Si të kalojnë një pushim shtatzënë


 • Llojet e transportit
 • Antiemetic në Awards
 • Fruta ekzotike
 • Pishinë
 • Djegie nga dielli
 • Travel në vendet tropikale
 • Masat paraprake

 • Nëse shtatzënia vazhdon normalisht, të pushojnë
  të jetë e mundur në çdo zonë klimatike, edhe pse në fundit tremujor prerje
  ndryshimi i klimës është ende e dëshirueshme. Gratë me komplikime gjatë
  shtatzënia është e rekomanduar për të pushuar brenda klimës së zakonshme
  zonë, ose edhe më të mirë - një Spas të specializuara dhe vendpushimet
  (Për shembull, gratë shtatzëna me astmë të dobishme
  Vizitoni Jaltë).

  Fakti se shtatzënia vetë mund
  shkaktojnë sëmundje, të cilën ajo nuk e kishte pësuar -

  pyelonephritis, hipertension dhe të tjerët, dhe ndryshimi i klimës mund
  Këto sëmundje vetëm intensifikohet. Në çdo rast, para se të nisej me pushime
  është e dëshirueshme për t'u siguruar që ju nuk është në rrezik, duke vizituar te mjeku
  obstetër-gjinekolog.


  Llojet e transportit


  Për fat të keq, çdo formë e transportit ka faktorë që mund
  ndikojë negativisht në trupin e një gruaje shtatzënë dhe fetusin. Për shembull,
  udhëtimit me makinë dhe autobus të lidhur me qëndrim më të gjatë në
  Qëndrimi i detyruar, që udhëtojnë me tren - Vibration dhe
  sëmundje lëvizje.

  Airplane më shtatzënë vepron menjëherë "bandë e tërë"
  rreziqet, zhurmë, ndryshimet në presion atmosferik, vazhduan


  mangësi oksigjen (hipoksi) dhe dridhje. Dhe shtoi
  Stresi psiko-emocional, mbingarkesë gjatë ulje dhe marrë-off dhe
  Vrimat e ajrit. Aeroplan - forma më e rrezikshme e transportit për gratë shtatzëna.
  Presioni mund të shkaktojë gjakderdhje, shkëputje placentar,
  ngrenë kërcënimin e lindjes abortimi spontan dhe të parakohshme. I parakohshëm
  lindjes mund të çojë dhe dridhje. Linjat ajrore perëndimore në përgjithësi
  kufizojnë fluturimet e gjata gratë shtatzëna 26-28 javë. Në Shtetet e Bashkuara të
  nuk do të lejohen të hipin pa një certifikatë mjekësore, dhe pas 28 javësh
  ndihmojë, duke preferuar të mos rrezikojë atë. Edhe pse në parim shumë shoqëruesit e fluturimit
  kanë teknikat themelore të frekuentimit të lindjes.


  Antiemetic në Awards

  Excellent tableta ndihmë nenexhik ose karamele, validol me ose pa glukozë.


  Fruta ekzotike

  Disa
  Mjekët besojnë se gratë nga 30 javë të shtatzënisë deri në
  përjashtohen nga fruta dietë të verdhë dhe të kuqe, në qoftë se ajo nuk dëshiron të
  allerhykom foshnja e saj ishte lindur. Megjithatë, kjo nuk do të thotë me pushime
  nëna e ardhshme do të braktisë fruta ekzotike. Kujdes
  në zgjedhje e frutave duhet të tregojnë vetëm gratë janë të rrezikuara të
  reaksione alergjike.

  Nëse shtatzënia është fryt normal
  asimiluar, ju mund të hani ato në çdo fazë. Ajo është e zhytur dhe fruta më të mirë

  perime që rriten në zonën e zakonshme femërore klimatike. Por
  homologët e tyre ekzotike mund të sjellë përfitime të padyshimtë dhe madje
  për trajtimin e sëmundjeve të caktuara. Për shembull, gratë shtatzëna që vuajnë
  obeziteti, ajo është e rekomanduar për të ngrënë patëllxhan, banane dhe pineapples, mirë
  djegien e kalorive.

  Në diabet nevojë
  hani manaferra ose pini një zierje e banane papjekur zhvishem. Në
  Kohët e fundit, shumë gra gjatë shtatzënisë vuajnë
  anemi. Ata janë granata shumë të dobishme dhe pjepër. Dhe për parandalimin
  hipertensioni, venat me variçe, toksikoz vonë
  (Preeclampsia) dhe DIC në lindjen e fëmijës është e rekomanduar për 2-3 javë

  hani 300 gram ose 150 gram fruta të thata fiq të pjekur në
  ditë.

  Në javët e fundit të shtatzënisë në dietë duhet të futet
  banane, të cilat jo vetëm që shërbejnë si burim i multivitamina, por
  rehati, të reduktojë presionin dhe të stimulojë prodhimin e qumeshtit. Pra, të hahet
  fruta ekzotike, një grua shtatzënë jo vetëm merr
  fun por edhe përfitimet.


  Pishinë

  Disa
  duke notuar shtatzënë në pishinë nuk duhet të jetë - për shembull, kur hypertonicity.
  Rruga për në pishinë urdhëroi gjithashtu në diktim dhe polyps
  erozioni. Gratë shtatzëna me neurodermatitis - sëmundjet e lëkurës,
  nganjëherë shfaqen gjatë shtatzënisë - gjithashtu duhet të jepni

  nga pishinë. Navigacion shumë i dobishëm për venat me variçe,
  sepse ajo mban tonin e muskujve. Kjo nuk është një contraindication për
  not pishinë diabet dhe trashje.

  Kur sëmundja e veshkave
  duhet të konsultoheni me një mjek dhe nuk përpiqen për të kapur një të ftohtë. Dhe
  në qoftë se një grua ngritur pak presion, është e mundur për të notuar me
  Leja e mjekut të terapisë fizike. Healthy grua duke notuar në
  pishinë dhe ju mund edhe të dëshirueshme, duke respektuar rregullat e personal
  higjienës. Në fund të fundit, ky sport është një lloj i përgatitjes për lindjen e fëmijës,
  trajnon durim dhe muskujve. Shtatzënia - shtet i shëndetshëm
  gratë. Dhe kjo është e kotë që të ndjehen të shtresave të sëmurë dhe të shtrirë

  krevat.


  Djegie nga dielli

  Si
  dhe shtatzënia, mundësisht 11 për të bëj banja dielli pas 16:00 - në
  periudhë e pasivitet diellit. Megjithatë, nënat e ardhshme duhet të marrë
  disa masa paraprake shtesë. Pigmentim se
  pasi dielli mund të duket në shtatzëninë e hershme, të zgjatur
  është (për shkak të ndryshimit në nivelet hormonale).


  Travel në vendet tropikale

  Pa dyshim
  përgjigjet në pyetjen nëse gratë shtatzëna për të udhëtuar në destinacionet ekzotike,
  Ju nuk mund të. Siç e dini, bëni vaksinuar shtatzënë është e rrezikshme. Mjek
  vendos për vaksinim në secilin rast individualisht.
  Vaksinimi kundër rubeolës, shytave dhe fruthi është disa muaj

  të shtatzënisë së pretenduar. Në vaksinimit Tremujorin e parë të ndaluar
  Gripi dhe të gjitha infeksionet tropikale për të parandaluar dëmtimin
  shëndetësor zhvillimin e fetusit.


  Masat paraprake

  Shmang
  grupe të mëdha të njerëzve, sidomos në dhomën unventilated ku
  shpërndarje probabiliteti i lartë i infeksioneve virale. Kini kujdes
  kaluar pushimet në vende me cilësi të dyshimtë të ujit. Pini vetëm
  ujë mineral dhe nuk hani fruta dhe perime, të pastër ju nuk e bëni
  i sigurt.