Liposuction


Broshura që premtojnë transformim të paparë, fjalë për fjalë në minuta, nxitje mendjet dhe mendimet e ëndërrimtarë të humbur peshë. Megjithatë, jo të gjithë të informuar për atë që është rehabilitimi i vërtetë kohë pas kirurgjisë mundur efektet dhe contraindications për Liposuction. Dhe pacientët shpesh janë të befasuar tmerrësisht për të mësuar se gjërat nuk janë aq të thjeshta dhe të padëmshëm. Ajo rezulton se pas çdo Liposuction kërkohet një rehabilitim mjaft të gjatë.

Përveç kësaj, çdo person i cili merret me profesional, të ju them se Liposuction nuk mund të konsiderohet si një metodë për humbje peshe apo zgjidhja trashje.

Ajo është mjaft e efektshme dhe metodë të popullarizuara të rregulluar sasinë e yndyrës, si dhe terrenin dhe konturet e trupit që merr vendin që i takon në një operacioni shumë estetike dhe plastike, dhe më shumë. Nëse jeni duke menduar rreth asaj se si për të bërë një Liposuction përpiqen për të filluar marrjen e shpëtoj e yndyrë të tepërt mënyrë më pak radikale. Së pari, ju duhet të konsultoheni me një mjek, endokrinolog, ajo mund të jetë se rrënja e problemeve tuaja me gënjeshtra mbipeshë në pengimin e çdo gjëndra endokrine. Pas vizituar te mjeku ju duhet të zgjidhni dietë më të mirë për ju dhe të fillojnë për të stërvitjes.


Çdo kirurg plastike do të ju them se në 1 kohë për Liposuction mund të hiqni jo më shumë se 3-5 paund yndyrë. Nëse besoni reklamat dhe shpresoj se ju mund të shpëtoj prej më shumë paund yndyrë për 1 kohe (reklama garantojnë deri në 12 paund), ju e dini se të gjithë këtë - një marifet publicitet për të tërhequr klientët. "Descent" është më shumë se 5 £ e yndyrë për 1 herë të rrezikshme për shëndetin, dhe askush ?? përvojë kirurg plastik i cili vlerëson reputacionin e saj nuk do të bëjë atë për ju edhe me para shtesë. Heqja shumë yndyrë është i mbushur me shkelje të rënda të kujdesit ndaj pacientit.

Më shumë yndyrë ju pastrohen - më të gjerë zonë travmyruemoy sipërfaqe. Zona më e gjerë e lëndimit - më i lartë rreziku i komplikacioneve pas operacionit. Nëse ju keni ardhur në përfundim se absolutisht i lumtur që ju mund të bëni vetëm mungesën e stomakut apo mjekër, ajo është ende peshojnë të gjitha "pro" dhe "kundra", dhe edhe një herë e konsiderojnë një rrezik të lartë të komplikimeve të mundshme.

Ka disa indikacione mjekësore për Liposuction: para së gjithash - një trashje lokal konfigurim Shkeljet serioze konturet e figura. Nëse ju bëni Liposuction në lëkurë folds në gjoks, mjekër ose folds nasolabial, atëherë ky lloj operacioni mund t'i atribuohet të madhësisë së vogël.

Zakonisht operacionet e vogla të bërë nën anestezi lokale, dhe pasi praktikisht pa komplikime. Kirurgji mëdha dhe të mesme Liposuction vëllim është konsideruar si hips, gjunjë, prapa dhe bark. Këto operacioneve kryhen vetëm nën anestezi të përgjithshme në një spital. Pas kirurgjisë hospitalizimit të kërkuara.

Këto ditë kur yndyrë është hequr mekanikisht, ka shkuar me kohë. Sot ka metoda më moderne të Liposuction.

Vakum Liposuction - është një nga metodat më të vjetra dhe më të njohura. Kjo metodë, bazuar në të dhënat ndërkombëtare është konsideruar rrezik më të sigurta dhe më të ulët të komplikimeve.

Kur Liposuction vakum në indin dhjamor injektuar një zgjidhje të veçantë që pengon formimin e hematoma gjatë operacionit për shkak të vrull e enëve të gjakut. Thithje yndyrë duke përdorur tuba të hollë metalike të cilat kanë një diametër prej 2 deri në 4 mm. Tube (pipëz) mikrorozriz hyrë përmes lëkurës në një thellësi prej 10-30 cm dhe fundin tjetër të bashkëngjitur thithje vakum të tyre. Për 1 sesion mund të thith një sasi të vogël të yndyrës - 1,5-2,5 litra, sasi të mëdha - 2,5-5 litra, dhe shumë i madh - më shumë se 5 litra. Në fund të shkurtimeve të kirurgjisë të vëna në seams kozmetike.

Liposuction duke përdorur ultratinguj

Me këtë metodë, qelizat yndyrë të thyer duke përdorur valët ultrasonike, duke sjellë ata në gjendje të lëngët dhe pastaj me thithje vakum përmes një pipëz.

Fuqia e ultrazërit është e kontrolluar nga një kompjuter. Ky lëndim minimizohet te nervave dhe enëve të gjakut, si dhe lëkura dhe gunga. Nën ndikimin e lëkurës me ultratinguj fillon të bjerë, dhe për këtë arsye teknikë tejzanor Liposuction është përdorur gjerësisht në kirurgji plastike të fytyrës. Megjithatë, në këtë rast, çdo gjë varet nga përvoja e kirurg, si gabim i vogël mund të çojë në djegie (me nekrozë të mundshme të mëvonshme), pigmentim dhe formimin e scars përafërt.

Soft-lipmodel

Nuk është një tjetër mënyrë, më i butë i Liposuction. Me rrymat e frekuencave të larta shkatërruan dhe 500 gram yndyrë, dhe pastaj ajo është excreted me prerje të vogla (më pak se 2 mm).

Ky lloj i Liposuction është konsideruar më pak traumatike, por ajo për të hequr më shumë se 500 gram yndyrë. Përkundër faktit se spitali ju do të shpenzojnë më shumë se 2 ditë, dhe periudhën e rehabilitimit pas ky lloj Liposuction vetëm zgjat rreth 2 javë - rezultatet mund të vlerësohet jo më herët se 2-3 muaj.

Në përgjithësi, komplikacionet e çdo lloj Liposuction janë të rralla, dhe kjo është, në shumicën e rasteve, në varësi të aftësi të kirurg plastik. Në periudhën postoperative për një kohë të gjatë (4 muaj) duhet të veshin të brendshme të veçantë compression korrigjuese projektuar për forcimin e lëkurës.

Përveç kësaj, ju do të duhet të gjitha llojet e trajtimeve të veçanta dhe masazhet.

Nëse ju vendosni të çdo lloj Liposuction, të jetë i sigurt për të përgatitur për kirurgji më me kujdes dhe të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj për komplikime të mundshme.