Për të binden fëmijën


 • Siguria e parë
 • Lidhu zgjuarsi
 • Rregullat kryesore
 • Lodhje - çelësi për keqtrajtim


 • Të gjithë prindërit e fëmijëve të vegjël (fëmijë të vegjël konsiderojmë fëmijët nën 6-7 vjet) e dinë se fjalët ndaluara filluar shumë dënime. Nga perspektiva e një fëmijë, ajo është vetëm duke eksploruar botën dhe kufijtë e saj, ndërsa kjo mund të duket se shumicën e kohës fëmija ndihet durimin tuaj dhe forcën e kontrollon sistemin tuaj nervor. Është e kuptueshme pse fjalimi juaj shpesh shfaqet fraza:

  "Është e pamundur të bëj këpucë!"

  "Jo, unë nuk e lejojnë për të nxjerrë në jorgan."

  "Stop menjëherë tërheq bisht mace!"


  "Ju nuk mund të flasim me të huaj në rrugë!"


  Siguria e parë

  Sipas Dr Uilu Uilkofu (Wil Wilkoff), autor i bestselleri "Si për të ndaluar fëmijën," më të rëndësishëm në disiplinimin e fëmijëve - për të garantuar sigurinë e saj. "E gjitha vjen poshtë kryesisht për çështjet e sigurisë. Nëse një kategorik dhe një të mprehtë "jo" do të parandaluar fëmijën nga i valë apo goditur nga një makinë, një ndalim i rreptë është e justifikuar njëqind për qind ", - thotë Uilkof.

  Nëse, megjithatë, të ndalojnë dhe të kufizojë fjalët shprehem me apo pa, ata fillojnë të humbasin rëndësinë e saj për fëmijën duke u bërë zhurmë sfond. Dr. Uilkof ofron prindërve një listë të gjithçka që fëmija juaj nuk është i lejuar, atëherë mbledhë të gjitha sendet të paktën dy grupe: A.


  është rreptësisht e ndaluar, si të rrezikshme ose shkakton dëm të rëndësishëm për qeniet e tjera të gjalla; B. padëshirueshme, pasi sjell shqetësim për të tjerët. Loja e parë do të merrni një listë të sjelljes zjarri pranë rrugë, përdorimi i mprehtë dhe prerja artikuj, zasuvannya në gojë sende të vogla, shuplaka duart e pista, dhe dhuna fizike kundër qenieve të gjalla, imazhe dhe dëme të tjera të mundshme të njerëzve dhe kafshëve. Grupi i dytë do të përfshijë rregullat e sjelljes në shtëpi dhe vende publike dhe kërkesave të ndryshme të rriturit të veçanta (p.sh., ulëritës dhe drejtimin rreth banesës nuk është e vlefshme, sepse dhimbje koke ime nënë, por shesh lojërash mund të).


  Lidhu zgjuarsi

  Për t'u bërë një baba tiran i cili ndalon pesë herë më shumë se sa e lejon, ne mund të formulojë ndalimin në një aspekt pozitiv. Në vend të fëmijës vazhdimisht obsmykuvaty, duke thënë "nuk e" apo "nuk mund" të përpiqen për të kaluar atë në klasat e tjera: lojërat e interesit, punët rreth shtëpisë, në të cilën ai mund të marrin pjesë (spastrim, pluhur, të përfshijë diçka në vend, hiqni lavanderi nga tharëse). Çdo kënaqësi fëmijë që të jenë të dobishme, dhe nëse ajo është paralel pa dashje lëvdojnë, për shembull, thonë se ajo është krejtësisht në gjendje të mbledhë një palë çorape, bashkëpunëtorit tuaj pak do të jetë i lumtur.

  Për të tërhequr njerëzit për të shijuar gjërat, është e nevojshme të përshkruaj gëzojnë procesin e zbatimit të tij dhe të përshkruajnë aspektet pozitive. Sigurohuni që të përhapen çdo fëmijë në mirënjohje, pasi puna është bërë. Ky grup i taktikave ndihmuar dhe ndihmon shumë sipërmarrës të suksesshëm. Kujtojnë paktën Tom Sawyer, i cili përshkruar punë të mërzitshëm si një kalim kohe interesante, dhe madje mori atij një bandë e thesareve nga djem që duan furçë povozyty në bordet. Fëmijët janë shumë të thjeshtë dhe të lehtë për të kryer truket të ndryshme për prindër. Pranimi i Tom Sawyer mjaft i parrezikshëm, pse nuk e përdorin atë për të shkëputur fëmijën nga veprimet e padëshiruar?

  Gjithashtu, në vend të fjalëve ndalimin ju mund të përdorni të ashtuquajturat dritat e frenave. Kjo mund të jetë fjala "të ndaluar" me intonacionin e duhur, shprehjeve të fytyrës dhe gjestet caktuara. Fëmijët janë shumë të mirë-lexuar shenjat joverbale, duke përfshirë gjuhën e trupit. Disa mendim zhvendosur vetullat menacing, lëvizjen kokë, që do të thotë mosmiratimi - e gjithë kjo mund të jetë një instrument i paçmuar në kufizimin fëmijën sëmurë. Gjithashtu vini re se tonin që ju përdorni kur duke folur për "jo." Fraza "të lutem të ndaluar pushim stol," tha si në mënyrë të vendosur si ndalim të zakonshme, mund të japin një efekt me të vërtetë magjike.
  Nëse keni shpenzuar pak kohë duke u përpjekur për të mësuar metodat alternative ndalim, ju së shpejti do të vini re se fëmija është bërë më i bindur si kufizues fjalët e saj të veprimit të kenë peshën dhe kuptimin.

  Nuk është një tjetër mënyrë interesante për të ndaluar aktivitetin e padëshiruar. Teach fëmijën tuaj për të luajtur "Më shumë i shqetësuar përsëri ..." dhe kur fëmija fillon duke bërë diçka të gabuar, thonë "ngrijë!". Fëmijët reagojnë menjëherë, dhe më filloi të qesh. Objektiv arrihet, me asnjë tensionit midis jush dhe fëmijës nuk mendojnë se veprimet e tij janë të nënshtruar për të mosmiratimit të vazhdueshme. Tani ju mund të shpjegojë se pse ju kërkua një fëmijë të qëndrojë ende. Nëse ai vazhdon filluar duke shpresuar për të rimarrë topin, ju keni dy opsione reagime, ose do të luajnë lojë vetë, apo është injoruar. Dështimin kontrollin reagimi juaj për fëmijën mërzitur shpejt dhe ai ndryshon në klasat e tjera.


  Rregullat kryesore

  Cilado mënyrë që ju të ndaluar aktivitetet e padëshiruar e fëmijës, mos harroni se qëllimi juaj - për të pezulluar, Nuk është turpi fëmijën apo të shtypur kuriozitetin e tij natyrore. Nëse vëreni një interes të fortë të fëmijës në energji elektrike, instalimin e pajisjeve ose lodrave, të marrë iniciativën në duart e tyre dhe për të siguruar të sigurt studiues të vogël në terren për njohuri. Vizatoni një diagram të një rrymë elektrike, pyesni baba tuaj për të çmontimit marrësin (histori të detajuar që është ku secila pjesë), të dhuruar një makinë për të parë se çfarë ajo është bërë (më mirë - blej një të ri posaçërisht për këtë qëllim).

  Child thyen gjëra dhe nuk prishin vizatimet mobiluar me keqdashje, dhe arsye të mira. Ai u pyesin nëse mërzitshëm. Në secilin prej këtyre rasteve, kjo kërkon pjesëmarrjen tuaj aktive. Dënimi nuk është veprim, por fëmija nuk do ta përmirësojë sjelljen, por goditje e dhimbshme për vetë-respekt. Shumë të rritur shkojnë në terapistët për vite për të mësuar të besojnë në veten e tyre, mundësitë dhe për të rritur vetë për veten, sepse ata janë fëmijërinë vtovkmachuvaly se fëmijët e "mirë" nuk sillen keq. Fëmija nuk kishte zgjidhje, por për të përfunduar se akti është i gabuar mund njeri i vetëm i keq.

  Shumë organizata dhe ekspertët që merren me psikologjinë e fëmijës gjithmonë them se dënimi duhet të ndjekë menjëherë në faj.

  E vetmja mënyrë fëmija do të mësojnë që të marrin përgjegjësi për veprimet e tyre pa ndjenja faji për një kohë të gjatë. Gabim parashikon korrigjimin e saj apo shëlbimit, atëherë faji zhduken si të panevojshme. Nëse fëmija u soll në mënyrë të papërshtatshme në mëngjes dhe në mbrëmje ju keni privuar atë për këtë karikaturë, fëmijë, së pari, nuk mund edhe të mbani mend atë që ka bërë gabim, dhe së dyti, mund të fillojnë të fajësojnë veten për atë që është "e keqe". Mëso për të shmangur ndëshkimet e tilla, ata në të vërtetë të dëmtojë vetë-respekt.

  Akademia Amerikane e Fëmijëve dhe Psikiatria Adoleshenti (Akademia Amerikane e Fëmijëve dhe Psikiatria Adoleshenti) ofron prindërve parimet e mëposhtme të disiplinës efektive.

 • Nëse jeni të pakënaqur me sjelljen e fëmijës, flas me atë si do të doja të flas me ju, nëse ju e bëri diçka të gabuar.
 • Janë shembuj të sjelljes korrekte. "A si them unë dhe jo si bëj unë", pothuajse asnjëherë nuk kanë efektin e dëshiruar. Fëmijët kopjojnë sjelljen tonë pa marrë parasysh se si ne të komentuar.
 • Qartë shprehin pikëpamjet e tyre. Të jetë i saktë dhe i vendosur në ndalesat e tij.
 • Sigurohuni që ajo që ju jeni duke i kërkuar fëmijën ka një bazë logjike për fëmijën dhe tingëllon i arsyeshëm. Konsideroni moshën dhe fazën e zhvillimit.
 • Mundohuni të bëni pasojat e sjelljes së keqe zbulohen menjëherë dhe nuk ishin shumë të ngushtë (kështu që fëmija nuk është harruar, për të cilën është dënuar).

  Pra, ju do të keni kohë për të kanë vënë në dukje aspektet pozitive të hapave të përsosur baby. (Shembull: një fëmijë zbrazur kilogram oriz në dritare për të ushqyer pëllumbat fëmijë Donisshy me idenë se ushqimi blerë për njerëzit të shënoni qëllimin fisnik për të parandaluar zogjtë fëmijë të mohoj me vdekje..)
 • Mbarime kohe dikush mund të duket metodë të vjetëruar, por, sipas Dr Uilkofa "Timeout -. Dënimit më efikase dhe të sigurtë për fëmijën"

 • Lodhje - çelësi për keqtrajtim

  Dr. Uilkof vazhdimisht kujton prindërit që kanë fjetur dhe e zuri gjumi fëmija sillet mirë. Arsyeja për histeri, dhe hutim në kërkesat prindërore mund të jetë mungesa e gjumit.

  Nëse fëmija juaj defiantly t'ju bindet, është e vështirë për të rënë dakord me të, ajo mund të mungojnë e gjumit. Fëmijët nën gjashtë vjet kanë nevojë të vjetra 11-13 orë gjumë çdo ditë. Regjimi ideale do të duket si ky: rritje në 07:00 naps 13:00-14:30, largimin në shtrat 20:00-21:00. Mbani në mend gjithashtu se i fëmijës më të lodhur se e zuri gjumi, aksidente ndodhin.

  Një tjetër shkak i zakonshëm i mosbindjes së fëmijëve nuk është aq e qartë si një ëndërr. Vysypayetesya ju? Ju ndoshta e dini shumë mirë që ju duhet të rrinin pas mesnate, dhe ditën tjetër rritjet tuaja nervozizëm.

  Ju chiplyayetesya një fëmijë në detaje: ju nuk e pëlqen atë scraps e shushurimës letër, vazhdimisht murmuritje për veten e tij, duke i kërkuar pyetje pafund dhe ju e bëri atje. Në të njëjtën ditë të zakonshme kur ju shkoi në shtrat në kohë ditë para, ju nuk i kushtoj vëmendje për të stimujve të vogla dhe janë të gatshëm për të shpjeguar me qetësi me fëmijën tuaj se çfarë ai është i gabuar, dhe nuk ngecë në thertore dhe ndëshkimin. Sigurisht, ditë kur ju nuk merrni mjaft gjumë, fëmija i përgjigjet tekave të gjendjes tuaj, lot dhe rritjen e vëmendjes kërkesës. Kjo është për shkak se fëmija nuk mund ta kuptoj pse ju janë frymë dhe mund të marrë disponimin tuaj të keq me shpenzimet e tij.

  Tërhequr ju më shpesh se zakonisht, ai përpiqet për të siguruar që ju nuk e merrni zemëruar me të. Getting në përgjigje të një grumbull të ri të acarim, madje më shumë dyshojnë se shkaku i frustrimit tuaj - ai.
  Rrethi është i mbyllur, dhe lodhje akumuluar madje, e cila mund të kthehet në zemërim i çastit të fëmijës ose avari tuaj nervor. Ne ju inkurajojmë që të kujdesen për veten e tyre për t'u kujdesur për fëmijën.

  Psikologët në një zë të thonë se konsistenca, siguri dhe respekt për një fëmijë të vogël të sjellë dividentët të mëdha në të ardhmen. Kur një fëmijë bëhet një i ri me të do të jetë shumë më e lehtë për të negociuar, dhe ju nuk duhet të mbështetet në kërcënimet që ai ikën gabime serioze.

  Siç mund ta shikoni, ndalimin në një mënyrë pozitive - jo një sfidë shumë të madhe. Një ka vetëm të duan atë, dhe ju lehtë mund të ndihmojë fëmijën tuaj të mësojë të jetë i bindur.