Berries në menu për fëmijë, Pjesa 2


 • Berry "veçoritë"
 • Fruta ekzotike
 • Berry " Karakteristika »

  Bota e pasur dhe e larmishme e manave. Lista e ata të gjithë është e pamundur. Për
  Pronat e përgjithshme të këtyre dhuratave të natyrës që kemi përmendur. Por ka
  Karakteristika të veçanta të specieve të caktuara.

  Mjedër. Frutat e saj përmbajnë acide organike, duke përfshirë
  salicili, e cila ka fuqi shëruese. Prandaj raspberries
  përdoret si Protivoprostudnye, bën të dalë djersë, që ul temperaturën
  do të thotë. Kjo kokrra të kuqe dhe shumë komponente të tjera me vlerë - të tilla si
  kaliumi, kalciumi, hekur, carotene, vitaminë C fibra në manaferra shumë
  se të gjitha manaferrat të tjera, si në sëmundjet e stomakut dhe zorrët

  ajo nuk përdoret në formën e saj natyrore. Forbidden ushqim në këtë kokrra të kuqe
  alergji.

  Në shtëpi gatim pije të freskëta dhe të thata me mjedër
  Ajo i përgatitur bllokime, jellies, karamele, jellies. MALYN mund
  maniak apo një kile sheqer (një "gatim i ftohtë" është i ruajtur
  vetëm në frigorifer apo bodrum), përgatiten për komposto e dimrit,
  të bërë lëng.

  Ferrë është një nga bimët më të zakonshme.

  Për vitaminë C, kjo kokrra të kuqe është i pashoq në veri
  latitudes. Përveç kësaj, fruta përmban acid folik, vitamina
  B, provitamin Një shumë pektin. Currants - të mira


  burim i kripëra kaliumi dhe hekur. Në shtëpi gatim me kuzhinier e saj
  bukuroshe lëngje, pije frutash, pelte, komposto, dehja, jellies,
  marmelatë. Berries mund të jetë tharë currants. Në çdo bosh me e zezë
  rrush pa fara e ruajtur mirë vitaminë C.

  Rrush pa fara e zezë ndaloi fëmijët me rritjen lirimin e kripërave
  sekretim oxalate. Kufizojnë atë dhe në fëmijët me alergji ushqimore.

  Rrush pa fara i kuq. Për vitaminave ajo është afër
  e zezë, por vitaminë C në atë pak më pak. Më të mirë të korrje
  pelte kuqe rrush pa fara është gatuar mënyrë të ftohtë -
  nga përzierja lëng me sheqer. Në këtë shtëpi gatim me manave

  përgatitjen e të gjitha llojet e pijeve, pije frutash, pelte. Me të kuqe dhe të bardhë
  komposto rrush pa fara kuzhinier djegur. Lëng i currants kuqe përmes
  zhelyruyuschyh pjesë e tij të bukur e pronës pastron tjetër
  manaferrat. Shumë të ngjashme me currants kuqe të bardhë, i njohur
  shije të ëmbël. Kundërindikimet për të përdorur këtë kokrra të kuqe atje.

  Strawberry. Në jetën e përditshme është quajtur shpesh lulushtrydhe.
  Kjo kokrra të kuqe përmban acide organike, vitamina C, B1, B2, B6, PP,
  carotene. Ajo është përdorur si të freskëta dhe për gatim
  dehja, komposto, jellies, mousses. Ju nuk mund të luleshtrydhe fëmijët me ushqim
  alergji.

  Lulushtrydhe konsiderohet si një prej më të shijshme dhe aromatik me

  manaferrat. Ajo është e pasur me hekur, mangan, bakër, zink. Në
  luleshtrydhe përmban shumë kalium dhe pektin dhe
  acidet organike. Vitaminat kryesore - C dhe acid folik. Spektër
  vitamina të tjera janë gjithashtu shumë të gjerë - është B1, B2, PP, E, Pantothenic
  acid. Luleshtrydhe janë një numër i konsiderueshëm i përmbajtje të ndryshme
  bioflavonoids (vitaminë P).

  Në shtëpi gatim i përgatitur me bllokim lulushtrydhe, jams, lëngje dhe
  shurupe. Manaferrat e freskëta janë përdorur si një desserts të pavarur.
  Strawberry shuan etjen, rrit oreksin, përmirëson tretjen.
  Ekstrakte nga gjethet dhe manaferrat kanë diuretik. Por fëmijët me
  alergji ushqimore përdorimi i tij nuk është i rekomanduar.

  Person i tretë përmban pektin, celulozë, organike
  Acidet, elementet minerale dhe vitamina C, D, E, dhe vitamina
  B dhe carotene. Në gatim në shtëpi fryt i tretë konsumuar në
  Forma të freskëta dhe të përpunuara. Lëng nga manaferrat mund të pini të freskëta dhe
  ruajtur për të dimrit, e cila është një mënyrë e mirë për t'u marrë me
  vitaminë mangësi sezonal. Me i mirë vjen bllokim i tretë,
  jellies, komposto, reçel. Ju mund të lëviz me dorezë atë me sheqer. Kufizimet në
  Nuk ka përdorimi i këtij kokrra të kuqe.

  Boronica të kuqe , në krahasim me manave të tjera, veçanërisht i pasur
  acide organike dhe vitaminë C. Është e kalium dhe të tjera
  micronutrients. Acidet organike në dëm të

  Numri i baktereve patogjene (Staphylococcus aureus, Escherichia coli, kalbëzim
  bakteret) që shkaktojnë stomak mërzitur dhe mposht jetesën
  mikrobet në shumicën e manave, Kastrati ruajtur në mënyrë të përkryer deri
  pranverë - bush, të ngrira apo në të ftohtë zier
  ujit.

  Në shtëpi gatim këtë kokrra të kuqe është përdorur kryesisht për
  Gatim në bazë të shërimit të ndryshme dhe pije freskuese:
  pije frutash, lëng, pelte, vendas.
  Shumë e shijshme dhe përzierje të shëndetshme
  lëng boronicë me mjaltë. Të përfshira në Kastrati pectins lehtë
  e bëjnë atë në lëng dhe pelte reçel. Add këtë kokrra të kuqe thartuar në
  lakër dhe ngjyhet në formë është një shtesë e madhe për enët e mishit.

  Cranberries janë shumë të dobishme në sëmundjet infektive, dobësim i përgjithshëm
  trup. Përgatitur me lëng e saj rekomandohet gjerësisht për
  sëmundjet inflamatore të veshkave dhe të fshikëzës. Ajo i ndihmon
  sekretim i kripërave të tepërta oxalate. Prandaj, në qoftë se
  Fëmija është kjo simptomë, lëng boronicë është veçanërisht e dobishme. Boronica të kuqe
  nuk rekomandohet për fëmijët me lezioneve ulcerative e gastrointestinal
  trakt. Kufizojnë atë në dietën e fëmijëve me alergji ushqimore.

  Boronicë e kuqe , si boronicë, është e pasur
  acidet organike. Dhe ai gjithashtu mund të ruani, thjesht i zier Bay
  ujit. Berries, lë veçanërisht boronicë kanë një diuretik të fortë dhe

  antiseptik (antimicrobial) efekt të përdorura në
  trajtim kompleks i infeksionet e traktit urinar. Kufizojnë atë në
  alergjive ushqimore dhe gastrit. Në Kastrati gatim në shtëpi të përdorura
  dhe të freskëta, dhe duke e bërë jam, pelte, komposto,
  Morse, mbushjet për pies.

  Boronica - Një nga fruti më i çmuar i pyjeve tona veriore.
  Për shkak të sasi të madhe të përmbajtjes së taninet nga këto berries
  përdorur me sukses si një anti-inflamator dhe fixes
  Fondet për diarre. Për këtë qëllim pelte, teas të dy
  të freskët dhe të thatë me manave. Përveç kësaj, blueberries pasura në hekur - 7 mg

  100g (krahasuar me viçi - rreth 3 mg per 100 g). Nga
  Përmbajtja ushqim bimëve i këtij minerali është
  vetëm i egër i dytë u rrit, thjerrëzat dhe soje. Dhe hekur në boronica
  eshte ne komponimet tilla janë zhytur edhe nga trup.

  Kjo kokrra të kuqe është e dobishme në çrregullime të vizionit, si ajo
  pararendës përmban një përbërës të rhodopsin - pigment,
  siguron perceptimin e sinjaleve të lehta syve. Kur ushqimi
  Alergji përdorimi i tij është i kufizuar.

  Ferrëbardhë bartës është më i pasur vitaminë C, hekur,
  (3-Ka-rotini. Këto manaferrat janë përdorur për të bërë vitaminë
  decoctions. Një ekstrakt të egra u rrit - një mjet i shkëlqyer për të luftuar pranverë

  hypovitaminosis. Megjithatë, rosehips nuk janë të rekomanduara për fëmijët me të lartë
  Lirimi i oxalate në urinë.

  Seabuckthorn - Burimi i vitaminave. Ka pothuajse të gjithë
  vitamina të njohur, vitaminë E, A, C. Vitamina C në frutat e detit buckthorn
  rezistente ndaj gatimit. Që nga ajo është e gatuar me pelte sheqer,
  komposto, janë lëng, gjalpë. Frytet e buckthorn detit të ruajtura shumë mirë
  gjatë ngrirjes. Një tipar i vlefshëm i buckthorn detit - rinovimin
  pas një sëmundje. Por kjo pije lëng Berry nuk rekomandohet për fëmijët me
  Aciditeti i lëngut të stomakut. Shpesh ajo e padurueshme për
  Fëmijët që vuajnë nga sëmundjet e mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit.

  Fëmijët me
  rrit lirimin e kripërat sekretim oxalate përdorimit buckthorn
  Ju nuk mund të.

  Fruta ekzotike

  Kur sezon është e pasur me vitamina dhe vijnë të ftohtë,
  plotësoj mungesën e vitaminave do të ndihmojë fëmijën tuaj fruta subtropikale.
  Megjithatë, përkëdhel frytet e bukur jugore të natyrës mund të ketë fëmijë
  para se të kthehet një vit.

  Në fillim të nëntorit shitjet duken fruta Feijoa . Mish në
  këto ëmbël-kosi, shije dhe erë të kujton pineapple dhe luleshtrydhe.
  Në mesin e perime, fruta dhe manaferrat Myrtle jo i barabartë në jod.
  Fruta është gjithashtu e pasur me pektin myrtle. Përdoreni këtë kokrra të kuqe në
  të freskëta dhe të përpunuara në formë (jams, komposto, fruta,

  i nevrikosur me sheqer). Kufizimet në përdorimin e feijoa atje.

  Fik . Ajo është quajtur gjithashtu fiku pemë fajtor i zakonshëm
  kokrra të kuqe, Dule, Ribnica. Fruta është përmbante fiq shumë të ëmbël në përbërjen e tyre të përmbajnë
  75% sheqer, kështu që është shumë kalori dhe dietë në fëmijët me të tepërt
  Kufiri peshë duhet të jetë. Por fëmijët vuajtje
  kapsllëk, fiq të dobishme, pasi ajo ka një pastrues të mirë
  efekt.

  Dogwood përmban sasi të mëdha të vitaminës C, carotene,
  acide organike, pektin. Dëm - shije të thartë. Pije atë
  të dy në të freskëta dhe të përpunuara në formë. Por jepni fëmijëve DOGWOOD
  që vuajnë nga gastriti, me kujdes.

  Ne nuk e rekomandojmë atë
  përdorim dhe në oksaluriya (sekretim oxalate në urinë).

  Granat - Në fakt shumë kokrra të kuqe. Në frutat e saj me lëng
  janë sheqerna, taninet, acide organike,
  një sasi e vogël e vitaminës C. shegë përdorin jo vetëm
  të freskëta. Lëng shumë të zakonshme shegë. Kjo excites Berry
  oreks, etje mirë pije, ka efekt të lehtë zakreplyayushim.
  Megjithatë, fëmijët me alergji ushqimore duhet të jap këtë kokrra të kuqe me kujdes.

  Kivi . Ndër përfitimet e këtij kokrra të kuqe - një numri të madh
  vitaminë C (më shumë se portokall), e cila është në dispozicion në dimër të freskët
  formë dhe shije të mirë.

  Nuk rekomandohet për oksaluriya.

  Me pak fjalë, mbështetje fëmijës vitaminave të nevojshme
  të jetë e mundur gjatë gjithë vitit. Një vetëm mund të dëshironi që të shijshme
  dhurata që lartëson natyrën njerëzore, solli sa më shumë të jetë e mundur
  përfitojnë fëmijët dhe të rriturit.

  Lexoni fillim