Mezoterapia


Ashtu si çdo metodë tjetër të përtëritje, Mezoterapia në ditët e sotme shumë të popullarizuara. Rreth Mezoterapia dëgjuar, madje edhe ata që nuk janë të rregullta në sallonet e bukurisë. Kjo metodë është në diskutim aktiv në forume të grave, revista dhe madje edhe në qarqet akademike.

Mundohuni të kuptoni se çfarë lloj të kurë mrekulli. Nuk është çudi baza e emrave të metodës formuar fjalën "terapi" si kryesisht një trajtim.

Për të qenë më të saktë, ajo është një ndikim i drejtpërdrejtë në trup me injeksion. Ky term është miratuar vetëm në 1958, por përtëritje duke përdorur Mezoterapia përdorur gjatë para kësaj date.

Në ditët e sotme, Mezoterapia është popullor në të gjithë botën. Ajo është përdorur me sukses jo vetëm në sallonet e bukurisë, por edhe në sporteve stomatologji në mjekësi rehabilitimit dhe neurologjisë. Mezaterapiya nuk e kanë parë thjesht si një metodë mjekësore, për shkak të zhvillimit të fiziologjisë dhe farmakologji. Në vitet e fundit ajo ka fituar popullaritet, u bë në dispozicion një gamë të gjerë të dashur për të përmirësuar pamjen e tyre.

Mezoterapia veprim ka tre drejtime. Së pari - farmakologjik. Së dyti, kjo është një përgjigje e lëkurës ndërhyrjes mekanike. Dhe së treti, ndërveprim të drogës me gjak dhe limfatike. Prandaj, Mezoterapia të ndikojë në mënyrë specifike efektin terapeutik të drogës në akupunkturë mjekësore, dhe për të rritur intensitetin e gjakut dhe qarkullimin limfatike, qelizat e trupit të përshtaten me ndërhyrjen e huaj.


Mezoterapia përdor një gamë të gjerë të barnave. Kjo mund të jetë droga që përbëhen nga një agjentëve të vetme terapeutike, të ashtuquajturat mono-drogës dhe formulimet ose kokteje e substancave aktive. Ato mund të jenë të përgatitur preobretenv ose tashmë përzier para futjes. Për secilin vend ndikimit të zgjedhur përbërësit e tyre aktive. Për fytyrë, qafë dhe décolleté kërkon zbutjen dhe shtrëngim - një acid nukleik, minerale, coenzyme, aminoacidet dhe vitamina A, C, E, B, C.

Mezoterapia urgjente dhe efektive për trajtimin e celulitit do, anijet dhe duke eliminuar efektin e këmbëve të rënda.

Ndër përbërësit janë futur në këtë rast do të kullues, lipolytic dhe stimulojnë qarkullimin e gjakut. Sekretim i parë Akuza e toksina janë pastrimi veprime, të tjerët të ndihmojë për të zvogëluar yndyrë, përmes inhibimit të riprodhimit të qelizave yndyrë, ndërsa të tjerët të normalizuar sistemin e qarkullimit të gjakut. Mezoterapia dhe efektive në parandalimin e humbjes së flokëve dhe humbjen e flokëve.

procedurë terapeutike ka disa efekte anësore. Ato mund të ndodhin nga të dy drogës dhe futjen e procedurës. E para quhet specifik, dhe i dytë - komplikime jo-specifike. Grupi i parë përfshin lloje të ndryshme të alergjive ose ënjtje, kruarje dhe blisters.

Ata mund të ndodhë jo vetëm për shkak të injektimit dhe pas anestezi, dëmtimit mekanik ndaj lëkurës gjatë injeksione. Për të nonspecific përfshijnë skuqje dhe dhimbje në faqen injeksion hemorragji. Mezoterapia është i kundërindikuar gjatë menstruacioneve dhe para fillimit të saj, me imunitet të reduktuar, alergjitë. Ajo gjithashtu në kundërshtim me aspirina. Kohëzgjatja e Mezoterapia - jo më shumë se gjashtë muaj. Kjo zakonisht përbëhet nga 10 procedura. Në raste më rënda, ose sëmundjeve kronike e numrit të procedurave rritur në 20. Pas procedurës Mezoterapia rekomanduar brenda natës asnjë pishinë dhe dhomë me diell.

Kundërindikimet masazh lëkurës të dëmtuara. Gjatë trajtimit kërkon dezinfektimin vazhdueshme të lëkurës, pastrimin dhe mbrojtjen nga efektet e dëmshme të mjedisit dhe rrezet e diellit.