Berries në menu për fëmijë, Pjesa 1


 • Përfitimet e vërtetë dhe imagjinar
 • Ku të fillojë
 • Këshilla të dobishme

 • Përfitimet e vërtetë dhe imagjinar

  Çfarë është vlerësuar aq rrush? Besohet se ato përmbajnë
  pothuajse e njohur të gjithë vitamina. Kjo nuk është fare e vërtetë. Në
  kryesisht manaferrat janë një burim i vitaminës C, carotene dhe folik
  acid. Vitamina të tjera (ka një total prej 13) janë
  në këto fruta të vogla pulpous në sasi të kufizuar. Përjashtim
  është buckthorn, përmban vitamina maksimum
  varg.

  Në anën tjetër, manaferrat janë të pasura me sheqerna, bioflavonoids
  (Vitamina E), fibër diete (pektin), acide organike,
  kripëra minerale. Këto substanca janë gjithashtu thelbësore në dietë

  Kids, si vitamina. Numri më i madh i manave vitaminë P
  të përfshira në currants zi, luleshtrydhe, raspberries, det-buckthorn, rrush.

  Vitamina C, B-carotene dhe bioflavonoids sigurojë parandalues
  Efekti mbi kardiovaskulare, kancerit dhe të tjera
  Sëmundjet.

  Acidet organike rritur sekretimin e stomakut lëng, dhe në këtë mënyrë - oreksit dhe për të promovuar tretje më të mirë.

  Fibrat janë të rëndësishme për funksionimin normal
  traktit gastrointestinal, duke përfshirë parandalimin e konstipacionit.
  Përveç kësaj, manaferrat janë një numër i pronave të tjera medicinale dhe
  përdorur me sukses në mjekësinë popullore.


  Ku të fillojë

  Me disa manaferrat fëmijët të mësojnë nga fillimi i ushqimeve.
  Sipas rekomandimeve të Zyrës së Institutit të Kërkimeve të Shtetit të ushqyerit dhe
  pediatër lokale, të fillojë me manaferrat mund të gjithë
  Llojet e rrush pa fara, boronice, butë, luleshtrydhe dhe (kopsht dhe pyjeve)
  ofrojnë një muaj më vonë, sigurisht, në mungesë të alergjisë ndaj tyre. Në
  rast, takimi i parë i manave që do të mbahen jo më herët se 5-6
  muaj. Ofrimi i një kokrra të kuqe të re fëmijë, filloni me doza të vogla - në këtë
  njëjti parim si çdo ushqime të ngurta. Child-vit ushqime kokrra të kuqe për të dhënë
  maja e një lugë çaji. Për një fëmijë pjesë për më të vjetër i parë

  i një kokrra të kuqe mund të rritet në një lugë çaji të plotë.
  Gradualisht, 3-5 ditë, kjo shumë u rrit në fiziologjik
  standardet.

  Në 6,5 muajsh fëmija mund të merrni 40-50 gram ushqimeve kokrra të kuqe,
  ndërsa kjo ditë nuk është e nevojshme për të dhënë pure frutash. Përveç kësaj,
  moment kur fëmija kthehet 1 vit, ky numër gradualisht
  rritet deri në 100 g manaferrat apo fruta për 3 vjet - deri në 150 m prej 3 deri 6.
  vjet, ajo është 150-200 m. Ajo nuk duhet të administrohet në dietën e fëmijës menjëherë
  disa lloje të manave. Kjo është për shkak të faktit atë pamjen
  reaksione alergjike nuk është e qartë se çfarë lloj të kokrra të kuqe ajo
  atje. Gjithashtu, sigurohuni që fëmija ia zunë frymën Berry dhe

  Japin gjithë fruta vetëm pasi ai mësoi për të përtyp.

  Manaferrat e freskëta të përkryer me çdo produkte të qumështit. E tyre
  Ju mund të shtoni djathë, kos, dhe lëng të freskët kokrra të kuqe të diversifikuar
  shije e kos dhe qumësht. Ju mund të gatuaj manaferrat apo kokrra të kuqe fruta-
  salcë për sallatë ose kos me një sasi të vogël të 10% krem ​​-GOVERNMENTAL
  Ushqim për fëmijë. Por duke i ofruar manaferrat fëmijës, nuk përzihen në sheqer
  më mirë për të mësuar shijen e tij natyrore. Mos gatuaj desserts me
  Manaferrat të freskëta paraprakisht, ju bëni atë vetëm menjëherë para
  përdorni. Sigurisht askush nuk mund të thotë saktësisht se sa

  minuta humbur në manaferrat vitaminë C, por ajo është e njohur se gjatë
  ndikimi i oksigjenit ajo oxidizes dhe sasia në gatuar
  gjellë ul. E njëjta gjë vlen edhe për manaferrat e magazinimit. Prandaj, ju duhet
  mos harroni se ka kaluar më pak kohë që nga korrjes
  më e lartë vlera vitaminë.


  Këshilla të dobishme

  Dietë e fëmijës mund të përdoret jo vetëm fruta të freskëta dhe
  lëngje të freskëta. Një foshnjë ka të ngjarë të gëzojnë një shumëllojshmëri të
  desserts shijshme, pelte, pije frutash, desserts, dehja. Sigurisht, në procesin e
  edhe përgatitjen më të kujdesshëm në mënyrë të pashmangshme humbur një domethënës
  i vitaminave, veçanërisht të acidit Askorbik (vitaminë C), por

  minerale të ruajtura, acide organike dhe B-carotene. Dhe
  reduktim i fije dietetike edhe pas gatimit
  i dobishëm për fëmijët me karrige të brishtë dhe të disa sëmundjeve të stomakut
  dhe zorrët.

  Për të ruajtur sasinë maksimale të vitaminave në fruta komposto nevojë
  shtoni manaferrat në shurup valë dhe fikur zjarrin pas 5 minutash. Dhe
  Soft, manaferrat delikate - raspberries, luleshtrydhe, currants zi, boronica -
  e mundur nuk gatuaj, dhe zgjeruar në syzet, pour shurup të ngrohtë
  dhe cool.

  Pelte përgatitur duke përdorur produktin zhelyruyuscheho -
  niseshte patate. Nga rruga, buding për një fëmijë nuk duhet të jetë

  shumë e trashë, kështu që është më mirë për të zvogëluar përqindjen e gjysmë koll e
  Doza e rekomanduar në paketë. Për ruajtjen maksimale të vitaminave
  shtrydh lëng nga manaferrat, pulpë molle (tul) të ziera, supë të tensionuar
  përgatisë shurup, dhe ai mund të vlim, nxitje injektuar vazhdimisht në
  niseshte, hiqni pan nga të nxehtit.
  Pastaj, duke vazhduar të ndërhyjë, derdh
  ka ende shtrydhur lëng.

  Pelte i përgatitur me fruta dhe kokrra të kuqe broths, lëngje, shurupe duke përdorur xhelatinë ushqimor.

  Mus - Kjo nuk është e ngrirë pelte, rrihej në një mikser të bukur në masë.
  Si për t'u përgatitur për vitamina të dimrit

  Mënyra më e mirë për të ruajtur vitaminat në shumicën e manave - një

  ngrirje të shpejtë të ndjekur ruajtur siç duhet, nuk
  dopuskachem produkt pidtavannya. Ju mund të blini manaferrat ngrirë
  dyqane. Por ajo në dispozicion inventari dhe përgatitje në shtëpi
  kushtet. Ju duhet të marr manaferrat larg pjekur, por jo
  fruta pjekur, hiqni kërcellin. Pastaj ju duhet me kujdes
  shpëlarje ato nën ujë të rrjedhshëm, fryt i madh duhet të rubbed me
  furçë të veçantë. Ata ishin tharë pastaj në një peshqir ose
  pambuk, palosur në një qese plastike dhe i vënë ato në
  frigorifer. Në dimër, këto berries mund të hahet si pas freskët
  shpërbërjen e shpejtë në mikrovalë.

  Desserts të ndryshme
  pije frutash, duhet të plotësojë për pastë të përgatitur prej tyre, si dhe me
  manaferrat të freskëta.

  Kujdes Mos pidtavannya manaferrat dhe ruajtjen e tyre
  shpërbërjen i ngadalshëm, përndryshe ata do të humbasin një pjesë të konsiderueshme
  vitaminë C.

  Një mënyrë e mirë për të mbajtur pronat e dobishme e manave më të gjatë -
  bluarje ato me sheqer dhe magazinimit të mëvonshëm në një ftohtë, të errët
  vend. Për ta bërë këtë, zgjidhni, manaferrat pjekur jo prishur. Në 1 kg
  manaferrat përdoren 1 kg sheqer. Nëse kokrra të kuqe kosi, është e nevojshme
  2 kg sheqer. Atëherë në masë të rrihej në një procesor ushqim (ose
  pounded një shtyp prej druri në një tenxhere smalt).

  Eshtra
  vetëm zgjerua shumë në kavanoza qelqi dhe ngrij
  ose vend ndryshe ftohtë errët.

  Shumë të dobishme për fëmijët në dimër dhe një shumëllojshmëri të frutave dhe kokrra të kuqe
  pije frutash, lëngje të konservuara. Fruta Konserva mbajë deri në 30%
  vitaminë C. Dhe më të mirë të shërbejë burimin e saj ndonjë copë e zezë
  currants.

  Komposto përgatitur nga një ose më shumë llojeve të manave. E tyre
  larë deri në kavanoza sterilizuar dhe derdh paraprakisht
  gatuar shurup sheqeri, pastaj mbyllur hermetik
  mbuluar. Proporcionet e sheqerit dhe manaferrat mund të gjenden në cookbook.

  Përgatitje lëngje ruajtje afatgjatë në shtëpi

  Kushtet - mundimshëm. Kjo është bërë përmes sokovarky ose
  shtrydhëse frutash e perimesh. Dhe lëng frutash për afat-gjatë magazinimit
  duhet të sterilizuar. Si rezultat i trajtimit të ngrohjes se
  së pari, në rastin e dytë i gjithë vitaminë C ka të ngjarë të jenë të
  humbur. Pra, shumë më e lehtë dhe më e mirë për të blerë të gatshme lëng. Ai
  i përgatitur në përputhje me rregullat dhe pasuruar me vitamina. Paketat me
  lëng për fëmijët është i përshtatshëm mbishkrim: "Recommended
  Instituti i të ushqyerit për fëmijët ... moshave. " Kjo domosdo
  duhet të i kushtoj vëmendje.

  Lexoni vazhdimin