Nëse fëmija ka rubeolës


 • Sëmundje të lehtë me pasoja të rrezikshme
 • Simptomat: Çfarë prindërit duhet të dini
 • Si mund të ndihmojë fëmijën tuaj

 • Rubeola - jo një sëmundje të vetme, e cila nuk është e nevojshme për të mbrojtur fëmijët. Sidomos vajzat. Në rritur, veçanërisht lindjen e fëmijëve Rubeolë moshë jashtëzakonisht i rrezikshëm. Kjo është arsyeja pse në Angli, për shembull, i quajtur më parë çaj popullor rubeola. Kur familja vajzë zaneduzhuvala rubeola për të vizituar çaj e saj Solli tërë lagjes zonjat. Për transmetim.

  Vajzat janë veçanërisht të rëndësishme perebolet këtë sëmundje virale në fëmijëri, si ata në pritje nënat, dhe rubeolës jashtëzakonisht të rrezikshme për fetusin.

  Nëse nëna është e sëmurë nga sëmundja e këtij fëmijës pafajshëm, ai mund të përfundojë në keqformime abort ose të rënda. Përveç kësaj, ajo është e njohur se të rriturit vetë jashtëzakonisht të vështira për të tolerojë faktin se tre fëmijët nuk mund të vini re. On rubeolës përmban drejtori i Institutit të Moskës e Pediatrisë dhe Kirurgjisë Pediatrike Ministria e Shëndetësisë, Profesor Aleksandër Tsaregorodtsev.


  Sëmundje të lehtë me pasoja të rrezikshme

  Jo shumë kohë më parë, shumë mjekë pediatër ndjerë Rubeolë një nga sëmundjet më të lehta të fëmijërisë, u duk interesant për specialistët vetëm në aspektin e diagnozën diferenciale të fruthit. Megjithatë, studimet në dekadat e fundit kanë konfirmuar rolin tragjike të virusit te rubellës në duke shkaktuar defekte të lindjes foshnjat, dhe dhenve në vajzë të fëmijërisë përgjithmonë mbron imunitetin e fituar.
  Zakonisht vajzat dhe djemtë bartin sëmundje lehtë. Por foshnjat deri në nëntë muaj ata nuk sëmuren fare (në këtë rast, natyrisht, nëse nëna vuan nga rubeola), që nga nën patronazhin e imunitetit të nënës. Shpërthimet e sëmundjes zakonisht janë të përkon me sezonin e ftohtë.

  Virus Rubeola është shumë e paqëndrueshme dhe Prylypche, kjo është transmetuar nga pikat ajrore. Për pikat e ndotjes pështymë lëshuar në mënyrë të mjaftueshme gjatë kollitjes, duke folur, duke qeshur, puthje të lehta. Megjithatë, agjenti është shumë e paqëndrueshme, shpejt vdes kur të thata, kur të ekspozuar ndaj ultravjollcë rrezet, dezinfektanteve, kështu që ata nuk mund të transmetohen përmes enët, peshqir, shtrat dhe lodra.
  Simptomat: Çfarë prindërit duhet të dini

  Periudha e inkubacionit të sëmundjes zgjat 15-24 ditë. Prodnormalnyy (para sëmundjes) - nga disa orë në ditë dhe zakonisht shkon pa u vënë re. Ajo karakterizohet nga ethe të lehta, kollë dhe të lehta lëngshëm hundë, skuqje e konjuktivën e syrit. Një simptomë tipike e sëmundjes - zadnesheynyh ënjtje, qafën, prapa-nyjet limfatike. Ata janë plotnovatoho dhe pak e dhimbshme kur preku.

  Një tjetër simptomë e zakonshme - njolla rozë nishane madhësia e thjerrëzat, shoqëruar me kruarje. Shpesh ajo është e vendosur në sipërfaqet muskul zgjatues të ekstremiteteve, bark, gjoks.

  Zakonisht dy ose tre ditë njolla zhduket, duke e lënë pigmentim dhe lëkurë. Temperatura në sëmundje të rrallë ngrihet mbi 38 gradë. Mund të ndjekin ethe të lehta, Mukoza hundës papritmas skuqem, konjuktivën sy, nganjëherë rrit shpretkë, në gojë mund të shfaqen njolla të kuqe. Vajzat mbi 10 vjet shpesh është vënë re dhimbje të përbashkët, ënjtje.
  Ënjtje dhe butësi e nyjeve zakonisht shfaqen 1-2 ditë pas zhdukjes së njerëzve të pamend dhe të mbajë për 5-10 ditë.

  Megjithatë, pediatër me përvojë di se nganjëherë rubeola mund të ndodhë pa asnjë simptomë.


  Njohja e infeksionit, sidomos gjatë shpërthimeve, punë e madhe është. Megjithatë, në qoftë se ka një nevojë për hulumtime shtesë - e di se Rubeola është diagnostikuar duke përdorur enzimë Immunoassay për zbulimin e antitrupave.


  Si mund të ndihmojë fëmijën tuaj

  Fëmijët e sëmurë nevojshme pjesën tjetër krevat. Nuk ka asnjë trajtim specifik për rubeolës është zakonisht nuk kërkohet. Nëse fëmija juaj ka ethe të rënda, ju mund të jepni fëmijëve një dozë të antipiretik.

  Shpesh fëmija i sëmurë nuk ka oreks. Kjo është normale. Mos detyrojë atë për të ngrënë. Është e rekomanduar që të pini shumë lëngje. Boronicë të dobishme, boronicë, buckthorn det, pije frutash boronice, çaj i dobët me limon, çdo lëngje.

  Por sodas artificiale më mirë të mos për të dhënë në të gjitha. Ata irritojë gojë mund të provokojnë reaksione alergjike. Me fruta preferueshme mollë thartë, banane, dardha, me agrume duhet të presë deri në zhdukjen e njerëzve të pamend të mos përkeqësojnë kruarje. Rekomandohet fuqimisht pineapples dhe luleshtrydhe.

  Ajo duhet të mbahet mend se fëmija gjatë sëmundjes është ngjitëse dhe duhet të qëndrojnë në shtëpi pesë ditë nga pamja e spoteve "rubeolës". Disa prova shkencore më vonë rreziku i infeksionit gjithashtu ekziston, kështu që gratë shtatzëna nuk duhet të kontaktoni fëmijë mbulohen përafërsisht dy javë.

  Phytotherapeutist Featured


  Nëse fëmija ka temperaturë, kjo do të ndihmojë të sjellë poshtë infuzion të lë të zeza rrush pa fara, të cilat mund të shtoni gjethe apo fruta të thata e butë, suksesion bari, lule kamomil. Ata duhet të jenë të përziera në pjesë të barabarta. Lugë gjelle e përzierje është derdhur 0,5 litra ujë të valë, infused për rreth një orë, filtër. Fëmijët janë të inkurajuar për të dhënë 4-5 herë në ditë në një lugë gjelle. Nëse pas një fëmijë i hidhur shije refuzon të pijë infuzion, ju mund të përjashtojë një numër dhe një lugë mjaltë të ëmbël infuzion.

  Për të përgatitur tonik pini akuza të përdorura të lë thupër, barishte Polygonum zog, lë nënën dhe njerka, rrënjë luleradhiqe, u rrit hips.

  Ata janë të përziera në proporcione të barabarta, i hedh një lugë gjelle e 0,5 litra ujë të vluar, të ftohur dhe të filtruar. Le fëmija pi një filxhan çerek të infuzionit përditshme para ngrënies në të gjithë sëmundje. 2-3 herë në ditë për të dhënë vaj buckthorn detit dobishme foshnjë 0,5 lugë duke shtuar se në lakër ose ndonjë sallatë tjetër vitaminë.

  Trupi shumë më e lehtë kruarje infuzion bimor. Kjo është bërë nga përzierja proporcione të barabarta të barit dhe luleve Yarrow, Calendula dhe kamomil, i urtë dhe suksesion me bar, rrënjë rodhe. Përzierje lugë pour 0,5 litra ujë të zier për rreth një orë, filtër. Infusion mund të pastrohen fushat me probleme disa herë në ditë dhe të shtoni edhe në banjo ndërsa banje nëse gjatë sëmundja zgjat një temperaturë normale.  Nga ndjenjat e pakëndshme në gojë derdhur kurseni infuzion i rrit petals. Përgatitja atë të thjeshtë. Petals lugë derdh një gotë me ujë të vluar, të insistojnë orë. Zakonisht fëmijët të gëzojnë këtë pije të ëmbël. Lëreni fëmijën tuaj të pijë lugë gjelle infuzion tri herë në ditë ose shpëlarje gojën e tyre.

  Për të stimuluar imunitar të sistemit të dobishme lëng lakër me mjaltë. Lakra kaloi përmes një shtrydhëse frutash e perimesh, mjaltë - për shije. Lëng duhet të pini të përgatitur fllad.

  Sekretet e Aromatherapy

  Për të reduktuar kruarje në krasnusi, shtoni një pikë vaj karamele mente dhe një rënie të naftës kamomil romake në 1 litër ujë të ngrohtë.

  Butësisht thith vendin e mbuluar me një skuqje të lëkurës.

  Kaloni mbytje, duke shtuar disa pika të naftës eukalipt në një tas me ujë të nxehtë. Le fëmija marr frymë avull. Vaj ndihmon të luftuar infeksionin.

  Gjithashtu në luftën kundër rubeolës (si dhe shumë sëmundje të tjera) vitamina ndihmë: le fëmija i sëmurë doza e rekomanduar e vitaminës C është konsideruar gjithashtu e dobishme aplikuar në vitaminë lëkurës E.

  Informacion nga neni Anna Sevastyanov "Die rubeolës. Kjo duhet perebolet një fëmijë. "