Si te zgjidhni kozmetike për fëmijë


 • Zgjedhja xhel
 • Zgjedhja e një krem ​​fëmijë
 • Zgjidhni locion
 • Zgjidhni naftës
 • Qumësht Zgjedhja
 • Zgjidhni bukur
 • Zgjedhja shkumë
 • Zgjidhni një pluhur-pluhur
 • Zgjidhni talk lëngshme
 • Zgjidhni një shampo

 • Ecni në kozmetikë ndonjë supermarket apo të markave të fëmijëve - dhe ju mund të merrni sytë mbi bollëkun e shishe, tuba, kavanoza, kuti. Ata shpesh "kafshoj", dhe nënat e reja dëshpërim - çfarë për të zgjedhur si nuk mburrem në gjithë këtë shkëlqimin aromatik? Vetëm një mënyrë për të dalë - për të dëgjuar këshillat e mjekëve dhe moms vetëm me përvojë provoni disa varieteteve të kozmetikës fëmijëve dhe të qëndrojnë në, çfarë "qëndron shpirtin" - ose më mirë, lëkurën e fëmijës suaj.

  Për të ju ndihmojë në këtë çështje të vështirë, të japë një pasqyrë të shkurtër të llojeve të kozmetikës fëmijëve, të shoqëruar nga udhëzimet konciz për përdorimin e tyre. Ne e përsëris, kjo nuk ka të bëjë me produkte të veçanta kozmetike, por vetëm për të transferuar varieteteve të tyre. Çfarë lloj krem, locion apo shampo ju zgjidhni që preferojnë të përdorin sapun, etj - Kjo varet nga preferencat tuaja, karakteristikat individuale të lëkurës së fëmijës tuaj dhe sigurisht në burimet tuaja financiare. Shto që më të lirë nuk do të thotë gjithmonë më keq - dhe zgjedhja është e qartë për ju.

  Përbërja e llojeve të ndryshme të kozmetikës fëmijëve janë substanca të tilla si glicerinë, beeswax, minerale dhe vaj pluhur, Panthenol, oksid zinku, vitamina A, D, E, C, bimore natyrore ekstrakte dhe vajra (kamomil, Calendula, tufe, aloe, etj .).


  Kjo suitë komponent i lejon fëmijët e kozmetikës jo vetëm përmbush një funksion mbrojtës, por edhe japin lëkurës një efekt të fortë antimicrobial dhe anti-inflamator.


  Zgjedhja xhel

  Xhel masazh. Aplikuar në trupin e fëmijës për masazh. Struktura e gels përfshijnë masazh dhe përbërësit qetësues hidratues.

  Pastrimi xhel. Përdoret kur banje fëmijën. Disa gels mund të përdoret për pastrimin jo vetëm trupin, por edhe kokën e foshnjës - ajo është e specifikuar në paketë. Gjithashtu, i kushtoj vëmendje të pranisë në xhel formuluar posaçërisht për të mbrojtur sytë. Struktura e fëmijës hypoallergenic spastrimit gels janë ekstrakte bimore që japin efekte anti-microbial dhe anti-inflamator, dhe përbërës të veçantë që mbajnë lagështi dhe zbutje të lëkurës.


  Zgjedhja e një krem ​​fëmijë

  "Fëmijë" krem. Me këtë ne kombinojnë krem ​​të destinuara për trajtimin e fytyrës dhe trupit të një fëmije pas banje ose kur stimujve. Disa krem ​​fëmijë, zbutjen dhe shërimin përveç kësaj, gjithashtu kanë efekt hidratues.

  Barrier krem ​​për ecje. Struktura e këtyre krem ​​përfshijnë filtra të mbrojtjes diellore. Krem pengues aplikuar në fytyrë dhe ekspozuar pjesët e trupit të fëmijës për të ecur. Krem për ecje jo vetëm që ka veti sunscreen, por edhe mbron lëkurën e foshnjës nga thatësi dhe acarim të shkaktuara nga era dhe të ftohtë. Struktura e krem ​​mbrojtëse zakonisht përfshijnë Panthenol dhe Moisturizers (ekstrakte bimore dhe vajra).  Krem "në pëlhurë me lajle" (nga acarim, chafing). Struktura e këtyre krem ​​të destinuara për përdorim të përditshëm, të jetë i sigurt për të përfshirë komponentët antimicrobial, si dhe hidratues dhe substancave qetësues - oksid zinku, Panthenol, glicerinë, ekstrakte vegjetale dhe vajra. Krem "ass për të" ndihmuar në parandalimin e pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle, ata e tharë lëkurën, neutralizuar shkaktojnë sëmundje mikrobet, zbutur acarim.


  Zgjidhni locion

  Hap kremra. Të ndihmojë në mënyrë efektive të pastruar lëkurën foshnjës, si dhe përdorimin sapun përditshme kur banje nuk është i rekomanduar.

  Moisturizing Lotion. Përdoret kryesisht pas larjes në mënyrë të ngjashme krem ​​baby - për zbutjen dhe hidratues.

  Ka kremra speciale me shërimin plagë dhe efekt qetësues, ato mund të përdoren në praninë e dëmtimit të lëkurës së foshnjës dhe acarim.


  Zgjidhni naftës

  Ndërsa not është një dehidratim të lëkurës. Për të mbushur humbjen e lagështi në lëkurën e foshnjës vënë një sasi të vogël vaj fëmijë. Ai siguron një efekt qetësues, rikthen elasticitetin e lëkurës. Oil lë film mbrojtëse sipërfaqe të lëkurës që parandalon humbjen lagështi.


  Qumësht Zgjedhja

  Përdoret kryesisht si një cleanser. Hidratet dhe ushqen lëkurën, rivendosjen e bilancit të saj me ujë të naftës. Qumështi është vënë në lëkurën e foshnjës me një shtupë pambuku.

  Pas pastrimin e lëkurës është e rekomanduar edhe një herë të vënë një shtresë e hollë e locion në zonat e saj veçanërisht të ndjeshme. Herë qumeshti kozmetike nuk përdoret si pastron, si dhe hidratues dhe agjent qetësues.
  Në këtë rast ajo është përdorur pas larjes ose larje.


  Zgjidhni bukur

  Për t'u kujdesur për një fëmijë të rekomanduar vetëm për të përdorur sapun fëmijë: ajo përmban një sasi minimale të alkali që parandalon tharjen e tepërt të lëkurës. Shumica e fëmijëve janë Futjet më të bukur, lehtësuese ndikimin e sapun (glicerinë, lanolinë, vaj kokosit). Nuk janë të varieteteve të sapun me shtimin e locion hidratues.


  Zgjedhja shkumë

  Me larje të shpeshta (2-3 herë në javë dhe më shpesh), madje edhe sapun të veçantë fëmijë mund të shkaktojë lëkurë të thatë. Është më mirë për të përdorur shkumë për larje, përmban një lloj të sapunit. Shkumë cilësi për banje "përgjegjësi" për të krijuar shkumë të bollshme (për të rritur efektin është më e mirë për të shtuar se nën jet fortë të ujit). Ju gjithashtu mund të vendosni një shkumë sfungjer. Ajo nuk i thatë dhe nuk irritojë lëkurën delikate të fëmijës. Është e rëndësishme që fëmijët shkumë nuk e irriton mukozën e syrit.


  Zgjidhni një pluhur-pluhur

  Fshirje e pluhurit pluhur bërë nga talk mineral. Ata thithin lagështi të tepërt dhe të dobësojë fërkimet e lëkurës brenda folds e lëkurës dhe për strukturën e veshjeve, duke eliminuar shkaqet kryesore të puçrra pelenë dhe për të parandaluar acarim të lëkurës.

  Në pluhurat shpesh shtohet miell misri apo niseshte (oriz, patate), duke përforcuar pronat e tyre lagështithithës. Një sasi e vogël e pluhur janë në dorë ose në topa pambuku dhe të shpërndajë atë në fushën e lëkurë folds, sikur prypudryuyuchy ato. Ju nuk mund të aplikoni krem ​​dhe pluhur në të njëjtat fusha.


  Zgjidhni talk lëngshme

  Efektet e talk lëngshme thelb të ngjashme me efektin e pluhur-pluhur, por konsistencën e produktit kozmetik parandalon thithjen aksidentale e fëmijës së tij. Kur aplikohet në lëkurën e fëmijës mbetet talk lëngshme në të si një film i hollë që absorbon lagështi të tepërt.


  Zgjidhni një shampo

  Për të larë flokët, sigurisht, më mirë për të përdorur shampo për fëmijë veçanta të fëmijëve, të zhvilluar në kuadër të strukturës së lëkurës dhe të flokëve të fëmijës. Foshnja Shampoo jo vetëm pastron flokët dhe ushqen flokët follicles, por edhe lehtëson faktorët psikologjike shampo, kështu që kjo nuk do të irritojë mukozën e syrit.

  Këtu është një listë e shkurtër e mjeteve që ju mund të takohen në dyqan specialiteti counter ose departamentit të kozmetikës fëmijëve. Ne shpresojmë se kjo do të ju ndihmojë për të zgjedhur.

  Informacion nga neni Olga Tvilinovoy "tundimit Sweet. Si të mos merrni humbur në botën e kozmetikës të fëmijëve "