Çfarë është fruthi


 • Fruth
 • Cilat janë simptomat e fruthit
 • Komplikime të mundshme të fruthit
 • Trajtimi dhe parandalimi i fruthit

 • Fruth

  Fruthi - një e përhapur akute infektive
  sëmundje që shfaqet kryesisht në fëmijët dhe karakterizohet nga
  ethe, rrufë e mukozës
  hundë, sytë dhe fyt dhe pamja e njollat ​​e nxituar të lëkurës. Fruthi në të kaluarën
  nganjëherë i quajtur fruthi rubeola, por termi është konfuze,
  sepse ajo gabimisht përdorur për të treguar rubeolës. Fruth
  shkon më të vështira në fëmijët e varfëruar dhe të dobësuar dhe
  vendet në zhvillim është ende një shkak i zakonshëm i fëmijërisë
  vdekshmërisë.

  Përveç fruthit njeriut majmun vysokovospriimchivy -
  vetëm me kafshët, ndër të cilat infeksioni ndodh në
  vivo.


  Fruthit eshte shkaktuar nga nje virus RNA
  familja e paramyxoviruses (Paramyxoviridae), e cila gjithashtu
  përfshijnë shytat infeksion virus (shytat), qentë pikturim me tempera dhe derrat
  kafshët. Me dy aksionet e fundit fruthi virus shumë
  karakteristika (Struktura Virioni ngjashmëri dhe karakteristikat strukturore dhe
  Replikimi i gjenomit); supozuar se fruthit virus rrjedh nga virusi
  Qentë pikturim me tempera.

  Në mesin e njohura sëmundjeve infektive fruthit - një nga
  më ngjitëse. Një Jeta e 21-vjeçare e 95% të banorëve urban
  Bota shërohen nga fruthi.


  Transmetimi i virusit ndodh me
  mukusit mikrokapelkami nga hundës, fytit dhe gojës së pacientit,
  shpërndanë nga kollitjes, teshtitjes dhe duke folur. Në fluturim
  Mënyra e transmetimit të fruthit është thelbësore, por infeksioni mund
  ndodhin nga inhalimi i pluhurit të infektuar. Fruthi është jashtëzakonisht
  ngjitëse: sensibilitet për të është afër 100%. Pas pësimit
  mbulohen në sëmundje vazhdon imunitet gjatë gjithë jetës; Rastet
  ri sëmundje tejet të rrallë. Shumica e "përsërisin" rastet
  shkak një nga sëmundjet u shkaktuar nga virusi i rubeoles.
  Foshnjet e lindura nga nënat të nënshtruar fruthi mbetet i imunizuar

  (I rezistencës të sëmundjes) në 4 ose edhe 6 muaj, si për
  kjo periudhë në gjakun e tyre e ruajtur antitrupa mbrojtëse të nënës.
  Incidenca Sezonale pik ndodh në fund të dimrit. Ndërsa ende nuk
  shpjegon incidencën pse në disa qytete në rritje të fruthit
  çdo i dyti apo i tretë dimër. Shpërthimet Fruthi shpesh ndodhin në
  grupet e fëmijëve (kopshti, shkolla e vogël të lartë).


  Cilat janë simptomat e fruthit

  Inkubatori
  periudhë, dmth herë nga infektimi (kontaktoni me pacientin) deri
  Simptomat e para zgjat 7-14 ditë, zakonisht rreth 10 ditë. I parë
  Simptomat - ethe; rreth 12 orë shënuar

  shënuar skuqje dhe acarim të syve;
  zhvillojnë fotofobi; Deri në fund të ditës ka shenja
  inflamacion njomë të mukozës të traktit respirator sipërme (rhinitis,
  kollë e pashërueshme). Pas rreth 2-4 ditë pas simptomat e para
  Mukoza e cheeks (molars kundërta) janë të vogla, me
  lulëkuqe, lezione të bardha (spote Koplikut). Pas 1-2 ditësh
  (3-5 ditë sëmundje) skuqje e papritur shfaqet. Fillimisht atë
  Duket prapa veshëve dhe në ballin, pastaj përhapet me shpejtësi poshtë -
  në fytyrë, qafë, trupit dhe gjymtyrëve. Njolla të vogla rozë plagët shpejt
  rritet në madhësi, të bëhet i parregullt në formë, nganjëherë

  shkrihet. Në periudhën e skuqje të lëkurës maksimale, 2-3 ditë pas
  skuqje, temperatura mund të rritet në 40,5 °. I nxituar
  ruhet 4-7 ditë, dhe pastaj gradualisht zbehet në të njëjtën mënyrë si
  dhe atje. Në vend të zonave të nxituar janë pigmentim kafe,
  cila mban 7-10 ditë.

  Pacienti është fruthi më ngjitëse nga
  11 në ditën e 16 pas infektimit, që është, nga rritja ditë
  Temperatura e 4-5-ditore skuqje të lëkurës.


  Komplikime të mundshme të fruthit

  Vdekshmëri
  me fruthit pakomplikuar është i ulët, por komplikimet janë shpesh
  dhe mund të ndodhë në të rënda.

  Frekuenca ata janë në

  më poshtë:

 • pezmatimi i veshit të mesëm (otitis media);
 • mastoiditi (inflamacion i procesit mastoid e kockave të përkohshme);
 • pneumonia;
 • inflamacion i nyjave limfatike të qafës së mitrës;
 • pezmatim i fytit;
 • encefalit.

 • Trajtimi dhe parandalimi i fruthit

  Specifik
  Nuk ka shërim, terapi mbajtur kështu simptomatike.
  Pacienti duhet të izolohen nga të tjerët (sidomos fëmijë).
  Recommended pjesën tjetër krevat dhe lengjeve. Dhomë të errët
  fakultative. Për të parandaluar infeksionet sekondare bakteriale
  përshkruajnë antibiotikët.

  Hulumtim
  për të zhvilluar fruthi vaksinë filloi në 1954, kur virusi fruthit
  (Strain Edmonston) për herë të parë arriti të rritet në kulturë indore.


  Nga
  të njëjtat Dzh.Enders tendosje përgatitur vaksinën e parë të jetojnë. Kryer
  1961 Testet konfirmuar efektivitetin e saj. Në 1963 Ministria
  Kujdesit shëndetësor SHBA mundur të prodhojë dy lloje të fruthit vaksinës:
  jetoj atenuar (dobësuar me virusin) dhe inaktivuar
  ("Vrasin"). Duke përdorur inaktivuar, duke krijuar shkurtër
  Imuniteti, vaksinat nuk janë paguar; 1968 vaksinim atë në SHBA
  kryer. Rezultate të mira janë fituar nga të imunizimit pasiv (injeksion
  globulin specifik gama): antitrupat krejtësisht pengojnë infeksion
  ose lehtësuar sëmundjen. Sepse globulin serum imunitar
  duhet të futet sa më shpejt që të jetë e mundur pas kontaktit me pacientin (p.sh.,

  menjëherë pas infektimit të mundshëm). Në kundërshtim me pritjet se premtuar i shpejtë
  mund nga fruthi statistikave masive e vaksinimit
  kjo tregon rritjen e incidencës në botë.

  Informacion nga artikullin "Kirit".