i barabartë për të ecur 6-7 milje në orë.

  Le distancë totale dhe numri minimal i fushatave është i rregulluar në mënyrë strikte, por në zgjedhjen e stilin e këmbë ju absolutisht e pakufizuar. Kjo mund të jetë një hap normal a la "galop nëpër Europë, vonë për një takim." Dhe ju mund të miratojë një shtigje të veçanta në këmbë. Ky i fundit është i mirë, sepse ai përdor një shumë më shumë muskujt, ndihmon të mbajë organ dinjitoz dhe promovon të mësuar bazat e frymëmarrjes korrekt.

  Nëse ju doni të ecni ishin më efektive dhe çdo hap të djegur kalori ekstra?

  Kushtet e këmbë

  Atëherë këto janë rregullat e këmbë:

 • - Hapi duhet të jenë uniforme i shpejtë, pa jerks;
 • - Harroje hapa të mëdhenj - vetëm të shkurtër por të shpeshta;
 • - Vizatoni një linjë të padukshme dhe në mënyrë rigoroze të shkelë mbi të pa aftësi të kufizuara;
 • - Duart nuk duhet të rri i papunë, udhëzojë ata mayatnikoobraznye lëvizjen.
 • Çfarë ju duhet të ecin?

  - Element i detyrueshëm i këpucë të rehatshme në këmbë janë të rehatshme. Më e mirë që mund të këshillohen - kjo është një atlete të mira apo këpucë me cushioning adekuat. Në asnjë rast nuk do të merrni kryer larg këmbët në modë apo platformat, kështu që në vend të shëndetit mund të japin një shtysë të sëmundjeve të ndryshme.

  Gjithashtu të përfitojnë nga lehtësi dhe fizibilitetin e veshjeve sezonale.

  - Ajrit të freskët është e qartë jo i favorizuar nga automjetit. Kështu që të përpiqet për të luftuar rrugën tuaj në këmbë larg nga autostrada të ndotura. Nëse rruga juaj është ende ndeshjet e rrugëve, mos harroni rregullat themelore të rrugës.

  Kushtet e këmbë të dobishme për humbje peshe

 • - A nuk lëvizin nga e para për të kërkuar ritëm shumë të shpejtë. Le muskujt tuaj të merrni të ngrohtë në ecje e parë të qetë.
 • - Trupi në çdo rast nuk duhet dehidratuar. Trajner me përvojë e rekomanduar për të pirë një gotë ujë para dhe pas një shëtitje dhe për të ruajtur ekuilibrin e ujit në shëndetin dhe gjatë në këmbë.

  Mungesa e lëngjeve në trup jo vetëm sjell humbje peshe dëshiruar, por edhe dëmton lëkurën.
 • - Kur ecje për humbje peshe nuk duhet të kthehet në një pikëpyetje. Përsëri duhet të jetë e sheshtë, vijë i drejtë supet e tij, muskujt e barkut të shtrënguar. Kur ecje këmbë gjithë duhet të punojnë si fillimisht vënë thembrën e djathtë në terren, dhe pastaj të kalojnë peshën mbi topin e këmbë. Mos harroni hapat shkurtra dhe duart të vazhdueshme të punës.
 • - Prerje ndaluar - armik i zemrës. Mos e hap menjëherë pas një ndalesë të shpejtë. Shumë më e dobishme për të reduktuar gradualisht normën për të rivendosur frymëmarrje dhe rrahje zemre.