Si për të mësuar fëmijën tuaj për të përtyp


 • Mëso përtyp fëmijë
 • Si për të mësuar fëmijën tuaj për të përtyp
 • Kur i mësuar fëmijën tuaj për të përtyp
 • Kur fëmija të përkthehet në "tabelën e të rriturve"

 • Gjiri refleks natyrën vërtetë të zihet fryma, por edhe aplikimi i parë të gjirit nuk ka gjithmonë të shkojë pa probleme: fëmija duhet të përshtaten. Ky veprim ndihmon stimul të fortë - urinë. Aftësia për të përtyp ushqimin e dendur - refleks nuk e pakushtëzuar dhe e bleu më e komplikuar. Një prindërit uria performanca përjashtojë tamuyuchy ushqimin e saj të bollshme pureed ... A kam nevojë për të detyruar një fëmijë të mohoj?


  Mëso përtyp fëmijë

  Sigurisht jo. Kjo nuk mund të bëhet në çdo rast! Por në disa ushqim fazë të ushqyerit e fëmijës duhet të ofrohet më e dendur se qumështi i nënës sime, e cila nuk është vetëm gëlltitje del për të punuar dhe nofulla, buzët dhe gjuha për të formuar një gungë e ushqimit dhe të lëvizin atë brenda, në qafë ndërsa gëlltitjes refleks dhe punë .  Mama Katya vjeçar përgënjeshtron: "Por unë jam bijë ofertë shumë i dendur ushqim, por ajo ende nuk dëshiron të bëj. Ndonjëherë kafshoj dhëmbët e tyre të gjashtë fetë bukë ose të mollës, të mbajë faqen dhe pastaj pështyj. "

  Pikëllimin e nënës dhe toddler zaboristaya "Por Temochke tim për 1 vit 9 muaj, por ai ende nuk e di se si për të përtyp dhe dëshiron. Si mund të fshij bukë? Ne jemi shumë të shqetësuar. Pas fëmijën është ndoshta i keq për aq gjatë "ulen" në drithëra, patate pure dhe mbushje ".

  Ky ankth është e kuptueshme. Kjo është me të vërtetë e keqe. Ushqim në këtë rast, nuk përzihet me pështymë dhe pothuajse nuk ka rrjedhjet vete. Prandaj, lëng dhe e tretjes enzima stomakut prodhuar pak, jo të hyjë në fuqi.


  Traktin gastrointestinal, si të thuash, është dembel, duke marrë ushqim të vetëm shumë delikat që fëmija juaj nuk është mosha e vjetër. Ai u rrit ajo kohë ... pantallona pak. Tretje gjithashtu është përmirësuar, stërvitje, punë, dhe kohë.

  Çdo organizëm i gjallë ekonomik, ai menjëherë urizuye dietë Broken Sistemit. Nëse i rritur fëmijë të vazhdojë të ushqyer ushqim pureed, traktit digjestiv ka nevojë për të "punojnë", dhe rrjedhjen e gjakut në sistemin e tretjes është zvogëluar. Si rezultat, nuk të zvogëlojë një aparat enzimatik në zhvillim nuk do të marrë efekt shtresë muskulare e stomakut në zorrë.  Digest dhe të thithin më shumë ushqime të përafërt dhe të dendura dhe për të promovuar një masë të përpunuar dhe të përjashtuar nga kjo do të vështirë. Në kushtet e dentisti, ajo është gjithashtu një çështje e rëndësishme. Përtypet ushtruar muskujt nuk zhvillohen. Kjo mund të ndikojë negativisht në formimin dhe formë ovale fytyrë, dhe më e rëndësishmja - kafshimin e formimit. Pickim i saktë do të jetë e vështirë, një shpëtim - ndihmë ortodont por saktë - një kohë të gjatë dhe jo shumë të këndshme.
  Ajo është më e lehtë për të parandaluar abuzimin e mundshëm.


  Si për të mësuar fëmijën tuaj për të përtyp

  Çfarë fëmija nuk dëshiron të bëj? Dembel? Ose ajo duhet të mësohen përtypet? Kjo vështirësi nuk është një fëmijë i vetëm.

  Sot kjo foto, për fat të keq ", është bërë gjithnjë e më e zakonshme. Gati për të ushqimit të fëmijës pure është shumë i përshtatshëm për moms, veçanërisht për të rinjtë. Gatim dhe të ushqyerit nuk ka marrë kohë personale, fëmijët në këto produkte të mirë të fituar peshë. Të gjithë të kënaqur - foshnja është e shëndetshme. Por koha kalon, fëmijën shpejt 2 vjet dhe ai ende njeh vetëm supave pureed dhe purees. Këtu prindërit dhe të fillojnë të shqetësohen. Çfarë duhet të bëni?

  Metodat e mësimdhënies përtypet nuk ekziston, dhe ajo gjithashtu nuk është e nevojshme. Ju vetëm në kohë për të krijuar kushte të tilla që fëmijë ishte duke u përpjekur për të përtyp ngadalë zhvilluar këtë aftësi është e nevojshme. Zakonisht fëmijët në fillim të mjaftueshme dhe të lehtë të fillojnë të përballen me ushqim të dendur.

  Por shumë dhe pas 10 muajsh është rubbed preferojnë, se ajo rrëshqet jashtë me një lugë në gojën e tij dhe duhet të gëlltiten vetëm.

  Fëmijët më të rinj në fillim shumë e vështirë të përtyp, të pazakonta dhe të dhimbshme. Dhëmbët, prorezyvayas, plagosë çamçakëz, klikoni ata të lënduar. Dhe pastaj nuk ka nëna ime nuk inkurajon përtypet dhe vazhdon për të ushqyer ushqim për fëmijë, i cili është përjetësuar në thënien popullore komik: ". A nuk e përtyp dhe gëlltitje jo vetëm të heqë vetullat e tij"


  Kur i mësuar fëmijën tuaj për të përtyp

  Shumë herët! Për fëmijët që nuk kanë mundësi për të përtyp ushqime të dendura sa më shpejt që ata të shfaqen dhëmbët, të paktën një prerje. Edhe kur dhëmbët nuk kanë shpërthyer fëmija mund të bëj nuk janë ushqim shumë i dendur.  Nëse ju preferoni të gatshëm industrisë prodhuese ushqimore baby, çdo herë lexuar shenjat në kanaçe dhe kuti, në çfarë moshe këto produkte janë të dizajnuara. Pothuajse të gjitha firmat-prodhuesit e drithërave, fruta, perime dhe salcë mishit fëmijët e synuara të një moshe të caktuar, të shkallë. Këto shkallë janë shkallë të ndryshme të vetëm pure yzmelchennosty. Progres në kohë për tokë dhe më pak të dendura dhe madje edhe më shumë i trazuar ushqime për fëmijën kishte për të punuar gjuhën, buzët dhe nofullat. Feed këto shishe pure përmes një dalë teknikisht nuk punojnë. Të ndërgjegjshme ose të pandërgjegjshme mom keni për të përdorur një lugë.

  Është shumë e rëndësishme për të zhvilluar aftësitë e ushqimit normal.

  Për 8 muaj fëmijën periodikisht ofrojnë drithëra Zhustochky madhësi më të trasha dhe të dendura (por jo e vështirë) të një dru arre, e përdorur si një masë e butë e rregullt fshij.

  Një nënë i dha vajza e saj janë tharje në 6 muaj. Vajza ishte duke luajtur me rrota, e mori atë në gojën e saj, slynyla u përpjekur për të kafshoj një pjesë të vogël pse. Tokë e thatë në fund të fundit është e lagur me pështymë, dhe crumbs ngjyhet bien në gojë të një fëmijë me kënaqësi të dukshme absorbable dhe hëngri.
  Por që përmbante të dobishme në tharje? Ushqyesve të letrave me vlerë (ushqyesve) ajo është me të vërtetë shumë pak, kryesisht - kalori rafinuar miell.

  Por tharje thjeshtë të freskëta të shijshme, i shijshëm erë, dhe një dëshirë për të ngrënë ato. Në fund të fundit, për fëmijët si ajo është për ne të rriturit, shenjte, ushqime natyrale pure shumë tastier.

  Provoni njëjtë tharje thith dhe gatuaj atë me pure patatesh. Në këtë ushqim butë dhe shije diçka undismantled vërtetë. Kur tharje fëmijën musolyt, ajo ndjen shijen e saj në crumbs prodhuara në mënyrë aktive pështymë. Crumbs lagur me fëmijën pështymë janë në gjendje të përtyp dhe gëlltitje - këtu është një ushtrim më të vlefshme. Sigurisht, tharje nuk duhet të jetë i zbukuruar. ëmbël apo spërkatën me fara lulekuqe dhe farat e susamit. Fit vetëm të ashtuquajturit "të thjeshtë" donut të.

  Për të ushtruar ata janë të mira në përtypur faktin se fëmija është pothuajse jo asfiksim rrezik, ndryshe nga bukë, biskota apo mollë. Megjithatë, të kujdeset për fëmijën kur ai çdo gjë që ishte tërhequr në gojën e tij, ju ende nevojë.


  Kur fëmija të përkthehet në "tabelën e të rriturve"

  Gradualisht! Filloni me 7-8 muaj për të dhënë ushqim më të dendura, jo i holluar pure deri në pikën që ajo dukej si një supë. Të gjithë fëmijët janë të ndryshme: disa vetëm të preferojnë ushqime të dendura, të marrë veten jashtë copa tryezë gatuar perime dhe provoni ato nga zemra, të tjerët nuk tregojnë ndonjë dëshirë apo iniciativë. Provoni këtë familje të vogël konservatore të vënë në tryezë, le shijen e supë "rritur", të tilla si patate, vermishelnyy me spinaq apo lulelakër.

  T'i jepte një grimë e burgers avullit ajër, edhe më të mirë - të gjithë të gatshëm për recetë meatball me fëmijën, le kec duke u përpjekur për të përtyp nën mbikqyrjen tuaj për të ia zunë frymën.

  Të paraqitura në një pjatë të sheshtë "ylberit" bare me karrota të ziera kuqe, rrepë qelibar, bunches e gjelbër të brokoli, buds bardhë lulelakër. Merrni ata vetë me një pjatë dhe hani, dhe duke shijuar pohvalivaya. Çdo fëmijë i prirur për të imituar të rriturit dhe gjithmonë të interesuar në perime të ndritshme. Le duart tuaja kjo është "koprrac" ushqim, përtyp ajo përpiqet të një, pastaj një tjetër. Nëse në gërryerje e parë nuk do të thotë dohoduyte thërrime të njohur atij ushqim pureed.

  Informacion nga artikullin "Ne mësojmë për të bëj!".