Çfarë është difteria


 • Difteri
 • Cilat janë simptomat e difterisë
 • Si është difteria
 • Komplikime të mundshme të difterisë
 • Trajtim dhe diagnoza e difterisë

  Difteri

  Difteria - një sëmundje infektive. Shkak Corynebacterium difteria. Në
  vendin ku agjenti është futur difterisë, inflamacion fillon
  Procesi për të formuar një film. Përveç difterisë tipik
  shkelje e gjendjes së përgjithshme të fëmijës dhe komplikimeve të mundshme.

  Infektuar me difterisë vetëm mund të dhënat nga pacientët e njeriut
  sëmundje. Pacienti është ngjitëse për rreth 10 ditë pas
  infeksion. Fundi i periudhës infektues varet nga koha e tërheqjes
  Mikroorganizmi patogjen që mund të vendoset vetëm nga special

  Metodat (ekzaminim bakteriologjik).
  Infeksioni ndodh
  Pikëzat (nga rrjedhjen e ajrit thithur): në
  kontakt të drejtpërdrejtë, të paktën përmes një sende të infektuar shtëpiake
  (enë kuzhine, rroba, lodra, libra). Shpërthimet e ushqimit të famshme
  (produkte infektuar qumështit). Foshnjat janë konsideruar relativisht
  indiferent, për shkak të imunitetit të marra përmes placentës
  nga nëna ime. Fëmijët më të ndjeshëm nga 3 në 7 vjet në moshë të vjetër
  numri i grupeve prekshëm zvogëlohet. Hyrja për infeksionit është
  Mukoza orofaringeale, hundë, fyt, rrallë - Mukoza
  sytë dhe organet gjenitale dhe të lëkurës të dëmtuara, plagë ose djegur


  sipërfaqe, skuqje pelenë dhe plagë të pashëruara kërthizës. Vendi ku
  ishte agjent i difterisë, ai fillon të shumohen dhe lirimin
  substancë (ekzotoksina), e cila ofron një efekt të dëmshëm në indet dhe
  Trupi si një e tërë. Ekzotoksinë ndikuar është vdekja e qelizave
  dhe formimin e filmave.

  Inflamacioni në difterisë është dy llojesh:

 • Inflamacion Croupous zakonisht ndodh në laring dhe trake,
  ajo është e karakterizuar nga fakti se filmi është formuar
  sipërfaqe dhe mund të ndahen lehtësisht nga operacionet subjekt i indeve.
 • Dyfterytychne
  inflamacion ndodh më shpesh në orofaringut, filmin në këto raste ngushtë
  lidhur me indet themelore dhe për këtë arsye i vështirë ndarë prej tyre.

 • Gjendja e përgjithshme e abuzimit të fëmijëve është e lidhur me penetrimin e toksinës në gjak.


  Cilat janë simptomat e difterisë

  Më së shpeshti të prekur me difterisë orofaringut, të paktën -
  hundë, laring, trake. Difteria është lezione të rralla të syrit,
  veshët, organet gjenitale, lëkurën. Ashpërsia, kurs dhe rezultati i sëmundjes
  në varësi të nivelit të imunitetit të ekzotoksinë një fëmijë deri në infeksion.

  Infeksionet e traktit të frymëmarrjes difterisë (difteria imët guri). Difteria udhë ajrore është më e zakonshme në fëmijë
  të moshës 1 deri në 5 vjet. Difteria imët guri mund të izolohet
  (Vetëm prekur rrugët e frymëmarrjes) ose ndodhin në lidhje me

  lezione tjera (p.sh., një kombinim i lezioneve te rrugeve te frymemarrjes dhe
  orofaringut ose hundë).


  Në varësi të përhapjes së difterisë dalluar drithëra
  lokalizuara (difteria laryngeal); difteria drithëra të përbashkët:
  laryngotracheitis difterisë (laring dhe trake) dhe difteria
  larynhotraheobronhyt (laring, trake dhe bronke).

  Sëmundja fillon me temperaturë të butë (deri në
  38? C), gjendje e sëmurë, humbje e oreksit, kollë e thatë, votë osyplosti.
  Më pas, këto simptoma janë në rritje, kollë bëhet
  Sulmet, i vrazhdë, leh, zë - ngjirur, i ngjirur.
  Kohëzgjatja e kësaj periudhe është më pak se 1 ditë (rrallë 2-3 ditë).


  Më tej ka një progresion të qëndrueshme të simptomeve
  Zbehet vështirë, frymëmarrje të zhurmshme.


  Fillimisht kur kollitjes dhe eksitim e një fëmije duket zgjeruar
  frymëmarrje të zhurmshme që kalon shpejt, por sulmi i ardhshëm
  kollë vazhdon. Para se duke treguar shenja të përparimit: zërit
  bëhet i ngjirur (madje edhe humbjen e zërit) dhe kollë heshtur.

  Gjatë fëmijë degradim refuzon për të ngrënë, jo duke fjetur,
  jo duke luajtur bëhet i shqetësuar dhe mbetet në shtrat, dhe
  Duart e nënës është grisur. Fytyra e një fëmije shpreh ankthin, frikën. Leshtor
  e kokës dhe fytyrës së mbuluar me djersë të ftohtë, buzët e tij janë cyanotic

  hije. Nëse në këtë periudhë, fëmija nuk do të ndihmohen, ajo do të
  hap gojën. Një fëmijë në këtë pikë sikur zgjidhjen e poshtë, por i përgjithshëm
  gjendje shumë të vështirë. Ka apati, të qenët i përgjumur. Lëkurë
  gri i zbehtë. Këshilla e gishtave të bëhet cyanotic, duart dhe këmbët
  të ftohtë në të prekur, nxënësit Dilated. Temperatura e trupit bie nën
  standardet. Frymarrja e cekët. Nuk janë urinim i pavullnetshëm
  dhe shkarkimin fekal, humbja e vetëdijes, konfiskimet. Në këtë pikë mund
  në vdekjen nga mungesa e oksigjenit.

  Me diagnozën e duhur dhe procesit të trajtimit të mundemi
  pauzë mbi 18-24 orë, pastaj të fillojë kundërt

  simptomat. Fëmija qetësohet, frymëmarrja bëhet qetë dhe të thellë,
  kollë - një të butë, të lagur e rrallë. Zë ose jo të gjatë
  është i ngjirur, normalizohet vetëm pas 4-6 ditësh.

  Hundë Difteria. Difteria hundë është më e zakonshme në foshnjat dhe
  të jetë e mundur edhe në foshnjat. Sëmundja fillon gradualisht. Në
  Temperatura normale ose pak i dehur trup dhe
  kusht i kënaqshëm i përgjithshëm duket vështirësi të hundës
  frymëmarrje, gjakderdhje nga hunda e një gjysmë. Atëherë alokimi
  hundë bëhet mucopurulent ose purulent dhe të përgjakshme. Lëkurës në
  hyrje në hundë, cik e sipërme, faqe për të formuar kore.

  Disfatë
  i njëanshëm, por mungesa e gjatë e trajtimit të veçantë
  proces mund të jetë i dyanshëm.

  Difteria në fëmijë të vaksinuar është e mundur me imunitet të ulët
  për shkak të parregullsive në të parë apo ri-vaksinimit, ose pas
  sëmundjet ngjitëse. Në fëmijëve të vaksinuar dhe komplikacion i rrallë i difterisë
  ishin vdekjet e vërejtura.


  Si është difteria

  Rëndësia kryesore në parandalimin e difterisë ka imunizimin aktiv.

  Vaksinimi Primar shpenzuar 3 muaj të moshës me një interval prej 45
  ditë tre. Rivaksinimi parë (ri-vaksina) kryhet
  Vaksina 18 muaj pas vaksinimit 3, i dytë - nga 7 vjet e vjetër, e treta

  14 vjet dhe pastaj 10 vjet.

  Kundërindikimet për vaksinim për difterisë pothuajse proiv
  nr. Fëmijët me manifestimet e butë e vaksinës SARS mund të
  fillojë menjëherë pas normalizimit të temperaturës, ndërsa të mesme dhe
  Sëmundjet e rënda akute infektive - 2 javë pas
  shërim.


  Komplikime të mundshme të difterisë

  Komplikimet më tipike të sistemit kardiovaskular, sistemit nervor dhe veshkave.

  Humbja e sistemit kardiovaskular shfaqet në 5-20 ditë
  semundja, zakonisht pasi periudhës akute. Permiresimi këtë herë
  gjendja e fëmijës përkeqësohet përsëri, në rritje lëkurë të zbehtë, baby
  të bëhet humor, nervoz dhe refuzon për të ngrënë.

  Shfaqet
  cianoza e buzëve. Ashpërsia e gjendjes së fëmijës është e komplikuar nga dalja e
  Frika e vdekjes. Për diagnozën e hershme të këtij komplikacion duhet
  EKG sjellje hulumtim.

  Humbjen e sistemit nervor karakterizuar nga shfaqja në 2
  Javën e sëmundjes parezë, paralizë të rrallë. Zakonisht ka paralizë
  qiellëz e butë. Fëmija fillon ushqim poperhivaetsya, zë
  është nazale, lëngjet derdhur përmes hundës. Përveç kësaj,
  mund të zhvillojnë shekullit ptosis (fëmija mund jo sytë plotësisht të hapur)
  strabismus, paaftësia për të lexuar.

  Rrallë, por nga 4, 5, 6, 7 javë i sëmundjes mund të zhvillojë
  paraliza e të gjithë muskujt motorike: reduktohet forca e muskujve të duarve dhe të këmbëve,

  lëvizje aktive e pamundur, lëkura bëhet e thatë, fëmija nuk mund
  ulem, të mbajtur kokën tuaj. Me trajtimin adekuat të paralizë gradualisht
  janë, në 2-3 muajt e restauruar plotësisht funksionin
  nervat e prekura.

  Sëmundje renale nuk ka simptoma, por një shkelje e operimit të tyre duket në urinë studimit.


  Trajtim dhe diagnoza e difterisë

  Një tipar karakteristik për difterisë është e dendur film bardha-gri në mukozën e orofaringut, hundë, fyt.

  Ju gjithashtu duhet të studimeve bakteriologjike (për
  qartësuar agjent i dëshirore) dhe analizat e gjakut për praninë e
  Antitrupat për agjentin dëshirore e difterisë.

  Suksesi i trajtimit të difterisë varet kryesisht nga

  Futja në kohë serum antidiphtheritic. Futja e hershme dhe
  sigurojë doza të mjaftueshme të rezultatit serum favorshme edhe me
  format e rënda. Në serum përdoret antibiotikëve mbytje. Në
  raste të rënda, trajtimi hormonal është kryer, dhe në të rënda
  iniciojë hardware pavarur frymë frymëmarrje treguar. Përveç
  se trajtimi duhet të drejtohen në parandalimin e komplikimeve.

  Informacion nga neni "difterisë".