Katarsis


Njeriu modern me kujdes monitoron pastërtinë e trupit. Ne gjithmonë të shpenzuar shumë kohë duke kërkuar në dhe blerjen e të gjitha llojet e xhel trupit, shampoos, locion, scrubs dhe maska. Dush Daily ose banje, banja dhe sauna - të gjitha na ndihmon për të mbajtur trupin tuaj në pastërti të përsosur. Dhe çfarë lidhje me organet tona të brendshme? Sa besim thonë mjekët dhe nutritionists - ata gjithashtu duhet të pastër.

Stomak - një organ në sistemin e tretjes, i cili nuk pranon absorbohet vetëm nga ushqimi, por me të gjitha llojet e baktereve dhe mikrobeve nga bota e jashtme. Kjo është arsyeja pse stomaku si asnjë organ tjetër kërkon pastrim të saj shumë periodik.

Metodat spastrimit stomak - një shumë e të cilat përfshijnë dhe ilaçe dhe mjekësi tradicionale.

Më e zakonshme dhe, sipas mendimit të shumë, më thjeshtë - është artificialisht sjell të vjella në vetvete.

Kjo është bërë disa herë për 2 - 3 ditë pas marrjes së sasive të mëdha të ujit apo çfarëdo - e cila lëng mishi. Por kjo metodë nuk është aspak më i mirë, sepse shpesh njerëzit janë përballur me situata të vjella nuk ndalet për një kohë të gjatë për shkak të faktit se lëvizshmëri muskujve tashmë filluar dhe dëshira Vetëm një njeri nuk është ngadalësuar. Përgjithshme - ajo është stresi i madh të trupit.


Kështu, ajo është jo vetëm mikrobet patogjene dhe toksina, por biliare dhe stomaku do të marrë kohë për shërimin e tij të plotë, si muret e saj dhe të mukozës, në sajë të kësaj metode - të dëmtuara, të cilat ndikon negativisht në të gjithë punën e traktit digjestiv.

Nëse ju - ende duan për të pastruar rrugën stomak të shpejtë, atëherë kjo procedurë për të planifikuar në mbrëmje. 3 orë pas darkës shpërndajë një lugë kripë në një litër sode apo ujë të ngrohtë. Pastaj pi gjysmën, prisni 5 minuta mbrapa sheshtë dhe të thërrasë në të vjellat e tij. Pastaj të pinë ujë të mbetur dhe të sjell të vjella përsëri.

Pas kësaj, të gjitha gjërat që ndodheshin në ikjen tuaj stomak.

Metodat e tjera të pastrimit të stomakut - më pak traumatike dhe më të gjatë. Mjekësisë tradicionale na ofron mënyrën e mëposhtme:

- Përgatitja e një zierje e hala e bredh, bredh apo pishe - 5. lugë e hala pishe grimcuar me kujdes, pour 0,5 litra ujë të valë dhe të mbajë për rreth 10 minuta në ngrohje të ulët. Pastaj supë që rezulton duhet të qëndrojnë për 10 orë. Pastaj derdh në një termos. Dhe të fillojnë duke përdorur skemën e mëposhtme - të pini ujë gjatë gjithë ditës në vend të çdo orë e gjysmë në formën e ngrohjes. Supë është më e mirë për të gatuar çdo ditë. Nëse keni filluar të trash ose ndryshuar ngjyrën e urinës - sipas supë fillon të veprojë.

Cleanup vazhdon për aq kohë sa urina bëhet normale ngjyra, transparente. Pasi të keni mbaruar trajtimin, provoni çdo mëngjes, zgjohen për të pirë një gotë me ujë të ngrohtë zier. Gjithashtu, efektive dhe e mirë për trupin tuaj periodikisht zëvendësojë zierje me ujë e kamomil ose u rrit hips. Një 2 herë në muaj, zgjohen në mëngjes, 30 minuta para ushqimit pini 1,5 litra të ngrohtë ujë të zier me 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë çaji kripë.

Katarsis, si të gjithë e trupit tonë, duhet të kryhet periodikisht. Pastaj të plotë procesi tretje do t'ju japë shëndet të mirë dhe një figurë të bukur.