Nëse ju nuk e ushqyer fëmijën tuaj


 • Ndjenjat e fajit
 • Psikolog
 • Këshilli "Bad"
 • Psikolog
 • Është e vështirë për të ushqyer
 • Psikolog
 • Dalje në punë
 • Psikolog

 • Shumë e artikujve të përkushtuar për të ushqyerjes me gji, sepse ajo është jashtëzakonisht e rëndësishme për fëmijën. Por, çfarë nëse nëna ime e dinte në lidhje me të në mënyrë retroaktive? Ose pavarësisht nga "trajnimit teorik" të gjerë nuk mund të ushqejnë veten? Pastaj të flasim për qumësht në ndjenjat e saj shkaku i dhimbjes dhe frustrimit.

  Unë e kuptoj se fjalë të tilla si: "E kaluara nuk ndryshon" nuk sjell ngushëllim. Prandaj propozoj për të reflektuar mbi shkaqet e dështimit. Kjo është e rëndësishme jo vetëm për të shmangur gabime kur ju lindë një tjetër fëmijë.

  Por në mënyrë që të dini më shumë për ju. Është e mundur që dështimi i ushqyerjes me gji zbuluar problemet psikologjike që parandalojnë ju të kryer planet tuaja dhe mundësisht të krijojë kontakt me fëmijën tuaj.

  Ky artikull është pothuajse tërësisht e krijuar nga miqtë e mi dhe të dashurat. Unë të kërkuar për të biseduar me ju mom, i cili gjithashtu nuk arriti të sjellë për të ushqyer foshnjat e gjirit, por pastaj e gjeti forcën për të kapërcyer dhimbjen dhe fajin. Historia e tyre ka shtuar komentet e tij psikolog Alla Doranilova


  Ndjenjat e fajit

  Diaries Lena 25 vjet:

  "Nëse unë u ushqyer atë, ai do tani nuk i sëmurë!


  Unë nuk mund të ushqehen - unë jam një nënë e keqe! Unë dua të qaj. Unë nuk mund të, unë nuk mund të ... Unë jam fajtor. Kjo ndjenjat e pakëndshme, ata më sjellë dhimbje, por për disa arsye unë të mbajtur të vijnë tek ata përsëri dhe përsëri. Dhe kjo është e mahnitshme, thjesht shkoni përsëri në ndjenjat dhe mezi mbaj mend se si kjo të gjithë ndodhi. Disa foto greased vetëm i zakonshëm. Në fakt unë kam një kujtesë të mirë, unë gjithmonë shpërbërë në heshtje gabimet e tyre dhe dështimet, dhe këtu - një bezdi dhe dhimbje.

  Stop. Pra, atëherë ju nuk mund të. Unë vetëm zatsyklylas. Unë shoh prapa dhe të shohim asnjë të vërtetë. Djali është i sëmurë, dhe unë në vend ngurtësoj zërin e tij: "Nëse unë ushqyer atë".

  Në një kurth dinake kam marrë: faji nuk le të shkojnë e të kaluarës, kjo ju bën të mendoni se në çdo rast të jetës shkatërrohen dhe asgjë nuk ndryshon. Mjaft. Unë nuk jam i frikësuar për të marrë përgjegjësi për sot dhe unë nuk do ta fajësojnë shkakun kaluar të gjitha fatkeqësitë e tyre. Sigurisht, e kaluara nuk mund të ndryshohet, por ju mund të kthehet armiqtë në miq. Tani unë do të kthehet në të kaluarën, por për të kuptuar se pse ndodhi. Pse jam nuk kam ushqyer? ".


  Psikolog

  Kjo hyrje mund të kenë bërë një meze. Por unë jam i sigurt se ajo nuk paraprihet nga një ditë reflektimi dhe të punojnë në to. Mami bërë gjë: kam kuptuar se asnjë ngjarje në jetë mund të jetë fatale, dhe mendor vetëshkatërrim lëvizur për të (ende) ndërmend të bëni të vërteta.  Ndoshta ajo të vijë e vetëdijes për ndjenjat e frikës, fshehur pas fajit dhe penguar atë të ndërtuar jetën e tij dhe për të ndërtuar një marrëdhënie të ngrohtë me fëmijën. Shpesh ajo fajëson veten e tij për çdo rast një (jo në gjendje për të lindur natyrisht, jo gji me gji, etj) dhe në këtë mënyrë, si ai i hutuar nga realizimi se bërë gabime në edukimin e fëmijës në të tashmen, duke i dhënë fëmijës pak kohë, shpesh nuk arrin të ajo ndihet armiqësor për të, etj Ky lloj i mekanizmit të mbrojtjes, i cili duhet të zbulojë në atmosferë familjare mbizotëronte normal.


  Këshilli "Bad"

  Historia e Katie (23 vjec):

  Rasti im është quajtur klasik. Në tre muaj kam menduar se qumështi nuk ishte e mjaftueshme, e bija e provimit indeksit në pediatri nuk tregojnë dëshiruar "pryvesa" dhe mjeku ka shkruar mua në heshtje përzierje. Unë u përpoq për të mohuar asgjë, por mjeku bërtiti që unë dua të shfarosin urinë e fëmijëve, dhe nëna ime thirri për ditë, "vajzë e varfër pak është duke qarë, holodnenkaya. Mami dhe babi tepër dembel për ushqim të qumështit në mëngjes për të shkuar ... ".

  Kështu filloi plotësim, e cila gradualisht mori përsipër një muaj për ushqim artificial. Nëna ime pohoi se asgjë në këtë tmerrshme atje, ajo gjithashtu ushqyer qysh jo më shumë se tre muaj.

  Ajo i bëri jehonë pediatrin (tani përgjithësisht të ushqyer "nuk pranohet"), por për mua kjo nuk ishte e lehtë. I ndjekur një ndjenjë se unë thyen poshtë, sa dha gjithmonë mom. Dhe kjo do të jetë pllaka të mirë ngjyra për banjo (ajo mund të mbijetojë) - I dhanë bijat e Shëndetësisë dhe të drejtën e tyre për të vendosur se çështjet e mëdha në jetën e saj.

  Në fillim kam fajësuar nëna ime dhe mjek që ata kanë dhënë mua këshilla të këqija, skandalyla, mallkimi. Pastaj e kuptova se ajo është në marrëdhënien tonë amtare, që pranë saj unë nuk mund të jetë i fortë dhe vazhdimisht i mërzitur. Dhe rezultati ishte se burri im dhe vajza ishin të xhiruar një apartament.

  Tani unë shuhet vajzën time, duke shikuar dietën e saj dhe, edhe pse nëna ime kur ne ishim duke marrë vazhdimisht shpreh keqardhje "i dobët" vajzë duke bërë çdo gjë ndryshe. Fatkeqësisht, ndjenja e acarim nuk mund të kapërcejë ...


  Psikolog

  Në këtë histori, shënoi një problem të madh: mungesën e besimit në një nënë e re, dhe karakteri është afër për të kuptuar atë. Një akt i qartë i një gruaje - të marrë strehim të veçantë. Është shumë e rëndësishme për të ruajtur familjen dhe qetësinë në këtë situatë.

  Çfarë karakteri janë ende duke përjetuar acarim në bisedë me nënën e tij - një simptomë shqetësuese. Ai thotë se ajo u largua imazhe Unforgiven dhe vetë-respekt ende nuk është mjaft e lartë.


  Si përvoja ime tregon, kjo në vetvete nuk është trajtuar gjithmonë. Ju duhet ndihmë eksperte dhe vetë-studim serioz.

  Nuk shohim një njeri është e vështirë për të dhënë një "recetë", dhe madje edhe më e pamundur për të dhënë një rekomandim, i cili është i përshtatshëm për të gjithë lexuesit. Por ka disa ushtrime që, edhe pse jo tërësisht të zgjidhur problemin, mund të jetë ndihmë e madhe.

  Së pari, të fillojnë të shikojnë gjuhën tuaj. Artikulojnë tyre dëshiron dhe nevojat e tyre dhe për të komunikuar me të tjerët. Në vend të ndërtimeve të papërcaktuar të tilla si "Unë duhet", "do të ishte mirë", - thonë "unë jam", "Unë jam i sigurt ...".

  Së dyti, të lejojë veten që të bëni atë që ju pëlqen, të paktën ndonjëherë lexuar një libër të mirë, të takohen miqtë - të cilët kanë nevojë për atë.  Së treti, të realizuar potencialin e tyre kreativ dhe profesional.

  Së katërti, të shënuar secili prej fatit të tij të mirë dhe linjë pozitiv (të mirë për të prohovoryuvaty të gjithë me zë të lartë, duke kërkuar në pasqyrë) dhe mos shaj për gabimet.

  Dhe, sigurisht, i besoni ndjenjave tuaja. Detyra juaj është për të zvogëluar ankthin dhe trajnojë besimin.

  Tani çfarë të bëjë me nënën e një gruaje të re. Me sa duket, ajo ndjen keqardhje për shkak të marrëdhënies së tij me vajzën e tij dhe përpiqet për të kompensuar ato giperopeka. Ky përfundim mbështetet nga fakti se ajo tenton për të ushqyer me bollëk mbesën dhe tregon rritjen e ankthit.


  Është e vështirë për të ushqyer

  Historia e Natalia (22 vjec):

  Kam pasur një shtatzëni të vështirë; lindjes shkaktoi një herë fëmija u rrit deri në 36 javë. Ditë ai vë në vitaminë pikoj, dhe pastaj ai më la në Shtëpinë e "nënës dhe fëmijës". Dhe qumësht unë ishte në rregull.

  Kur djali i saj ishte 3 muaj, unë filloi inflamacion të gjetur Staphylococcus. Mjekët përshkruar antibiotikë të shtrenjta, të cilat mund të bëjnë pleqsh, por kam thënë se unë nuk kisha para (edhe pse në parim mund të zeroja shumën e dëshiruar). Unë u tha se atëherë kanë për të ndaluar të ushqyerit.

  Unë kam qenë i kënaqur. Gjithsesi, kjo nuk më sjell kënaqësi.

  Unë kisha një ndjenjë se djali i tij sucks të gjithë lëng nga mua, hani mua deri brenda. Unë të kërkuar për të gënjyer, të fshehur në një qoshe që askush nuk e preku mua ...

  Tani djali 2 vjeç, ai është më i mrekullueshëm dhe fatmirësisht, baby shëndetshme. Unë e kuptoj se ndoshta kryer saktë. Por nganjëherë unë mendoj se do të vuante dhe ...


  Psikolog

  Unë parashikoj shumë lexues dëshirojnë të dënojnë heroina e tregimit dhe ata vetëm duan të argumentojnë. Me sa duket, kjo grua është e shëndetit shumë e parëndësishme. Shtatzënia dhe muajt e parë të ushqyerit i rraskapitur forcën e saj. Shënim: nëna ime "me diagnoza" fëmija i shëndetshëm rritet - kështu që është me të vërtetë i dha atij të gjitha lëngje.  Është e qartë se ajo ishte dobësuar sistemin imunitar (prezencën e Staphylococcus aureus) dhe depresioni filloi (dëshirën për të "fshihet në një qoshe" Ngurrimi miqve fizik). Në të egra, në situata të tilla mund të refuzojë fëmijën femër porsalindur. Ky instinkt i vetë-ruajtje.

  Në kushtet e fëmijëve të shoqërisë njerëzore të privuar nga qumështi i gjirit nuk vdes, dhe nëna ime di për të. Unë mendoj se në këtë situatë heroinë bërë zgjedhjen e duhur. Kjo është konfirmuar nga fakti se ajo është e qartë nuk thyer kontaktit me fëmijën. Unë nuk mendoj se të ushqyerit me anë të fuqisë do të jetë e dobishme për nënën ose fëmijën.

  Unë besoj se heroina duhet të vazhdojnë të merren me shëndetin e tyre, për të parandaluar lodhje, stres të rëndë, stresi intensive fizike - të gjitha gjërat që mund të shkaktojnë lodhje dhe depresioni.

  Nëse ajo dëshiron të ketë më shumë fëmijë, ajo do të duhet të përgatiten për shtatzëni paraprakisht dhe të sigurojë mbështetje maksimale dhe të ndihmojë të dashurit për të ruajtur pushtetin që do të jetë e nevojshme fëmijën. Nga historia nuk është e qartë se çfarë situata psikologjike në familjen e saj. Kjo duhet të i kushtoj vëmendje për të parafytyruar se arsyet për sëmundjes së tij. E pra, në lidhje me fajin që kemi thënë.


  Dalje në punë

  Historia e Irene (24):

  Në pushim dhe pushimit të lindjes, unë shkova nga një vend të mirë në një kompani të madhe të reklamave. Unë sinqerisht i paguar pushimi mjekësor, por paralajmëroi menjëherë se tre vjet për të më mbajtur vazhdim e sipër nuk ka vend.

  Dhe që të gjithë pagën time të mirë të mbajtur "në të zezë", atëherë largohen për kujdesin e fëmijëve iu kushtua si në sektorin publik.

  Sigurisht, unë nuk dua të humbasin punët e tyre. Mund ta imagjinoni se çfarë bien nga kafaz në biznesin tonë? Pra me vajzën time për dy muaj i ulur në ligj dhe unë shkoj në punë. Sigurisht, unë u ndal për të ushqyer. Kjo mund të ndikojë në shëndetin e vajzës së dobët, por për disa arsye unë jam i sigurt se çdo gjë do të jetë mirë.

  Historia e Helen (26 vjec):

  Burri im - i pavlefshëm. Ajo punon në punë shërbëtore dhe të jetojnë pa paga ime ishte pothuajse i pamundur. Sepse vetëm djali ishte 3 muaj, kur unë isha duke filluar burrin dhe u ul me fëmijën moonlighted trafikimin e armëve në treg.

  Këto ditë unë ushqehen në mëngjes, në mbrëmje dhe natën. Qumësht ishte më pak, por unë nuk pranoi të heqë dorë punën. Dhe një herë, kur unë isha duke grabitur të ardhurat e përditshme, humbi qumësht në të gjitha. Tani unë mund të vërtetë fajësojnë cila nuk ka mbajtur qumësht. Por pa qindarkë time ne gjithashtu nuk do të kishte jetuar.


  Psikolog

  Shfaqja e fëmijës në familje ka nevojë për të përcaktuar prioritetet. Dikush zgjedh një karrierë, një familje, një përpiqet për të kombinuar me njëri-tjetrin. Në këtë rast, është e rëndësishme që të jetë i sinqertë me ju. Sipas mendimit tim, Irene pason.

  Cilat janë të metat që ajo shkoi për të punuar dhe i dha up dhënien e gjirit? Rreziku i sëmundjeve të ndryshme në të ftohtë emocional të fëmijës në marrëdhëniet midis nënës dhe vajzës.

  Por imagjinoni se një grua ambicioz i cili gëzon të punës, duhej të qëndrojnë në shtëpi dhe të gji nga nevoja, të tilla si grua. Në këtë situatë shumë më shumë të këqijat. Se refuzimi, urrejtja, keqdashje që Get?%
  B8t fëmijë i një nëne të tillë, nuk fix ndonjë gjë; të ushqyerit në këtë situatë, madje edhe i rrezikshëm!

  Sipas mendimit tim, në qoftë se për ndonjë arsye nuk mund të duhet të jepni fëmijën tuaj me dashuri dhe dashuri, është më mirë për të edukuar Babysitter apo gjyshen e tij. Kështu, në këtë rast, fëmija do të jetë i shtrembëruar foto të botës, por në qoftë se ai do të jetojë me nënën e tij, i cili e sheh atë si shkakun e fatkeqësisë së tij, kjo foto e botës në mendjen e fëmijës është thjesht prishur.  Sigurisht, është e dëshirueshme që ambicioze, gratë krijuese të gjeni kënaqësi në që kanë të bëjnë me një fëmijë me të në kontakt të vazhdueshëm, gji-ushqyer (veçanërisht që të organizojë atë, marrja e profesionistëve të kujdesit gji është realiste) vazhdojnë të kombinojë karrierën e shtatë në to. Por në mënyrë që të krijojë një jetë duhet së pari dëshirë të madhe ...

  Si për të tregimit të dytë. Për Helen, ndoshta, qasja në punë nuk ishte e dëshirueshme, por e detyruar. Përveç kësaj, ajo u përpoq për të gji aq kohë sa të jetë e mundur - kjo thjesht nuk ishte mbështetja e mjaftueshme nga populli në një kohë kritike. Para Elena qëndron problemi i mbijetesës në vend se të përmbushjes.

  Në këtë situatë mund të jetë e këshillueshme të mos harrojmë komponentin emocional, nëse është e mundur të dhënë kënaqësi veten dhe fëmijën e saj në këtë rast tregon zgjuarsi. Nuk është e nevojshme për të shkuar në një park të shtrenjtë dëfrim. Ju mund të angazhohen në lojrave celular, më shumë sesa një shëtitje. Kjo kënaqësi jo vetëm, por edhe të ndihmojë të kompensuar atë që fëmijë nuk kanë marrë qumësht njerëzor.

  Informacion nga nenet Anna Babin "që e piva"