Si të veshin fëmijën


 • Çfarë duhet të veshin fëmijën në shtëpi?
 • Në këtë foshnje veshje për një shëtitje?
 • Vishen siç duhet

 • Prindërit shpesh mendojnë se fëmija i ftohtë se ajo duhet të jetë e mundur ukutuvaty ngrohta. Si të veshin një fëmijë që të bëjë atë të ndjehen rehat?

  Para se të filloni për të diskutuar parimet që do të ndiqen, duke e vënë fëmijën, ajo është me vlerë të përmendet karakteristika të termoregulacionit neonatal.

  Në afat të prodhimit foshnjat e ngrohjes pak përpara ngrohjes intensitet. Megjithatë, gjatë muajit të parë të jetës dhe proceset e ngrohjes dhe të transferimit të ngrohjes proceset më të përsosur. Kjo është veçanërisht e vërtetë para kohe ose fëmijët malovahyh pesha e të cilëve në lindje ishte rreth 2,5 kg ose më pak.

  Të sapolindurit kanë shtresë shumë e hollë nënlëkurës yndyrë që luan një rol të madh në mbrojtjen e trupit nga hipotermi. Nga ana tjetër, në foshnjat e porsalindura nuk funksionon gjëndra djerse që janë përgjegjës për kthimin e të nxehtit të tepërt nga ana e avullimit të djersës nga lëkura.

  Nga trashësi mujor të shtresës së nënlëkurës yndyrë rrit mbrojtjen kundër hipotermi, kështu bëhet më mirë. Por procesi i transferimit të ngrohjes janë ende të papërsosur, gjëndra djerse fillojnë të operojnë në mënyrë aktive vetëm tre vjet të jetës.

  Këto karakteristika të termoregulacionit dhe ne duhet të marrin në konsideratë vënien pjellë.


  Një foshnje e porsalindur duhet të veshin një pak më i ngrohtë se një fëmijë të vjetër se një muaj. Por në përgjithësi, kjo çështje duhet të fokusohen në komoditetin e tyre me ndryshimin se ambientet kur një i rritur duket temperaturë të ulët, fëmija mund të jetë mjaft e rehatshme dhe e ngrohtë kur i rritur - fëmijë mund të jetë e nxehtë.

  Jashtë ka një marrëdhënie e anasjelltë: nëse fëmija është ende në një karrocë, në sezonin e ftohtë, ajo do të ngrijë më shpejt se një i rritur, e cila është ngrohur nga kontraktimet e muskujve aktive.


  Çfarë duhet të veshin fëmijën në shtëpi?

  Temperatura në dhomën ku më shumë kohë është e porsalindur, duhet të jetë midis 23-24 ° C kur nuk në gjumë, dhe 22-23 ° C kur fëmija fle.  Kjo temperaturë mund të duket shumë i ulët një të rritur, por fëmija është veshur në mënyrë të përshtatshme do të ndjehen mjaft të rehatshme.

  Nëse temperatura dhomë është mbajtur në 24 ° C, një fëmijë i porsalindur (nga lindja deri në 1 muaj) mund të jenë të veshur me një kombinezonchyk thurur, të cilat mund të vishen në trup - T-shirts, "e kombinuar" me pantallona të shkurtra, veshin kapak kur temperatura e ajrit në dhomë jo me pak se 22 ° C nuk ka nevojë. Jo rastësisht është e rekomanduar që të veshin një fëmijë pak më i ngrohtë, kur është në pelena - sepse në këtë rast ajo nuk është në gjendje për të lëvizur në mënyrë aktive.

  Siç e dini, kontraktimet e muskujve aktive kontribuojnë ngrohjes të rëndësishëm dhe të ngrohtë e trupit. Prandaj, fëmijët të cilët nuk janë të spovyvayut, janë në rrezik më të ulët të ngrirjes se bashkëmoshatarët e tyre në rritje deri në pelena.


  Gjatë gjumit, fëmija duhet të mbulojë një batanije të lehta ose qilim. Shitjet janë batanije rrjetë që rrjedhje e ajrit - edhe në qoftë se të zakutatysya fëmijë në një batanije me kokën e tij. Në anën tjetër, rrjetë batanije e mban temperaturën e mirë rehati.

  Mos përdorni një batanije të ngrohtë - leshi ose pambuku. Nën këtë batanije probabilitet të lartë të fëmijës overheating.

  Për fëmija nuk është shpallur në një ëndërr, ju mund të përdorni qese të veçanta gjumi për bebe, e bërë nga materiale të izoluar.  Ata janë të montuar në varëse rrobash fëmijën si sliders, ndërsa këmbët janë plotësisht të mbuluara fort stitched pjesën e poshtme të qese tuaj duke fjetur.

  Në ditët e nxehta të verës, në shtëpi, fëmija mund të jetë i veshur më lehtë - në pasdite është e mjaftueshme për të veshin trupin. Në natën, në qoftë se ju mund të zvogëlojë temperaturën e dhomës për të parametrave të rehatshme duhet të veshin një kostum të pakta.


  Në këtë foshnje veshje për një shëtitje?

  Fëmijë veshin për një shëtitje është e mirë si nënë veshur veten, duke shtuar një shtresë shtesë të veshjeve. Për shembull, në një mot të ftohtë të dimrit (-5 - 15 ° C) duhet të jetë i veshur në trup dhe leshi thurur bluzë kombinezonchyk dhe të lartë - të gjera.

  Pastaj të vendosni fëmijën tuaj në një zarf të veçantë. Mundësisht, nëse ajo është e bërë të lesh natyrore, të tilla si lëkurë dashi. Në krye të fëmijës duhet të thurur kapak dhe një kapelë të ngrohtë. Kohët e fundit doli në shitje helmetat e dimrit me të brendshme pambuku thurur pallton e leshtë dhe të lartë. Disa modele kanë një ngrohës në ballin dhe veshët. Sigurisht, në këtë rast nuk ka nevojë për të vënë diçka brenda.

  Mos ukutuvaty leshi fëmijë shall personin mbylljen gojën dhe hundën. Kjo nuk është vetëm e dobishme, por edhe të dëmshme, sepse hunda i vazhdueshëm mbështjellës dhe goja krijon parakushtet për një hipotermi të mprehtë në rast se kjo mbrojtje duket papritmas.

  Mukozës së gojës dhe hundës është shumë mjaft furnizimin që ofron temperaturën në rritje në gojë dhe hundë, e cila në vetvete pengon overcooling. Përveç kësaj, kontakti me mukoze lejon ajrit të ftohtë të trajnerit mekanizmat e mbrojtjes, forcimin e sistemit imunitar.

  Në jashtë sezonit (pranverë dhe vjeshtë), duke e vënë fëmijën duhet të udhëhiqet nga moti. Në rast se rrugë nuk është shumë e ftohtë (deri në -5 ° C), nuk ka erë dhe pa lagështirë, vetëm tri shtresa të veshjeve, trupit kombinezonchyk dhe veshje të sipërme - Demi sezonit të përgjithshëm. Zarfi mund në këtë rast të jetë i hollë mbushje sintetike; në vend të kësaj ajo është gjithashtu e mundur që të përdorin një batanije.  Në krye të këtij sezoni veshur dy kapele ende - hollë dhe të ngrohtë. Ata mund të zëvendësojë përkrenare, me shtresa e lartë e pambuku. Nëse pranverë apo vjeshtë të lagur dhe me erë, është më mirë që të veshin një fëmijë është pothuajse i njëjtë si në dimër, ndërsa lagështia dhe era në mënyrë të konsiderueshme të rrisë rrezikun e hipotermi edhe në temperaturë zero, verës, duke e vënë fëmijën për një shëtitje, ju lutem vini re se, ndërsa në endacak, baby mund të shpejt shpejt sepse brenda vagonave thyer qarkullimin e ajrit. Nëse fëmija ndërsa ende veshur me zell të tepruar, mbinxehje ndodh dy herë më shpejt.  Summer në mot të nxehtë për një fëmijë mund të vihet vetëm trupin. Pasi moti fillon të lejojë, ju duhet të hapë krahët dhe këmbët - kjo është një nga parandalimin e rakit, si nën ndikimin e rrezeve ultravjollcë prodhuar vitaminë D.

  Pak Foshnja duket aq i pafuqishëm dhe i prekshëm, ne instinktivisht kërkojnë të vishen atë ngrohtësisht, me kujdes të përfundojë. Ne mendojmë se ajo medoemos duhet të jetë i ftohtë, të ftohtë ai trajton apo këmbët. Në një përpjekje ne pothuajse gjithmonë të vënë në fëmijën shumë ngrohtësisht, duke i dhënë asaj një dëmtim. Së pari, duke u veshur ngrohtë se është e nevojshme, fëmija është mbinxehjes.

  Kjo vlen veçanërisht për fëmijët - në muajt e parë të jetës. Perehrivshys, baby fillon të shqetësuar ulërimë. Së dyti, të veshur djersitje fëmijë shumë të ngrohura që janë të njohur për të rritur rrezikun e ftohjet. Së fundi, fëmijët të cilët janë të veshur rregullisht me zell të tepruar, overheated vazhdimisht, janë më të ndjeshëm ndaj ftohjet dhe sëmundjet virale. Fakti që në këtë rast ata nuk janë duke praktikuar sistemin termoregulacionit. Child është duke luftuar me temperatura, dhe rënie të vogël në temperaturë të perceptohet si stresi, të cilat trupi nuk mund të përgjigjet në mënyrë adekuate. Prandaj, edhe të moderuar, dhe rënia më e theksuar në temperaturën e ambientit shkakton një dobësim të mprehtë e sistemit imunitar, dhe fëmija sëmuret.


  Vishen siç duhet

  Në shtëpi, në një shëtitje dhe për të përcaktuar nëse fëmija është i veshur shumë e ngrohtë, ju mund poschupavshy lëkurës në qafë dhe mbrapa sipërme. Nëse lëkura e nxehtë në të prekur kur ata janë të lagësht, nuk ka dyshim - fëmija i nxehtë. Nëse overheated porsalindur, ai, siç u përmend tashmë, duke thirrur, të shqetësuar, nuk mund të fle. Lëkura ka ngjyrën e saj të ndritshme të kuqe, impuls i përshpejtuar. Shpesh në raste të tilla në fëmijët e rritur temperaturën e trupit në numër të madh.

  Në këtë rast, ju duhet fëmija krejtësisht zhvishet pije atë me ujë në temperaturën e dhomës dhe 10 minuta për të matur temperaturën e trupit përsëri.

  Zakonisht ajo është organi shpejt kthehet në normale. Nëse jo, ju mund të fshij qafën, sqetull, rrudha bërryl, folds dhe zonën inguinale prapa gjunjë leckë të shuar me ujë të ftohtë - kjo do të rrisë transferimin e ngrohjes.

  Përcaktoni nëse jo fëmijë të ftohtë mund poschupavshy hundën e tij. Merrni këtë temperaturë duart ose këmbët nuk mund të: këto lëkurën normalisht gjithmonë pije freskuese se lëkura mbi bark, kokë ose mbrapa. Jashtë në mot të ftohtë të dimrit duhet të ndjekin ngjyra në fytyrën tuaj. Nëse bëhet e zbehtë - nënkupton ngrirjen fëmijë. Për%
  D0? Fëmija Erzshiy i parë mund të shkundur - përfshin termoregulacionit komponent muskulare, dhe si ajo ngrin, më pak lëvizje aktive - kështu që trupi i tij "kursen" energjinë e nevojshme për të ruajtur temperaturën.  Veshin fëmijën tuaj për të motit - jo një aftësi e lehtë. Por me kalimin e kohës, ata mund të kapni çdo nënë!

  Informacion nga neni Catherine Komar "A njëqind copë rroba?"