Çfarë qëndron pas thumbues thonjve


 • A mund të shërbejë për një simptomë specifik të sëmundjes mendore?
 • A ka mjete për të luftuar obkushuvannyam?
 • Çfarë duhet të bëni?
 • Cili profesional mirë për të shkuar në këtë rast?
 • Trajtimi ndryshon. Nëse
  thonjtë obkushuvannya mbërthyer në zakonet, të bijve
  mosha nganjëherë mjaft bisedë. Mami shpjegon çfarë për të kërkuar
  njeri thumbues thonjtë e tij, të pakëndshme. Ai thotë se sa më shumë të jetë
  jo higjenike. Ajo shpesh "obhryzka" thonjtë shoqërohet
  dëme të lëkurës që çon në inflamacion. Gjëja kryesore
  raste të tilla - nuk shaj fëmijën, sepse ajo vetëm mund të rregullojmë
  zakon i keq. Pas fëmijës ha thonjtë shpesh pa e kuptuar atë.


  Ndërsa shikuar seri televizive ose lexuar një libër interesant.

  Recommended
  fëmijët thonë: "Unë e di se ju vetëm të rritet nga të tilla
  Zakonet nuk mund. Unë do të ju ndihmojë të merren me atë, dhe në qoftë se ndihmëtarë
  harruar atë që ju sapo ju thirri me emër. " Përpjekjet e tilla të përbashkëta
  mund të ndihmojë të hequr qafe e zakone të këqija. Për të rriturit kjo nuk është një mashtrim
  nevojë, sepse ata kanë tendencë të jenë në gjendje të zotërojë veten e tij
  kontroll.


  A mund të shërbejë për një simptomë specifik të sëmundjes mendore?

  Madje
  nëse thonjtë obkushuvannya - zakon patologjike, jo një neurozë, ajo
  do të thotë se lloji i sistemit nervor "brejtësit" - e paqëndrueshme. Obkusyvaya


  thonjtë, njeriu ndjen një lloj lehtësimi. Ul
  stresi i brendshëm dhe ankth.
  Shuarje i qëllimshëm
  zakon patologjike e këto ndjenja, në të kundërtën, rrit. Më parë
  të shpëtoj prej tij nuk është aq e lehtë sa mund të duket.


  A ka mjete për të luftuar obkushuvannyam?


  Jeta trajtohen ndryshe, thonjtë shpifjeve mustardë, rrikë, krem ​​hidhur.
  Por ajo rrallë ndihmon. Fëmijët zakonisht e hani krem ​​pa shije dhe të vazhdojë
  ende thumbues thonjtë tuaj. Të rriturit, gjithashtu, nuk kishte gjasa për të ndihmuar
  kohët e fundit gozhdë tregu i hidhur. Pas të gjitha, në qoftë se një i rritur obkushuye gozhdë
  grua, atëherë një zakon i keq i shoqëron fëmijërinë e saj dhe ka
  fiksuar në nivelin e ndërgjegjes.


  Çfarë duhet të bëni?

  Është e mundur
  kërkoni këshilla mjekësore. Ata e trajtojnë rrënjë të shkaktojë sëmundje. Plotësisht
  e mundur që gratë kanë nevojë këshillim psikolog. Shpesh një
  vizitë te mjeku është e mjaftueshme për të harruar zakonin e keq.
  Ndodh që pas një kohe, situata nëse traumatik
  Gruaja - përsëritet - të themi, probleme në punë, në familje
  përsëri bind veten obkusyvaya thonjtë. Prandaj, është e rëndësishme jo vetëm
  të gjetur arsye që e ka shkaktuar këtë hetim, por edhe për të ndihmuar
  për t'u marrë me problemet e reja. Mjekët zakonisht përshkruajnë
  trajtim gjithëpërfshirës. Përveç vizitës së tij në një psikolog ose psikiatër
  përfshin qetësues të lehta, duke u takuar me herbs.

  Ndihmë e mirë
  fizioterapi, sauna, dush qetësues.


  Cili profesional mirë për të shkuar në këtë rast?

  Është e mundur
  shkoni në një neurolog në spitalin e rrethit. Shumë janë të frikësuar për të shkuar
  psikiatër. Por vendi ka qenë prej kohësh e ligjit, sipas të cilit
  llogari të një psikiatri janë vetëm pacientët me epilepsi dhe të rënda
  patologji, i rrezikshëm për të tjerët. Thonjtë e bukur - ëndërr e shumë
  Gratë, nuk do të heqë dorë mbi të.