Spastrim mëlçisë


A e dini se funksionit të mëlçisë në trupin tonë? Kjo është një filtër që kalon nëpër gjak merr shpëtoj e substancave të dëmshme. Imagjinoni sa shumë "mbeturina" është ruajtur në mëlçi për tërë jetën tonë! Nuk është çudi që herët a vonë ai do të ketë një cholelithiasis, inflamacion fshikëz e tëmthit dhe probleme të tjera.

Kështu që herë pas here të mëlçisë duhet të pastrohen. Procesi i spastrimit të mëlçisë është të bëjë të ditur kanal zhelcheprovodyaschih dhe heqjen e toksinave nga të mëlçisë dhe tëmthit. Së bashku me pastrimin e mëlçisë mund të shkojë mbipeshë, trupi juaj është e mbushur me një ndjenjë të butësi, reduktuar metabolizmin, përmirëson shëndetin dhe pamjen.

Përgatitjet për pastrimin e mëlçisë


Për të filluar pastrimin e mëlçisë duhet të jetë pas spastrimit dhe lëvizje zorrë një ditë, fruta dhe perime dietë të pakta. Kjo është - një parakusht për sukses pastrimin e mëlçisë dhe nuk shkakton efekte negative!

Pastaj para se të procedurës vetë duhet të jenë tërësisht të ngrohur të mëlçisë. Për këtë qëllim ne i përdorim çdo ngrohjes në anën e djathtë (ngrohës, rërë të nxehtë). Mëlçisë ngrohtë nevojë për 13-14 orë. Ajo siguron rrjedhjen e gjakut të mëlçisë, bile dhe parandalon dilutes dhimbje gjatë rrjedhjes së biliare. Ju pastaj mund të vazhdojë për të pastruar të mëlçisë.

Ka disa mënyra për të pastruar të mëlçisë. Këtu janë ato më të popullarizuara.

Shpëlaj

Kjo është metoda tradicionale e pastrimit të mëlçisë. Në mbrëmje, të hapur një shishe me ujë mineral dhe e vënë atë në tryezë, shkoi për të gazit të tepërt, dhe uji ishte temperatura dhomë. Në mëngjes në një stomak bosh për të pirë një gotë me ujë rreth, e cila shtoi rreth 5 g të sulfate magnezi ose sorbitol. Atëherë ju duhet të shkoni dhe të vënë një jastëk të ngrohjes në kuadrantin e sipërm të djathtë. Shtrirë gjysmë-2: 00.

Pastrimi i naftës

Për këtë qëllim, ju duhet të përdorni vaj ulliri. Gjithashtu në mëngjes për të pirë 200 ml vaj. Për të rritur sekretimit të naftës biliare mund të pini lëng (mundësisht limon).

Pas 2-3 orësh të trupit tuaj vijnë shllak, gurë, bile thekur.

Argumente kundër

Mjekësi zyrtar shpesh kundërshton procedurën e vetë-pastrimi i mëlçisë. Sipas mjekëve, njerëzit me sëmundje të mëlçisë ose gurëve të tëmthit, kjo procedurë është e kundërindikuar dhe mund të çojë në thyerje të fshikëz e tëmthit kanal bllokim, nëse e majta gurë.

Për të parandaluar akumulimin e substancave të dëmshme në mëlçi janë këshilluar për të marrë ilaçe të veçantë - hepatoprotectors bërë nga përbërësit natyral. Ndër këto barna përfshijnë Essentiale N dhe Essentiale Forte, Kars, Hepatrin, Geptral dhe të tjerët.

Për të kryer ndonjë procedurë pastrimin e mëlçisë, drogës ose jo-drogës, është e nevojshme vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.

Në çdo rast, qasja në trajtimin e mëlçisë dua individualisht, duke marrë parasysh të gjitha nuancat e gjendjes së trupit dhe në mënyrë rigoroze të ndjekë rekomandimet e ekspertëve.