Supë për humbje peshe


Një mjet i shkëlqyer në luftën kundër trashje është decoctions dhe infusions e bimëve. Në mënyrë tipike, përbërësit janë të lirë, jo e vështirë për të përgatitur, dhe efikasiteti është mjaft e lartë. Përveç kësaj, shumë njerëz kanë më shumë besim në burime natyrore se sa droga kimike për humbje peshe.

Herbs veprimit dhe bimë të tjera të përdorura për decoctions dhe infuzione, në mënyra të ndryshme. Disa kanë një efekt diuretik, laksativ, disa - disa stimuluar tretje dhe të ndihmojë të eliminuar biliare. Më shumë bimë që shtypin urinë përdorur. Më popullore herbs përdorura në TEAS dhe infusions - një majdanoz medicinale dhe luleradhiqe (stimulojë veshkat eliminojnë lëngjeve të tepërta), Senna (ka hap veprim), Wort Shën Gjonit (diuretik dhe choleretic agjent), buckthorn (pastrues), fara liri dhe mëndafshi misri (të reduktuar oreksin).

Used dhe disa bimë të tjera. Ka shumë receta decoctions dhe infusions për humbje peshe. Këtu janë disa nga më popullore, të lehtë për të përgatitur dhe efikas:

Oduvanchikovyy infuzion.

Një filxhan ujë të zier të marrin një lugë gjelle gjethe të thata luleradhiqe. Lë derdh ujë të valë dhe të vënë në 6-8 orë në një vend të ngrohtë dhe të errët. Pastaj tendosje supë dhe pirë gjatë gjithë ditës në gllënjka të vogla.

Infuzion "Wort dhe yarrow Shën Gjonit"

Ne duhet të marrë dhjetë gram yarrow barishte dhe Hypericum perforatum (ky është emri i plotë i një gjuetarëve të zakonshëm). Një ditë për të marrë dy lugë përzierje e këtyre bimëve pintë ujë të valë.


Herbs derdh ujë të valë dhe të lënë për gjysmë ore. Pastaj tendosje dhe pije gjatë gjithë ditës për 3-4 orë.

Petrushechnyy infuzion ose "Nevestin."

Në kohët e lashta, ky infuzion nusja i dehur për të hequr qafe ënjtje dhe të përmirësojë para dasmës. Një gotë me ujë të zier duhet të marrë dy lugë majdanoz të freskët. Imët pres majdanoz, brewed me ujë të valë, të lënë për 10 minuta. Për dy javë në mëngjes në një stomak bosh, ju duhet të pini këtë infuzion. Nëse kurs dëshiruar mund të përsëritet, por jo më shpejt se një muaj.

Supa stigmas misri

Merrni 10-15 gram stigmas grimcuar misri, derdh ujë të valë (1,5 gota) erdhi vlim përzierje për gjysmë ore.

Më të mirë për të zier në një banjë me ujë, por ju mund të thjesht rreth ngrohjes ulët. Brenda 10 minutave të ftohtë e ujit, dhe pini 3 lugë fonde para një vakt, çdo 03:00.

Zierje e liri

Një filxhan me ujë të valë i hedh një lugë gjelle e flaxseed, gjysmë ore kuzhinier rreth ngrohjes ulët, nxitje herë pas here, nën kapuç. Pranuar 100 gramë dy ose tri herë në ditë, 30 minuta para ngrënies.

Këtu, tani ju e dini disa recetave mjete të mirë që të ju ndihmojë të humbni peshë. Por, para se të provoni këto receta, apo ndonjë tjetër, ju keni nevojë për të mësuar në qoftë se ju keni një contraindication për përdorimin e decoctions caktuara dhe infuzione.

Fakti se shumë barëra apo përbërës të tjerë që përbëjnë përbërjen e tyre mund të kenë contraindications si ndonjë kosto të tjera mjekësore dhe shëndetësore. Për shembull, herbs me përdorimin diuretik është e rrezikshme nëse ka një problem me veshkat, dhe buckthorn - me probleme të zorrëve.

Në maj mund të ketë efekte të padëshiruara anësore - të tilla si Wort Shën Gjonit zvogëlon efektivitetin e kontraceptivëve hormonal dhe Senna Addictive. Në mënyrë që të mos dëmtojë shëndetin tuaj, ju duhet të konsultoheni me mjekun ose farmacistin para se ju pini infuzion ose zierje. Një tjetër shumë i rëndësishëm për të ndjekur me saktësi dozen kur të marrë paratë dhe të gatuaj atë në mënyrë rigoroze në recetë.

Zierje ose infuzion zakonisht mund të ruhen në frigorifer deri në dy ditë, por të jenë të përgatitur shërbejnë freskët të përditshme.

Nëse ju vini mjet i duhur dhe gatuaj, dhe do të marrë atë pikërisht siç rekomandohet, humbje peshe dhe forcimin e shëndetit tuaj të përgjithshëm është e garantuar. Pini infusions dhe decoctions shëndetin!