Çfarë është shtatzëni ektopike


 • Shtatzënia ektopike
 • Çfarë e shkakton shtatzëni ektopike
 • Çfarë ndodh kur një shtatzëni ektopike, rreziqet e shtatzënisë
 • Diagnoza e shtatzënisë ektopike
 • Trajtimi i shtatzënisë ektopike • Shtatzënia ektopike

  Ektopike
  Shtatzënia - Shtatzënia e gabuar, e cila është
  kërcënim serioz për jetën e një gruaje. Në vend se të zhvillojnë një
  takon në mitër, veza e fekonduar bën të gjithë të njëjtën gjë
  jashtë vendit. Shumica (99% e rasteve), ajo është e fiksuar në mitrës
  tub, por mund të jetë në vezore dhe zgavrën e barkut.

  Rrezik
  shtatzëni ektopike rritet me moshën dhe është më i lartë

  gratë 35-44 vjeç. Veçanërisht vëmendje të kujdesshëm duhet të jenë gra
  sëmundje kronike inflamatore të shkaktuara nga Chlamydia infeksionit, mykoplazmat ose ureaplasma, si edhe ata që morën trajtim për infertilitetit Tubali dhe hormonal. Përveç kësaj, grupi i rrezikut përfshin gratë me Endometrioza,
  anomalitë e lindura të mitrës dhe tubave fallopiane, abort
  shtatzënisë. Përdor si një intrauterine kontraceptive
  spirale gjithashtu mund të shkaktojnë shtatzëni ektopike.


  Çfarë e shkakton shtatzëni ektopike

  Kjo
  gjendje e rrezikshme ndodh kur fertilizuar në tubin fallopian
  vezë nuk mund të merrni nga ajo.


  Arsyeja kryesore për ektopike
  Shtatzënia - bllokim i tubën fallopiane, ose shkelje të shkurtimeve të saj.
  Kjo ndodh në proceset inflamatore në organet riprodhuese (vezoret dhe tubat) - për shembull, pas një abort.
  Një tjetër opsion - ektopike shtatzënia ndodh për shkak të lindura
  moszhvillimi i tubave fallopiane. E gjatë dhe dredha-dredha, ata nuk mund
  funksionojë normalisht. Ndryshimet hormonale verë, - i tretë
  katërt - Tumoret në organet gjenitale.

  Problemi është se
  pak spermë shpejtë mund të kapërcejë zonën ngushtuar
  tub fallopian, dhe një vezë të madhe i ngathët bëni
  nuk mund. Sperm janë vezë në tubën fallopiane, shkrihen

  me të, por rruga është e bllokuar në mitër.


  Çfarë ndodh kur një shtatzëni ektopike, rreziqet e shtatzënisë


  Nëse
  vezë pllenuar nuk është dorëzuar në mitër, ku ajo është e bashkangjitur
  tmerrshme, të tilla si të mitrës tub mur, dhe aty fillon të rritet.
  Megjithatë, trashësia e tub është nga 1 milimetër deri 1,5 centimetra,
  mur i saj i hollë dhe delikat nuk është në gjendje të shtrihet si mitrës.
  Pra, në disa pika në vend për zhvillimin e fetusit është
  mjaftueshme.

  Përafërsisht 4-6 javë
  shtatzëni ektopike marr një sy gjumë shell e jashtme e embrionit
  "Lind" murin e tubit fallopian. Dhe thyer, dhe aty
  gjakderdhje në zgavrën e barkut.

  Ajo shoqërohet me dhimbje të mprehtë poshtë
  bark, e cila është e ngjashme me Bout, vjellje, marramendje, dhe shpesh
  dhe humbja e vetëdijes. Nëse dëmtuar anije të madhe, një grua mund
  humb një sasi të madhe të gjakut që kërcënon vdekjen e saj.

  Ndonjëherë
  nuk tub thyer dhe muri i vezes, i cili është dëbuar më pas
  në zgavrën e barkut. Ky rast është quajtur një abort Tubali. Ajo gjithashtu
  i shoqëruar nga dhimbje të forta në bark, vjellje dhe ndonjëherë të errët ngjyrë kafe
  gjakderdhje. Pas një kohë subsides dhimbje,
  dhe në gratë duket se kjo është e gjitha e drejtë.

  Megjithatë
  është e domosdoshme për të kryer curettage shkak të fetusit

  mund të mbetet në mitër dhe të shkaktojë inflamacion të rëndë. Ajo gjithashtu duhet të jetë e
  sunduar nga sëmundje të tjera që mund të paraqesin të ngjashme
  shenja.


  Diagnoza e shtatzënisë ektopike

  Një grua nuk mund
  në mënyrë të pavarur të njohur në një shtatzëni ektopike
  Shenjat e jashtme. Si me shtatzëni normale, ektopike
  ka një menstruacioneve vonesë, ndryshimet janë ndjerë në gji
  Gjëndra, nganjëherë ka të përzier të vogël, refuzim i mundshëm i disa
  produkte ose odors.

  Në mënyrë që të mos rrezikojnë shëndetin e tyre për 4-7 ditë pas vonuar menstruacioneve duhet të konsultoheni me një gjinekolog. Teknikat moderne diagnostike, duke përfshirë ultrazërit,

  lejojnë të vendosur në shtatzëninë e hershme dhe për të përcaktuar
  ose nuk është jashtë mitrës. Ultratinguj është e rekomanduar veçanërisht
  kalojnë ato gra që e humbura periudhë të shoqëruar nga
  diktim.

  Në dyshimin më të vogël
  Mjeku ektopike shtatzënisë sugjeron një grua për të shkuar në spital.
  A nuk heqin dorë: vetëm një institucion,
  pajisur me pajisje moderne, ne mund të bëjë të nevojshme
  hulumtim dhe për të përcaktuar ku në të embrionit të transplantuar -
  në mitër apo jashtë saj.


  Trajtimi i shtatzënisë ektopike

  Më shpejt do të vihet
  Diagnoza "e shtatzënisë ektopike", e më butë mënyrë mjekët

  ajo do të ndërpresin shtatzëninë. Megjithatë, operacioni do të duhet të bëjë në çdo rast.

  Nëse keqformim zbuluar në fazat e hershme të zhvillimit, duke përdorur metodën laparaskopike.
  Kirurgu prezanton instrumentin përmes një prerje të vogël në lëkurë; Kirurgji
  fushë dhe manipulim ai sheh në monitor (laparoscope kusht optik
  Sistemi). Me këtë ndërhyrje rrethon organet dhe indet
  praktikisht nuk plagosur, nuk ka gjakderdhje e rëndë,
  reduktuar në mënyrë të konsiderueshme rrezikun e mbështjelljes, dhëmbëza. Ndonjëherë duke përdorur
  Mund laparoscope vetëm "thith" vezën përafërsisht e njëjtë
  një mënyrë për të bërë mini-abort. Është e rëndësishme që këto operacione

  nuk i dëmtuar tubat fallopiane, ajo vazhdon të funksionojë, dhe një
  ndërsa gruaja pas kursit të trajtimit mund të bëhet shtatzënë përsëri.

  Nëse gjakderdhja është mbajtur kirurgji të hapur, detyra kryesore e të cilit - kursyer jetën e një gruaje. Megjithatë, edhe në këtë rast, duke përdorur teknika microsurgical mund të rivendosur tubin fallopian që i jep shpresë për të rivendosur funksionin e saj dhe shtatzënia të mëvonshëm.

  Informacion nga artikullin "shtatzënisë ektopike".