Nëse fëmija juaj nuk pranon gjoksin


 • Arsyet e vërteta
 • Cilat janë gabimet e një ushqyerit?
 • Pra, çfarë duhet të bëjmë?
 • Dhe kjo - nuk heqin dorë apo çfarë?

 • Dikush duke kërkuar për shkakun e mungesës së qumështit, dikush të shpjegojë të gjithë gjë - misterioze "dhimbje barku" ose hazykah që pllakosur disa arsye fëmijën tuaj, dikë që akuzohet për shkelje të nënave ushqyerit dietë ("kështu që ju pas qumësht hudhër pa shije! "), Disa nëna vetëm shteti i trishtuar se kec më mirë në duart e babait ose gjyshja.

  Shumica e nënave kur të përballen me sjelljen e një fëmije të tillë, të bien në një panik, çmendurisht të përpiqet për të filluar pastaj një, pastaj një tjetër "mjet" për të përmirësuar situatën (gulls dhimbje në bark, masazh, tub avull, pije për të rritur sasinë e qumështit, etj) - por për disa arsye punon asgjë.

  Foshnja qan në gji është gjithnjë e më shumë - dhe nëna ime ngadalë ulur duart e tij. Ka vjen një shtet afër depresioni, trishtim të përzier me frikë, zemërim thyer në lidhje me një ndjenjë të pafuqisë. Mami hedh përpjekjet e tij për të ushqyer qumështin e nënës fëmijën tuaj dhe e shëndërron në ushqim artificial. Por pyetja "Cila është arsyeja?" Mbetet. Çfarë nuk keni punuar? A ishte e mundur për të bërë diçka tjetër?

  Arsyet e vërteta

  Nëse fëmija është i shëndetshëm dhe gjendja e tij nuk është i ngarkuar me sëmundje të rënda (lëndim në kokë, rrit presionin intracranial, inflamacion të gojës, infeksion, zënë hundët apo veshët pacientëve), kjo zakonisht shkakton sjellje të shqetësuar gjatë të ushqyerit të rrënjosura në organizimin e ushqyerjes me gji dhe në stilin e pleqsh.


  Siç e dini, për dhënjen e gjirit fëmijë - një vazhdim i zhvillimit të fetusit. Fuqia është furnizuar nëpërmjet kordës së kërthizës, tani bie në trupin e tij me anë të ushqyerjes me gji. Një ngushëllim fizik, e krijuar mitrës - komoditet, siguri, ngrohtësi, nuk ka dhimbje dhe stres - mund të arrihet tani vetëm nëpërmjet përpjekjeve të nënës. Pra, si kushtet e jetesës foshnja pas lindjes do të jetë afër idealit - që është e lidhur drejtpërdrejt me mënyrën se si nëna e organizon jetën e tij me një fëmijë - varet shumë nga rezultati të suksesshëm të të gjithë periudhën e ushqyerjes me gji.


  Cilat janë gabimet e një ushqyerit?  1. Në përgjigje të kërkesave për gjiri nëna i jep foshnjës nuk është gjoks i tij, dhe biberon. Ajo do të duket se ai kujdeset dhe nëna aq i përshtatshëm ... dhe dallimi mund të jetë fatale. Newborn dhe zemrat e nënës janë bërë për njëri-tjetrin. Nëse ka një objekt të huaj për gjiri, ata ndjekin ligjin e njohur, "i tretë - një herë." Dhe kush do të ishte e tepërt - gjoksin apo bedel - një çështje kohe.

  2. plotësim dhe fëmija dopoyuvannya nga një shishe. Ajo gjithashtu mund të jetë një nga shkaqet e mundshme të ngurrimit për të ushqyer qumështin fëmijë: nuk është nëna konkurrencë dhe gjinjtë e saj. Dokorm kërkohet ose mjekim duhet të ushqehen me një lugë, kupa, pikatore - dhe pastaj fëmija nuk do të ketë konfuzion në identifikimin e "duhur" subjekt i gjiri.  3. Feeding nga regjimi. A mendoni se në qoftë se ju vazhdimisht i referohen ndonjë serioze dhe e rëndësishme për ju për të kërkuar një të dashur, dhe në përgjigje ai rregullisht do ta injorojë atë - ose të përmirësuar marrëdhëniet tuaja? Nëse ata janë më të besuar - ose anasjelltas, dhe hendeku do të jetë një konflikt? Pra, fëmija nëse nëna dhe disa të arsyetimit të tij bën gjoksin e tij kur ai është me të vërtetë e nevojshme ose konsumojnë gjoksin para se ai "nassavsya", foshnja "ofenduar" dhe nëna e saj, dhe gjinjtë e saj. Dhe ky imazh tregon vetëm rezistencë ndaj përpjekjeve për të ushqyer qumështin e gjirit e nënës së tij.

  4. Aplikimi pahijshme.

  Për fëmijën me gji korrekte - çelës për mjaft qumësht, gëlltitjes ajrit dhe parandalimin e shfaqjes së dhimbjes në bark të saj. Fëmija i pasaktë capture ndihet siklet ndërsa gjiri, shkaktoi largimin e tij një dëshirë për të thith gjinjtë zhduken. 98% e fëmijëve janë të njohur me biberon ose shishe gjirin e gabuar ...

  Le të flasim për gabimet më të zakonshme në kujdesin për një fëmijë - kjo përfshin çdo veprimet mom që shkaktojnë atë përvoja të pakëndshme. Pas lindjes, foshnja nuk ka harruar nënën e tij dhe se si ai ishte i mirë në bark të saj, të ngrohtë, të rehatshme, të sigurt.

  Tani ai legjitime të presin të njëjtën vëmendje të mirë dhe të kujdesshëm për veten tuaj dhe nevojat tuaja. Prandaj çdo element të kujdesit për fëmijë - nëse është e banje, diapering, ecje, salcë, higjiena, veshur në duart e tyre, masazh dhe gjimnastikë për fëmijë - duhet të mos shkaktojnë atë siklet.

  Bëjeni një parim rregull "të gjithë fëmijët - i ndryshëm" dhe në çdo moment të komunikimit me sy tuaj fëmijën për një qasje individuale për të. A nuk e ndjekin modës në masazh profesional - shumë fëmijë reagojnë negativisht në kontakt aktiv një i huaj. Mos u mundoni për të mësuar që ai të jetë i sigurt për të zhyten dhe duke notuar - not në një vaskë të madhe nuk është për të gjithë fëmijët.

  Nëse kontakti me shkaqet e ujit siklet porsalindur nëse fëmija është duke qarë para, gjatë, ose pas notit - të vënë të gjithë këtë proces në një kohë në të ardhmen të përpiqet për të organizuar atë ndryshe (për shembull, duke marrë një dush me fëmijën).
  Ecni me thërrimet në dorë apo hobe, e vënë atë në gjumë në ballkon, gji në rrugë - thjesht nuk e le të qajë në një karrocë fëmijësh dhe të dhunshme zakolysuvan- "ukochuvannya." Të gjitha kontaktet me të huajt për njerëzit e foshnjës - nëse në një parti apo në klinikë ose në shtëpinë tuaj - Organizojë, pa i transferuar ata në duart e fëmijës. Ajo ka fëmijët rastësi kjo moshë janë quajtur kraharorit, vendi i tyre i përhershëm - së bashku me gjoksin e nënës së saj ... në qoftë se fëmija ishte i sëmurë dhe ai ka nevojë për t'u shëruar, pikoj hundës ose të bëjë klizmochku - le të gjitha ato procedura të keqe të kryer gjyshen apo babanë - dhe nëna ime u doli kjo kohë do të vij me vrap pas për të "shpëtuar" thërrimet dhe të qetë, ushqyerjen me gji.

  Mos u shqetësoni se fëmijët e lagjes bien në gjumë veten - dhe tuaj ende nuk mund të fle vetëm. Vjen kjo kohë për fëmijën tuaj - dhe ende në heshtje të bëjë atë në shtrat me gjoks: Shumë fëmijë ëndërr e harruar në procesin e gjiri ...

  Ju mund të përmend një shumë të situatave të tjera të jetës së përditshme të fëmijës, ku nëna manifestohet në raport me atë të cilësisë jo të mirë, i lejon atij kohë për të qarë i vetëm, nuk është e mjaftueshme në dorë, shpesh duke e lënë atë për njerëzit e tjerë, vazhdimisht në biznes dhe mendimet që nuk janë të lidhura me fëmijën, i lodhur për nevojën për t'u kujdesur për thërrimet ... Ajo gjithashtu ndikon në sjelljen e foshnjës në gji, ka elemente të refuzimit të gjirit.

  Provokojnë problemin gjithashtu mund shëndeti i dobët fizik për nënën kur ajo nuk mund të kujdeset në mënyrë adekuate për fëmijën, dhe qëndrim fyese ndaj nënë e re nga shtëpia.


  Pra, çfarë duhet të bëjmë?

  Si për të ndihmuar mom dhe të fëmijës për të vendosur dhënien e gjirit normale? Garant më i rëndësishëm i suksesit në këtë - Dëshira e nënës sime dhe gatishmëri për të ndryshuar stilin e marrëdhënieve me fëmijën. Kështu të veprojë!

  1. Nëse ju mund të përcaktuar shkakun e sjelljes shqetësuar gjatë ushqyer fëmijën tuaj, ju duhet të hiqni atë. Nëse ju nuk mund të kuptoni pse ai nuk pranon gjoksin - të kërkojë ndihmë profesionale për konsulentin në gji.  2. Në mënyrë që të krijojë kontakt psikologjik me fëmijën zakonisht përdorin të ashtuquajturin "vend i caktuar metodën": nënë organizon për ta vrarë të rehatshme dhe tërheqëse "fole" së bashku me të (edhe pse jo aq i preferuar) gjoksin e tij. Objektivi kryesor i kësaj fole - të krijojë kushte për fëmijë ekzistencën si intrauterine - ato në të cilat ai ishte shumicën e jetës së tij në të cilën ai kishte aq pa kujdes i madh! Tipar kryesor i shtatzënisë - Mami kontakt të vazhdueshëm fizik me fëmijën. Pra, tani ka fëmijë në disa kohë të jetë vazhdimisht në nënën e saj.

  Procedura është si vijon:

 • thërrime jo më i ulët i duarve: veshin në dorë ose hobe hobe (); ulem, shtrihem me të;
 • sigurojë atij kontaktoni me nënë e tij "lëkurë të lëkurës": një minimum prej veshjeve për ju dhe fëmijën tuaj, më shumë amtare ngrohtë dhe erë!

 • organizoni gjumë natë të së përbashkët me fëmijën;
 • nuk i japin në duart e të tjerëve (babai, gjyshja);
 • përjashtoj përkohësisht lë vizita në shtëpi dhe vizitorët për ju;
 • të komunikojë me fëmijën, këndojnë për atë dhe të thonë fjalët e dashurisë që ai foli gjatë shtatzënisë - veçanërisht në një kohë, ndërsa ai fle.
 • 3. Mami pyet ritmin prykladan caktuar në gjoksin e tij për të ndihmuar fëmijën tuaj të lundruar me nevojat e tyre. I detyrueshëm Konsiderohen ushqyerit rreth ëndrrave, të përpiqet për të fjetur me të ushqyerit e fëmijës, dhe pas zgjimit gjithashtu ofrojnë gjoksin e tij. Skema ofron gjoksin poshtë: gjoksin e dhënë - rozkrychavsya - rifreskohen, duke hequr fëmijën nga gjiri dhe pak shtrënguan duart mbi të - pas një ndërsa ofroi zemrat përsëri.

  Dhe kështu - disa përpjekje për 10-15 minuta. Nëse kontaktuar nga një shul, dhe fëmija është në gjumë - butësisht, pa e çuar pjellë të qaj, të përpiqet për t'i dhënë atij ëndrrën e gjirit.

  Për të organizuar porsalindur sugjerime ritmike gjoksin në intervale prej 30-60 minuta.

  Cubs 4 muaj për t'i dhënë gji çdo orë - një e gjysmë. Fëmijë që fle mbi 1,5-2 orë ndërsa zgjuar mund të ofrojnë orë të gjirit pas aplikimit të mëparshëm.

  Sugjerimet Interval gjirit për fëmijët më të vjetër se 4 muaj është rritur në 2 orë.

  Detyra jonë - për të krijuar një ritmin e të ushqyerit dhe të ëndrrave, që është karakteristikë e foshnjave të moshës përkatëse (kjo mund të lexohet në librin Zh.Tsarehradskoy "së fëmijëve nga ngjizja deri në një vit").

  Deri në kohën kur fëmija fillon të kënaqur që të gjoksit dhe në heshtje thith në përgjigje të gjitha sugjerimet tuaja dhe vazhdimisht të kërkojë prykladan në raste të tjera, të mbajtur zakonisht disa ditë. Por - vëmendje! - Rezultatet e para të qëndrueshme, në prani të veprimit të drejtë është arritur brenda dy javësh.

  4. Pas dy javësh ju mund të filloni gradualisht të hyjnë në rutinë normale të jetës: në këmbë, të komunikimit, të kontakteve fëmijën me të tjerët. Kjo "tranzicion" periudhë duhet të zgjasë për 2-3 javë. Gradualisht të rritur ecën (duke filluar me rezultatet afatshkurtra në dorë gjatë syçeltësi), gradualisht lidheni baba dhe gjyshen të kujdeset për fëmijën, gradualisht futur udhëtime të herë pas hershme për të vizituar shtëpinë tuaj dhe vizituar njerëzit e tjerë.

  Gjëja kryesore - për të vazhdojë të sigurojë gjoksin e tij kur ai e pyet veten e tij, dhe sigurohuni që intervalet mes feedings gjatë ditës ishin jo më shumë se 1,5-2 orë për ta çuar 9 muaj. Në natën është më mirë për të lënë fëmijën për të fjetur tjetër për ju - dhe ushqyer atë si shpesh dhe kohë që ai kërkon. Dhe - natyrisht - për të shmangur përsëritjen e gabimeve të kaluara "."


  Dhe kjo - nuk heqin dorë apo çfarë?

  Në përfundim, unë dua të shtoj se sjellja e fëmijës nuk është një refuzim i gjirit.

  1. Kur nis të lulëzojë fëmija i hutuar gjatë të ushqyerit, thith pak - dhe të kthehet larg në qoftë se nëna insiston - mund të fillojnë për të rezistuar. Sidomos kjo sjellje është tipike e fëmijëve 4-8 muaj.

  Çdo shushurimë, lëvizje, një situatë e pazakontë, prania e një personi tjetër të provokojë gjoks pjesshëm gjiri.
  Mos u shqetësoni dhe merak - fëmijë "përfundon takohen përmes kërkimin me" gjatë të ushqyerit të tij të zgjatur me ose bie në gjumë gjatë natës.

  2. fëmijë mëson për gjoksin e tij, dhe kjo i jep atij të vështirë. Ai shpesh humbet në kërkim të dalë gjatë gjarpërues kokën nga njëra anë në tjetrën, rindërtuar, dhe pohnykivaet krekche. Në këtë situatë, nëna ime vetëm duhet të mësojnë se si për të vënë fëmijën në gji - crumbs dhe ndryshimin e sjelljes. Mos hezitoni të kërkoni këshilla kompetente profesionale për dhënien e gjirit apo nënat më shumë eksperiencë, të cilët i mjekonin fëmijën e tyre pa probleme.