Çfarë është rakit, parandalimi dhe trajtimi


 • Përse fëmijët vuajnë nga rakit
 • Si për të kryer ndalimin e rakit
 • Si për të trajtuar rakit

 • Faktorët që përcaktojnë zhvillimin e rakit:

 • Mungesa e cholecalciferol arsimor në lëkurë;
 • Shkelja e metabolizmit fosfor-kalciumit në mëlçisë, veshkave, zorrët;
 • Futje e pamjaftueshme e vitaminës D nga ushqimi.

 • Përse fëmijët vuajnë nga rakit

  Kryesor
  element në zhvillimin e rakit duhet të konsiderohet me vitaminë D mangësi
  ulja futje tej i kalciumit nga zorrëve. Numër
  Vitaminë D, e cila është e formuar në lëkurë varet në lëkurën e fëmijës dhe
  Doza e rrezatimit ultravjollcë. Nga ana tjetër, shkalla e lartë e
  Rrezatimi diellor kërcënon formimin e niveleve toksike të vitaminës

  D.

  Incidenca e rakit më të larta në vjeshtë dhe dimrit.
  Me rëndësi të madhe për formimin e shkeljeve të shkëmbimit fosfor-kalcium
  në foshnje ka dietë të paekuilibruar shtatzënë
  Gratë në komponentët themelore të ushqimit (mungesa e proteinave, kalciumit,
  fosfor, vitaminë D, B1, B2, B6). Rakit shpesh fëmijët e sëmurë nënat e të cilëve
  gjatë shtatzënisë nuk qenë në diell, pak
  lëvizur ishin sëmundjet e organeve të brendshme.


  Si për të kryer ndalimin e rakit

  Ajo duhet të jetë
  aderimin në datën e grave shtatzëna, duke përfshirë sa duhet
  zgjatur gjumë gjatë ditës dhe gjatë natës. Shëtitjet e rekomanduara
  ajrit të paktën 2-4 orë çdo ditë, në çdo mot.


  Është thelbësore
  Organizoni ushqimin e shtatzanë (përdorim jo të përditshme
  më pak se 180 gram mish, 100 gram peshk - 3 herë në javë, 100-150 g djathë,
  30-50 gram djathë, 300 gram bukë, 500 gram perime, 0,5 litra qumësht apo qumështit
  produkte). Pritjes multivitamin përgatitjet gjatë periudhës
  laktacionit. Futje të rregullt të preparateve multivitamin mund të parandalojnë
  Shkelja e metabolizmit fosfor-kalcium në shtatzënë dhe ato
  në këtë mënyrë të sigurojë zhvillimin e fetusit kalcium, fosfor, vitaminë D.

  Shtatzënë
  gratë në rrezik (sëmundje të veshkave, diabetit,
  hipertensioni, reumatizma, etj) 28-32 javë

  shtatzënia duhet të emërojë shtesë vitaminë D në një dozë
  500-1000 IU për 8 javë pavarësisht të sezonit. Në vend të kësaj
  vitaminë D në dimër dhe pranverë sezonet e, dhe veçanërisht në
  rajonet veriore mund të përdoret rrezatim ultravjollcë,
  nxitjen sintezën e vitaminës D.

  Vëzhgoni kushtet
  ushqyerit e duhur. Fëmija më i mirë vitin e parë
  jeta është qumështi i gjirit me të ushqyerit e duhur të ushqyerit
  gratë. Dietë e përditshme e grave gjatë laktacionit duhet të jetë
  të ndryshëm dhe përfshijnë sasinë e nevojshme të proteinave, duke përfshirë
  Origjina e kafshëve; yndyrë-pasuruar yndyrë

  Acidet, karbohidratet sigurojë energji dhe
  vitamina dhe minerale.

  Masazh terapeutik duhet
  kryer një sistematike, të rregullt, afatgjatë, me një gradual dhe
  Rritja uniforme në ngarkesën e punës.

  Profilaksia specifike
  rakit kryer vitaminë D, dozë minimale parandalues
  gjë që e bën për foshnjat shëndetshme të plotë-gjatë
  400-500 IU në ditë. Kjo dozë është caktuar duke filluar me 4-5 javë të jetës
  bien-dimër-pranverë periudhë, duke marrë parasysh kushtet e jetës dhe faktorëve
  rreziku i sëmundjes.
  Gjatë diellit veror të pamjaftueshëm
  (Me re, verë me shi), sidomos në rajonet veriore të Rusisë.


  Parandalimi i veçantë i rakit në foshnjat afat të kryhet
  bien-dimër-pranverë periudhë në vitin e parë dhe të dytë të jetës. Fëmijët me
  rrezik për rakit në periudhën vjeshtë-dimër-pranverë dy viteve të para
  jetës duhet marrin ditore e vitaminës D, në një dozë prej 1000 IU.

  Kundërindikimet për emërimin e doza profilaktike e vitaminës D:

 • sëmundje idiopatike kaltsiuriya (Williams-i dhunshëm);
 • hypophosphatasia;
 • lezione të sistemit nervor qendror me simptomat e mikrocefalia dhe kraniostenoz.

 • Si për të trajtuar rakit

  Trajtim
  Masat me rakit përfshijnë restaurimin
  metabolizmi fosfor-kalcium, normalizimi i peroksid
  lipide, duke eliminuar deficitin e vitaminës D.

  Trajtimi zakonisht përfshin rakit:

 • organizatë regjim i duhur i përditshëm i fëmijës. Fëmijët duhet të vizitoni
  Përjashta të paktën 2-3 orë çdo ditë, dhe dhomë ku
  Fëmija duhet të jetë transmetuar rregullisht;
 • ushqimin e duhur të fëmijës, i përshtatur sipas moshës së tij;
 • dush higjienike dhe rubdown, derdhje, masazh, ushtrim terapeutik (pas rënie veprimtarinë e rakit);
 • terapi të drogës.
 • Trajtimi përfshin emërimin e rakit vitaminës D. In
  Varësisht nga ashpërsia e rakit është e rekomanduar për të përdorur 2000-5000
  IU vitaminë D në ditë për 30-45 ditë. Më shumë vitaminë D

  reduktuar në parandalimin (500 IU) të përditshëm për 2 vjet (me përjashtim të
  muajve të verës) dhe në vitin e tretë të jetës në dimër.

  Në vitet e fundit, për të parandaluar dhe trajtuar rakit ujit është përdorur gjerësisht formë të vitaminës D3 - akvadetrim (EUROPOLIN, INTERPOLIN Polonia).

  Afër
  Vitamina D me rakit përshkruesit kalcium, veçanërisht fëmijët,
  shishe-ushqyer janë të lindur para kohe,
  malovahyh, me shenjat e papjekuri.

  Tradicionalisht
  përdorimi i pluhur Eggshell (Kaltsyd) me limon
  lëng ose një përzierje e solucion citrati që përmirëson absorbimin e kripërave
  kalciumi në zorrë.

  Nevoja për kalcium për fëmijë të shëndetshëm 6-12 muajt e parë është 500-600 mg.

  Shtojcave Kalcium i emëruar brenda në gjysmën e parë dhe të dytë të jetës për 3 javë në doza të moshës.

  Zëvendësim
  Terapi përfshin masazh dhe ushtrimi terapeutik emëruar
  2 javë pas fillimit të terapisë drogës, Balneotherapy
  (Pisha, dush kripë për trajtim dush 10-15). Balneotherapy
  mbajtur 2-3 herë në vit.

  Rakit nuk është një contraindication
  për vaksinim parandalues. Pas 3-4 javësh
  terapi vaksinimi mundur.
  Informacion nga neni "rakit".