Pastrimi fshikëz e tëmthit


jpg width = 140 height = 210 / Pastrimi tëmthit gjithmonë të prodhojnë së bashku me pastrimin e mëlçisë. Të gjitha procedurat e përdorura për të pastruar të mëlçisë, është përdorur për pastrimin fshikëz e tëmthit.

Por ka disa metoda në të cilat ajo fokusohet në pastrimin e tëmthit dhe biliare kanalet. Ne rekomandojmë përdorimin e këtyre teknikave për parandalimin dhe trajtimin e cholelithiasis.

1. Metoda e pastrimit nga lëng limoni.

Brenda 2-3 ditëve të para pastrim është e nevojshme për të kryer përditshme spastrimit enemas. Për pastrimin procedurat e kërkuara çdo javë. Çdo ditë duhet të pini rreth 10-12 gota ujë të ngrohtë me lëng të një limoni.

Përzierje e përgatitur duhet të pini për çdo 02:00, në mes të cilave një lëng të përgatitur pije e karrota, panxhar dhe trangujve. Lëng është bërë nga 1 litër lëng karrote dhe 250 ml - kastravec dhe panxhar.

Kjo metodë është një nga më të ashpër, por ajo është shumë efektive. Kur spastrimit mund të duket dhimbje të forta se është e rëndë deri në fund të javës. Por dhimbja shpejt u ndal dhe shpërndahet shkëmb do të shfaqet në formën e rërës në urinë.

2. Metoda e pastrimit nga lëng molle.

Procedurën Pastrimi zgjat tri ditë, gjatë së cilës kohë çdo ditë për të pirë dy gota lëng molle çdo 2:00 12-20 orë, dhe një filxhan në 8 dhe 10:00.


Në mbrëmjen e ditës së tretë, të marrë një dush me ujë të nxehtë të djerse rëndë.

3. Metoda e pastrimit nga gjethet thupër.

Vlim supë nga gjethet e thara thupër (të mbledhura në fillim të pranverës, të përdorin vetëm i vogël lë diametër prej 1,5 cm), i përbërë nga dy lugë gjethe dhe dy gota me ujë të valë. Kur lëngshme do të jetë jo më shumë se gjysmën e një gotë, supë hiqni nga të nxehtit, thahet ostyvshim. Brenda tre muajve, rreth një orë para se një vakt për të marrë supë një lugë çaji. Nëse shteti e lejon, pranimi supë një herë rritet në një lugë gjelle.

4. Metoda e pastrimit bazuar në luleshtrydhe.

Një nga metodat më të buta. Përdorim të mirë kjo metodë për sëmundje të rënda gur tëmthi i shoqëruar nga dhimbje të forta.

Brenda tri javësh të përditshme duhet të hani 3-5 gota e manaferrat luleshtrydhe të egra.

5. Metoda e pastrimit bazuar në mjaltit dhe rrepkë.

Prodhojnë një përzierje të pjesëve të barabarta të lëng rrepkë dhe mjaltë. Filloni një pritje me 1/3 filxhan në ditë, gradualisht duke rritur dozën për të gjithë filxhan. Nevoja pije për një muaj. Një metodë e shkëlqyer e zbatimit të saj është një pengesë në formimin e gurit vrer fshikëz.

6. Metoda e pastrimit nga lëng i zi rrepkë.

Brenda 2 muajve të marrë lëng të rrepkë zi, duke pirë atë brenda natës në një sasi prej 100 gram në fillim të trajtimit dhe duke e çuar në 400 gram deri në fund të kursit.

Metoda e pastron shumë mirë fshikëz e tëmthit dhe kanalet.

7. Metoda e pastrimit nga Wort Shën Gjonit

Brenda 2 muajve nga marrja supë Shën Gjonit Wort, i cili është përgatitur nga 10 g bar dhe një gotë me ujë në një banjë me ujë për 30 minuta. Merrni 1/3 filxhan supë të para ngrënies tre herë në ditë.

8. Metoda e pastrimit nga panxhar.

Për të përgatitur shurup panxhar duhet disa kokën gatuaj panxhar shtetin 07:00 kashopodibnoho. Shurup merret para çdo vakt. Për 3/4 filxhan - për të pastruar fshikëz e tëmthit, në 1/5 filxhan - për pastrimin kanalet biliare. Teknikat e aplikimit afat - 10 ditë.

9. Metoda e pastrimit nëpërmjet knotweed.

Pastrimi është kryer për një kohë të gjatë - 7-9 muaj. Sporysh brewed çaj bimor si zakonisht. Ata që nuk më pëlqen TEAS bimor mund të shtohet në knotweed krijoj zakonshme.

10. Metoda e pastrimit nga lëng grejpfrut dhe vaj ulliri

Një ditë para se të pastrimit duhet të krejtësisht të ndaluar marrjen e ndonjë ushqim në mbrëmje klizmë. Pastaj, pas një ore për të pirë një gotë me lëng grejpfrut dhe vaj ulliri. Nuk mund të jenë të përzier dhe të bëjë thirrje për të vjella. Por asgjë për të pirë dhe nuk ha. Kur 15 minuta të kalojë, ju duhet të pini një pastrues dhe pastaj 30 minuta ju mund të pini ujë.

Pastaj përsëri, duhet të mohoj ditë dhe të përsëritur procedurën përsëri. Pastaj do të vijë gurin. Skema mund të përsëritet jo më shumë se 7 dite.