Si të mos për të fituar peshë shumë gjatë shtatzënisë dhe për të mbajtur figurë të mirë


 • Pse frikësohen një grua shtatzënë?
 • Çfarë thonë ekspertët?
 • Çfarë duhet të hani?
 • Sa duhet të hani?
 • Si për të kontrolluar numrin?
 • Përmbledhje


 • Pse frikësohen një grua shtatzënë?

  Ndoshta një nga frikërat më të mëdha të çdo grua që është gati të bëhet një nënë - si të mos marrë yndyrë gjatë shtatzënisë. Çdo grua shtatzënë dëgjon ankesat lindi miqtë e saj që humbën harmoninë e tyre dhe në kërkim të mënyrave për të hequr qafe e peshë të tepërt. Shtim në peshë gjatë shtatzënisë frikëson edhe më shumë se dhimbjen e lindjes. Në komunitetin vendosjen e fortë se një grua shtatzënë duhet të hani "për dy".


  Çfarë thonë ekspertët?

  Çdo ekstreme dhe mund të dëmtojë nënën shtatzënë dhe fëmijën.

  Çdo gjë në mënyrë të barabartë të këqija të hahet pa ndalesë dhe kufizojnë veten për ushqim nga frika e fituar peshë. Shtim në peshë gjatë shtatzënisë - diçka normale dhe e natyrshme. Gruaja mesatare në të gjitha 40 javë të shtatzënisë duke fituar 10-12 paund. Sigurisht, jo të gjitha ato paund bie mbi peshën e fëmijës, lëngun amniotik dhe placenta. Pjesë në mënyrë të pashmangshme vjen në vetë grua shtatzënë.

  Trupi fillon të rindërtuar në nevojë për ngjizje, lindjes dhe ushqyerjes me gji. Hips rritjes, gjoksin të rritet, duke rritur indeve të gjëndrave dhe yndyror, duke rritur volumin e gjakut. Për të gjitha materialet e nevojshme të ndërtimit.  Por çfarë të bëni nëse simptomat e shtatzënisë normale është një ndjenjë e vazhdueshme e urisë? Nëse ju absolutisht nuk doni për të shënuar sa peshë të tepërt pas lindjes për të veshin rroba "shtatzëna" për shumë muaj.


  Çfarë duhet të hani?

  Çdo dietë pohudatelnoy gjatë shtatzënisë është i ndaluar rreptësisht. Një dietë e shumëllojshme dhe e ekuilibruar është e rëndësishme për çdo grua, dhe për shtatzënë - veçanërisht. Zgjidhni më shumë drithërat, fruta të freskëta dhe perime, mish diete dhe peshk me vaj. Mos harroni të mirat e produkteve të qumështit - të ulët-yndyrë kos dhe djathë, kos natyral. Mos blej apo të mbajë në shtëpi sheqer, biskota dhe ushqime të tjera të lartë kalori me vlerë të ulët ushqyese.

  Mbushur më mirë jar bukur transparente me një përzierje të frutave të thata dhe arra, dhe të lejojë veten për të ngrënë ditën pivzhmeni when'd si ëmbëlsirat.


  Sa duhet të hani?

  Nga 20 javëve grua shtatzënë duhet të marrë rreth 2500 kalori në ditë. Numri më i saktë i kalorive mund të tregoni mjekut, duke marrë parasysh lartësinë tuaj, pesha, mosha, shtatzënisë dhe faktorë të tjerë.

  Vlera e Energjisë e të ushqyerit e grave shtatzëna për më shumë se 20 javë në rritje: tani ajo është një mesatare prej 2.800 kalorive. Më e madhe ushqimi është shtatzënë, trupi i saj më lehtë të absorbuar ushqyesve dhe më pak ndihma e rrezikut peshë e madhe.


  Si për të kontrolluar numrin?

  Specifikat uri "shtatzënë" që duan të hanë vazhdimisht. Prandaj, një grua që dëshiron të mos fituar peshë të tepërt gjatë shtatzënisë, ju duhet të mbani gjithmonë produkte të dobishëm dhe të dobishme nekaloriyni. Dardha, mollë, karrota, varieteteve të ndryshme të lakër - më të mirë.

  Për të metabolizmit jo ngadalësuar, ju duhet të harrojmë për agjërimin ditë gjatë shtatzënisë. Ju mund të mbani peshën rrugën e lehtë: të hani pak dhe shpesh, duke dëgjuar për të trupit dhe duke ndaluar kur ajo është një ndjenjë e këndshme e ngopje. Për të reduktuar pjeset ju mund të gatuaj në copa të vogla, të cilat nuk është e lehtë të stuff gojën e saj.

  Sauces dhe erëza që nxisin tretjen, është edhe më mirë të mos abuzojnë.


  Përmbledhje

  Për të shërohen gjatë shtatzënisë, duhet të heqë dorë nga agjërimi ditë dhe dietë për të humbur peshë, hani shpesh, dhe vetëm një produkte pak të dobishme. Për një meze të lehtë të mbajtur me dorë fruta të ulët kalori dhe perime.