Si për të marrë fëmijët për të ngrënë perimeShkencëtarët Pennsylvania State University zbuloi Ameriken jo: ata ofruar për prindërit varros perime të dobishme në enët preferuar të fëmijëve. Spageti me brokoli, tortë me çokollatë me karrota, bukë kungull - realitet të thjeshtë, jo ekzotike. Fëmijët ngrënë ushqime të preferuara edhe pa e ditur rreth tyre i fshehur në perime. Dhe studiuesit vërejtur fëmijët të shkruar raporte se në sajë të një preschoolers thjeshtë mashtrim dhe filloi të hajë dy herë sa më shumë të perimeve, ndërsa konsumon 11% më pak kalori. E gjithë kjo purees perimeve, shtuar në mëngjes zakonshme, drekë dhe desserts.

Patate i thjeshtë dhe tavë mish mund të bëhet ushqim amazingly ushqyese nëse gjysma zëvendësim qull patate milled në lulelakër.

Një tortë karrota - zakonisht një nga ëmbëlsira më të shijshme në botë, dhe për të reduktuar përmbajtjen e saj yndyrë, të zëvendësojë gjalpë në mollë pure pjekur. Shije origjinale e pjatave të njohur nuk ndryshon nëse piqem ëmbëlsira nuk janë vetëm qumësht, pure kungull dhe mbi. Fëmijët janë të lumtur për të ngrënë makarona, pour prevede djathë, i cili shtoi pyurirovat domate. Një bishtaja dhe patëllxhan mund peremolu, pour supë për të fshehur ngjyra e pazakontë krem ​​e saj prypravyvshy.

"Fëmijët konsumojnë perime të pamjaftueshme - thotë udhëheqësi i studimit Barbara Rolls (Barbara Rolls). - Detyra e prindërve - çdo fiksohem ose me keq për të siguruar ushqimin e fëmijëve, dhe hulumtimet tona tregojnë se kjo është një punë e lehtë për të bërë ".


Përfundimi është i qartë: në qoftë se një fëmijë nuk shkojnë për të ushqyer karrota hapur, ne do të bëjmë atë fshehurazi. Por fëmijët - ata e kuptojnë kur ata rriten.