Si për të fituar frikën e fëmijëve


 • Peng i problemeve tona
 • Me të vërtetë e frikshme
 • Ambulancë


 • Peng i problemeve tona

  Me 1,5-2 vjet fëmija zgjohet imagjinatën: ai mund të paraqesë dhe
  shpikë gjëra që nuk janë aty. Errësira dhe frika nga vetmia
  pothuajse gjysma e fëmijëve deri në pesë vjet.

  Frika e të gjithë fëmijëve që lindin
  nga mjedisi në të cilin jeton fëmija. Shumë shpesh ne, prindërit,
  zroschuyemo ata vetë. Psikologët e dinë se frika dhe errësira
  vetmia popping dhe për të arritur ato mprehtësi të dhimbshme
  Fëmijët nënat e të cilëve në ankth. Fëmijët me ndjeshmëri të kapur prind
  ankthi, e konsiderojnë atë të jetë i justifikuar (sepse të ketë një fëmijë -

  autoriteti më i lartë) dhe të përpiqen për të "llogaritur" çfarë shqetëson atë.


  Në fëmijët nënat sigurt dhe optimiste më pak të frikësuar.

  Shpesh
  nga frika se fëmija duhet të frikësohen nënën e tij me nevojën për të shkuar
  për të punuar. Nëse për ndonjë arsye ajo nuk dëshiron të punojë
  varur, jo për një moment le veten nga fëmijën e saj,
  rezulton justifikim të përsosur për të shmangur mundësinë të pakëndshme.
  Në mënyrë të pandërgjegjshme mom fillon në asnjë mënyrë të përforcuar fëmijë
  frika.

  Pak të ngjarë të kenë frikë fëmijët të cilët kanë
  miq të përhershëm. Megjithatë, në qoftë se preschooler komunikuar nga afër me
  Fëmijët më të vjetër, përkeqësimi i papritur mund të shkaktohet nga frika


  histori horror që studentët e rinj duan të bisedojnë
  njëri tjetrin dhe ajo mos të trembë vogël.

  Provokon
  Frika e fëmijëve dhe rritur kujdes prindëror. Shqetësimi i tepruar
  të rriturit pa dashje nxjerrë në pah dobësinë dhe pafuqinë e fëmijës. Ai
  nuk është e mundur për të siguruar që ajo të mund vetë të kujdeset për veten e tyre dhe
  të siguruar sigurinë e tyre. Dhe në qoftë se fëmija rritet në duart e vetëm
  disa gra, nënat, gjyshet, hallat, mosbesimi dhe ankthi i tyre
  mund të bëjë atë dy herë i turpshëm.

  Ndonjëherë fëmijët bëjnë
  politikave arsimore prindërit jokonsistente llahtarshme, e tyre
  pasiguri në të djathtë. Fëmija në këtë rast nuk mund

  perceptojnë prindërit si një bazë të sigurt.

  Ju nuk mund të mashtrojnë
  besimi i fëmijëve dhe dështimi i premtimeve. Nëse nëna ime tha se askund
  nuk do të shkojnë në shtëpi deri sa fëmija është duke fjetur dhe i zgjuar, ai gjeti
  se ajo nuk është, frika nga vetmia një fëmijë të rrisë ndjeshëm.


  Me të vërtetë e frikshme

  Por
  Rrethanat ardhur keq ndonjëherë edhe infektues familje të lumtur. Dhe
  atëherë frikë fëmija mund te shpertheje serish. Shkaqet e tyre
  veçanërisht vdekja e një të dashur. Shpesh të rriturit me i mirë
  Qëllimet nuk diskutojnë sëmundje të fëmijëve dhe vdekjen e një anëtari të familjes, nuk
  të marrë fëmijën në spital për funeralin.

  Ajo rezulton se një të dashur
  vetëm zhduket nga jeta e tij.

  Nëse të rriturit mund të imagjinohet për të
  Përvojat që ata dënojnë fëmijë fshehur prej saj i vërtetë
  gjërat që ata kurrë nuk do të bëjë këtë. Në fakt, ata largohen
  një pak mbi një me një armik të panjohur dhe të fuqishme, e cila në
  moment mund të marr me vete nga ai njerëzit e ardhshme për të lënë një të tillë
  kjo botë të ndryshojë rrugën e tij të jetës frikshme dhe të paparashikueshme.

  Aluzion
  situatë të dëmshme dhe divorci i prindërve. Tiny është e nevojshme të
  përballueshme shpjegojë se çfarë ndodh në familje, atëherë ai duhet të
  prisni, çfarë ata ishin. Për shembull, në qoftë se prind pas divorcit nuk është
  në plan të vizitojë fëmijën, fëmija me dhunë frymëzojnë shpresë

  mundësia e vizitave. Por në çdo rast nuk minojnë besimin
  i vogël në faktin se të dy prindërit e duan. Thuaj: "Papa do të jetojë
  larg dhe nuk do të vijë tek ju, por ai ende do të duan
  ju ". Mami dhe Babi mund të dënojë, ofenduar, të lënë, mund edhe të
  vdesin, por në çdo rast ata do të duan fëmijë - si ai duhet
  besoj pa kushte.


  Ambulancë

  Frika nuk mund të injorohet apo, më keq, përqeshjen. Në të kundërtën, fëmija duhet të ndihmojë të shpëtoj prej tyre.

 • së pari - nuk e lënë fëmijën tuaj në shtëpi një në qoftë se ai ka frikë për të fikur dritën e natës në çerdhe;
 • le të
  një shokët "lodër trim".

  Na tregoni se çfarë mbajnë pelushi tij e preferuar
  Bunny ose të marra nga pushteti magjistares për të parë në errësirë ​​dhe nuk e bëri
  frikë. Bear do të jetë gjithmonë pranë zotit të tij dhe për të mbrojtur atë;
 • çfarë
  është frikë e foshnjës, ju mund të shihni nëse të luajë me të në një lojë:
  "Eja ju do të jetë nëna ime, dhe unë nuk dua të shkoj në shtrat ...".
  Freak, Pranojnë se ju jeni të frikësuar, por nuk nxitojnë për të shpjeguar
  çfarë. Jepni kohë fëmijës tuaj për të marrë përsipër më që ju torturimin frikën.
  Ai mund të sugjerojnë një mënyrë për të përballuar me atë frikshme.
  Për shembull, një fëmijë rastësisht pashë një copë e filmit "Një makth në rrugë
  Elm. " Që atëherë, frika nga Freddy Krueger ndjekur atë.

  Por
  kur nëna ime shprehu besimin e saj të fortë se absolutisht çdo
  Beast mund të gjendet në të djathtë, ju duhet vetëm të mendoj për këtë, djalë
  besonin. Ai ndaloi për një moment dhe pastaj tha: "Unë e di! Freddy Krueger
  Ju mund të kërkoni web, dhe ajo nuk mund të dal. " Mëngjesin tjetër,
  pak djali i tha nënës sime se ai kishte Freddie përsëri, por djalë
  çrregullësi kërcënuar dhe Freddie frikë t'i afrohen. Që atëherë
  le frikën e fëmijës;
 • çfarë frikë mund të tërheqë dhe pastaj duke tërhequr shkop pokolov, të mbuluar me bojë të zezë, të grisur ose djegur së bashku;
 • frikë
  Ju mund të provoni, sipas psikologëve, "turbullira".

  Hapat e parë
  duhet të jenë shumë të kujdesshëm për të mos mbi-pretendojnë fëmijën
  tension. Shpjegoni atij që ju urgjentisht duhet të shkojnë 15 minuta për të
  përfshijnë dokumente të rëndësishme, ose për të blerë diçka ose të bisedoni me dikë.
  Është më mirë për të thënë atë kur fëmija zënë një rast interesant. Nëse ai
  të kërkojë nga ju për të marrë atë me ju, shpjegoni pse ju nuk mund
  bëjë atë. Trego kohën orën e kthimit tuaj. Dhe në ndonjë
  nëse jo vonë. Herën e parë është e dëshirueshme që të kthehen edhe më herët.
  Sillni fëmija juaj ndonjë gjë e vogël si një dhuratë apo diçka
  e shijshme. Jo si një shpërblim për kurajo, por thjesht se kishte

  edhe shkoni në dyqan. Gradualisht rrisin kohën që ju
  do të largohet fëmijën vetëm; hera e tretë ose të katërt të mundeni
  unazë e vogël dhe vigjilent ju të jetë vonë për dhjetë
  minuta dhe të shpjegojë përse.
  Pas disa kohe, nuk kanë nevojë të jenë me
  deri në një minutë për të treguar kur të ktheheni. Nëse ju keni
  lë fëmijën për më shumë se një orë, është e dëshirueshme që ajo mund të komunikojnë
  me ju në telefon.
 • Vetëm të bëjë të njëjtën gjë, accustoming
  fëmija për të fjetur vetëm. Uluni ose gënjeshtër shlyejë
  pranë tij, por së pari shkoj për çështje të rëndësishme për kuzhinë. Domosdo
  Ndiqni premtimin e tij për t'u kthyer.

  Përfundimisht ju më shumë dhe më shumë
  Nuk do të kapur atë në gjumë.

  Nëse ju nuk jeni në gjendje për të përballuar me
  ka frikë fëmijë "mjetet juridike në shtëpi" do t'i referohet
  art. Ato janë mënyra për të ndihmuar.