Si për të rrahur pagjumësi gjatë shtatzënisë


 • Insomnia në shtatzëni, duke ofruar mjekët?
 • Insomnia në shtatzënisë: çfarë ju mund të bëni vetë?


 • Pagjumësi gjatë
  shtatzënësi
  Gratë efekte të mëdha negative sistemin nervor, i jep ritmin e njohur
  jeta, dobëson sistemin imunitar. Sigurisht, nuk e vënë me çrregullime të gjumit,
  duhet menjëherë të marrin masa.

  Insomnia në shtatzëni, duke ofruar mjekët?

  Para së gjithash në lidhje me problemet e gjumit duhet të shihni tuaj
  obstetër-gjinekolog. Kjo do të ndihmojë për të gjetur shkaqet e pagjumësi dhe të bëjë gjithçka për të
  ju kthehet një të shëndetshme dhe pjesën tjetër një natë të mirë. Në qendrat e mëdha mjekësore
  gratë në shkelje të shtatzënisë në mënyrë specifike të shqyrtuar një ëndërr të

  parandaluar anoksi fetusit. Në identifikimin patologji ishte
  çrregullime të gjumit shkaktojnë, përshkruajë trajtimin e nevojshëm që mbështet
  Nëna dhe lejon foshnjën të zhvilluar normalisht.

  Një nga trajtimet pagjumësi gjatë shtatzënisë është phototherapy - trajtim
  dritë artificiale e bardhë. Kjo metodë është shumë efektive dhe pothuajse asnjë
  contraindications, me përjashtim të disa sëmundjeve dermatologjike. Efekt
  dritë mbi trupin e një gruaje - shumë aspekte. Ai rikthen lak e thyer
  gjumë-syçeltësi, përmirëson disponimin, zbut dhe rrit rezistencën ndaj
  stresi, ndihmon për të mbajtur gjendjen hormonale të shtatzënisë. Vënë re


  phototherapy se jo vetëm që ndikon në gjumë, por gruaja përgatitet të largohet,
  lehtëson përparimin dhe ndikim në fetusin.

  Trajtim pagjumësi në
  shtatzënësi
  pilula gjumi kimike medicinale
  kundërindikuar. Relax dhe lehtësimin e tensioneve para se të krevat do të ndihmojë decoctions dhe infusions e sanëz dhe Leonurus - ata janë plotësisht të sigurt për të ardhmen
  fëmijë. Në prani të shkeljeve të rëndësishme të shtetit psikologjike të grave
  mjekët rekomandojnë seanca psikoterapeutike.


  Insomnia në shtatzënisë: çfarë ju mund të bëni vetë?

  Për të hequr qafe pagjumësi
  gjatë shtatzënisë
  , Lufta me të duhet të fillojë në mëngjes dhe për të mbajtur atë

  deri në mbrëmje:

 • shmangur fizik dhe mendor
  rriten gjatë ditës;
 • refuzojnë të marr një sy gjumë;
 • më shumë që të jetë jashtë, të bëjë
  not, vallëzim, të kryejnë ushtrime të veçanta për gratë shtatzëna;
 • A nuk hyjnë në dhomë gjumi gjatë ditës dhe nuk
  kujtohet natën e kaluar pa gjumë;
 • shtrat - një vend për të fjetur, penguese për
  pushoni gjatë ditës;
 • mos hani ose pini për natën - të mbushur me njerëz
  stomak ndoshta do të shkaktojë urth dhe pagjumësi
  shtatzënisë;
 • gjumit nëse keni përvojë dobësi, të përzier,
  norma e zemrës mund të shkaktojë hypoglycemia sepse - hani një fetë e zier
  mish gjeldeti, pini lëng të ëmbël;
 • asnjë plan biznesi për mbrëmje;
 • mos shiko përpara TV gjumit apo lexuar
  Libra, shmangur çdo gjë që mund të shkaktojë shqetësime emocionale, më mirë
  klasa në mbrëmje - një shëtitje;
 • të marrë një dush të ngrohtë para se të krevat, pastaj të vënë në
  lëkura e barkut dhe gjoks krem ​​zbutës shënon shtrirje, kjo është jo vetëm jastekë lëkurën
  vidpereroztyazhennya, por edhe të eliminuar qeren;
 • natën, pini një gotë qumësht të ngrohtë me mjaltë,
  zierje e kamomil, sanëz ose Motherwort;
 • nga pagjumësi
  gjatë shtatzënisë
  dhe gjykata në mënyrë efektive ndihmon masazh këmbë,
  Kyçin e këmbës dhe viç.
 • Përgatitja kompetent për gjumë - fitore gjysmë gjatë pagjumësi gjatë shtatzënisë :

 • mos mendoni se si për të fjetur - lirimin
  situatë;
 • mirë hedh në dhomë gjumi dhe për të siguruar fluksin
  ajër i freskët gjatë natës;
 • Plotësoni në dhomë dhe relaksuese
  parfum harmonyzyruyuschym e naftes portokalli esencial ose livando;
 • në fletë mund të jetë folds trashë dhe seams,
  këmishë nate prej liri dhe duhet të jetë e butë, e bërë nga fibrat natyrore;
 • Përdorni jastëk të veçantë për gratë shtatzëna, atë
  ofron një pozitë të rehatshme në anën;
 • vetëm para gjumit, e bëjnë frymëmarrjen
  ushtrim;
 • Nëse gjumi nuk vjen në gjysmë ore,
  zgjohem nga shtrati dhe të dalë në një dhomë tjetër, frymë e ajrit në ballkon,

  shfletoj nëpër një revistë, të dëgjoni muzikë qetësues, dhe kur ai të kthehet dëshirë
  gjumë, të shkoni në shtrat.
 • Mos u mundoni për të luftuar për gjumë të shëndetshëm zbatojë
  të gjitha rekomandimet e mësipërme. Ajo mund të jetë vetëm një - dy secili
  rast pagjumësi gjatë shtatzënisë individual
  dhe kërkon një qasje të veçantë. Por më e rëndësishmja, në qoftë se pagjumësi gjatë shtatzënisë jo një shenjë e sëmundjes, ju nuk duhet të
  përjetojnë shumë. Kjo nuk do të sjellë dëm në fëmijën e palindur, dhe prandaj atë
  duhet të merren me qetësi dhe të marrë hapa për të normalizuar gjumin.