Çfarë është kequshqyerja


 • Gërryes
 • Shkaqet e kequshqyerjes
 • Trajtimi i kequshqyerjes

 • Gërryes

  Çrregullime të hahet kronike (kequshqyerja) ndodhin
  jo domosdoshmërisht vetëm kur fëmija është i uritur, ose,
  nopem. Shpesh arsyeja është në shkelje të asimilimit lëndë ushqyese
  Substancat e trupit. Së jashtmi kjo është e shprehur në devijim fizike
  Parametrat e fëmijës nga vlerat mesatare, në rënie elasticitet
  dhe elasticiteti i lëkurës, në zhvillimin neuropsychological prapambetura
  në sëmundje të vazhdueshme për shkak të parregullsive në sistemin imunitar.

  Çrregullime të hahet janë dy llojesh. Së pari, kequshqyerja - është nën peshë. Paratrofiyi -
  ajo është 10 përqind e tepërt (nëse mbipeshë kanë më shumë fjalën

  i hypertrophy - obeziteti). Për më tepër, në mesin e çrregullimeve kronike
  hipostaturu prodhojnë ushqim, ku ka një uniformë
  rakitizmi dhe trup peshë në gjendje të kënaqshme
  shëndoshje. Hipostatura karakteristikë e fëmijëve me kronike të ndryshme
  Sëmundjet. Kur korrigjim dhe kompensim të sëmundjes themelore
  Zhvillimi fizik i fëmijës së normal.


  Shkaqet e kequshqyerjes

  Shumë
  fëmijët e lindur me peshë të ulët të lindjes. Kjo nuk është gjithmonë patologji:
  ajo mund të jetë një vazhdimësi më tepër se një fëmijë shëndetësor. Tjetër
  rëndësi nëse shkaku i peshës së ulët të lindjes janë shkelje
  Fetus ushqim në periudhën in utero i zhvillimit kur është placenta


  për disa arsye nuk i shërbejnë ushqim e tij të plotë,
  frymëmarrjes dhe funksionet e këmbimit.
  Ndoshta nëna ime kishte preeclampsia ose të lartë
  Toni i mitrës, placentë apo patologji kordonit të kërthizës. Arsyeja mund të jetë
  si dhe të infeksioneve apo konflikt rezus. Metoda më e saktë e diagnozës
  kongjenitale kequshqyerja fetale - një vlerësim ultratingull i rrjedhës së gjakut
  Anijet në placentë. Për trajtimin dhe parandalimin e malovahoyi lindjes
  Fëmija grua shtatzënë përshkruar rutinë e përditshme me një gjumë të plotë, dietë,
  përfshin numrin e kërkuar të ushqyesve, vitamina
  dhe minerale. Nëse keni nevojë për të rivendosur rrjedhën e gjakut placentar - një mjek
  shkruan ilaçe të nevojshme.

  Por grua ha tepër nuk është: në
  rrjedhjen normale të gjakut në placentë dhe fëmijën do të merrni të gjithë rrugën
  ushqim i domosdoshëm dhe oksigjen.


  Kequshqyerja fituar
  shfaqet pas lindjes. Kjo mund të ndodhë përmes
  "Nedokorma": nëna ime kishte qumësht në foshnje kullojnë hundët dhe thith atë të vështirë,
  shkruhen nën ushqime të papërshtatshme dietë futur shumë vonë.
  Më rrallë shkaku i kequshqyerjes janë sëmundje pas lindjes
  dhe defektet e lindjes në fëmijën.

  Nëse dyshoni se kequshqyerja
  mjekët e fëmijës vlerësojnë shkallën e ashpërsisë.

  Për vlerësimi të tillë
  Ka disa tregues:

 • nën peshë (në% të vlerës së parashikuar);
 • Indeksi Chulitskoy shëndoshje (shpatull perimetër IUCH = 3 +

  perimetër hip + perimetër këmbë - Gjatësia e trupit). Normalisht, është e
  20-25;
 • prania dhe ashpërsinë e çrregullimeve të organeve të brendshme.
 • Gërryes është e tre gradë e ashpërsisë. Në nr shumë të butë
  rakitizmi është vetëm nën peshë (11-20%). Çfarë
  sëmundje të vështirë, më të ulët indeksi Chulitskoy (në veçanërisht i vështirë
  formon ajo mund të jetë negative), dhe nën peshë të gjithë
  rrit. Ind dhjamor është e humbur në të gjithë trupin e parë, dhe
  më pak - me faqet baby. Fakti që cheeks topolak
  jo vetëm shumë e bukur, por edhe jashtëzakonisht e dobishme për foshnjat: ato krijojnë
  shkarkimi në gojë ndërsa gjiri.

  Sepse natyra ka marrë kujdesin,
  se aty janë të ashtuquajturat gunga yndyrore ruajtura sa më shumë të jetë e mundur
  më të gjatë. Foshnja ndryshuar ngjyrën e lëkurës dhe mukozës, e ndërtuar një karrige,
  Duket anemi ose rakit, për shkak të ulë sistemin imunitar
  dhe reaktivitet shpeshta procese të ndryshme infektive. Në më
  raste të rënda, rritja ndalesa, pesha është në rënie,
  shkelur të gjitha llojet e metabolizmit. Në këtë shtet të fëmijëve
  kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.


  Trajtimi i kequshqyerjes

  Trajtimi i fëmijëve
  pesha e mangët duhet të jetë gjithëpërfshirës. Fëmijët me një hypotrophy
  të pambrojtur. Ata nuk janë procese të përsosur termoregulacionit, kështu që ata mund lehtë
  super dhe shumë shpejt.

  Të rriturit duhet të mbështesë
  Temperatura në çerdhe brenda 24-27 ° C. Ecni me fëmijën mund vetëm
  në një temperaturë jo më të ulët se sa rrugë-5C, ndërsa në këmbë me fëmijën
  më mirë për të mbajtur në dorë. Armëve të ftohta dhe këmbët e fëmijës duhet
  ngrohje të ngrohtë. Për shkak të faktit se kur ka kequshqyerja
  rënie e mprehtë në imunitetin duhet të vëzhgojnë me kujdes higjienës. Toddler
  joshet pas çdo zorrë dhe fshikëz. Pas
  lani lëkurën smeared krem ​​fëmijë ose gjalpë steril dhe veshje
  i zgjedhur pa seams përafërt dhe vetëm pëlhura natyrore - për lëkurë
  Fëmija është shumë i prirur për acarim.

  Fëmija duhet të marrë më shumë
  në dorë për të biseduar me të, i qeshur, duke luajtur, duke krijuar pozitiv
  Gjendja emocionale është thelbësor në trajtim.


  Organizimi fëmijët ushqim dietë me hypotrophy, i kushtoj vëmendje të dy parime kryesore:

 • "Përtëritje" e ushqimit, dmth e përdorimit të qumështit të gjirit
  dhe formula përshtatur foshnjë, që formojnë bazën e ushqimit
  fëmijët e vegjël;
 • Furnizimi me dy faza: së pari kryhet jashtë gradualisht
  përshtatje të numrit në rritje të proteinave, yndyrave dhe karbohidratet në dietë
  dhe pastaj transferohen në fëmijën ushqimin më të mirë që ofron
  Rritja dhe zhvillimi normal i trupit të fëmijës.

 • Së pari maksimal ndihmon tretjen e ushqimit fëmijë shkarkohen. Në
  Kjo zvogëlon sasinë e ushqimit, duke e çuar atë në 1 / 3-2 / 3 e zakonshme ditore
  vëllimi, dhe një tjetër vëllim "zgjedh" pije - perime apo oriz
  supë, çaj. Hapi tjetër është duke u rritur sasinë e ushqimit dhe minimumin
  të rritur përmbajtjen e proteinave diete kafshë, kos me pak yndyrë
  dhe djathë. Pastaj futur gradualisht në dietë të tërë kos dhe djathë,
  lëng, pure frutash, krem, vaj vegjetal. Fëmijët i dytë
  gjysmë-jetës në dinamikën pozitive të peshë trupi ushqimeve të administruara:
  pure perimesh ose qull në supë perimesh. Vetëm atëherë gradualisht
  shkoni në ushqim nga mosha.  Nga ditët e para
  dietë terapeutik është e nevojshme për të siguruar përshtatshmërinë e saj, ha
  A është fëmija vënë sasinë e ushqimit, ose nuk regurgitation, të vjella. Domosdo
  Karrige Vëzhgimi dhe shtim në peshë. Kur zgjedhur siç duhet
  trajtim shërim që duhet të peshës fëmijën zakonisht fillon
  jo më shpejt se 3-4 javë. Pastaj fëmijë domosdoshmëri për
  kohë e gjatë (6 muaj ose më shumë) vërejtur mjekët (pediatrin,
  Gastroenterologist, nephrologist) që do të kontrollojë jo vetëm
  fizik, por edhe motor dhe zhvillimi mendor.

  Parashikim
  ne trajtimin e kequshqyerjes primar paslindjes tek fëmijët vegjël

  përgjithësisht i favorshëm. Por në çdo rast, prindërit duhet të kuptojnë se
  Fëmijët e të ushqyerit - shkenca dhe "shpikja e rrotës" në këtë çështje
  mbart një rrezik për shëndetin e fëmijës. Zakonet e ekstrapoluar
  të rriturit dhe mënyrën e jetesës praktikuar në familje (duke hequr dorë mish dhe produkte
  Pasioni i kafshëve për produkte të caktuara dhe ushqim
  kuzhinë, etj), fëmija është i papranueshëm. Ne duhet të përpiqemi
  sigurojnë një ushqim të plotë fëmijë për moshën e tij dhe vetëm pas
  Fundi i periudhës së rritjes së bashku me njeriun rritur deri për të diskutuar atë
  dietë.
  Informacion nga artikullin "Humbur".