Sauna dhe avull dush për humbje peshe


Dush ruse dhe sauna - vjetër dhe të dashur nga të gjithë vëllezërit sllavë procedurat që ruajnë freski, shëndetin dhe bukurinë. Veçanërisht efektive ata janë për njerëzit që duan të humbin peshë.

Çfarë është e ndryshme nga një dush ruse dhe sauna dhe se efektet pozitive që ata sjellin, të këndshme trupin tonë dhe shpirtin? Sauna dhe banjo me avull janë po aq të mira për marrjen e shpëtoj peshë të tepërt. Për shembull, në temperaturën dush ruse ngriti në 60 gradë, dhe një sauna mund të jetë deri në 100 gradë. Por lagështia në dush rus në 80% në sauna finlandeze vetëm 15%. Prandaj koha e lejuar për të qëndruar në dush - jo më shumë se 10 minuta, ju mund të pushojnë në saunë dhe të gjitha 15 minuta.

Para se të filloni banja ose sauna, të jetë i sigurt për të shkuar në pritjen me mjekun tuaj si hypertensive, hypotensive, cores, dhe me rritjen e presionit të syrit dhe koagulimit të gjakut të dobët vizituar këto objekte është e ndaluar rreptësisht. Gjithashtu, gratë në ditët kritike të trajtimeve të nxehtë janë të shmangur më të mirë.

Pra, ju keni marrë një mjek është "i mirë" dhe ju keni lumturi të tillë si sauna apo dush. Tani ju duhet të mbani mend rekomandimet e përgjithshme për ata që duan të humbin peshë dhe për të dëbuar nga trupi përmes poret e lëkurës toksina janë:

 • shkoni në banjë ose sauna kërkon të paktën një herë në javë, ju mund vetëm të arritur efektin maksimal;
 • Mbani temperaturën në dhomë me avull 60-90 ° C;
 • ju lutem fshisave - gëlqere më të mirë ose thupër;
 • nuk e teproj atë në dhomë me avull - masat nuk i kalojnë 15 minuta, dhe çdo shkurtoj pasuese;
 • nuk hidhen në një pishinë të ftohtë menjëherë pas dhomë me avull dhe të ulet në heshtje, të mbështjellë në një fletë komod mëndafsh;
 • oblyvaytesya vetëm dush të ngrohtë;
 • para se ngjarja e fundit në dhomë me avull fshij trupin me një përzierje e mjaltë dhe kripë, pastaj pije trupin nën një dush të ngrohtë;
 • pas banjës duhet të shkojnë për të shijuar një masazh ose vetë-masazh;
 • midis fluturues çaj pije me gëlqere ose thupër buds;
 • në dush - jo alkool!


 • Dhe kështu që efekti i sauna finlandeze ose Banya ruse të konsoliduar, të zvogëlojë sasinë e përditshëm të lëngjeve të konsumuar 2 ose 2,5 litra. Në të njëjtën kohë heqin dorë nga ushqimet pikante, të kripura dhe yndyrore. Dhe mos harrojmë për ushtrime elementare të mëngjesit dhe të kundërta shpirt!

  Në përgjithësi, jeteses sakta të shëndetshme dhe madje vizituar Banya ruse ose sauna finlandeze dhe do formë trupin tuaj dhe mendjen tuaj do të pirë e të ngrënë dhe vetë vetë për veten tuaj.

  Çdo sistem humbje peshe kërkon metodik dhe në qoftë se ju doni të regjistroheni. Dhe kjo - të kontabilitetit, ajo nuk dhemb! Prandaj, ju lutem krijoni një ditar të veçantë ku çdo ditë ose sa shpesh ju lutem, do të regjistrojnë peshën dhe vëllimin e trupit.

  Gjëja kryesore është që të bëjë atë në intervale të rregullta.

  Ekspertët këshillojnë para se të përdorni fluturues fillim të heqë ato paund shtesë, ju duhet të përpiqen për një javë ose dy më mirë të përjashtuar nga kripë dietë. Është e njohur se sodium mban ujë në trup, duke e bërë të vështirë për djersitje intensive gjatë avullimit.

  Por ajo ndihmon për të reduktuar djersitje ose privimin e plotë të lëngjeve edema në tranzicion në gjak. Dhe një tjetër tip - nuk e pi një sasi të madhe të ujit mineral, çaj ose pije të tjera para se të vizituar banjot. Është mendim i gabuar se në këtë rast do të dal më shumë përvojë të madhe. Ju vetëm rinisni një veshkë.

  Sepse lëngu është e nevojshme për formimin e djerse, enët e gjakut të furnizuara. Dhe për rritjen e fluksit të gjakut në lëkurë, duke përdorur fshisave, brushat masazh ose veprime të tjera refleks.

  Pra partes djathtë dhe pastaj vetëm të jetë efekt i mirë - jo vetëm që do të humbni peshë, por shumë sëmundje. Lëkura është pastruar dhe ju do të dukem më i ri dhe më tërheqëse.