Smoothies për humbje peshe


Smoothies - Modë tani një fenomen që ka ardhur tek ne nga jashtë. Kjo pije të trasha me shije frute fiton popullaritet më shumë dhe të gjithë në mënyrë të vendosur në dietë e shumë peshë humbur. Emri vjen nga anglisht «të qetë», do të thotë e butë, i butë.

Smoothies pergatitura nga nje perzierje e grimcuar në një fruti blender dhe manaferrat me shtimin e ujit, akullit ose qumështi. Ka shumë receta band, të cilat përfshinë edhe kos, akullore, krem ​​dhe arra dhe granola.

Përbërësit band

Ndoshta sekreti i grupit qëndron në shije të shquar frutash, cilësi delikate dhe një efekt të bukur të freskëta.


Përveç kësaj, këto pije të mrekullueshme lehtë mund të bëhet në shtëpi, kështu që më shumë njerëz pijnë atyre të paktën disa herë në javë.

Në varësi të përbërësve përbërëse zhvesh mund të jetë një produkt diete, dhe për të promovuar të fituar peshë. Made me banane, yndyrë qumështi kos, arra, ajo përmban një sasi të madhe të karbohidrateve, dhe pije prandaj kalori të tillë të lartë.

Megjithatë, në qoftë se baza është manaferrat, mollë unsweetened, kivi dhe agrume dhe pure frutash është holluar me ujë ose akull grimcuar, që ju të merrni një të shkëlqyer produkt të ulët-kalori për humbje peshe, e cila, për më tepër, të ju jap një ndjenjë e freski dhe plotësinë për orë të tëra .

Pas një tjetër grup plus është se përveç një numri të madh të vitaminave dhe mineraleve, ajo gjithashtu përmban fibra, dmth fibër.

Ky është dallimi i tyre kryesor nga lëngje frutash.

Çfarë është band për humbje peshe

Nën veprimin e lëngut të stomakut fibrave dietike bymehet dhe për të krijuar një ndjenjë të mbushur stomakun. Përveç kësaj, fibër e nevojshme për tretje të mirë. Në mënyrë tipike, band për humbje peshe është një koktej shumë i trashë dhe pini atë nëpërmjet një kashte për një kohë të gjatë.

Ndjenja e ngopjes shfaqet gradualisht, dhe kjo është një tjetër faktor që kontribuon në kontrollin e oreksit. Rrjedhimisht, të gjitha të mësipërme mund të konsiderohet si një produkt të vlefshme zhvesh dietetike.

Në fakt, ai është mjaft i aftë për të zëvendësuar një ose madje edhe disa vakte në ditë. Kjo është një rostiçeri e madhe alternativë, por për shkak të ngopjes, ju merrni gaz dhe humor të mirë, dhe një çehre të shëndetshme (duke përfshirë sasinë e vitaminave dhe mineraleve të përfshira në një shërbejnë e pijeve). Është e rëndësishme që kjo ndjehet i lehtë dhe zorrë punon si një orë.

Gatim band për humbje peshe

Marrja korsi e drejtë shumë e thjeshtë, por tejet emocionuese, sepse hapësirë ​​për imagjinatë është pothuajse e pakufizuar. Ndoshta shtimi i jo vetëm fruta, por edhe perime të tilla si trangujve, panxhar, karrota, dhe jeshile.

Çdokush që ka një blender mund të bëjë një band pa problem, veçanërisht në qoftë se ajo ndjek qëllime të caktuara të tilla si humbje peshe. Megjithatë, mbani mend që të gjithë përbërësit duhet të jetë i natyrshëm (fruta përqendrohet hidhni dhe mbushëse), mos shtoni sheqer.

Në fazën e humbjes së peshës është e rëndësishme që të ndjekin parimin e ushqimit kalori të ulët. Nëse mëngjes gatim është e ndaluar për të shtuar qumësht apo pije kos si një burim i proteinave dhe një sasi të vogël të arra, rrush të thatë dhe bollgur. "Evening" band, i përbërë tërësisht prej frutave dhe akull do të jetë një alternativë e shkëlqyer për koktej apo një darkë vonë.

Band recetë për humbje peshe

Këtu është një recetë e mundur. Për korsi e perimeve ju duhet 1 karrota të mesme, 3 gjeth selino dhe gjysmë një mollë. Bluaj gjithë përbërësit dhe përzierje e tyre në një blender. Për shije, shtoni akull grimcuar dhe majdanoz copëtuar. Kjo pije të përkryer të qetësuar urinë, dhe përveç kësaj, kjo është një trove vërtetë thesar i vitaminave (që përmbajnë vitaminë C, acid folik, beta-carotene).

Sinqerisht, mjek diete Natalia