Për të shkëputur fëmijën nga kompjuteri


 • Gjithmonë i gatshëm për të "bërë kompania"
 • Zot i botës
 • Fight padobishme
 • clip ose një mik i mirë
 • Një copë karotë dhemb
 • "Save shpirtrat tanë!"

  Gjithmonë i gatshëm për të "bërë kompania"

  Për të kuptuar se si një kompjuter tërheq fëmijët duhet të fillojë me veten. Rraskapitur bukë konstante prokurimeve, ne jemi thjesht të paaftë për të i kushtoj vëmendje për djalin apo vajzën e tij, dhe kjo është e nevojshme më shumë të njëjtën bukë. Pa pritur për komunikim me qenie njerëzore, fëmija i referohet organizmit relative të gjallë, që krahason të favorshme me prindër që janë gjithmonë të gatshëm për të "bërë kompania".

  Shkalla në të cilën kjo ndodh, njohje shumë më të larta se norma e asimilimit, të themi, rregullat e gjuhës ruse, dhe lojra kompjuterike me titullin në dukje të parrezikshëm "heronjve" dhe "pushtimit të Amerikës" triumfalisht të hyjë në jetën e fëmijës tuaj.

  Nëse papritmas ju gjeni në tavolinë edhe "Kursin Shkollës", merrni kohë për të gëzojnë: i lënë pas dore pamjen libër mësimi, thotë se ai ka shumë të ngjarë të përdoret si një qëndrim për çaj të nxehtë.

  Ndoshta një prind argëtojë shpresën se potovaryshuvavshy me një kompjuter në të ardhmen do të jetë një programues gjeni fëmijë. Më kot, jo të gjithë talentet e rinj të aftë për të dhënë vullnetarisht dorë argëtuese për punësim, madje edhe në një kompjuter.

  Zot i botës

  Lojërat kompjuterike japin fëmijës mundësinë për të qenë që ai është ende për të të jetë në jetë, duke çuar dhe udhëzuese forcën e çdo ngjarje.


  Ajo rritet edhe në sy, sepse ajo nuk është vetëm pjesë e lojës në veprim, dhe kontrollit.

  Mënyra procesi do të ndodhë më pas, varet tërësisht nga vullneti i klikimeve të një buton. Loja është një kundërpeshë për botën e vërtetë në të cilin fëmija ka qenë i varur. Si e tillë psikologjik ndryshim roli lehtësim është e nevojshme për çdo person pa marrë parasysh moshën.

  Përveç kësaj, graphics me cilësi të lartë i jep fëmijës një ndjenjë të realitetit absolut. Por disa rregulla të lojrave kompjuterike, të tilla si zgjidhjen e menjëhershme të çdo çështje nga ana automat, mund të japin rritje të besimit të një fëmije që ky model i sjelljes është i zbatueshëm në jetë.

  Sigurisht, shkalla e ndjeshmërisë dhe stabilitetit psikologjik të të gjithë fëmijëve janë të ndryshme, por prindërit ende ka kuptim për të paktën herë pas here i interesuar në përmbajtjen e lojrave. Gjëja më e vështirë është - përkushtim për të dëgjuar historinë përmes. Por atëherë ju jeni me të drejtë krenar raport të mrekullueshëm me të rinj, elegante futur një bisedë me ta fjalë të tilla si warcraft dhe kundër-greve.

  Fight padobishme

  Në fakt, ky kapur fëmijët tanë, ne nuk mund t'i shpëtojnë. Kompjuter erdhi në jetën tonë dhe të mbeten në të, nëse na pëlqen apo jo. Moti i keq, shiu dhe llucë gjithashtu nuk na jep shumë gëzim, por kemi marrë një çadër dhe shkelën në rrugë.

  Përfundimi është e padobishme për të luftuar, por duhet për të kontrolluar.

  Një prej mikut tim, rezervat lodhur argumente të ishte për të marrë një mouse për të punuar. Kjo nuk është mënyra më e mirë jashtë, sepse fëmija mund të shkoni gjithmonë për mik prindërit e të cilit nuk janë të aftë për masa të tilla drastike. Një tjetër mik i imi, një gazetar, vetëm lënë fëmijën tuaj në gjendje të qëndrojë gjatë në kompjuter - ajo ulet atë vetëm.

  Mundohuni të jap birin ose bijën e një sërë të menaxhueshme të udhëzimeve për të, të tilla si në shtëpi, e tij duke bërë atë që me një ndërgjegje të pastër (në qoftë se ju jeni të sigurt se është në dispozicion) mund të ulen për një lojë. Nëse jetoni gjyshen, ajo do të kontrollojnë gjatë ditëve të javës procesit.

  Por nuk mbështeten në ndërgjegjen dhe në fillim të blesh një kompjuter nuk pajis keq në një monitor të mirë, probleme vizion do të kushtojë më shumë. Teach fëmijën tuaj për gjimnastikë për syrin, për shembull prymruzhytysya dhe nxënësve kthesë të parë në drejtime të ndryshme, dhe pastaj lart dhe poshtë. Dhe për të akuzuar përsëri - për të ulur jashtë në të cilën orë fëmija "rënduese faktor".

  Mëso themelore, të tilla si ushtrim "mace të zemëruar", në këmbë në të katër këmbët, të ulin kokën ndërsa arrestimi shpinën, kështu që të qëndrojë për 5-10 sekonda, pastaj ngadalë ngre kokën dhe butësisht prohynayte prapa. Përsëriteni derisa ju të mërzitem, por të paktën 5-6 herë.

  clip ose një mik i mirë

  Tani imagjinoni se detyrat më të vështira kemi kryer - për një ndërsa grisi fëmijën nga ekrani.
  Mbetet për t'u marrë parasysh çfarë ne mund të ofrojmë fëmijën tuaj në vend. Le të përballen me atë: klubet e mira të lira sportive është zhdukur pothuajse.

  Ndoshta rrugë? Por jashtë kësaj, që ne të le të shkojë me paqe e mendjes prindërve nuk janë më. Është në "ditë të mira e vjetër" kishte dukej si Instituti për Noble shërbëtoret, sot është bërë më i dhunshëm dhe madje vdekjeprurëse - jo metaforike, por në kuptimin e drejtpërdrejtë të fjalës.

  Nuk është çudi, shumë prej nesh preferojnë që fëmijët të kaluar më shumë kohë në shtëpi, është fëmija më mirë ulur në kompjuter sesa lounges në doorways.

  Rrethi?

  Para fillimit të punës në këtë artikull, kam vendosur për të marrë në mënyrë të drejtpërdrejtë, kërkoi në pesëmbëdhjetë djalin e tij, të tjera se fundi i botës në gjendje për të hequr atë nga komunikimi me monsters. Pyetjet fëmijë kolateral papritmas dhe ai tha se ai e kishte menduar. Por njeri, një mbështetës i metodave patriarkale të arsimit, menjëherë u përgjigj, "clip".

  Mendimi për mundësinë e përdorimit të forcës brutale fizike djalin zemëruar, por procesi i përshpejtuar mendim. "Të mësuarit dhe gjërat më të mira", - mërmëriti, pohnyupyvshys. Nuk ishte vetëm duke qarë me emocion!

  Por, duke gjykuar nga frikësuese vlerëson Blog, trajnimi ka qenë prej kohësh një prioritet.

  I kërkuar të vërtetën, pa marrë parasysh sa e hidhur mund të jetë. Unë uroj që unë nuk e kam bërë - kompjuter alternativë ishte një motor! Të njëjtën mbrëmje djali erdhi tek unë dhe më tha: "Mami, unë e di unë mund të zëvendësojë kompjuterin - miq të mirë" Ndoshta kjo është me të vërtetë alternativa më e mirë ...

  Një copë karotë dhemb

  Sillni fëmijën të besimit bisedën. Mos e detyroni atë - do të bëjnë të keqen. Është më mirë për të ndihmuar atë të kuptojë se çdo gjë ka kufijtë e arsyeshme që ju ndalojnë atë për të bërë atë që ai e pëlqen, por vetëm dua ta bërë atë nuk ishte vetëm se.

  Tregoj atij se ju jeni të lumtur që ai ka një konfiskim (edhe nëse kjo nuk është në të vërtetë mjaft e vërtetë), por në botë ka shumë gjëra të mrekullueshme.

  Ndoshta ju namatsayete interesa së bashku dhe të kuptojnë se çfarë fëmija juaj pëlqen. Për shembull, në një intervistë me Nikita 14-vjeçar zbuloi se djali dëshiron të merren në makinat që habitur me të vërtetë të atin - një automobilist me përvojë, ai nuk duket në njoftim birin dashurinë e tij të madhe për teknologjinë.

  Por prindërit dëgjuar, dhe pastaj në garazh mëmë Nikita kalon kohën e të paktën për të monitoruar. Por tifoz tjetër kompjuter dërguar në verë ... njëjtit kamp kompjuter.

  Mami djalë vendosi se ka të paktën të mësojnë atë për të perceptojnë jo makinë kompleks një lodër. Por adoleshent "tejkaluar punë" dhe jo vetëm mësuar të programit, por gjetën një, një të vërtetë të jetojnë.

  Hint fëmijë që vendimi përfundimtar, natyrisht, e la atë dhe ju nuk do të dyshonin në saktësinë e zgjedhjes së tij. Një copë karotë ka asnjë të keqe, dhe Kryetari i grupit parlamentar në jetën e tij dhe aq më shumë se e mjaftueshme.

  "Save shpirtrat tanë!"

  Megjithatë, jo një djall si ai është pikturuar. Bum kompjuter në diçka të ngjashme me dhenve, i cili pothuajse të gjithë ne kishte dhenve si një fëmijë. Ju pëlqeu kjo sigurisht nuk ishte e mjaftueshme, por askush nuk ka qenë ende në gjendje për të ndryshuar rrjedhën e natyrshme të ngjarjeve.

  Megjithatë, në fuqinë tonë për të siguruar që sëmundja ishte i qetë. Dhe, gjithsesi, kjo do të kërkojë kohë dhe durim, ne jemi gjithmonë mungon.

  Le secili prind të bëjë zgjedhjen. Ne aq shpesh duan ndryshoi rreth meje (dhe sa e lehtë është për të vendosur ultimatume fëmijë!), Dhe shumë më pak të gatshëm për të ndryshuar veten. Ne mbyllur veten në dhe ne mund të gjeni një mijë justifikime për këtë. Por nuk ka vështirësitë e jetës nuk është justifikim transformimi ynë në automjete për të bërë para. Dhe se shoku më i mirë i shumë fëmijëve u bë gjithashtu makinë është faji ynë. Sepse problemi kompjuter është pjesë e problemit "prindërve dhe fëmijëve."

  Të gjithë ne duhet të mendojnë se pse më shumë fëmijë preferojnë virtuale realitet realitet dhe komunikimin zëvendësues të jetojnë pa kontakt. Ndoshta sepse fëmija ndihet frika e refuzimit dhe të kontaktit të pakuptueshme dhe virtuale bëhet një mundësi unike që të mos jetë i vetëm? A mund të krijojë një alternativë të vërtetë për një "beznapryahovoy" dhe komunikimit unemotional?

  Kjo është, nëse ne i trajtojmë të metat e fëmijës, si dhe butësisht si të vetin, si dhe të pranojnë atë si ajo është. Si prindër, ne kemi harruar se ata vetë mund të jenë partnerë në lojrat dhe mjeteve vizuale të mësimdhënies.

  Më saktësisht, një udhëzues praktik mbi këtë temë të quajtur "Life".

  Informacion nga neni Theodor Claus "Si për të shkëputur fëmijën nga kompjuteri?"