Si për të kthyer qumështin


 • Formim
 • Ka kontakt!
 • Fillon
 • Ku qumësht?
 • Linja Finish

 • Formim

  Unë jam i sigurt se shumë e dinë historinë si kjo. Gjatë luftës, fëmija vdiq nëna, ai, ishte ende një fëmijë dhe qumështi i nënës përveç hëngri asgjë. Pra, gjyshja e tij ishte vënë në gjoksin e tij, për të qetësuar disi, dhe pas një kohë ajo ishte ndarë qumësht. Kështu ajo i dha gji atij dhe qumësht e tij. Mit? Jo, më se as është e vërteta e vërtetë!

  Ajo e përshkruan situatën e relaktatsii kur gji është rikthyer në një grua që nuk e ka ushqyer qumështin e nënës dhe ajo nuk ka dal, mirë apo liruar vetëm pak.

  Kjo mund të jetë, për shembull, në qoftë se nëna dhe fëmija u ndanë nga dita e parë në një kohë të gjatë, dhe të dhënit gji nuk është i mbështetur. Ose përzierje shishe-baby fëmijë që "jep" një reaksion alergjik të donte të jetë këtu? Wow ajo disi të shpëtuar, këtu nëna mund të përdorë relaktatsii. Dhe mund të jetë kjo - e kanë adoptuar fëmijë dhe nëna është e prirur për të krijuar kontakte me të maksimale, dhe është e mundur me gji. Në këtë rast, ju mund të kaloni relaktatsii.

  Para së gjithash, ju duhet të mom peshonte shumë mirë "për" dhe "kundër". Shërim të dhënit gji është një shumë serioze dhe nëna duhet vendosmëri, durim dhe besim në veprimet e tyre.


  Vendimi për të zhvilluar relaktatsii duhet të marrë infermiere e parë veten, dhe pastaj të gjithë familjen. Për sa kohë që nëna ime do të merret me fëmijën, ajo nuk mund të tërheqë edhe detyrat e shtëpisë. Pra, kjo do të jetë në familje, dhe përveç kësaj, ata duhet të mbështesin plotësisht zgjedhjen e një gruaje dhe të japë mbështetjen e saj morale nëse është e nevojshme.

  E gjithë kjo është e mundur në qoftë se familja klima e mirë psikologjik. Shërim mesatare për familjet me fëmijë në gji duhet një muaj apo pak më shumë. Ju duhet gjithashtu të përgatisë disa rregullime: gjirit, plotësim butë lugë, hobe.

  Unë do të doja të shtoj se në relaktatsii vendosin, ju duhet të kërkoni ndihmë nga konsulent tuaj laktacionit për t'ju ndihmuar të përcaktuar se si ajo duhet të kryhet në rastin tuaj.


  Ka kontakt!

  Duke filluar sjelljen relaktatsii të rëndësishëm mbi të gjitha për të vendosur kontakte të mira me nënën e fëmijës. Kjo mund të arrihet duke e ndihmuar një fëmijë në krahët dhe organizimin gjumë natë të së përbashkët. Nëse shpesh veshur në duar dhe të fle në të njëjtin shtrat jo e mirëpritur në familjen e para, atëherë tani ajo e kishte bërë të zakonshme. Për kryerjen keni nevojë për një hobe.
  Ajo duhet të mbahet mend se fëmija është shumë e ndjeshme për të prekur lëkurën në lëkurë, kështu që nëna dhe foshnja duhet të jetë një minimum prej veshjeve të sigurojë stimulim i prekshëm.

  Tiny nevojë të mësohen me faktin se ai është një nënë e mirë dhe se ajo është fusha e tij e vizionit dhe prek 24 orë në ditë, 7 ditë në javë. Në këtë drejtim, një tjetër rregull - ndërsa mom rimëkëmbet prodhimin e qumeshtit ajo dhe vetëm ajo kujdeset për fëmijën dhe të arinjve të tij. Gjatë kësaj periudhe, do të përpiqen për të shmangur ndonjë udhëtimet me fëmijën më të mirë dhe për të eleminuar udhëtime.
  Në raste ekstreme, kjo mund të jetë një shëtitje me fëmijën mbi dorezën kështu që kjo nuk do të shtrihen larg nga nëna e tij në një karrocë.

  Disa fëmijë janë mësuar me jetën në duart jo fillimisht të jetë i habitur se shpeshta veshur, dhe trung të fillojnë kur ata marrin në dorezë. Dhe në qoftë se ky fëmijë të vënë përsëri në shtrat, ai u largua.

  Atëherë nuk duhet të nxitojnë.
  Provoni këtë version: gjatë ditë të vënë fëmijën në shtratin tuaj dhe roztashovuytesya me të - të flasim për të, buzëqeshje dhe Stroking atë të trajtojë atë, atëherë këmbët, pastaj puzyko, përqafime atë, me një fjalë të komunikojnë. Dhe pastaj një diarre pak dhe përsëri vë pranë tij dhe të vazhdojë për të komunikuar. Pas disa ditë ju do të ndjeni se fëmija mund të sigurtë të jenë në duart tuaja sa më shumë që ju dëshironi. Ky sinjal se ne mund të shkojmë më tej.


  Fillon

  Tani detyra jonë është për të ndryshuar mënyrën e zakonshme për të marrë ushqim, kështu që ne kemi për të hequr shishe. Preferonin të ushqyer foshnjen me një lugë të butë, për shembull, kompania Medela.

  Nga normal, ajo ndryshon në atë që para mbushjen me nje perzierje dhe pastaj shtypur pjesën butë, derdhur një pjesë të therrime në grykën e saj. Paksa të kujton një shishe, por nuk ka nipples në fund.
  Mundohuni të mbani ushqimin derisa foshnja ishte i qetë. Përndryshe ajo do të jetë e vështirë për të ngrënë me pajisje të reja dhe një fëmijë të uritur mund të jetë i mërzitur se ai nuk ka dhënë shishen e zakonshme.

  Është e rëndësishme që fëmija nuk qaj shumë, për këtë ju duhet të përdorni çdo mjet për të zbutur baby - figurë, veshur kolonë, butësisht duke mbajtur fëmijën, naspivuvannya. Dëgjohet zhurma e një fshesë me korrent apo tharëse flokësh është gjithashtu duke vepruar biberon si thërrime.


  Babe duhet të mbështesë, si nënë, duke krijuar prodhimin e qumeshtit dhe fëmijën e mësuar me gjoks, duke shkatërruar pamjen e tij të zakonshme të botës, ku qetësohem me një biberon dhe të hani të gomës "nënën". Tani është e shkuar gjithçka nga jeta e përditshme e fëmijës dhe duhet të jetë vetëm gji dhe për të qetësuar dhe për të ngrënë. Kjo sigurisht që është e vështirë për fëmijën, është e rëndësishme që të gjitha veprimet tuaja të ishin të qëndrueshme, madje edhe një ndryshim të vogël në taktikat tuaja ngatërrojnë thërrime.

  Pra, nëna ime filloi të ofrojë thërrimet gjoks. Kjo duhet të bëhet me butësi për të filluar do të ishte mirë nëse ai vetëm do të lëpijnë dalë. Për të ai e kuptoi se ai mund të përpiqet të thith dalë shpifjeve rutinë për formulën e foshnjës.

  Fitorja e parë për ne do të ishte nëse fëmija grabs dalë dhe të bëjë një çift gjiri lëvizjet.

  Shumica e fëmijëve nuk do mend për të thith gjoksin e nënës në një gjendje të përgjumur, për shkak të këtij nënës duhet të organizojë një ushqyerit 1-2 nate. Mundohuni të vënë dalë nga goja e një fëmijë gjumi. Le parë ai vetëm fle dhe nuk thith, është e rëndësishme që ai u përdorur për ndjenja në gojë, edhe nëse kjo do të jetë një ëndërr.

  Çdo fëmijë gjenetikisht pret që pas lindjes, ai do të thith gjoksin e nënës. Dhe edhe në qoftë se të gjitha gjërat nuk ishin si ata duhet të kenë qenë dhe fëmija ushqyerit shishe, kjo pritje është ende në "program" i saj si e parealizuar.

  Prandaj, duke e vënë fëmijën në gji në pa ndjenja (fjetur) shtetit, ne jemi duke u përpjekur për të zgjuar dëshirën e tij natyrore për të thith gjoksin mamochkinu.
  Nëse nëna do të japë crumbs dhe gjoks ndërsa gjumi gjatë ditës - kjo është e gjitha do të jetë mirë.


  Ku qumësht?

  Paralelisht me këto aplikim të vogël të kohës mom gji për të filluar për të stimuluar prodhimin e qumeshtit. Ajo duhet të organizojnë pompimit përsëri në orën 3 në mëngjes deri në mesnatë. Dhe duhet të shprehin të dy gjinjtë për 5 minuta, një mendje që do të fillimisht nuk qumësht shumë, por çdo ditë ajo do të vijë gjithnjë e më shumë. Kur relaktatsii më e mirë për të përdorur një pompë elektrike e gjirit.

  Ajo krijon një pompimit ritmike, e cila imiton foshnja gjiri foshnjës. Kështu, trupi ynë do të marrë informacionin që ju nevojitet qumësht për të prodhuar më shumë dhe më shumë, sepse ne kemi një fëmijë që ajo sucks.
  Kur fëmija fillon të thith gjoksin e tij dhe ngadalë, rrisin frekuencën e pompimit, duke përfshirë edhe natën pompimit dhe të lidheni fonde laktohonnye për të ndihmuar trupin të përballuar me detyrën.
  Mirë Laktohon do të thotë të konsiderohet qumësht arrë, krem ​​me qimnon, anise ekstrakt. Gjithashtu xhenxhefil, ajo është përdorur si një erëza për ushqim.

  Ngjarjet shpalosen.

  Mami ofron thërrimet gjoks para datës së përzierje, atëherë ushqyer përzierje përsëri dhe përfundon duke aplikuar në gjoks.

  Dhe pas erdhi përzierje e qumështit për të ushqyerit e ngrohjes është e nevojshme. Ne duhet të ndjehen të ndryshim midis një përzierje e qumështit të nënës te foshnja bërë një zgjedhje në drejtim të qumështit të nënës.
  Ofrimi fëmijën gjoks, do të përpiqen të përdorin përbën ndryshme. Mundohuni për të organizuar aplikim në gjoks për të fjetur dhe menjëherë pas zgjimit.

  Një pikë e rëndësishme: duke vënë fëmijën në gji duke aplikuar orën e duhur, mësojmë fëmijën që nga fillimi i kapjes, që ne nuk duhet të merren me pastaj rikualifikim, kjo është një stres shtesë.
  Nëse të gjithë nxitësit e përfshirë prodhimin e qumeshtit (aplikimi i shpeshtë dhe i duhur për foshnjën në gji, duke e tundur, laktohonnye do të thotë), sasia e qumështit është rritur.

  Kjo ne kontrolloni, duke e konsideruar kec urinim në ditë. Pelena trajtojnë lagësht duhet të jetë disa herë në javë për të parë qumështin dinamika shtesave.

  Pasi ju të shihni se numri i pelena rritet, ju mund të filloni për të reduktuar gradualisht sasinë e përzierjes.
  Kur fëmija është gjiri mirë, ajo duhet të vihet në gji për çdo 1,5 orë, ndërsa pompimit duhet hequr gradualisht. Megjithatë, duhet të zbatohen për të dy gjinjve në secilin gji për të stimuluar prodhimin e qumeshtit ishte efektive.


  Linja Finish

  Këtu është fëmija ynë është vënë në gji dhe laktacionit shëruar, ne hoduyemosya tjetër? Ajo duhet të fillojë për të vënë fëmijën në një gji në secilin gji.


  Frekuenca e feedings mund të ndryshojë dhe ju duhet të shikojnë thërrimet, me anë të vullnetit të tij ndoshta mundë çdo 1,5 orë majtas, ndoshta kjo do të jetë koha për 2 orë, në varësi të thërrimet moshës. Plotësimi në gji gjatë gjithë periudhës do të jetë ushqyer dhe natë të ushqyerit off fundit. Për fëmijët ishin shumë kritik i nipples relaktatsii përdorimit dhe biberona në të ardhmen, kështu që ju duhet t'i braktisë njëherë e përgjithmonë.

  Ndonjëherë që qumështi i krijimit nuk mund të arrijë shërimin e saj në mënyrë të plotë. Në këtë rast, fëmija do të ushqehet me përzierje, është e mundur që fëmija juaj do të humbasë vetëm një plotësim me një përzierje të lugë të butë në volumin e 50 ml, por çdo gjë tjetër është vetëm qumështi i nënës sime.

  Këta fëmijë janë të ushqyer të përziera për 6 muaj dhe pastaj të marrë jashtë përzierje të ushqimit me tavolinë e të rriturve dhe dhënien e gjirit vazhdon për sa kohë që nëna dhe fëmija të vendosë.

  Fat të mirë!

  Informacion nga neni Xenia Colovev "Si të kthehet qumësht".